Setari Cookie-uri

Ce stiti despre vasculita?

Sotul meu a fost diagnosticat acum un an cu vasculita,o boala a sistemului imunitar care i-a afectat rinichii.Urmeaza un tratament cu cortizon.Acum se simte foarte bine si in aprilie, daca toate analizele vor iesi bine, i se va intrerupe tratamentul.Dar ma intreb, oare e posibil ca boala sa revina dupa un timp?Poate mai sunt persoane care trec sau au trecut prin asa ceva........
mimys
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:05
Buna,
Sotul meu are alta forma de vasculita-Behcet. Leziunile lui sunt la nivelul creierului. Tot cortizonul este singurul tratament si in nefericire stim cat de periculos este pentru organism.Orice boala imuna nu dispare decat prin ridicarea nivelului energetic, adica cresterea imunitatii, ceea ce este foarte greu. Boala poate recidiva oricand, eu cel putin asa am inteles din discutiile avute cu medicii care il trateaza pe sotul meu si din site-urile undde m-am documentat. Ai mare grija. Sunt o gramada de suplimente care il pot ajuta dar ai grija ce iei, de la ce firma sa nu-i faci mai mult rau. daca te inteseaza mai multe amanunte spune-mi.
anaaxi
Postat pe 11 Martie 2009 15:29
Da,este foarte posibil sa revina,de fapt,daca diagnosticul este corect pus,este o boala care te insoteste pana la capatul vietii.Vasculita este un termen destul de general,in timp poate va primi un diagnostic mai exact si un tratament mai adecvat decat cortizonul.Conteaza enorm si ce medic il vede si ce specializare are acesta.Este necesara o ingrijire adecvata,mult curaj si mentinerea unei legaturi constante cu medicul si cu analizele.

Eu cand am fost diagnosticata cu vasculita sistemica forma medie severa,nu stiam nici sa rostesc intreg diagnosticul.La un moment dat,pe blogul personal,vor fi multe posturi care te vor interesa.Atunci cand povestea vietii mele va ajunge la 24 de ani.
bartaexpert
Postat pe 6 Octombrie 2009 16:20
buna, sunt noua pe forum si as dori daca ma puteti informa desprea aceasta boala, nu am primit inca raspunsul cu diacnosticul, astept rezultatul la o biopsie a nervului si a muschiului. tot ce stiu e ca am sistemul nervos afectat,picioarele si mainile. de moment mi au dat tratament cu cortizona, dacortin,neurontin,lyrica paroxetina si calciu, decand am inceput tratamentul m-am ingrasat 4kg intr-o luna si ma unflu la fata si la abdomen.
Astept raspunsul dv
amyady
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:12
mananca complet fara sare,fara dulciuri,fara paine si fa miscare,mers pe jos macar,daca nu e interzis de medic

cu multa vointa reusesti sa nu te ingrasi prea mult si chiar sa slabesti,dar nu uita ca felul in care arati e cel mai putin relevant,important e sa poti sa iti vezi de viata mai departe
bartaexpert
Postat pe 14 Octombrie 2009 00:30
am fost diagnosticat in urma cu 10 ani cu PR si vasculita sistemica.tratametul cu prednison e ok daca nu dureaza ani de zile si impreuna cu un regim alimentar foarte strict mai ales sare, dar e eficient doar pana la un moment dat dupa care provoaca mai multe probleme decat ajutor.cel mai util dar putin riscant e tratametul cu citostatice usoare , in doze mici, mai apoi cu imunosupresoare ( gen imuran, etc)si dupa remisie mare atentie la factorii care pot provoca alergii (foarte diferiti de la o persoana la alta), la raceli,gripe si cam tot ce inseamna afectiune virala (din cand in cand e f buna si o cura de vitamina c intravenos); nu e ceva imposibil si cu o "grija " mai mare zilnica care iti intra in obisnuinta totul ramane in normalitate.
cheloo_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 22:21
am fost diagnosticat in urma cu 10 ani cu PR si vasculita sistemica.tratametul cu prednison e ok daca nu dureaza ani de zile si impreuna cu un regim alimentar foarte strict mai ales sare, dar e eficient doar pana la un moment dat dupa care provoaca mai multe probleme decat ajutor.cel mai util dar putin riscant e tratametul cu citostatice usoare , in doze mici, mai apoi cu imunosupresoare ( gen imuran, etc)si dupa remisie mare atentie la factorii care pot provoca alergii (foarte diferiti de la o persoana la alta), la raceli,gripe si cam tot ce inseamna afectiune virala (din cand in cand e f buna si o cura de vitamina c intravenos); nu e ceva imposibil si cu o "grija " mai mare zilnica care iti intra in obisnuinta totul ramane in normalitate.
din cand in cand mai apar mici "probleme" ,chiar si dupa remisie dar inveti sa le prevezi din timp si sa eviti reaparitia formelor acute
cheloo_healthy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 21:32
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele si tampoanele atat de necesare pentru igiena intima.
Stiati ca pentru albirea lor se utilizeaza DIOXINA .Stiati ca de obicei se pune ceva mai multa DIOXINA pentru a produce sangerare mai abundenta si pentru a cumpara in consecinta …noi si noi absorbante sau tampoane.

Dar stiati ca
DIOXINA PRODUCE CANCER DE COL UTERIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
asa se explica incidenta masiva a acestei grave afectiuni in lume.

Acum si in ROMANIA au aparut TAMPOANE ANIONICE CU PROTECTIE ACTIVA , produse care genereaza IONI NEGATIVI , in lume fiind deja un miliard de beneficiari

Acestea sunt ……….absorbantele active LOVE MOON ,

Aceste absorbante au incorporate in ele o banda dintr-un materal special (brevetat)care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.

Acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative
distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea dvs. de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.

Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.

Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin).
Produsele au certificate FDA-USA si UE.

Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.

EXISTA :
• absorbantele pentru ciclu normal,
• ciclu abundent sau
• pentru uz zilnic,
dar si
• absorbante mini,
• absorbantele pentru bikini,

Acum despre alte produse utile pentru sanatatea dvs.:
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi
Si
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.

Nu trebuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei
dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25%
in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.
Ce zici ,VREI ?


Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci…. te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:55
si sotul meu are vasculita alergica de peste un an, ia prednison, timp in care bubele dispar, cum intrerupe bubitele apar din nou.A mai luat Plaquenil dar se instalase o durere cumplita de cap si medicul i-a prescris COLCHICINA.a mai auzit cineva de colchicina la vasculita alergica.
Poate cineva sa recomande un medic, o clinica sau ceva naturist?nu prea mai stim incotro s-o luam. Am fost la Cluj,Iasi ,am facut o gramada de teste elergologice...practic si el este foarte speriat si nu prea mai vrea sa ia medicamente
healthy009246
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:35
Vasculita alergica apare pe fondul unui sistem imunitar dezechilibrat (dominanta Th2). Se obtin rezultate foarte bune daca se pleaca de la echilibrarea SI.
dusa
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:31
Cineva mi-a recomandat-o pe doamna doctor Ruxandra Ionescu de la spitalul Sf. Maria, Bucuresti, care este specializata in domeniul bolilor ce afecteaza ssistemul imunitar. Poate cineva sa-mi mai spuna si alti doctori din Bucuresti sau din Iasi pentru vasculita?
healthy010843
Postat pe 6 Ianuarie 2010 13:23
Buna ziua! Sotul meu a fost diagnosticat cu o alta forma de vasculita.....granulomatoza Wegener. Momenatan sunt putin speriata caci mi s-a spus ca e foarte rara; dar nu asta ar fi o problema ci faptul ca are dureri ingrozitoare de cap (de orbita). Inainte lua dexametazona, apoi solumedrol iar acum i-au administrat prednison insa acesta pare sa nu-si faca acelas efect ca celelalte tipuri de cortizon pentru ca durerea reapare noaptea. De cateva zile au inceput sa-i administreze ciclofosfamida. Sa speram ca aceasta ii va stopa avansarea bolii si nu va avea efectele negative pe care le tot citesc in sursele de pe internet. V-as ruga sa-mi spuneti ceva ce ati incercati si voi si a dat rezultate...si ma refer aici la o dieta, la elemente din stilul nou de viata pentru ca momentan nu stiu ce ar trebui sa mai facem si ce nu. Totul este asa confuz. Nu vreau sa ne dam batuti; trebuie sa existe ceva care sa ne ajute sa avem o viata cat de cat normala caci abia ne casatorisem de un an...si aveam atatea planuri.
Ms scuzati ca am scris atat, insa simteam nevoia sa ma descarc un pic...
healthy014963
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:42
Buna ziua, am citit mesajul despre sotul tau care are vasculita alergica.Eu am fost diagnosticata si eu cu vasculita cutanata care se manifesta prin aparitia unor pete rosii pe corp care se irita si rpovoaca mancarime mai ales la caldura( vara).Ele apar si iarna dar vara in mod deosebit.Am facut tratament cu Disulone timp de cateva luni, dar degeaba, petele apar si dispar cand vor ele,fara nici o logica.Mi s-a recomandat dupa aceea Plaquenil,dar pentru ca una dintre reactiile adverse este caderea parului, nu l-am mai luat.Asa ca acum nu mai iau nimic, in schimb am inceput o cura de dezintoxicare cu Colon-Help si voi vedea rezultatul peste vreo luna, sper.Am constatat ca medicii bajbaie pur si simplu cand este vorba de boli autoimune.Am hotarat sa mananc, pe cat posibil,mai sanatos deoarece consider ca nu vom gasi cauza bolii decat in interiorul nostru, in modul de viata.M-ar interesa sa stiu daca sotul tau mai are si alte simptome in afara de petele alergice de pe corp. Multa sanatate!
healthy003074
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:47
Pt healthy014963:
Vasculita - "ita" semnifica inflamatie - deci o dieta anti inflamatorie este cea potrivita pentru acest tip de boala, din care se EXCLUD alimentele care provoaca alergii/intolerante (trebuie testate !)
Granulomatoza Wegener este legata de o hipersensibilitate de tip IV. Este necesar sa investigati in profunzime sistemul imunitar pentru a ajunge la ameliorarea simptomelor.
dusa
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mycoplasma, ureaplasma, clamydia 11 De la: creatanicoleta 5 Martie 2010 15:55
Marvelon...pro sau contra? 8 De la: mikydutza 26 Februarie 2010 12:37
Ureaplasma , Mycoplasma si alte pain in the ass 6 De la: okyo 19 Februarie 2010 10:10
vreau sa fiu iar mama 32 De la: healthy006491 21 Octombrie 2009 17:05
buna sunt noua, mi-am facut testul pap si acum astept rezultatul sunt f ingrijorata pentru ca am condiloame si doctorita mi-a spus ca automat am si o forma de hpv. Am o relatie stabila de 3 ani el mi-a spus ca nu ma inselat a fost si el la control si nu a 7 De la: healthy008030 6 Februarie 2010 03:40