Setari Cookie-uri

sutienul potrivit

Va rog frumos sa ma ajutati; pur si simplu nu reusesc sa imi gasesc sutienul potrivit. Pieptul imi masoara 95 cm, iar sub sani am 80 cm. Care este marimea cupei?:-?
ela2305
Postat pe 2 Februarie 2009 14:25
eu as zice C, dar incearca si tu mai multe marimi si vezi ce-ti vine
andrea_2004
Postat pe 8 Februarie 2009 16:35
Intre 11.5 si 15 cm diferenta intre cele doua masuratori cupa este DD (E).
deeasch
Postat pe 8 Februarie 2009 17:00
Salut,
vezi ca la Triumph au un sistem de masurare a cupei, acolo vei afla cel mai bine ce sutien iti trebuie.In principiu la 95 cm busta ti-ar trebui cupa D cel putin. Eu am 100 si port 80 E sau F.Depinde si de sutien.
beatricea
Postat pe 15 Februarie 2009 16:33
Scuzati-mi va rog ignoranta, dar luminati-ma si pe mine va rog cum e cu numerele astea la sutien?
Eu pana acum mi le luam asa la ochi sau probam si era ok,pt k oricum in Romania am vazut tot felul de tipuri de numerotari si oricum nu se potriveau niciunele intre ele.
Acum sunt in alta tara si aici sunt ordonate pe numere A71, A82....B, C D E si tot asa si mi-ar fi de folos sa stiu si eu clar care-s principiile de numerotare.
Din cate stiam eu difera atat marimea cat si forma cupei, elemente care se regasesc traduse in combinatia de litere si cifre, asa-i?
bastiuta
Postat pe 22 Martie 2009 12:59
UN bust perfect
Sutienul potrivit te ajuta sa arati mult mai bine, ba te poate scapa chiar si de sacaitoarele dureri de spate.
Stiai ca ar trebui sa-ti masori periodic bustul, mai ales dupa o nastere sau dupa ce ai slabit ori te-ai ingrasat?
Stiind masura exacta a sutienului, poti evita durerile de tot felul (umeri, gat, spate), cauzate de un sutien prea strans sau prea larg.

1. MASURA DE SUB BUST
Potriveste centimetrul, bine intins, chiar sub bust (asigura-te insa ca poti respira in voie) si noteaza ce dimensiune ai.

2. MASURA CUPEI
Aceasta masura se ia petrecand centimetrul peste bust, in partea cea mai proeminenta.

3. MASURA SUTIENULUI
Cu aceste doua masuri de baza, poti afla acum ce fel de sutien trebuie sa porti.


DIMENSIUNE SUB BUST MASURA SUTIEN MASURA CUPA

68 - 72 cm 82 cm 82-84 cm=cupa A
84-86 cm=cupa B
86-88 cm=cupa C
88-90 cm=cupa D

73 - 77 cm 86 cm 86-89cm=cupa A
89-91 cm=cupa B
91-93 cm=cupa C
93-95 cm=cupa D
95-99 cm=cupa DD

78 - 82 cm 92 cm 92-94 cm=cupa A
94-96 cm=cupa B
96-98 cm=cupa C
98-100 cm=cupa D
100-102 cm=cupa DD

83 - 87 cm 96 cm 97-98 cm=cupa A
98-101 cm=cupa B
101-103 cm=cupa C
103-106 cm=cupa D
106-108 cm=cupa DD

88 - 92 cm 102 cm 102-104 cm=cupa A
104-106 cm=cupa B
106-108 cm=cupa C
108-110 cm=cupa D
110-112 cm=cupa DD

petricpatricia
Postat pe 29 Martie 2009 17:22
Eu sunt 80 -84, nu am gasit in lista ta, dar depinzand de model sunt B sau C, in general cumpar B36, B38. Trebuie sa recunosc ca pana acum am urat sutienele datorita acelei dureri de spate sau sentimentului general de disconfor si le-am evitat cat mai mult. Acum ca am inaintat putin in varsta nu prea am de ales.
Am si o intrebare, credeti ca e adevarat ca daca porti sutien foarte mult sansele ca sanii sa se lase sunt mai mari, decat daca nu porti sutien. Teoria mea este ca muschii se obisnuiesc sa fie sustinuti si deci se inmoaie cand nu mai sunt sustinuti.
Si tot in legatura cu asta, practica cineva un exercitiu eficient de mentinere a muschilor bustieri.
kerigan_ro
Postat pe 8 Mai 2009 09:30
Step 1, Measure for Band Size:
Need help? Expanded band measuring instructions.

Keeping the measuring tape parallel with the ground, measure around your bra directly under your bust after expelling all air from your lungs - you want this measurement to be as small as possible. Round all fractional measurements to the nearest whole number.

If the measurement is even, add 4"
if the measurement is odd, add 5"


Step 2, Measure for Cup Size:
Need help? Expanded cup measuring instructions.

Standing straight, with your arms at your side, measure at the fullest part of your bust (while wearing a non-padded bra) making sure the measuring tape is parallel with the ground and not binding.

Round all fractional measurements to the nearest whole number.


Step 3, Calculate Your Bra Size:

Subtract your band measurement (step 1) from your cup measurement (step 2). Generally, for each inch in difference, the cup goes up by one size. See the conversion chart here.

Example:
Step 1: 34" under measurement +4" = 38" band
Step 2: 40" over measurement
Step 3: 40" - 38" = 2" or Cup "B"
Your size would be 38B

Important Note: this measuring system tends to become less accurate as the cup sizes go above a D. Additionally, some manufacturers name larger cup sizes differently. See "The Proper Measuring Techniques for Plus-Size Women".


Daca nu stii engleza spune-mo si iti traduc
frida67
Postat pe 13 Iulie 2009 01:04
aici gasesti si link-urile pomenite mai sus:
http://www.herroom.com/bra-fitting-advice,901,30.html


Pentru kerigan:
incearca sa porti sutienul cat mai putin posibil, numai daca este absolut necesar.
Oricat ar fi de comfortabil sutienul .... tot va impiedica o buna irigare cu sange a sanilor.
Incearca ca in fiecare seara (dupa ce dai jos sutienul) sa faci un masaj usor sanilor tai. Stai aplecata in fata (90 de grade cu verticala) si cu varfurile degetelor zgaltaie usor (flutura) sanii (sper ca intelegi cam ce fel sa faci), astfel incat sa ajuti la o mai buna irigare cu sange a acestei zone.
O proasta irigare cu sange a sanilor poate sa provoace in timp .... "pagube" mai mari decat lasarea sanilor.
Eu am gasit niste sutiene fara sarme, au un subtire strat de burete (ca sa dea o forma frumoasa sanului, fara sa il stranga, fara sa il preseze). Imi cumpar sutienul un picutz mai mare decat am nevoie si in felul acesta nu ma deranjeaza deloc (nici nu simt ca am sutien) iar sanii arata foarte bine.
frida67
Postat pe 13 Iulie 2009 01:20
buna,
frida67 spune-mi si mie unde ai gasit sutiene fara sarma si cu burte subire... pentru ca tot caut de o groaza de timp...
Elfutza
Postat pe 18 Iulie 2009 12:41
eu pot sa iti zic de la ce magazin le-am cumparat .... dar nu stiu cat te ajuta asta.
Le-am cumparat de la Sears, wireless bra, pe eticheta din interiorul sutienului scrie Lily of France.
frida67
Postat pe 18 Iulie 2009 22:56
sincera sa fiu eu am gasit in piata sutien fara sarma dar si fara burete ca nu il suport pe caldurile astea mai ales simt ca iau foc sa mai am si burete...oricum sani am destul nu imi trebuie si burete doar ca eu nu suport sinteticul pe piele si am probleme la gasitul sutienului...sanatate
izab33lla
Postat pe 23 Iulie 2009 10:01
La MiniPrix au sutiene fara sarma, deasemenea si la Triumph sau Jolidon. Am vazut ceva foarte frumos la Estelle sau Franco Rossi care nu mi s-au parut foarte scumpi. Eu in genereal mi le iau de l Franco Rossi sunt bune, de calitate si asa cum zicea cineva mai sus, parca nu as avea sutien atunci cand il port.
alina_eugenia
Postat pe 30 Iulie 2009 09:13
De un an incoace imi iau sutiene numai de la Triumph pentru ca mi se par ca vin cel mai bine pe san...iar fetele de la magazinul de unde iau eu sunt atat de dragute...iti arata toate modelele si stau si iti cauta numarul potrivit....

Eu una am si sanii mai mari de fel si gasesc foarte greu sutiene pe placul meu sa vina si bine sa nu aiba burete..(imi plac mai ales cele din dantela)...sa aiba un model frumos si nu in ultimul rand sa vina bine pe san.

Desi preturile sunt cate-odata piperate exista si reduceri. De multe ori prind reducerile luandu-le la 1 mil de lei pe cele de 2 milioane. Eu una zic ca merita fiecare banut pentru ca materialul este de calitate si tin mai mult ca celelalte sutiene mai ieftine si eu una nu m-am trezit niciodata sa imi iasa sarma asa cum ies la cele de duzina.

Inainte sa ma dau pe aceasta marca de sutien imi luam Jolidon...insa de la un timp nu am mai vazut modele atat de frumoase...si sincer in cam juma de an se uza...se largea si nu mai avea sustinerea de la inceput. Insa avand in vedere ca pretul era la jumatate sau chiar pe sfert cat e la un sutien de calitate se intelege. Prefer sa dau in ban dar sa simt ca pieptul meu e sustinut cum trebuie. Eu port 85-90 D in functie de modelul sutienului...insa cupa e D.

Pe langa Triumph mai mi-am luat cateva sutiene de la niste marci franceze..ceva mai scumpe insa cu un model deosebit si de o calitate superioara :)
DienutzaX
Postat pe 30 Iulie 2009 10:28
Salutare. Eu tot de la Triumph imi cumpar sutienul, dar am o problema. Am 105 cu 80. Si din cauza ca sunt mica in spate nu imi gasesc sutienul potrivit. Am incercat o cupa mai mare, D sau E si sta super urat, stau sanii aruncati in parti, nu strange si nu ridica (parca ar fi ugerul la o vaca). Un san imi sta in vest si unul in est. Asa ca am cumparat un sutien marimea 95 B de la Triumph cu cusatura pe mijlocul cupei. Doar ca tb sa-l cos putin in parti, ptr a nu sta larg. Este sutienul cel mai potrivit, imi stau sanii ridicati, adunati si ii face si mai mici si nici nu merg sanii odata cu tine at cand tu mergi pe strada ca la alte sutiene.

Poate s-or gandi si astia sa modifice naibi marimile astea si sa faca niste marimi apropiate de realitate. Sau macar sa poti face pe comanda la firmele acestea mari. Sa te masoare la cupa si spate si sa iasa ceva frumos. Eu nu am nevoie de bureti, nu am nevoie de sarme, oare o fi asa greu? Ca si la haine sunt varza. Au niste marimi de te doare capul. Eu de exemplu nu gasesc sa-mi cumpar o camasa.

Fratilor nu toate au 45 de kilograme si sunt fara sani.
cata_prima
Postat pe 30 Iulie 2009 11:00
Hmmm! Dupa descrierile de mai sus nu imi regasesc tipul de sutien...
Si eu am avut dilema asta multa vreme, ce sutien este bun pt conformatia mea... Acum stiu, 70-75 B, dar gasesc foarte greu numarul respectiv.
ciucelo
Postat pe 30 Iulie 2009 11:20
cata-prima stiu ca victoria's secret are o vasta harta de marimi. exprimata in inch, e drept, dar in state stiu ca sunt zeci de marimi tocmai pentru a acoperi exigentele diferite ale femeilor. plus ca e lenjerie foarte frumoasa si tine mult. triumph cred ca e marca europeana e usor standardizata.
intrati si admirati si alegeti:

http://www2.victoriassecret.com/landing/?cgnbr=OSBRPZZZZZZ
eleain
Postat pe 30 Iulie 2009 11:41
Mergi la magazinele triumf.Am inteles ca ei pot lua masurile care ti se potrvesc.
many_sch
Postat pe 30 Iulie 2009 12:50
da sunt bune triumph in general sunt intr-adevar cam standardizate.e extrem de important sa nu simti sutienul.dar sunt din bumbac 100% la mai multe firme si jolidon are de exemplu sunt frumusele si nu le simti cand le porti mai ales vara cand e cald si sinteticul e EXTREM de nesanatos pt piele.
maria1931
Postat pe 30 Iulie 2009 13:59
Pentru toate fetele care poarta cupa D, E, F...incercati sutienele NATURANA...eu am avut si Triumf si din toate marcile dar le-am aruncat pe toate ca pentru cele mai bune sunt de la Naturana...garantez pentru ele...eu le folosesc deja de vreo 7-8 ani de zile si sunt foarte multumita de ele...
healthy003603
Postat pe 30 Iulie 2009 21:37
Buna ziua,
Doresc sa va impartasesc cateva detalii despre un produs NOU, unic pe piata din Romania. Este vorba despre absorbante active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON : de curand produsele firmei noastre s-au diversificat, iar preturile s-au micsorat, devenind mult mai atractive si accesibile tuturor femeilor care au probleme de sanatate sau doresc sa le previna. De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort).
.
Relatii : loapersonal@yahoo.com si 0745.074.755
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 31 Iulie 2009 22:01
se pare ca nu ma incadrez in clasificare asa ca, sa nu intrebe nimeni de ce nu port sutien :)
misterious_gal
Postat pe 1 August 2009 14:25
eu am masurile 100cm-sub bust si 118cm inclusiv sanii,dar nu stiu ce masura imi trebuie la sutien.va rog sa-mi raspundeti ca nu ma incadrez in tabelul acela.multumesc.
miki_robc
Postat pe 2 August 2009 20:23
Prima cifra reprezinta circumeferinta, iar litera, masura cupei, deci ceri 110 cu cupa de "E" sau "F"
Tuzel
Postat pe 3 August 2009 13:55
http://shop.sarrieri.ro/index.php?target=pages&page_id=cummamasor



Pe site-ul acesta gasiti un fel de calculator pt a aflarea masurii corecte.
Garantat merge
kudika193577
Postat pe 3 August 2009 15:56
Si eu am mai probleme cu gasirea unui sutien potrivit... va rog sa ma ajutati si pe mine.la bust am 88 iar sub sub am 70.nu imi gasesc deloc un sutien bun.mereu trebuie sa le modific la spate.Ce cupa imi trebuie? va multumesc.
healthy005407
Postat pe 13 August 2009 16:20
http://shop.sarrieri.ro/index.php?target=pages&page_id=cummamasor



Pe site-ul acesta gasiti un fel de calculator pt a aflarea masurii corecte.
Garantat merge


Ai destule mesaje afisate mai sus, ai incercat vre un sfat postat de vre una din noi?

kudika193577
Postat pe 14 August 2009 15:58
Intra pe http://www.ladyshop.ro/Ghid-MASURI-sp-13-sp.html , acolo au un gid interactiv de masuri si ar putea ajuta , stiu ca au si sutiene marimi mari , si cel mai important e ca sunt de calitate iar pretul este cu 30% mai mic decat la tot ce exista pe piata.
Calitatea este superioara multor branduri existente pe piata.
healthy006174
Postat pe 6 Septembrie 2009 08:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse cosmetice ladys 2 De la: produse_ladys 19 Noiembrie 2010 00:15
Cursuri de manichiura pedichiura acreditate.. ?!?!?!?! 2 De la: kudika_1042283 10 Iulie 2021 19:47
cum scap de cearcane? 21 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 11:11
Parfumuri 5 De la: roz5blue6lila7 25 August 2010 10:44
ce spuneti de coditele lungi ondulate? 1 De la: ady_amira 3 Septembrie 2010 17:13