Setari Cookie-uri

Ortodontie

Buna ziua...va rog sa ma ajutati daca stiti sau ati auzit pe cineva care si a facut operatie de indreptat dantura...aparatul dentar este deja prea tarziu..oricum am purtat 4 ani knd eram micuta si din pacate doct mea a murit centre specializate in ortodontie erau f putine si ff scumpe si...am renuntat...dar acum ma intereseaza daca operatia este ok
ps si daca aveti idee si de cat costa... nu de alta ca sa stiu cat treb sa strang
multumesc anticipat!
e_l_l_y
Postat pe 10 Februarie 2009 17:16
Cati ani ai?
Eu am 29 si maine merg la Ortodont sa imi pun aparat. Stiu ca si peste 30 de ani se poate pune aparat dentar. Cel mai bine discuti cu un medic pentru ca stie ce sa zica.
beatricea
Postat pe 17 Februarie 2009 15:25
raspuns cam tarziu..dar acum am vazut mesajul!
daca un medic a zis ca trebuie facuta operatie...e ok.fa-o! nu stiu cat costa...cel ami bine intreaba medicul .
aparatul ortodontic se poate pune teoretic la orice varsta..dar..cu cat il pui mai tarziu cu atat efectele vor fi mai intarziate.eu recomand montarea unui aparat pana la max 24 ani! urmeaza tratatmentul inca 2-3 ani...sa ...
cel ami bine, aparatul ortodontic se pune intre 12-14 ani , dupa ce s-a definitivat dantura permanenta.
Robert
Postat pe 23 Februarie 2009 17:20
Draga mea, eu am 32 de ani si port aparat dentar.Sunt foarte multumita de el. Se numeste INVISALIGN, si este cel mai performant la ora actuala. Pe langa asta, nu se vede in gura, fiindca arata ca o folie transparenta peste dinti. Il poti scoate cand vrei, avantajele sunt nenumarate. Oricum, dintr-o gama de vreo 5 feluri aparate care ti s-ar potrivi, la fel de bune, imposibil sa nu gasesti unul pe placul tau.
Cauta pe internet clinica Smile Factory din Timisoara. Mult succes
ema_oradea
Postat pe 25 Februarie 2009 10:34
ce zice lumea despre invisalign ''Invisalign e o metoda de tratament rezervata doar cazurilor f usoare, si chiar si aceste cazuri necesita 15-20 de gutiere. ...www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1313 - 86k - În Cache - Pagini similare''
Robert
Postat pe 25 Februarie 2009 18:19
E adevarat, INVISALIGN are rezultate deosebite in cazurile mai usoare. Ca si INCOGNITO (aparat montat in spatele dintilor). Dar mai exista si alte feluri de aparate, potrivite pentru orice malformatie dentara. DAMON, aparate fixe ( ce-i drept, se monteaza pe fiecare dinte si sunt cam vizibile, dar nu deranjeaza deloc in vorbire si te obisnuiesti rapid cu ele).
Inainte de a te decide pentru una din formele de tratament, e important sa mergi la o consultatie. Am vazut si persoane de 40 de ani cu aparat in gura, noile tehnici de ortodontie fac minuni la orice varsta. Daca te tii de tratament si respecti indicatiile medicului tau. Mult succes
ema_oradea
Postat pe 26 Februarie 2009 18:36
va multumesc frumos, dar la mine este o problema destul de grava distanta dintre dintii de sus si cei de jos este destul de mare :( am 21 de ani si am purtat 4 ani aparat dentar dar asta acum 11 12 ani eram destul de mica aveam maxilarul in crestere si poate acesta a fost un fact care mi a afectat mai rau dantura se indreptase un pic dar mi s au distantat si mai rau de cand l am dat jos...ink odata va multumesc pt rasp
e_l_l_y
Postat pe 27 Februarie 2009 19:33
Draga Elly, am o cunostinta medic care avea mandibula mult iesita inafara,nici nu putea musca bine cu dintii din fatza.Si ei i s-a recomandat operatia,dar la ea riscurile fiind destul de mari, un medic ortodont din Bucuresti- prof.dr. Cojocaru (la care am fost si eu mai demult, dar nu stiu daca mai lucreaza sau s-a pensionat)i-a sugerat solutia unui aparat fix ( stii,care se monteaza pe fiecare dinte, arata ca niste bobitze). In paralel cu acesta, mai purta si noaptea ceva care sa-i modifice maxilarele.In sfarsit, acuma, la ani de zile dupa ce si-a pus primul ap fix ( acum nu mai poarta deloc) rezultatul e exceptional.
Indiferent de cat de grava crezi ca e problema ta, cred ca e bine sa mergi la o consultatie, sa te vada un ortodont bun. Prof. Cojocarul era bun, si eu am fost la dansul in Bucuresti acum ani de zile, cand am purtat ap dentar( e drept, nu fix, il purtam noaptea si cand eram singura, mai mult). Sau suna in Timisoara, la clinica de care ti-am vorbit si programeaza-te pt o consultatie la dr. Friedrich Widu (vine din Germania lunar).
Mult succes si capul sus:)
ema_oradea
Postat pe 1 Martie 2009 12:47
Buna,

Am si eu o cunostinta in varsta de 22 de ani care si+a pus un aparat dentar de cateva luni si dintii intradevar i s+au indreptat,chiar i+am admirat dantura. E din acela mai vizibil gen bobite ce-i drept, dar e mult mai eficient decat cele f discrete. Mi-a zis ca a costat f mult, a dat
pe el 25 de milioane lei. Parintii ei s-au imprumutat de acesti bani
ca sa i-l cumpere, ca ea nu ar fi reusit sa si-l cumpere. Intr-adevar e f scump dar a meritat toti banii, avand in vedere ca dupa numai cateva luni dintii i s-au indreptat si acum chiar are o dantura frumoasa. Desi
dintii i s-au indreptat in mod f vizibil, inca nu l-a dat jos, si il mai poarta ceva timp in continuare pana cand o sa-i zica medicul ca e timpul sa.l dea jos. Avand in vedere ce efecte am vazut ca are, eu te-as sfatui sa optezi pt unul din acela gen bobite, decat pt unul f discret dar pt probleme mai mici. Doar daca intre timp au mai scos pe piata unul care sa fie si f discret si f performant si pt probleme mari....
sylvynet
Postat pe 30 August 2009 09:24
buna ziua va rog sa mi recomandati un medic ortodont bun din bucuresti pt copiii mei de 13 si 16 ani deoarece de 1 an ma plimba dna DOCTOR DE LA FACULTATEA DE ORTODONTIE SI IN AFARA DE CON SULTATII PLATITE SI DRUMURI NU AM REZOLVAT NIMIC.astept un sfat poate cineva cunoaste un dr sau mai multi ortodonti in bucuresti o adresa .multumesc
healthy006889
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:35
Aparate ortodontice fixe se pot pune si dupa 18 ani pana la varste mai inaintate ..eu cred ..si iti spun din proprie experienta ca ar trebui sa discutii cu mai multi medici mai intai...mergi la un control alfi pararea lor si te decizi care crezi k e cel mai potrivit si nu te sfii sa intrebi cat costa deoarece e normal. Eu iti pot recomanda o clinica din Cj Clinica de maxilofaciale d p Pavlov ..are niste medici extraordinarii si conditii f bune, acum depindde unde locuiesti si u .:) te am pupat
healthy008659al
Postat pe 20 Decembrie 2009 20:26
BUNA ziua sper sa nu fie tarziu ce iti spun am varsta de 29 de ani si de trei ani port aparat dentar face minuni un aparat dentar chiar si la varsta mea. operatie NUUUUUUUUUUUU TE ROG CAUTA INTREABA LA O FACULTATE DE STOMATOLOGIE BUCURESTI SAU CLUJ ININTE DE A FACE O PROSTIE ,SI MIE MI SE SPUSESE CA OOPERATIEA AR FI ULTIMA SANSA,DAR UNI OAMENI HABAR NU AU PE CE LUME TRAESC. BAFTA LA TOATA LUMEA
healthy011225
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:33
Iti spun sigur k niciodata nu este tarziu si pentru orice varsta sunt aparate dentare .Trebuie doar sa gasesti un medic neaparat ortodont f bun care sa se ocupe de problemele tale.operatia este ultima solutie la care ar trebuie sa apelezi.
healthy014861
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:59
Pt Elly Bunny:Cauta pe internet clinica Dr Crisan din Timisoara.Cred ca e www.smileclinic.ro.Ei sunt singurii care se ocupa de chirurgia de maxilare in Timisoara. Imi spunea o prietena care fusese trimisa la Cluj sau Bucuresti de catre alti ortodonti.Prietenea de care vorbesc a fost operata de ei .....Este senzational , cum vezi la televizor la emisiunea lui Oprah.Habar nu am sa iti spun cat a costat ca nu am intrat in detalii.Stiu numai ca ei am montat un aparat dentar cu care as stat ceva vreme pe dinti apoi am vazut brusc schimbarea. E drept ca nu o vazusem de ceva vreme.Chestia e ca nu au modificat numai dintii (care erau strambi rau )ci profilul fetei. Iti spun e senzational.
Eu zic ca a intinerit 5 ani....
Tine-ne la curent
Succes
anitta83
Postat pe 10 Iunie 2010 17:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help pls 1 De la: kudika455821 20 Februarie 2012 20:03
Sexul in timpul menstruatiei 110 De la: healthy006109 18 Ianuarie 2010 13:02
cat de importanta este biserica in vietile voastre??? 36 De la: darksukkubus69 16 Martie 2010 23:25
Spalaturi vaginale: Ce parere aveti? 26 De la: kudika_1012859 18 Iulie 2016 11:48
sani si problemele lor 25 De la: maria1931 19 Iunie 2010 18:43