Setari Cookie-uri

Sexul in timpul menstruatiei

ce parere aveti, este nociv? Am consultat mai multi medici si fiecare a av pareri diferite, insa am citit intr-un art de specialitate ca substantele continute in lichidul spermatic au efecte benefice in timpul menstruatiei, continand hormoni ce ajuta la reglarea acesteia, micsorarea sangerarilor si scurtarea perioadei de menstruatie propriu-zisa... de asemenea elimina durerile menstruale...

Postat pe 10 Februarie 2009 19:50
eu stiam ca esti mai vulnerabila la infectii nicidecum ca regleza menstruatia ...
nobody_kudika
Postat pe 16 Februarie 2009 02:24
in timpul menstrei colul este ca o rana deschisa, deci orice bacterii provenite din mediul extern de pot fixa mult mai bine si pot cauza diferite afectiuni care se vor resimtii mai tarziu. Plus ca in caz de boala venerica a unuia dintre parteneri purtatori,organismul nu se poate apara.
Se poate folosi prezervativ daca menstra este foarte scazuta.
psihoterapeut
Postat pe 17 Februarie 2009 09:55
De la: severina, la data 2009-02-17 09:55:00in timpul menstrei colul este ca o rana deschisa, deci orice bacterii provenite din mediul extern de pot fixa mult mai bine si pot cauza diferite afectiuni care se vor resimtii mai tarziu. Plus ca in caz de boala venerica a unuia dintre parteneri purtatori,organismul nu se poate apara.
Se poate folosi prezervativ daca menstra este foarte scazuta.
........................cde unde pana unde ai scos tu ca "colul este o rana deschisa"....sincer ma minunez in fiecare zi de ceea ce citesc p-aici......fetelor mai citit si voi"literatura de specialitate"ca vb gura fara voi:))
brasoveank
Postat pe 17 Februarie 2009 11:01
..cde unde pana unde ai scos tu ca "colul este o rana deschisa"....sincer ma minunez in fiecare zi de ceea ce citesc p-aici......fetelor mai citit si voi"literatura de specialitate"ca vb gura fara voi:))

Mai brasoveanko, nu mai indemna pe ceilalti sa citeasca cand tu esti cea care duci lipsa de informatii in domeniul asta !Si ce tupeu mai ai!!!

Intr-adevar, in timpul mentruatiei, noi, femeile, suntem mult mai sensibile ca de obicei( nu ma refer in general, ci strict la aparatul reproducator), deoarece colul este deschis si este mult mai usor sa contractam vreo bacterie, vreun virus, streptococ sau mai stiu eu ce . Este adevarat insa si faptul ca sexul in timpul menstruatiei te poate ajuta la "domolirea" durerilor si senzatiilor neplacute din timpul menstrei. Sunt lucuri pe care le gasesti dand doar un search pe google, nu este primordial sa citesti "literatura de specialitate" ca sa afli lucrul asta.

MarseVintila
Postat pe 19 Februarie 2009 08:20
De la: marse, la data 2009-02-19 08:20:22..cde unde pana unde ai scos tu ca "colul este o rana deschisa"....sincer ma minunez in fiecare zi de ceea ce citesc p-aici......fetelor mai citit si voi"literatura de specialitate"ca vb gura fara voi:))

Mai brasoveanko, nu mai indemna pe ceilalti sa citeasca cand tu esti cea care duci lipsa de informatii in domeniul asta !Si ce tupeu mai ai!!!

Intr-adevar, in timpul mentruatiei, noi, femeile, suntem mult mai sensibile ca de obicei( nu ma refer in general, ci strict la aparatul reproducator), deoarece colul este deschis si este mult mai usor sa contractam vreo bacterie, vreun virus, streptococ sau mai stiu eu ce . Este adevarat insa si faptul ca sexul in timpul menstruatiei te poate ajuta la "domolirea" durerilor si senzatiilor neplacute din timpul menstrei. Sunt lucuri pe care le gasesti dand doar un search pe google, nu este primordial sa citesti "literatura de specialitate" ca sa afli lucrul asta.

...............................:),nu e nevoie sa citesc LITERATURA DE SPECIALITATE ptr ca am facut medicina6ani:)deci cred ca stiu cu ce se"mananca"una alta si nu vb doar gura fara mine..nu am spus in comentariul meu decat ca"nu avem o rana deskisa"in timpul menstruatiei,este diferenta de la cer la pamant intre o RANA DESKISA si un UTER DESKIS....inainte de a comenta si de a te "zburli"asa tare citeste cu atentie ce srie lumea!......se poate face sex in timpul menstruatiei fara pericol mai mare decat ar fi si in alt "timp".....deci,.....aku te las sa citesti ca sa comentezi din nou:))..o seara buna!
brasoveank
Postat pe 19 Februarie 2009 18:42
Eu nu am observat nimic, nu mi s-a intamplat nimic si am facut-o de multe ori in timpul menstruatiei! Depinde si de organism probabil.
darksukkubus69
Postat pe 24 Februarie 2009 18:33
da, normal, cu totii am facut 6 ani de medicina :)) altii au facut poate si mai mult Si tot degeaba =))))))
MarseVintila
Postat pe 28 Februarie 2009 14:42
De la: marse, la data 2009-02-28 14:42:27da, normal, cu totii am facut 6 ani de medicina :)) altii au facut poate si mai mult Si tot degeaba =))))))
...............:))NO COMMENT!!
brasoveank
Postat pe 28 Februarie 2009 17:32
Am facut-o o singura data. Ma asteptam sa ma doara, sa existe disconfort, insa nu a fost asa, chiar a fost foarte placut, si coincidenta sau nu menstruatia din acea luna a fost mai scurta cu o zi in conditiile in care de regula tine 3 zile.... deci o zi inseamna o treime :) In ceea ce priveste igiena cred ca este o problema la care oricum trebuie sa fim atente mereu.
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 00:57
cred ca daca partenerul este bolnav te inbolnaveste ori cum ai fi tu.... asa ca nu va certati....
iamonica_kissu
Postat pe 10 Martie 2009 08:40
Buna fetelor, se pare ca acest site imformativ se transforma de fiecare data cand exista un subiect in "camp de lupta". Nu inteleg, ma refer acum la persoanele care nu au habar de subiect sa intre si sa vorbeasca aiurea.Chiar daca sunt baiat citesc mereu aceste articole sa ma imformez pentru cultura mea generala dar vad ca mereu sunt doar discutii contradictorii si nu stiu pe cine sa mai cred.Sfatul meu de baiat :fetelor daca nu va pricepeti chiar daca ar treb sa stiti aproape totul despre corpul vostru mai bine cititi carti si articole ce specialitate si pe urma veniti sa lasa-ti mesaje aici.Va pup si poate o sa-mi urmati sfatul
guvy
Postat pe 10 Martie 2009 08:51
Cuma zis cineva mai sus, riscurile in ceea ce priveste sexul este cam acelasi si in timpul menstruatiei si in alta perioada. Cat despre boli, ele pot fi contactate oricum daca nu te protejezi (chiar daca esti in timpul menstruatiei sau nu). Am auzit si eu faptul ca sperma ar regla menstruatia (atat ac perioada dar si ceea ce inseamna consistenta sangelui pe care il eliminam, a durerilor etc.). Este foarte posibil, iar asta pt ca corpul(scuze cacofonia) feminin are nevoie si de hormoni masculini (testosteronul) pt a functiona asa cum trebuie In fine... Ideea e ca oricum trebuie sa avem grija cat mai mare. Facem ce vrem, dar sa stim ce facem cum zicea o binecunoscuta reclama.
irina_nd
Postat pe 10 Martie 2009 09:22
mai lasati frate certurile astea ...chiar nu va puteti abtine de la rautati gratuite ? va umpleti de pacate fratilor, e mult mai usor sa stai si sa inveti sa asculti si foarte simplu sa acorzi credit cuiva....nu te costa nimic. nu va oboseste rautatea ?
Dana63
Postat pe 10 Martie 2009 09:37
mai bine invatati sa cititi corect si abia dupa aceia aratati-va "talentele"de cultura!!!!
leti_99999
Postat pe 10 Martie 2009 09:43
Daca asa se exprima oameni care au facut medicina mai bine stateati acasa.
corinaczm
Postat pe 10 Martie 2009 09:47
Atat timp cat sunt activa sexual, nu ezit sa fac sex in timpul menstruatiei.
Riscurile infectiei? Intotdeauna exista daca nu se respecta igiena.
Dar, pentru mine cel putin, e perioada in care imi PLACE CEL MAI MULT.
E adevarat ca sunt o fericita, ca nu am un ciclu abundent, dar nu se poate compara cu nicio alta perioada.
E drept ca uneori e dificil pana treci de retinerea partenerului, dar asta se doboara repede. Majoritatea barbatilor sunt incitati de asa ceva.

Deci fetelor, nu numai ca nu se intampla nimic grav ( bineinteles respectati igiena ), dar e MINUNAT!
De ce m-as lipsi de o placere doar din cauza unor idei preconcepute?
credendovides
Postat pe 10 Martie 2009 10:37
[/quote]........................cde unde pana unde ai scos tu ca "colul este o rana deschisa"....sincer ma minunez in fiecare zi de ceea ce citesc p-aici......fetelor mai citit si voi"literatura de specialitate"ca vb gura fara voi:))[/quote]

Bravo Brasoveank!!! Complet de acord!! Si eu ma mir cum vorbeste gura fara multe persoane care-si dau cu parerea pe aici. Ca sa raman la topic, am citit ca nu exista contraindicatii pt actul sexual in timpul menstruatiei. Asa ca fetelor mai filtrati si voi cand primiti informatii si nu luati de bun tot ce se zice pe aici. Cel mai bine cautati si cititi o sursa serioasa si de incredere.
oanabizian
Postat pe 10 Martie 2009 10:56
De la: corinaczm, la data 2009-03-10 09:47:53Daca asa se exprima oameni care au facut medicina mai bine stateati acasa.
vivyan
Postat pe 10 Martie 2009 11:02
sincer nu vreau sa ma contrazic ,nu sunt in masura..ci doar vroiam sa spun ca si eu am avut contact sexual in timpul menstrei si m-am simtit chiar foarte bine...mult mai bine decat de obicei..nu stiu exact carui fapt se datoreaza.ce este drept a 3-a zi s-a intamplat.poate faptul ca ne excitam mai usor duce si la un orgasm mai placut:P
angel20angel20
Postat pe 10 Martie 2009 12:14
Tanasescui, nu prea pricep care e legatura mea cu brasoveank ?! Poate imi explici...
darksukkubus69
Postat pe 10 Martie 2009 12:35
Ideea e ca suntem mult mai "lubrifiate" in acea perioada de aia ai impresia ca te exciti mai repede Cat priveste partenerul...stim cu toatele ca ei, barbatii, nu le ia mult sa se excite ...deci, nu va sfiati sa incercati sa faceti sex in timpul menstruatiei
irina_nd
Postat pe 10 Martie 2009 12:53
Am mai citit si io carti si una alta... si am aflat k se poate sa ramai insarcinata.daca faci sex in timpul menstrei....cazuri rare.... ..
Voi ce parere aveti??? imi pare destul de greu de crezut.. numai ca... io stiu.... Nu-s medic.. dar ...........
Eu consider totusi ca sexul in perioada menstrei e oarecum ciudat... nu zic k nu am facut-o niciodat.. dar.. e asa... Tine mai mult de "rusine"... fata de el.. Iar "beneficiile"... pot deveni un "cutit" cu mai mult de 2 taisuri..
Se poate bloca "calea naturala a ciclului" cu cheaguri de sange.... iar neplacerile.. pot deveni crunte... (cunosc o fata care a trebuit sa se chiureteze din cauza unui astfel de blocaj)... In consecintza eu sunt pentru nu "sexului in timpul menstrei"..!
spidie
Postat pe 10 Martie 2009 13:24
sincer nu va dau dreptate nici uneia si nici alteia pur si simplu ganditi-va la o posbila hemoragie stim cu toate ca prin menstruatie corpul elimina substante benefice dar si unele toxice,tocmai ca o hemoragie nu este ceea ce doresti.mai ales in cazul unui partener mai "dotat".si ce barbatii mor daca sunt refuzati cateva zile.mai ganditi-va si la voi nu numai la ei.
valy_black_eye
Postat pe 10 Martie 2009 13:51
De la: valy_black_eye, la data 2009-03-10 13:51:43sincer nu va dau dreptate nici uneia si nici alteia pur si simplu ganditi-va la o posbila hemoragie stim cu toate ca prin menstruatie corpul elimina substante benefice dar si unele toxice,tocmai ca o hemoragie nu este ceea ce doresti.mai ales in cazul unui partener mai "dotat".si ce barbatii mor daca sunt refuzati cateva zile.mai ganditi-va si la voi nu numai la ei.



Bineinteles ca nici o femeie n-o sa faca asta cand are o scurgere de sange cat un fluviu, insa cand debitul este mic nu vad care ar fi problema. Noi cand am facut-o eu fiind la ciclu, am facut-o sub dus.

Si inca ceva (m-ai facut sa zambesc): nu e vorba de faptul de a nu-i refuza pe ei. In cazul meu cel putin, si eu si el am vrut asta in egala masura. Si mie imi place sexul, nu numai lui!
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 14:37
Eventual tu ar trebui sa citesti mai bine pentru ca a spus ca :"colul este ca o rana deschisa" nu ca ar fi o rana deschisa.
liana_lupei
Postat pe 10 Martie 2009 14:38
nu stiu de ce va cramponati atat....era doar o intrebare care astepta raspuns.dar...cum spunea cineva mai sus...daca nu e un camp de batalie,nu e bine .iar cat priveste internetul,nu tot ce scrie poti lua de bun.cred ,totusi ca un medic BUN stie mai bine ce e cu corpul uman,nu?subliniez,UN MEDIC BUN .numai bine!
matzuk
Postat pe 10 Martie 2009 15:12
Buna
Se poate intampla sa ramai insarcinata daca faci sex in timpul menstruatiei?
ramonik_25
Postat pe 10 Martie 2009 16:44
De la: ramonik_25, la data 2009-03-10 16:44:29Buna
Se poate intampla sa ramai insarcinata daca faci sex in timpul menstruatiei?


nu...e imposibil!!!...ovulatia se produce in a 14-a zi de ciclu...in niciun caz in primele 7(sau cat dureaza la voi menstruatia)...
kudika036116
Postat pe 10 Martie 2009 16:47
ramonik, teoretic perioada menstruatiei este perioada "sigura" in care nu se poate intampla nimic. Parerea mea este ca riscul este foarte scazut, poate o sansa de 2% sa se intample ceva tocmai atunci, in mijlocul perioadei sigure. Totusi riscul este scazut dar nu inexistent, ramane la latitudinea ta sa ti-l asumi sau nu.
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ASLO 7 De la: camiflorea 12 Iunie 2010 15:23
operatie de chist spart- sfat 14 De la: by_ella84 20 Septembrie 2013 20:28
menopauza 20 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:10
prezervativul e naspa 45 De la: Criska21 20 Noiembrie 2009 11:41
DR GINECOLOG FILIPESCU 2 De la: kudika_nikole 3 Ianuarie 2012 11:42