Setari Cookie-uri

puncte de grasime de sub ochi

am o problema...am de ceva timp am sub ambii ochi niste puncte de grasime dar nu se maresc...parca se inmultesc...am fost la cosmetica sa le scot dar nu a vrut sa le scoata ca sunt prea aproape de ochi.si a zis ca e riscant.. deja sunt multe si ma deranjeaza. unde sa ma duc sa le scot sau ce sa fac cu ele?
sweety_ana
Postat pe 21 Februarie 2009 12:32
Buna,

De curand am mers la o cosmeticiana care mi-a scos punctul de grasime de sub ochi; er foarte aproape de ochi, dar a lucrat cu o lupa mare si nu a avut probleme. Cred ca depinde si de locu in care mergi pentru asa ceva. Daca vrei sa mergi acolo unde am fost eu, sa-mi spui, sa-ti dau detalii.
Seara buna.
Vandita
Postat pe 4 Martie 2009 17:39
Intr-adevar e f. dureros cand incerci sa le scoti. Eu nu am avut niciodata pana acum si nu prea stiam ce mi-a aparut la inceput. Dupa vreo 2-3 saptamani nu l-am mai suportat (era tot f. aproape de ochi) si l-am strans cu unghiile pana l-am rupt pur si simplu. Am avut o mica bubita 2-3 zile...sper sa nu recidiveze!
Ideea este ca nu raman vesnic acolo, ci poti sa scapi de ele cu putina rabdare.
EmaM
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:48
Draga mea, in primul rind bine ca nu ai umblat singura sa ti le scoti. In al doilea rind, felicitari cosmeticienei la care ai fost ca a refuzat sa iti faca procedura fiind intr-o zona prea apropiata de ochi. Crede-ma nu oricare ar fi avut curajul sa iti spuna astam riscind sa fie catalogata ca neprofesionista (asta din proprie experienta cind la un refuz asemanator, am primit rspunsul indignat: ma duc la alta si tot le scot daca tu nu poti!!!!). Nu iti mai ramine decit solutia cea mai sigura: medicul dermatolog. Numai el poate evalua modalitatea de a le inlatura si poti astfel sa beneficiezi de un consult si sfaturi profesioniste. Triunghiul client-medic-cosmetician trebuie sa functioneze mereu. Pentru acceasi problema, dar in alta zona a fetei, o cosmeticiana priceputa te poate ajuta cu succes, dar mare atentie si aici, iti recomand sa ai incredere in ea si sa nu intri in primul salon,; incearca eventual o alta procedura faciala care sa iti dea idee al modului ei de lucru si a sfaturilor sale. Mult succes!
dunare
Postat pe 13 Mai 2009 07:39
Eu iti recomand sincer sa vezi un medic dermatolog in primul rand, punctele albe putand fi si un semn al colesterolului ridicat. Trebuie sa iti faci niste analize pentru a afla cauza inainte de a incerca sa le scoti.Pe langa faptul ca ar trebui sa faci asta numai la indicatiile medicului, ele vor reaparea atata timp cat dereglarea respectiva este in corp. Se poate scapa de ele, fii linistita
mathildeis
Postat pe 4 Iunie 2009 09:11

Buna ziua! A avut si o prietena de-a mea aceste pundi de grasime sub ochi, insa a fost la o clinica care lucreaza cu laser ai i le-a scos pe toate si ce este mai important, nu au mai recidivat. Este bine sa ati faci si analizele pentru colesterol pentru a nu avea si alte surprize.

.
lelly
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:32
si eu aveam,in jur de 3-4 pe fiecare parte
ignor orice pana la un punct...dar intr-o zi nu le-am mai suportat,am luat acul si dupa ce l-am dezinfectat bine de tot in spirt si focul de la aragaz...si spirt din nou:))(sunt un pic paranoia legata de unele chestii de genu)le-am intzepat pe fiecare de mai multe ori pana am facut un orifiu mic pe unde sa le scot ca pe cosuri.ii usor,dar deeestul de neplacut.

la disperarea care eram atunci nu le mai acceptam nici 3 min in plus .asta ii dovada a faptului ca daca ai vointza faci cam orice,i guess asta o fost acu catziva ani,acuma mi-a mai parut unu singur.bagam reluare.prespun ca e chestie de alimentatzie mai mult...
shoeshine
Postat pe 4 Noiembrie 2009 20:42
De la: popeas_k, la data 2009-02-21 12:32:11am o problema...am de ceva timp am sub ambii ochi niste puncte de grasime dar nu se maresc...parca se inmultesc...am fost la cosmetica sa le scot dar nu a vrut sa le scoata ca sunt prea aproape de ochi.si a zis ca e riscant.. deja sunt multe si ma deranjeaza. unde sa ma duc sa le scot sau ce sa fac cu ele?


mergi intai la medic si apoi la cosmnetician, daca sunt xantoame se vor reface imediat.. trebuie depistata intai cauza interna care le-a provocat aparitia..
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 21:11
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 3 Aprilie 2010 09:35
Un medic oftalmolog rezolva in spital aceste probleme. Eu am avut de 2 astfel de interventii, si s-au rezolvat cu succes. E o internare numai de 1 zi, dar apoi vindecarea dureaza circa 2 saptamani . Succes
jullia10
Postat pe 13 Aprilie 2010 08:23
punctele respective se numesc Xantelasma..apar la probleme de functionare ale ficatului, fierii.. desi tin regim de 30 de ani..mi le-am operat de 2 ori , odata chirurgical, a doua oara cu laser..au recidicvat..
Sfat.. analize medicale, regim alimentar fara grasimi..
deranjeaza doar din pv.estetic..cu putin fond de ten se acopera..
erika9
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:43
Punctele de grasime de pe fata, apar intr-adevar din cauza colesterolului marit, cum bine spunea cineva mai sus. Daca aceste puncte au aparut brusc fara sa fi avut aceasta problema inainte, sigur cauza este colesterolul. Incearca sa-l tii sub control si iti vor disparea. Intr-un anumit fel, este bine cand iti apar, asa iti vor trage un semnal de alarma si vei lua masuri. Daca este de natura dermatologica problema trebuie expusa unui medic dermatolog. Totul tine de alimentatie in ambele cazuri, mai putina carne si grasimi.
miki2009
Postat pe 13 Aprilie 2010 12:48
buna.Cred ca te pot ajuta cu un sfat care in cazul meu a dat roade.nu trebuie sa te duci la nici un cosmetician ci pur si simplu in fiecare zi trebuie sa-ti masezi punctele respective cu ulei de ricin.Asta pana cand vei vedea ca ele dispar de la sine.eu una asta am facut iar acum pot sa spun ca am scapat de ele.incearca! nu vei regrete.oricum ai probleme si cu colesterolul.asa ca ar fi indicata si o analiza de sange.iti spun totul din proprie experienta.MULTA BAFTA.
healthy008356
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:24
Bravo! Tot asa am rezolvat si eu problema, cu ulei de ricin; dar si cu regim alimentar sever si supravegherea colesterolului. Mult succes!!!
loobety_healthy
Postat pe 13 Aprilie 2010 18:39








---------------------------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:45
La medicul oftalmolog.Se face o simpla interventie de indepartare chirurgicala.
iris200762
Postat pe 15 Aprilie 2010 17:55
Buna ziua.
Problema cu care va confruntati este de fapt cea a colesterolului asa ca ,va sfatuiesc sa faceti niste investigati in acest sens .
Piela este un organ si incearaca sa va dea semnde de alarma in acest sens , fiind foarte important de stiut de ce aveti colesterolul marit.
De asemena Xantelasma pe care o aveti in jurul ochilor nu este Milia si nu este de competenta cabinetelor de cosmetica . Xantelesa se pote rezolva cu ajutorul laserului , iar aceasta procedura trebuie facute de un dermatolog.
Daca veti merge din cosmeticiana in cosmeticina pote pina la urma una dintre ele le va opera cumva ...dar vor reaparea iar cicatricea lasata nu se vindeca frumos. Eu insumi sunt cosmeticiana si am probleme cu colesterolui , iar pe vremuri mai tinara si necuncatore fiind am intlnit o cosmeticiana la salonul Blondi , care mi-a operata acsete puncte de grasime . Te rog sa nu faci aceasat greaseala , eu am inca niste cicatrici destul de urite.
Sper ca iti vor folosi sfaturiel mele , mult succes si astept vesti bune.
Crina
acgica
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:33














--------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
culoarea parului 8 De la: FAT_FRUMOS 29 Octombrie 2013 20:03
parfumuri preferate cu care il cuceresti 63 De la: cosmetice2011 21 Februarie 2011 20:56
PAR GRAS 25 De la: healthy012623 12 Februarie 2010 14:05
curs machiaj timisoara 2 De la: MONSENIORUL 4 Ianuarie 2012 21:39
Nuantator pentru par 1 De la: kudika_8469 27 Iulie 2012 22:34