Setari Cookie-uri

pentru cunoascatoarele de limba engleza


Buna fetelor.
Am facut si eu o pagina pentru femei dar e in limba engleza:

www.ebooks4her.com

Va invit sa intrati pe ea si sa va inscrieti pe lista de prieteni ale google friend connect.E simplu

Draga administrator,te rog sa nu vezi acest anunt ca spam.Eu oricum raman credincioasa acestui forum
nonstop4you
Postat pe 27 Februarie 2009 08:47
buna nu prea se intelege prea multe din acest mesaj despre cei vorba concret sa comunici in engleza sau sa inveti engleza daca se poate un mesaj mai explicit multumes anticipat
kudika078676
Postat pe 14 Iulie 2009 13:32
Cu tot respectul, Maria.... dar comentul tau da dovada de om semianalfabet. Primul post e foarte clar si la obiect. nonstop4you ne-a anuntat ca exista un site pentru cunoscatoarele de limba engleza. Ce este asa de greu de inteles? In schimb, tu faci greseli oribile de exprimare si ortografie. Ca sa nu zici ca aberez, uite iti dau niste exemple: "nu prea se intelege prea multe " corect este " nu prea se inteleg prea multe" sau " despre cei vorba concret sa comunici " prima greseala este de exprimare si a doua este ca se scrie corect " despre CE-I VORBA" . Nu sunt singurele tale greseli. Apropos : sa stii ca atunci cand te exprimi in scris, draga Maria, se mai folosesc si semne de punctuatie. Citind cele doua randuri postate de tine am inteles de ce nu ai reusit tu sa pricepi primul post . Sanatate si mult spor la invatat limba romana !
frozen_autumn
Postat pe 29 Iulie 2009 02:40
ce nu inteleg eu, e cu ce drept critici tu cunostintele celorlalti... cred ca ai fi putut raspunde prin: "mai citeste o data anuntul" si crede-ma,ai fi fost mult mai draguta!
sau poate prin ea te vezi pe tine intr-un trecut mai apropiat
healthy000771
Postat pe 29 Iulie 2009 23:28
sa iti fie rusine aici nu suntem pentru a invata limba romina dupa limbajul folosit cred ca esti din noua generatie eu am 50 de ani si nu am scris de 20 de ani in limba romina sunt plecata din tara si scriu si vorbesc foarte bine engleza da nu am inteles si cei cu asta ?ai facut scoala de ortografie?mare rusine din partea ta sa critici oamenii nui treaba ta chiar dac asi fi analfabeta carei treaba ta se vede ca nu ai ceva mai bun de facut nerusinato
kudika078676
Postat pe 4 August 2009 00:24
Doamna,
Va multumesc pentru ca m-ati facut sa rad atat de copios... Si tin sa va spun ca nu imi este rusine absolut deloc. Faptul ca aveti 50 de ani nu va scuza ca nu stiti sa scrieti si sa va exprimati corect romaneste. Ma indoiesc sincer ca stiti limba engleza foarte bine din moment ce aveti o exprimare atat de execrabila in limba romana. Si mama mea are 50 de ani si surpriza: scrie si vorbeste corect! Da, nu aunteti aici sa invatati limba romana, dar totui nu ar strica sa va straduiti. Dar banuiesc ca se poate trai relaxat si fara asa ceva...
" Cu inalt respect si consideratiune stimabila doamna!"
frozen_autumn
Postat pe 4 August 2009 16:25

draga maria...sau ar trebui sa scriu querida sau cherida?? invatarea gramaticii limbii romane nu face obiectul acestui forum, dar daca doriti puteti deschide un topic in care sa explicati doritoarelor cum se scrie...asta daca va mai incearca sindromul de profesoara. nu este frumos sa critici pe cineva pentru greselile de ortografie pentru ca scopul este comunicarea, nu veti intalni pe acest site exprimari academice ca ale dumneavoastra, chiar daca totusi jignitoare, tocmai pentru ca se foloseste un limbaj accesibil oricui are nevoie de o parere sau un sfat. in ziua de azi se comunica in orice limba, nu conteaza din ce tara scrii. dar noi, se pare, la fel de needucati am ramas, sa vanam greselile celorlalti... numai bine.
eleain
Postat pe 4 August 2009 17:22
eleain,
Poti sa scrii cum vrei... querida sau cherida , deoarece e doar un nickname si chiar nu conteaza...
Pur si simplu mi-am exprimat parerea referitor la acel coment. Din moment ce este un forum , ai voie sa iti exprimi liber parerea . Sicer, nu va inteleg de ce va ofuscati atata. Chiar am dreptate.. e un coment de semianalfabet. Nu trebuie sa fii profesor sau academician ca sa iti dai seama de acest lucru. Si daca se comunica in orice limba macar ar trebui sa se comunice intr-o limba cunoscuta. Mai mult , mie acel comentariu nu mi-a fost accesibil deloc. Eu nu am inteles nimic din acel comentariu si ca atare l-am criticat. Asa cum si voi , stimabililor, nu aveti de cat sa imi comentati parerea. Daca eu am fost needucata pentru ca mi-am exprimat parerea, inseamna ca oricine critica un lucru ce nu ii place este needucat?
Toate cele bune
frozen_autumn
Postat pe 4 August 2009 20:15
sincer*
frozen_autumn
Postat pe 4 August 2009 20:18
De la: eleain, la data 2009-08-04 17:22:48
draga maria...sau ar trebui sa scriu querida sau cherida?? invatarea gramaticii limbii romane nu face obiectul acestui forum, dar daca doriti puteti deschide un topic in care sa explicati doritoarelor cum se scrie...asta daca va mai incearca sindromul de profesoara. nu este frumos sa critici pe cineva pentru greselile de ortografie pentru ca scopul este comunicarea, nu veti intalni pe acest site exprimari academice ca ale dumneavoastra, chiar daca totusi jignitoare, tocmai pentru ca se foloseste un limbaj accesibil oricui are nevoie de o parere sau un sfat. in ziua de azi se comunica in orice limba, nu conteaza din ce tara scrii. dar noi, se pare, la fel de needucati am ramas, sa vanam greselile celorlalti... numai bine.


Buna nu trebuia sa intervii in observatiile pe care mi s-au facut ,singurul lucru imi pare rau ca m-am coborit la nivelul ei sa ii raspund ,eu am intrat sa comunic cu oameni care au ceva de spus despre sanatate ,si am intinlit intradevar oameni,tu ai fost prima si alti ca tine si sunt sigura ca la fel de gresit m-am exprimat ,dar pentu cultura generala a altora vorbesc 3 limbi asta datorita mediului unde traiesc nu ca sunt mai desteapta ca ali dar nu poti decit sa le plingi de mila la asa oameni neducati numai bine si multa sanatate si mersi mult de fiecare data cind imi raspunzi este o placere pentru mine orce sfat primesc de la tine
kudika078676
Postat pe 5 August 2009 20:13
De la: healthy000771, la data 2009-07-29 23:28:01ce nu inteleg eu, e cu ce drept critici tu cunostintele celorlalti... cred ca ai fi putut raspunde prin: "mai citeste o data anuntul" si crede-ma,ai fi fost mult mai draguta!
sau poate prin ea te vezi pe tine intr-un trecut mai apropiat


mersi de interventie dar nu trebuia fiecare cu bagajul lui de cunostinte si cu cei 6 sau 7 ani de acasa sunt sigura ca mama ei nu a invatato asa ceva dar asa sunt cei gin generatia de acum sa le plingem de mila ca nu stiu sa se respecte nu sa respecte multa sanatate
kudika078676
Postat pe 5 August 2009 20:16
hihi,
Va felicit ca stiti 3 limbi straine. Si eu stiu 5 cu toate ca traiesc in Romania. Mama m-a educat foarte bine, si m-a invatat si sa scriu frumos si civilizat. Deasemenea m-a invatat ca atunci cand critic ceva sa o fac in limita decentei, fara sa fac aprecieri pe care nu le-as putea sustine.... Dar banuiesc ca vor fi tot timpul persoane ca dumneavoastra cu idei preconcepute precum " noua generatie" Apropos : daca eu sunt din noua generatie , sa inteleg ca dvs. sunteti din generatia veche?
frozen_autumn
Postat pe 6 August 2009 03:24
queridamaria, ce distractie meschina ati gasit. daca ati fi asa de educata cum pretindeti ati sti ca mai important decat modul de a scrie e caracterul cuiva, iar maria e o persoana foarte dulce si educata, cu bun simt. dar nu puteti trece dincolo de punctul dvs de vedere, insistenta dvs denota si multa inflexibilitate si obisnuinta de a lipi etichete. (asta apropo de "idei preconcepute") aveti mult de lucrat la caracterul dvs. spor la treaba. fiecare cu karma proprie...
eleain
Postat pe 6 August 2009 10:45
De la: queridamaria, la data 2009-08-06 03:24:09hihi,
Va felicit ca stiti 3 limbi straine. Si eu stiu 5 cu toate ca traiesc in Romania. Mama m-a educat foarte bine, si m-a invatat si sa scriu frumos si civilizat. Deasemenea m-a invatat ca atunci cand critic ceva sa o fac in limita decentei, fara sa fac aprecieri pe care nu le-as putea sustine.... Dar banuiesc ca vor fi tot timpul persoane ca dumneavoastra cu idei preconcepute precum " noua generatie" Apropos : daca eu sunt din noua generatie , sa inteleg ca dvs. sunteti din generatia veche?

Ma bag si eu in discutie pentru ca am observat ca nici dumneata nu prea stai bine cu scrisul.Vroiam sa-ti spun doar atat:deocamdata nu exista nicio statuie in lume a unui critic,imi doresc sa ai tu una,sti ce se intampla cu o statuie dupa ce trece o vreme,se inegreste,de la pasari,de la oxidare,etc.,am vazut si am avut ocazia sa aud destui profesori de limba Romana,culmea se numesc profesori si au note de 4,5,eu i-as numi diletanti sau excroci de meserie.
enemgabriel
Postat pe 6 August 2009 10:54
enemgabriel,
Sunteti absolut sigur ca nu exista nici o statuie a unui critic in tara sau in lume? Poate reusiti sa imi si dati un exemplu, unde nu m-am descurcat asa de bine cu scrisul. Daca ati fi atat de buni si cu o karma atat de fantastica probail ati fi mai putin ipocriti; si nu ati mai afirma ca va doriti ca eu sa am o statuie. Dragilor, asa cum eu am criticat modul de a scrie al utilizatorului healthy003913_maria, asa ma criticati si voi pe mine. Imi puteti spune cu ce sunteti voi mai buni decat mine. Sau cu ce imi sunteti superiori? Nu consider ca as avea de lucrat la caracterul meu, deoarece nu este o lege universal valabila ca toata lumea trebuie sa aiba un caracter " dulce" . Oricum , observ ca un comentariu a transformat acet subiect intr-un amplu forum al avocatului poporului.
Toate cele bune stimabililor, si tineti-o tot asa , pentru ca sunteti pe drumul cel bun !
frozen_autumn
Postat pe 6 August 2009 16:00
De la: queridamaria, la data 2009-08-06 16:00:47enemgabriel,
Sunteti absolut sigur ca nu exista nici o statuie a unui critic in tara sau in lume? Poate reusiti sa imi si dati un exemplu, unde nu m-am descurcat asa de bine cu scrisul. Daca ati fi atat de buni si cu o karma atat de fantastica probail ati fi mai putin ipocriti; si nu ati mai afirma ca va doriti ca eu sa am o statuie. Dragilor, asa cum eu am criticat modul de a scrie al utilizatorului healthy003913_maria, asa ma criticati si voi pe mine. Imi puteti spune cu ce sunteti voi mai buni decat mine. Sau cu ce imi sunteti superiori? Nu consider ca as avea de lucrat la caracterul meu, deoarece nu este o lege universal valabila ca toata lumea trebuie sa aiba un caracter " dulce" . Oricum , observ ca un comentariu a transformat acet subiect intr-un amplu forum al avocatului poporului.
Toate cele bune stimabililor, si tineti-o tot asa , pentru ca sunteti pe drumul cel bun !
Cu siguranta nu putem sa ne asemuim din punct de vedere informational si din punct de vedere al educatiei.Nu sunt cu nimic mai presus dar tu esti?Ca asa reiese din mesajul tau nu ipocrit ci tendentios.Noi nu am incercat sa te criticam dar tu chiar ai scos in evidenta rautatea ta vis a vis de oamenii care fie au scris in repezeala ,fie au o anumita incultura,chiar trebuie sa va faceti cunoscuta prin lipsurile altora?Miroase deja a grandomanie si a ...te las pe tine sa ghicesti ce am vrut sa spun,doar ca esti doxa in vorbire si scriere a vocabularului si gramaticii limbii romane.
enemgabriel
Postat pe 6 August 2009 16:15
queridamaria, evident ca nu sunt mai buna sau superioara modului dvs de a face lucrurile, de vreme ce am scris aici. am facut-o pentru ca m-a deranjat modul dvs de a-i atrage atentia mariei si e drept ca l-am judecat total nelalocul lui.
am doar o mica observatie si o intrebare pentru dvs: din cele 5 limbi pe care le vorbiti reusiti sa nu faceti greseli? va atrag atentia asupra faptului ca pt a vorbi perfect o limba, stapanind diverse domenii din limba respectiva si moduri de exprimare - de regula e necesar un stage sau o sedere de 1 an jumate -2 ani in tara vorbitoare a lb respective. cred ca stiti ce cei cu care comunicati in limbile pe care le vorbiti va fac complimente ca le vorbiti bine si niciodata nu va vor critica pentru eventuale greseli.

daca familia mea sta intr-o tara straina de 15 ani si intre timp vb 2 noi limbi si nu mai reuseste sa scrie corect romaneste si uneori isi gaseste cuvintele greu in romana sau pur si simplu le inlocuieste cu altele straine in graba de a comunica, trebuie iubita mai putin si eventual criticata?

cam atat, toate cele bune si dvs.
eleain
Postat pe 7 August 2009 09:39
eleain,
Este o mare diferenta intre a sti fluent limba ta materna fata de alte limbi straine pe care le inveti de-a lungul timpului. Dar ca sa va raspund la intrebare: engleza, franceza si spaniola le stiu la nivel avansat, adica fluent deoarece le studiez de mic copil si am sustinut numeroase examene in aceste limbi. Italiana si portugehza le stiu la nivel intermediar deoarece am lucrat in perioada facultatii in Italia si Portugalia,, iar in Spania am fost cu o bursa Socrates. Pentru engleza si franceza am certificate internationale. In fine ... nu vreu sa dau dovada " de grandomanie" .Am vrut doar sa va raspund la intrebare . In alta ordine de idei, eu nu am criticat un membru al familiei mele. Eu am criticat un simplu coment al unui utilizator al acestui forum. Si chiar daca cineva din familia mea ar fi in aceasta situatie l-as corecta si bineinteles ca l-as iubi la fel de mult. nici pe healthy003913_maria nu o urasc, doar ca i-am criticat comentariul.
Multa sanatate!
frozen_autumn
Postat pe 8 August 2009 03:09
esti o persoana asa cum mi-am inchipuit si vad din toate comentariile pe care le scrii ca dai dovada de multe cunostinte si de bun simt si sa stii ca limba tari in care traiesc stii unde o vorbesc 95 la suta si toata lumea ma felicita ca este una dintre cele mai grele limbi,sa stii ca am scris in graba si pentruu ca folosesti netul stii cum se scrie nu-mi fac probleme am intrat pe acest forum sa comunic cu oamenii nu sa educ oamenii,din pacate noi romini oriunde am fii nu ne iubim uni pe altii si nu stiu de ce ca nu mincam nici un ul din farfuria altuia nu-ti mai face griji nu ma deranjaza atita timp cit stiu cine sunt nu am de ce da explicatii nimanui,o zi buna si multa sanatate.pentru eleain .
kudika078676
Postat pe 8 August 2009 15:26
De la: queridamaria, la data 2009-08-04 20:15:56eleain,
Poti sa scrii cum vrei... querida sau cherida , deoarece e doar un nickname si chiar nu conteaza...
Pur si simplu mi-am exprimat parerea referitor la acel coment. Din moment ce este un forum , ai voie sa iti exprimi liber parerea . Sicer, nu va inteleg de ce va ofuscati atata. Chiar am dreptate.. e un coment de semianalfabet. Nu trebuie sa fii profesor sau academician ca sa iti dai seama de acest lucru. Si daca se comunica in orice limba macar ar trebui sa se comunice intr-o limba cunoscuta. Mai mult , mie acel comentariu nu mi-a fost accesibil deloc. Eu nu am inteles nimic din acel comentariu si ca atare l-am criticat. Asa cum si voi , stimabililor, nu aveti de cat sa imi comentati parerea. Daca eu am fost needucata pentru ca mi-am exprimat parerea, inseamna ca oricine critica un lucru ce nu ii place este needucat?
Toate cele bune



Querida, eu iti zic !
Eu te sustin!
BLNDANIELA
Postat pe 25 August 2009 16:17
A sti (se scrie cu 1 "i")
Tu stii (se scrie cu 2 "i")


De la: enemgabriel, la data 2009-08-06 10:54:11
De la: queridamaria, la data 2009-08-06 03:24:09hihi,
Va felicit ca stiti 3 limbi straine. Si eu stiu 5 cu toate ca traiesc in Romania. Mama m-a educat foarte bine, si m-a invatat si sa scriu frumos si civilizat. Deasemenea m-a invatat ca atunci cand critic ceva sa o fac in limita decentei, fara sa fac aprecieri pe care nu le-as putea sustine.... Dar banuiesc ca vor fi tot timpul persoane ca dumneavoastra cu idei preconcepute precum " noua generatie" Apropos : daca eu sunt din noua generatie , sa inteleg ca dvs. sunteti din generatia veche?

Ma bag si eu in discutie pentru ca am observat ca nici dumneata nu prea stai bine cu scrisul.Vroiam sa-ti spun doar atat:deocamdata nu exista nicio statuie in lume a unui critic,imi doresc sa ai tu una,sti ce se intampla cu o statuie dupa ce trece o vreme,se inegreste,de la pasari,de la oxidare,etc.,am vazut si am avut ocazia sa aud destui profesori de limba Romana,culmea se numesc profesori si au note de 4,5,eu i-as numi diletanti sau excroci de meserie.
ciocotoff
Postat pe 10 Noiembrie 2009 10:26
In loc sa va certati atata, mai bine ati citi o carte sa vedeti cum se scrie corect.....
Vizitez acest forum aproape zilnic, si de fiecare data cand deschid un subiect, vad greseli de scriere.... Nu numai cuvinte scrise aiurea sau abreviate anapoda, ci si foarte foarte multe greseli de gramatica.....
Este foarte greu sa citesc raspunsul cuiva care scrie cu multe greseli, pentru ca trebuie sa reiau textul ca sa imi dau seama exact ce vrea sa spuna, si e pierdere de timp....
Acum, a gresi e omeneste, dar nu va mai suparati asa cand cineva va arata gresala. In loc sa reactionati agresiv, mai bine recititi tot ce ati scris, si incercati sa invatati din greseli, in loc sa pierdeti vremea cu justificari....
Nu conteaza ca o persoana vorbeste 2,5 sau 10 limbi straine.... atunci cand alege sa se exprime in una dintre ele, pai sa o faca bine...... E normal sa ai greseli cand te exprimi intr-o limba straina, dar cand te exprimi in limba materna, aceste greseli nu mai sunt acceptate.... denota dezinteres si lipsa de respect fata de partenerul/partenerii de discutie.

Si inca un sfat..... dupa ce ati scris un mesaj, in loc sa apasati direct "adauga mesaj", mai bine apasati "previzualizare", si recititi ce ati scris..... va fi mai bine pentru toata lumea, si astfel de dicutii aiurea vor fi evitate......

Numai bine!
ciocotoff
Postat pe 10 Noiembrie 2009 10:38
De la: katerina, la data 2009-11-10 10:38:01In loc sa va certati atata, mai bine ati citi o carte sa vedeti cum se scrie corect.....
Vizitez acest forum aproape zilnic, si de fiecare data cand deschid un subiect, vad greseli de scriere.... Nu numai cuvinte scrise aiurea sau abreviate anapoda, ci si foarte foarte multe greseli de gramatica.....
Este foarte greu sa citesc raspunsul cuiva care scrie cu multe greseli, pentru ca trebuie sa reiau textul ca sa imi dau seama exact ce vrea sa spuna, si e pierdere de timp....
Acum, a gresi e omeneste, dar nu va mai suparati asa cand cineva va arata gresala. In loc sa reactionati agresiv, mai bine recititi tot ce ati scris, si incercati sa invatati din greseli, in loc sa pierdeti vremea cu justificari....
Nu conteaza ca o persoana vorbeste 2,5 sau 10 limbi straine.... atunci cand alege sa se exprime in una dintre ele, pai sa o faca bine...... E normal sa ai greseli cand te exprimi intr-o limba straina, dar cand te exprimi in limba materna, aceste greseli nu mai sunt acceptate.... denota dezinteres si lipsa de respect fata de partenerul/partenerii de discutie.

Si inca un sfat..... dupa ce ati scris un mesaj, in loc sa apasati direct "adauga mesaj", mai bine apasati "previzualizare", si recititi ce ati scris..... va fi mai bine pentru toata lumea, si astfel de dicutii aiurea vor fi evitate......

Numai bine!



Draga ''katerina'',
Sunt perfect de acord cu cele spuse de tine. Foarte corect, dar am avut adesea surpriza de a fi aruncata in ''eter'' - de a pierde tot mesajul ce-l scrisesem - fara nici un motiv, si fara a mai face alte manevre intortocheate precum acea comanda de ''Previzualizare''.
Deci: eram activa (Simply_i) pe forum, am ales sa dau un raspuns, iar dupa ce mi-am formulat raspunsul (in scris), la mesajul ''Adauga mesaj'' eram redirectionata undeva ... in pagina cu toate forumurile, si numele meu de ''user'' nu mai exista. Mi se cerea sa ma conectez!
Asta dupa ce scrisesem un mesaj, posibilitate ce nu as fi avut-o daca nu as fi fost deja conectata in acel moment.
Deh!

SUGESTIA ta este oricum una FOARTE BUNA!
Te rog sa ma crezi ca nici nu observasem ca am si aceasta posibilitate de ''Previzualizare''.
Iti multumesc foarte mult!

~ ~ ~ ~ ~

@ SUBIECT:

Atentie cum faceti acordul!

''sa va inscrieti pe lista de prieteni ale google friend connect''

''LISTA'' este legata de ''google friend connect''
Intrebarea: A cui LISTA de prieteni?
Raspuns: ''A'' ... (A google friend ...)

Si chiar daca ati fi vrut sa faceti acordul intre ''prieteni'' si ''google friend connect'' - ceea ce NU AR FI FOST CORECT orisicum, decat daca omiteati din exprimare cuvantul LISTA si atuncea ''subiectul '' ar fi devenit ''prieteni''; dar pentru ''lista de prieteni'' subiactul ce face acordul este ''LISTA'' - deci tot nu este bine ''ALE'' - ''prieteni AI google friend ...''!
Am presupus ca vroiati sa spuneti, sau v-ati gandit la ''prietenele'' (ale) google friend connect!

Asta se intampla, probabil ca mi s-o fi intamplat si mie sa scriu si sa fac vre-o modificare ... sa nu mi se mai fi tiparit ... Cine mai stie?

Cert este faptul ca sunt mult prea multe greseli si mult prea ADESEA textul devine de neinteles!!!

~ ~ ~ ~ ~

Referitor la acest subiect de forum, pentru cine stie engleza,

ebooks4her

este numele paginii de web deschisa de titulara acestui forum si a acelei pagini de web, se pare.

Nu am intrat inca pe acea pagina.
Va multumesc pentru informatie:
''Carti Electronice (download-abile) Pentru EA''

Am inteles corect mesajul ce-l transmite NUMELE paginii dvs. web?

Daca voi avea nevoie am sa o am in vedere si am sa o accesez, cu siguranta.
Multumesc!
Simply_i
Postat pe 14 Noiembrie 2009 08:25
Acum stiu sigur de ce intru foarte rar pe astfel de forumuri.Pana nu facem observatii urate , pline de rautate care sa ne scoata in evidenta incontestabila superioritate , nu putem sa respiram ! Ca sa nu mai vorbesc despre faptul ca atata timp pierdut ca sa-i punem pe altii la punct ar putea fi folosit cu mult mai bine atat in interes personal cat si spre folosul semenilor nostri.
Va doresc sanatate si minte luminata!
dunguta
Postat pe 4 Decembrie 2009 09:26
De la: eleain, la data 2009-08-04 17:22:48
draga maria...sau ar trebui sa scriu querida sau cherida?? invatarea gramaticii limbii romane nu face obiectul acestui forum, dar daca doriti puteti deschide un topic in care sa explicati doritoarelor cum se scrie...asta daca va mai incearca sindromul de profesoara. nu este frumos sa critici pe cineva pentru greselile de ortografie pentru ca scopul este comunicarea, nu veti intalni pe acest site exprimari academice ca ale dumneavoastra, chiar daca totusi jignitoare, tocmai pentru ca se foloseste un limbaj accesibil oricui are nevoie de o parere sau un sfat. in ziua de azi se comunica in orice limba, nu conteaza din ce tara scrii. dar noi, se pare, la fel de needucati am ramas, sa vanam greselile celorlalti... numai bine.

dupa e am citit parerile dumneavoastra, a tuturor participantelor acestui forum, pot sa va spun ca mi-e rusine cu ceea ce scrieti doamnelor si domnisoarelor! pentru o femeie e vital sa stie sa se exprime corect, atat in scris, cat si oral! o femeie care se respecta gaseste intotdeauna timp pentru a-si imbunatati cunostintele. nu sunt aici sa critic pe nimeni. dar se scrie execrabil pe forum! cu mici exceptii, ca d-ra care a incercat (in zadar!) sa se puna (opuna) cu ignoranta. nu e vorba de prostie...aceasta este de tolerat pentru ca probabil Creatorul a vrut si persoane mai putin inteligente...
va raspund, dvs. pentru ca nu-mi pot imagina ca exista persoane care pot tolera un forum de comunicare "inteligenta", si in acelasi timp atata lipsa de cultura! eu am trait in strainatate 17 ani, dar dulcea limba stramoseasca nu se uita niciodata! cei 7 ani de acasa, primele notiuni de baza ale limbii parintilor mei!? oare nu va este voua rusine sa o criticati pe cea cu bun simt? s-o invinovatiti pe cea care are dreptate? doamnelor, daca v-as da o paine mucegaita s-o mancati, ati manca-o? oare nu tot paine e? cine are urechi sa auda, cine are ochi, sa vada, iar cine are "cap" sa judece....
va multumesc pentru rabdarea de a lectura umila mea parere
P.S.: acuma inteleg de ce ii merge atat de bine sarmanei noastre tari!
"omul, cat traieste, invata!" se spune din batrani....
iulia777
Postat pe 15 Februarie 2010 15:06
De la: enemgabriel, la data 2009-08-06 10:54:11
De la: queridamaria, la data 2009-08-06 03:24:09hihi,
Va felicit ca stiti 3 limbi straine. Si eu stiu 5 cu toate ca traiesc in Romania. Mama m-a educat foarte bine, si m-a invatat si sa scriu frumos si civilizat. Deasemenea m-a invatat ca atunci cand critic ceva sa o fac in limita decentei, fara sa fac aprecieri pe care nu le-as putea sustine.... Dar banuiesc ca vor fi tot timpul persoane ca dumneavoastra cu idei preconcepute precum " noua generatie" Apropos : daca eu sunt din noua generatie , sa inteleg ca dvs. sunteti din generatia veche?

Ma bag si eu in discutie pentru ca am observat ca nici dumneata nu prea stai bine cu scrisul.Vroiam sa-ti spun doar atat:deocamdata nu exista nicio statuie in lume a unui critic,imi doresc sa ai tu una,sti ce se intampla cu o statuie dupa ce trece o vreme,se inegreste,de la pasari,de la oxidare,etc.,am vazut si am avut ocazia sa aud destui profesori de limba Romana,culmea se numesc profesori si au note de 4,5,eu i-as numi diletanti sau excroci de meserie.

MACELARITI LIMBA ROMANA CAT MAI E POSIBIL, INTR-O ZI NU SE VA INTELEGE CU CE SE MANANCA! SI...D-LE! TE-AI BAGAT CA MUSCA-N LAPTE!
iulia777
Postat pe 15 Februarie 2010 15:14
De la: queridamaria, la data 2009-08-08 03:09:30eleain,
Este o mare diferenta intre a sti fluent limba ta materna fata de alte limbi straine pe care le inveti de-a lungul timpului. Dar ca sa va raspund la intrebare: engleza, franceza si spaniola le stiu la nivel avansat, adica fluent deoarece le studiez de mic copil si am sustinut numeroase examene in aceste limbi. Italiana si portugehza le stiu la nivel intermediar deoarece am lucrat in perioada facultatii in Italia si Portugalia,, iar in Spania am fost cu o bursa Socrates. Pentru engleza si franceza am certificate internationale. In fine ... nu vreu sa dau dovada " de grandomanie" .Am vrut doar sa va raspund la intrebare . In alta ordine de idei, eu nu am criticat un membru al familiei mele. Eu am criticat un simplu coment al unui utilizator al acestui forum. Si chiar daca cineva din familia mea ar fi in aceasta situatie l-as corecta si bineinteles ca l-as iubi la fel de mult. nici pe healthy003913_maria nu o urasc, doar ca i-am criticat comentariul.
Multa sanatate!

Draga mea, e incredibil ce poate face ignoranta din oameni! Tu (permite-mi sa te tutuiesc...!) nu ai facut altceva decat sa-ti exprimi o parere, fara sa fii lipsita de bun simt. Din pacate, observ o inraire caineasca (scuze de exprimare, dar asta e senzatia pe care o percep) impotriva criticii care, de altfel, ar trebui sa fie constructiva: sa puna pe ganduri persoanele avizate, iar acestea sa puna mana pe un "Manual de Romana"...Mai bine mai tarziu, decat niciodata...! Iti impartasesc parerile pe deplin si te admir pentru verticalitatea ta! Mult succes!
iulia777
Postat pe 15 Februarie 2010 15:27
O fi urit sa critici exprimare non-citibila a unora dar intreb si eu:
Nu e nedrept ca noi ceilalti forumisti sa fim supusi poluarii vizuale ce rezulta din mesajele agramate, vulgare, in afara de topic si doar pentru bagat in seama ale altora?

Parerea mea (pe care nu e nevoie sa mi-o cereti ca sa o postez) este ca nu poti stapini bine nici o limba in lumea asta daca nu stapinesti bine limba materna!!!!
micabis
Postat pe 15 Februarie 2010 18:44
pai nu e obligatoriu sa stapanesti limbi straine sau limba romana ca sa scrii pe-un forum public. ai vazut vreun subiect intelectual pe-aici? sunt subiecte comune si persoane comune. asta este nivelul. pentru pretentii mai mari accesati forumuri academice.
aici e lume cu probleme de greutate, cu scurgeri mirositoare, cu "bube" si cu cei care vand leacuri. aceiasi care ne stricam ochii la stiri catastrofice si reality gen "fata lui tata". aici sunt oameni simpli, satui sa primeasca fortat lectii de gramatica. nici macar n-am vazut vreun topic cu reguli de scriere, veniti numai si lipiti etichete.








eleain
Postat pe 15 Februarie 2010 18:56
De la: eleain, la data 2009-08-04 17:22:48
draga maria...sau ar trebui sa scriu querida sau cherida?? invatarea gramaticii limbii romane nu face obiectul acestui forum, dar daca doriti puteti deschide un topic in care sa explicati doritoarelor cum se scrie...asta daca va mai incearca sindromul de profesoara. nu este frumos sa critici pe cineva pentru greselile de ortografie pentru ca scopul este comunicarea, nu veti intalni pe acest site exprimari academice ca ale dumneavoastra, chiar daca totusi jignitoare, tocmai pentru ca se foloseste un limbaj accesibil oricui are nevoie de o parere sau un sfat. in ziua de azi se comunica in orice limba, nu conteaza din ce tara scrii. dar noi, se pare, la fel de needucati am ramas, sa vanam greselile celorlalti... numai bine.

desi nu esti in lista mea de prieteni, te admir pentru inteligenta si echilibrul tau! felicitari!
100101
Postat pe 15 Februarie 2010 19:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM STERG CONTUL? 27 De la: kudika090477 4 Martie 2013 15:45
O MARE NEDUMERIRE!! 9 De la: fericire 6 Februarie 2010 20:19
buna ziua 4 De la: Broscaru 19 Ianuarie 2012 00:43
LA MULTI ANI! 5 De la: healthy000879 19 Ianuarie 2010 09:13
Poza coafor virtual 2 De la: SERPICO 5 Februarie 2012 15:19