Setari Cookie-uri

pentru cunoascatoarele de limba engleza

multumesc, esti dragut
eleain
Postat pe 15 Februarie 2010 19:41
Eleain si alte fatuci ca tine ofuscate de comentariile la adresa gramaticii, mai bine ati spune "merci" celor care va invata si n-ati mai sarii de dodou in sus ca sunteti invatate "fortat" gramatica limbii romane.
Pot numai sa-mi imaginez cum arata CV-ul cuiva cu carente in limba romana si si mai mult pot sa-mi imaginez indignarea persoanei in cauza cind nu e anagajata la o slujba la care cu mare cinste si onoare a aplicat.
Si asta doar ca sa dau un mic exemplu.
Bine ca acum lumea nu mai corespondeaza prin scrisori scrise cu minuta ca pe vremuri si deci sansa de a fi umilit de primitor pentru scris agramat nu mai exista.
Desi...cine se aseamana se aduna.

Aveti asa niste reactii de orgoliu ranit cind o persoana absolut anonima va spune "nu se scrie asa, se scrie asa". Oare de ce?Ca cei mai multi sunt certati cu scoala e total vizibil dar bunul simt se invata acasa, pina la 7 ani nu in scoala, asa ca...

Eu personal abia astept sa mai invat ceva de la anonimi pentru ca atunci cind sunt cu persoane care le cunosc sa nu ma fac de rusine.

Si cita vreme e forumul asta am sa corectez pe toti cei care gresesc si desi strimbi matale din nas eu stiu ca toti cei corectati vor beneficia si vor multumi celor care ii invata.
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 06:33
macar daca ai scrie tu corect, vezi...(nu ma apuc sa numar greselile din mesajul tau)
dar tocmai astia cu pretentii de profesor o dau in bara. o fi din cauza dualitatii?!!




eleain
Postat pe 16 Februarie 2010 11:27
Papusa, corecteaza-ma, TE ROG!!!!!!
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 19:48
De la: Aemulus, la data 2010-02-16 06:33:04Eleain si alte fatuci ca tine ofuscate de comentariile la adresa gramaticii, mai bine ati spune "merci" celor care va invata si n-ati mai sarii de dodou in sus ca sunteti invatate "fortat" gramatica limbii romane.
Pot numai sa-mi imaginez cum arata CV-ul cuiva cu carente in limba romana si si mai mult pot sa-mi imaginez indignarea persoanei in cauza cind nu e anagajata la o slujba la care cu mare cinste si onoare a aplicat.
Si asta doar ca sa dau un mic exemplu.
Bine ca acum lumea nu mai corespondeaza prin scrisori scrise cu minuta ca pe vremuri si deci sansa de a fi umilit de primitor pentru scris agramat nu mai exista.
Desi...cine se aseamana se aduna.

Aveti asa niste reactii de orgoliu ranit cind o persoana absolut anonima va spune "nu se scrie asa, se scrie asa". Oare de ce?Ca cei mai multi sunt certati cu scoala e total vizibil dar bunul simt se invata acasa, pina la 7 ani nu in scoala, asa ca...

Eu personal abia astept sa mai invat ceva de la anonimi pentru ca atunci cind sunt cu persoane care le cunosc sa nu ma fac de rusine.

Si cita vreme e forumul asta am sa corectez pe toti cei care gresesc si desi strimbi matale din nas eu stiu ca toti cei corectati vor beneficia si vor multumi celor care ii invata.


Foarte adevarat si bine spus....
Insa din pacate nu toti stiu (sau stiu dar nu vor sa recunoasca) faptul ca nu stiu anumite lucruri.... Vorba aia... "prostul daca nu-i fudul, nu e prost destul..."

Limba romana se invata in generala si se consolideaza in liceu. Sau la facultate in cazul in care se studiaza limba si litaratura romana.
Am terminat si eu o facultate si credeti-ma, cand imprumutam notitele de la unii colegi ramaneam crucita la cate greseli gramaticale faceau....

Daca mergi in vre-un sat la tara si te intalnesti in varf de deal cu badea Ion, care n-a facut decat 3 clase, e normal ca omu' sa faca greseli... dar daca ii spui ca se zice asa si nu asa, te asculta si incearca sa tina minte.

Iar aici pe forum daca va critica cineva sariti in sus ca voi aveti n-spe facultati..... de parca nu stie toata lumea cum se face o facultate in ziua de azi.....

Trageti voi concluziile.......
ciocotoff
Postat pe 17 Februarie 2010 15:31
Mama mea(are 40 ani) este de 5-6 ani in Spania,vorbeste numai in spaniola,vede filme in spaniola,etc.Nu mai stie sa scrie corect romaneste si de multe ori intr-o fraza include si cuvinte spaniole pentru ca nu mai stie cum sa zica in romana acel cuvant.Chestia asta am observato si la alte persoane,deci chiar daca sti f bine gramatica limbi romane,cu timpul uiti si lucrurile banale,insa te exprimi si scri f bine in alta limba.
cami_goanga10
Postat pe 21 Martie 2010 19:20
Goanga, ai spus o mare prostie.Limba materna pe care ai invata-o si vorbit-o pina la virsta maturitatii nu o uiti chiar de ar fii sa nu o mai vorbesti cu nimeni niciodata.
Eu pun pariu (si sa ma ierti aici) ca cine e plecat de 5-6 ani din tara si pretinde ca a uitat limba romana de fapt si de drept nici nu a stiut vreodata sa o vorbeasca corect plus ca mai mult ca sigur nici limba tarii in care traieste nu e stie decit asa, de stricta necesitate cu un vocabular nu mai mare de 100 de cuvinte.

Inteleg un copil care pleaca din Rom. la virsta de scolar sa nu mai vorbeasca romaneste dar si asta depinde de parintii care il cresc.Oricum intelege absolut tot dar ii e mai greu sa se exprime.
micabis
Postat pe 21 Martie 2010 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La multi ani! 17 De la: pavel-craciun 20 Mai 2009 13:55
Planuri pentru noul an! 15 De la: alfredodecurtofreco 24 Octombrie 2010 19:57
Poza coafor virtual 2 De la: SERPICO 5 Februarie 2012 15:19
teatru de papusi 1 De la: gesicu 3 Ianuarie 2010 09:32
concursuri 7 De la: j3nnygrl 5 August 2013 16:03