Setari Cookie-uri

Cum ne bronzam?

Buna!
La inceputul lui mai o sa merg la banchet si chiar nu as vrea sa ma prezint cu pielea alba! Nu stiu daca o sa reusesc pana atunci sa ma bronzez natural, am incercat o lotiune autobronzanta care e ...ok , dar nuanta e galbui-portocalie, iar eu am un ten crem rosiatic asa ca mi se pare ciudata culoarea. Ma gandeam sa merg la solar asa cat sa prind o nuanta, dar am auzit de fete carbonizate si solare care au explodat+ riscurile despre care vorbesc dermatologii m-au cam dezarmat.
Poate ca nu am gasit eu lotiunea autobronzanta potrivita , daca stiti vreuna care da o nuanta lucioasa care se apropie de un bronz natural( sa dea o nuanta mai maronie-rosiatica, nu galben-portocalie) si puteti sa impartasiti si opinii despre bronzatul la solar. Am auzit ca solarele sunt mai performante acum, ca cele verticale nu au usa si poti iesi oricand, daca se folosesc creme de protectie inainte si dupa si de care. Asa ca va rog frumos sa ne impartasiti din experientele voastre sau din cele auzite!
Multumesc.
lara007_healthy
Postat pe 1 Martie 2009 17:36
ma aflu in aceeasi dificultate ca si tine, nu vreau solar pt ca stiu (pe incercate)cat dauneaza pielii, si ochilor (cei de la salon ar trebui sa iti ofere ochelari de protectie dar in general nu o fac), cremele autobronzante au culori ciudate, nu dureaza atat de mult.. dar cu toate astea nu iti recomand prima varianta pentru ca mai bine te chinui putin sa aplici o crema (nu dureaza mai mult de 10 min) decat sa iti traumatizezi pielea aiurea. Nu stiu insa ce crema sa iti recomand, pentru ca nu am folosit decat doua: elmiplant si garnier(prima are un miros cam naspa, 5 parabeni, dar se aplica ok si imi place rezultatul, a doua miroase mai ok dar da putin in portocaliu). Ce cred ca e mai bine, e sa fie sub forma de spray, pentru o aplicare mai uniforma si mai usoara. sa ne spui ce ai folosit si cum ti s-a parut!
am uitat sa mentionez ca la solar foloseam crema de protectie, dar cu toate astea pielea mi-a ramas extrem de uscata mai ales pe abdomen si pe bust, au aparut riduri fine vizibile dupa doar 4 sedinte de cate 6 minute, ultima de 8! cosmeticiana mea a observat si ea ca pielea imi e f uscata si ridata. ochelari de protectie nu aveau, am stat cu ochii inchisi tot timpul, dar cu toate astea ramaneau rosii si iritati toata ziua deci.. eu una nu mai merg la solar in viata mea, mai bine raman alba sau folosesc creme sau ce metode o sa mai apara.
ellise85
Postat pe 14 Martie 2009 13:15
Trebuie sa sti si la solar cum ,cat si cand sa mergi...Eu merg de cativa ani..nu sunt cea mai bronzata din lume ,dar am o culoare nice(lumea imi spune ca sunt foarte bronzata mereu ,dar sincer va spun ca nu sunt..am doar o tenta de bronz:)), asta mergand la inceput 2-3 sedinte a cate 3 minute,apoi 5-6 sedinte a cate 6 minute ,apoi cate 8 minute si usor am inceput cu 10 min..insa acum merg doar o data pe saptamana cate 10 min ptr. ca deja am culoarea necesara..asa ca cele 10 min sunt de mentinere doar.am observat ca solarul ma ajuta si la disparitia cosurilor..kiar daca intradevar pielea e putin mai uscata in unele zone..la inceput mi se parea...dar acum sincer mi se pare ca e totul ok.nu folosesc nici un fel d crema de solar..doar o crema hidratanta de corp dupa ce fac dush.in unele perioade mai iau pauze de la sedintele de solar..si anume vara..si apoi cand incep sa merg iar incep la fel cu 3 minute apoi 6 minute si tot asa,uneori chiar nu reusesc sa ajung la solar sau nu am chef si automat cand merg urmatoarea data scad din minute..daca inainte stateam 10minute voi sta doar 7-8 minute.urasc cremele bronzante sau spray-urile...sunt super nasoale...nu le recomand..sunt cele mai false atat ca aspect cat si substantele ce le contin. asa ca...recomand solarul ptr. cine are rabdare si isi permite sa cheltuie o suma nu tocmai nesemnificativa de bani:)
selecta21
Postat pe 20 Martie 2009 03:10
eu fac solar linistita,si de 2 ori pe sapt.ADOR SA AM O piele aramie,e mult mai sexy.asa ca,..curaj fetelor
deni_healthy
Postat pe 22 Martie 2009 23:36
mai fetelor si eu am fost la solar pt 6 minute si knd am ajuns aks a inceput sa ma arda pielea!! mai ales in zona sanului..3zile aveam o senzatie super naspa... Eu am multe pr care se duc la solar si n au nik ... si stau si o groaza... si mie imi place f mult o culoare mai inchisa ..abia ast sa vina vara k sa ma pot bronza... dar la solar nush c sa zic.. mi e frica sa mai incerc... am intrebat si niste doctori si mi au spus sa nu mai incerc pt k mai tarziu o sa vad efectele secundare .. degeaba facem noi tot c vrem si tot c ne place k d upaia o sa platim .. eu va doresc sa nu patiti nik peste cativa ani ... mi ar placea sa mai incerc la solar dar dupa cum am spus mi e frik :( pf.. si nu au nici grija cei d la solar sa ti dea ochelari sau sa ti spuna cu c crema sa t dai k sa t protejeze... ar conta mult si asta k sa fim sigure k nu patim nik ... bafta la bronzat
AnaBitzi
Postat pe 22 Aprilie 2009 14:22
Cu lotiune autobronzatanta de la Piz Buin ..... nu imi doresc sa merg la solar
kudika066449
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:50
dar la ce salon ai fost?Nu iti apar riduri dupa 3 sedinte la solar .Eu fac de 3 ani o data pe saptamana cate o sedinta a 20 min si nu m-am ridat , este vb de cum te ingrijesti.Poti face si bai de soare, dar crede-ma ca este mai nociv.De la soare mi-au aparut o groaza de pete , mi-a cazut parul, de la solar nu. Asa ca analizeaza inaite la ce salon mergi sa te bronzezi.Eu merg la Zattara, langa hanul lui manuc.
madlene
Postat pe 1 Iunie 2009 14:18
in mod cert solarul costa o sumedenie de bani dar cremele autobronzante dau pielii o culoare icterica sunt prea galbui si se spala in pete nu merg niciodata uniform la spalat....mie imi place solarul nu am probleme cu ochii ii tin inchisi tot timpul dar nu m-am ridat nici nu mi s-a uscat pielea excesiv de la soare mi se usuca mai tare desi folosesc lotiuni hidratante iar bronzul de la solar tine mai mult decat cel natural de la soare...acum tu decizi ce crezi ca este mai bine pentru tine.
maria1931
Postat pe 1 Iunie 2009 15:14
Buna fetele, de cand am deschis subiectul am fost deja de multe ori la solar. Am capatat o culoare super faina...nu am avut reactii adverse. Nu am stat mai mult de 6 min.( pt ca eu am estimat ca am tipul 2 de piele, par saten, ochi deschisi la culoare, nu ma inrosesc la soare, pt tipul meu sunt recomandate 6 min.) defapt o singura data am stat 9 minute...am folosit inainte uleiuri de plaja cu factor f mic sau ulei de corp johnsosn's, prima data am purtat ochelarii de protectie, dar apoi am renuntat la ei pt ca erau enervanti...si n-am patit nimik, nu m-am ars niciodata...e drept ca am inceput cu 6 min si am tinut-o tot asa vreo luna si mergeam la interval de 3 zile...de asemenea o rugam pe tipa de la solar sa-mi bage ventilatie mai multa...pt ca de la caldura ma inroseam putin, dar roseata trecea in cateva minute. ii fain solarul , iti da o stare de euforie...ca si cum ai fi venit de la plaja:P...totusi cred ca nu trebuie exagerat pt ca poti observa ca se usuca putin pielea...pe termen lung orice expunere excesiva la soare, solar cred ca duce la imbatranirea pielii, dar doar asa pt o ocazie sau primavara ...ca sa te prinda vara bronzata ...poti face cateva sedinte de solar...Apropo...aveti grija...tipa de solar imi spunea ca nu e nevoie sa fol. creme cu factor de protectie deoarece solarele acelea aveau protectie...sunt si solare fara protectie.
lara007_healthy
Postat pe 2 Iunie 2009 11:03
De la: lara007, la data 2009-06-02 11:03:55Buna fetele, de cand am deschis subiectul am fost deja de multe ori la solar. Am capatat o culoare super faina...nu am avut reactii adverse. Nu am stat mai mult de 6 min.( pt ca eu am estimat ca am tipul 2 de piele, par saten, ochi deschisi la culoare, nu ma inrosesc la soare, pt tipul meu sunt recomandate 6 min.) defapt o singura data am stat 9 minute...am folosit inainte uleiuri de plaja cu factor f mic sau ulei de corp johnsosn's, prima data am purtat ochelarii de protectie, dar apoi am renuntat la ei pt ca erau enervanti...si n-am patit nimik, nu m-am ars niciodata...e drept ca am inceput cu 6 min si am tinut-o tot asa vreo luna si mergeam la interval de 3 zile...de asemenea o rugam pe tipa de la solar sa-mi bage ventilatie mai multa...pt ca de la caldura ma inroseam putin, dar roseata trecea in cateva minute. ii fain solarul , iti da o stare de euforie...ca si cum ai fi venit de la plaja:P...totusi cred ca nu trebuie exagerat pt ca poti observa ca se usuca putin pielea...pe termen lung orice expunere excesiva la soare, solar cred ca duce la imbatranirea pielii, dar doar asa pt o ocazie sau primavara ...ca sa te prinda vara bronzata ...poti face cateva sedinte de solar...Apropo...aveti grija...tipa de solar imi spunea ca nu e nevoie sa fol. creme cu factor de protectie deoarece solarele acelea aveau protectie...sunt si solare fara protectie.

Reactiile nocive vor avea loc mult mai tarziu.
enemgabriel
Postat pe 2 Iunie 2009 11:09
aa...ca sa nu se usuce parul eu mi-l legam intr-o esarfa din matase( de-a mea de acasa)si....inca ceva...prima data cand am mers dupa ce m-am intors acasa, pt ca imi era fata putin rosie am pus niste gel cu aloe vera si am facut o reactie foarte naspa, am crezut ca m-am ars, am sunat un medic si mi-a spus sa clatesc cu apa statuta si sa spreyez cu spray impotriva arsurilor etc si a disparut...reactia era de la gelul cu aloe, pielea fiind calduta si rosie- deci cand va intaorceti de la solar nu puneti mana pe fata , nu va dati cu diverse creme , nici chiar cele pt care le folositi pt fata deoarece din cauza pielii sensibile, transpiratie+ crema cine stie ce reactii aveti...stati asa vreo o ora 2 apoi faceti un dush si pe fata stergeti-va cu apa plata/statuta.
lara007_healthy
Postat pe 2 Iunie 2009 11:10
De la: lara007, la data 2009-06-02 11:10:21aa...ca sa nu se usuce parul eu mi-l legam intr-o esarfa din matase( de-a mea de acasa)si....inca ceva...prima data cand am mers dupa ce m-am intors acasa, pt ca imi era fata putin rosie am pus niste gel cu aloe vera si am facut o reactie foarte naspa, am crezut ca m-am ars, am sunat un medic si mi-a spus sa clatesc cu apa statuta si sa spreyez cu spray impotriva arsurilor etc si a disparut...reactia era de la gelul cu aloe, pielea fiind calduta si rosie- deci cand va intaorceti de la solar nu puneti mana pe fata , nu va dati cu diverse creme , nici chiar cele pt care le folositi pt fata deoarece din cauza pielii sensibile, transpiratie+ crema cine stie ce reactii aveti...stati asa vreo o ora 2 apoi faceti un dush si pe fata stergeti-va cu apa plata/statuta.

Cum se numeste crema folosita?
enemgabriel
Postat pe 2 Iunie 2009 11:11
enemgabriel...is constienta ca oricand exagerezi cu ceva trebuie sa apara si reactiile adverse...dar eu sunt tanara si cred ca organismul are puteresea de a se regena , in plus am avut si grija...eu imi cutar tenul cu ceaiuri de menta si musetel-fac minuni , uneori mai tin cate-o cura de vit. A, betacaroten , mananc cam ce cred eu ca este sanatos , beau mult lapte...atunci cred ca organismul e capabil sa se regenereze si sa fie sanatos. Nici nu sunt de parere ca nu mai tre sa facem nimik pt ca in orice exista o reactie adversa...pana la urma eu vreau sa ma simt bine acum cat sunt tanara ..ca la 50 de ani probabil ca nu o sa ma mai interese fizicul atat de mult...dar subliniez...nici eu nu sunt de acord cu exagerari...dupa banchet nici n-am mai mers la solar si nici nu am de gand...mi se pare si aiurea sa mergi la solar in plina vara. NU poti sa excluzi nici soarele...in prezenta soarelui se asimileaza vit> D care este extrem de importanta , mai ales la femei pt asimilarea calciului in oase, in plus vita D si protejeaza organismul e anticancerigena din cate stiu...aaa...si beau si ceai verde-am auzit ca riscul de a face cancer de piele la pers care obisnuiesc sa bea ceai verde este de 20/30% mai mic decat al celorlati...deci mi-am luat niste masuri de siguranta:P
lara007_healthy
Postat pe 2 Iunie 2009 11:20
gelul este de la Life care-l-am comandat odata dintr-o brosura- mi se pare ca e produs nemtesc, naturist , pe urma am vazut ca era expirat si l-am si aruncat...oricum nu cred ca trebuia fol. pe fata...dar eu in viteza mea l-am aplicat fara sa ma gandesc-m-am gandit ca fiind produs naturist, fara nush ce conservanti si cu aloe vera numa bun tre sa fie..., dar n-a fost , era si expirat, na!:D Pe urma n-am mai avut nici o reactie de genu' dupa solar.
lara007_healthy
Postat pe 2 Iunie 2009 11:27
De la: lara007, la data 2009-06-02 11:27:08gelul este de la Life care-l-am comandat odata dintr-o brosura- mi se pare ca e produs nemtesc, naturist , pe urma am vazut ca era expirat si l-am si aruncat...oricum nu cred ca trebuia fol. pe fata...dar eu in viteza mea l-am aplicat fara sa ma gandesc-m-am gandit ca fiind produs naturist, fara nush ce conservanti si cu aloe vera numa bun tre sa fie..., dar n-a fost , era si expirat, na!:D Pe urma n-am mai avut nici o reactie de genu' dupa solar.

A,normal,aia era o crema CU aloe vera si nu o crema Pe baza de aloe vera,probabil ca ai facut alergie la substantele pe care le contine crema respectiva.Dar cand spui crema cu aloe vera deja pot considera ca era apa de ploaie.Sunt multe firme care folosesc aloe vera(concentratie foarte mica),una singura foloseste concentratie marita de peste 30 de ani,lider mondial in produse pe baza de aloe vera.
enemgabriel
Postat pe 2 Iunie 2009 11:33
Iata ce scrie pe cutia unei creme de la firma asta de doi bani,cica cu aloe vera:Ingrediente

Ulei de masline ,ulei de palmier, unt de shea si ulei de jojoba
Intreb si eu pe nesimtiti de la life care:unde este aloe???????
enemgabriel
Postat pe 2 Iunie 2009 11:39
ei lasa ca au si ei produse bune...observ ca esti reprezentant forever living p. am auzit ca sunt f bune produsele, am luat odata niste vitamine pt copii de la ei-f bune...dar cremele in general sunt cam scumpe...acum am niste produse de la Cosmetic Plant-Cluj foarte bune( mi se potrivesc) la preturi foarte mici.De exemplu crema mea de ochi contine: coenzima Q10, ulei de samburi de struguri, extracte de ceai verde, galbenele, albastrele, vit A, E, sistem filtru UVA UVB, pantenol, nu contine parfum, un singur paraben si nu contine propylen glicol-are 30 ml-o textura super faina-nici grasa nici nu usuca pielea, are si ambalaj super fain(intr-o sticluta cu mecanism ca la spray, apesi si pui pe deget, nu-ti tot bagi degetele in crema-e mai igienic) nici nu simti ca o ai pe fata si am dat vreo 13 lei pe ea...
lara007_healthy
Postat pe 2 Iunie 2009 15:16
De la: lara007, la data 2009-06-02 15:16:45ei lasa ca au si ei produse bune...observ ca esti reprezentant forever living p. am auzit ca sunt f bune produsele, am luat odata niste vitamine pt copii de la ei-f bune...dar cremele in general sunt cam scumpe...acum am niste produse de la Cosmetic Plant-Cluj foarte bune( mi se potrivesc) la preturi foarte mici.De exemplu crema mea de ochi contine: coenzima Q10, ulei de samburi de struguri, extracte de ceai verde, galbenele, albastrele, vit A, E, sistem filtru UVA UVB, pantenol, nu contine parfum, un singur paraben si nu contine propylen glicol-are 30 ml-o textura super faina-nici grasa nici nu usuca pielea, are si ambalaj super fain(intr-o sticluta cu mecanism ca la spray, apesi si pui pe deget, nu-ti tot bagi degetele in crema-e mai igienic) nici nu simti ca o ai pe fata si am dat vreo 13 lei pe ea...

Pai o crema de la forever de 118 ml costa 48 de lei,daca socotim cantitatea -pret facem asa:
30g*4=120g
13*4=52 lei,deci cam asta este diferenta,nu mai pun la socoteala calitatea si ingredientele.
enemgabriel
Postat pe 2 Iunie 2009 15:24
Sa stii ememegabriel ca nu toata lumea suporta aloe vera in creme eu nu o suport am incercatcreme de fata cu diversi factori de protectie adica de 15 de 25 si de 50 dar nu mi s-au potrivit imi irita ingrozitor fata untul de shea , uleiul de masline sunt antioxidanti si substante fotoprotectoare naturale dar intr-adevar uleiul de jojoba poate produce iritatii si inrosirea pielii.Am incercat cremele cu aloe vvera pentru ca s-ar parea ca aceasta planta ancestrala e panaceu univerasal:pt ten, pt constpatie, pt diaree,pt colon iritabil, in curele de slabire...etc asa o fi oare?La mine nu a mers.
maria1931
Postat pe 2 Iunie 2009 19:09
De la: maria1931, la data 2009-06-02 19:09:48Sa stii ememegabriel ca nu toata lumea suporta aloe vera in creme eu nu o suport am incercatcreme de fata cu diversi factori de protectie adica de 15 de 25 si de 50 dar nu mi s-au potrivit imi irita ingrozitor fata untul de shea , uleiul de masline sunt antioxidanti si substante fotoprotectoare naturale dar intr-adevar uleiul de jojoba poate produce iritatii si inrosirea pielii.Am incercat cremele cu aloe vvera pentru ca s-ar parea ca aceasta planta ancestrala e panaceu univerasal:pt ten, pt constpatie, pt diaree,pt colon iritabil, in curele de slabire...etc asa o fi oare?La mine nu a mers.
numai spune asa ceva,ca este panaceu universal,ca o sa-ti sara vre-un individ de la fLP in cap...
4Life
Postat pe 2 Iunie 2009 19:21
De la: maria1931, la data 2009-06-02 19:09:48Sa stii ememegabriel ca nu toata lumea suporta aloe vera in creme eu nu o suport am incercatcreme de fata cu diversi factori de protectie adica de 15 de 25 si de 50 dar nu mi s-au potrivit imi irita ingrozitor fata untul de shea , uleiul de masline sunt antioxidanti si substante fotoprotectoare naturale dar intr-adevar uleiul de jojoba poate produce iritatii si inrosirea pielii.Am incercat cremele cu aloe vvera pentru ca s-ar parea ca aceasta planta ancestrala e panaceu univerasal:pt ten, pt constpatie, pt diaree,pt colon iritabil, in curele de slabire...etc asa o fi oare?La mine nu a mers.

Pai aceiasi intrebare pentru tine:de la ce firma?ce concentratie?are siglele consiliului international pentru aloe?De la aloe vera in niciun caz nu se face alergie,NICIODATA.Si,nu,nu este panaceu universal,este cea mai completa planta "medicinala".
enemgabriel
Postat pe 2 Iunie 2009 21:56
am auzit ca sunt foarte bune...cunosc persoane care s-au inscris la flp pt ca aveau in familie bolnavi de cancer si cu produsele acestea au reusit sa-i ajute cat de cat...ideea e ca per ansamblu am auzit ca sunt bune...insa nici cel mai bio produs din lume nu poti stii daca e safe pt tine, daca esti alergic la vreun ingredient evita-l!
lara007_healthy
Postat pe 10 Iunie 2009 00:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tatuaj 31 De la: valentina_v 18 August 2010 12:58
ce mai groaznica problema, epilatul si firele crescute sub piele :( 1 De la: cristinita_rumanita 3 Iulie 2011 01:10
salut 2 De la: ilumax_76 18 Decembrie 2011 16:45
Dermatolog bun in romania 31 De la: kudika_1040184 9 August 2021 02:39
am tenul foarte uscat 80 De la: kudika_1043270 3 Octombrie 2022 23:21