Setari Cookie-uri

reflux castroesofagian

cum pot sa-mi tratez refluxul gastroesofagian pt ca mie tot timpul imi vine sa vomit,sau care oare o fi cauza (nu sunt casatorita)?
healthy000496
Postat pe 21 Martie 2009 21:10
Buna, ar trebui sa-ti faci niste analize si o endoscopie in urma carora o sa afli de ce ai reflux gastroesofagian.cauzele sunt mai multe.
kudika080932
Postat pe 26 Mai 2009 23:05
sotul meu are esofagita de reflux si am grija sa manance numai de regim, adica fara alimente acide, fara ciorbe - numai supa, numei legume fierte, fara prajeli, nu spun de prajituri, iar medicamente, ce sa iti spun, ii dau famotidina de 40 de la Zentiva, si dupa masa, din cand in cand cate 1/2 lingurita de bicarbonat alimentar, este foarte bun si scade imendiat aciditatea, este in loc de dicarbocalm / este in stare mai naturala, si multe banane. Sanatate multa la toata lumea ca stiu ce inseamna sa nu poti manca de toate
claudia_07
Postat pe 10 Iunie 2009 10:26
Salut!
Intrebare 1: De unde stii ca ai reflux gastro-esofagian (rge)?
Raspuns: nu ai cum sa stii pana nu faci un examen Tranzit Baritat Eso-gastro-duodenal sau o Endoscopie Digestiva Superioara. Astea le faci la un medic gastro-enterolog, care iti si spune daca ai acest reflux.
* Ca nota informativa, semnele clasice de rge sunt pirozisul (=senzatia de usturime, ascendenta de la epigastru ("cosul pieptului") spre gat) si senzatia de acru in gura, dara fara a varsa (acru de la acidul gastric). Acestea se intampla cel mai frecvent dupa masa, dar poate aparea si intre mese. [sau intre masa si scaun :)) Am glumit!..( doctorii astia...)]
Senzatia de voma (despre care tu pomenesti, de fapt)sau greata este un simptom foarte nespecific, putand aparea intr-un foarte mare numar de boli sau stari premergatoare bolilor, astfel incat este greu de spus ca aceasta senzatie a ta este consecinta unui rge.
Concluzie: este bine sa consulti un medic gastro-enterolog.

Apropos de asta, este bine de stiut si tinut minte ca NU medicul consulta pe pacient, ci pacientul pe medic. Pentru ca a consulta pe cineva inseamna a cere cuiva un sfat. Or, nu medicul ii cere un sfat pacientului, ci tocmai invers. Deci, pacientul il consulta pe medic intr-o problema, nelamurire SI medicul ofera cu drag o consultatie unui pacient.

Intrebare 2: De ce crezi ca a fost necesar sa mentionezi ca nu esti casatorita? De obicei nu are legatura cu rge! :) Poate doar in cazul barbatilor, dupa ce se insoara, datorita stresului :P, pot dezvolta mai repede aceasta boala. :)) Dar, de obicei, formele usoare. :))

Sanatate!
DrRaducu
Postat pe 16 Iunie 2009 18:12
cu stima si respect
claudia_07
Postat pe 19 Iunie 2009 13:41
chiar as fi vrut sa intreb si eu ceva in leg.cu asta..am de cativa ani o chestie destul de ciudata..cand am arsuri si se intampla destul de des,ma senzatie de usturime si durere pe antebratul drept ,mai jos un pic de incheietura cotului..ce credeti ca poate sa fie?
CESSONIA
Postat pe 27 Iulie 2009 10:33
Treci pe la medicul de familie si i-ati o trimitere spre interne sau cardio chiar. Depinde si de varsta dumneavoastra... 37 observ. Nu stiu ce sa va spun in conditiile acestea.
Succes!
DrRaducu
Postat pe 27 Iulie 2009 15:21
S-ar putea sa aiba dreptate in legatura cu starea de voma dar sa nu fi explicat bine.Si eu am probleme de genul asta dar nu trec nici cu dicarbocalm nici cu bicarbonat cu absolut nimic ci intr-adevar ai tendinta de bagat degete pe gat sa eliberezi gazele acelea care te ard la nivelul gatului pur si simplu.Poate de aceea a spus senzatie de voma
healthy003660
Postat pe 27 Iulie 2009 20:31
buna. si eu in urma unei endoscopii am fost diag cu gastrita cu reflux biliar.eu am stat pana in ultimul moment adik dupa ce am facut endoscopia nu am urmat tratamentul corec iar dupa 2 luni am ajuns iar la spital de data asta cu simptome de hemoragie interna care s-a dovedit a fi de la unele pastile.am facut alta endoscopie si atunci am tinut regim cu medicamente si regim alimentar timp de 3 luni.eu in fiecare dimineata trebuia sa vomit sa am ameteli.....(simptome de sarcina cum ziea multa lume)acum la aproape 1 an dupa asta mananc aproape orice dar din ce stiu ca imi poate face rau doar gust.sfatul meu mergi la medic fa-ti o endoscopie si urmeaza tratament mai ales regi alimentar.am 23 de ani si mi-am dat seama k nu e de joaca si k pot sa sufar toata viata.bafta multa
kam
Postat pe 28 Iulie 2009 00:32
am facut 2 ecografii in 2 ani..mi s-a spus ca am o gastrita usoara,o bila maloasa..si cam atat..iar la inima o aritmie usoara..
CESSONIA
Postat pe 28 Iulie 2009 15:18
Cred ca Domnisoara a mentionat ca nu este casatorita pentru a evita raspunsurile in care i se prevestea o posibila sarcina datorita senzatiei de ameteala si voma. :)
DragAdEA
Postat pe 31 August 2009 12:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum să faci bani pentru un copil? 1 De la: kudika_1042490 18 Septembrie 2021 16:20
retardul mintal la copii.ultimele descoperiri in materie de tratamente ,medicamente. 2 De la: kudika_14920 4 Noiembrie 2012 23:16
Vaccinul H1N1 pro sau contra 53 De la: dorina27 12 Aprilie 2010 12:32
Donez rinichi 1 De la: healthy016505 23 Mai 2010 15:13
HIPERTENSIUNE INTRACRANIANA 9 De la: camiflorea 27 Martie 2010 10:30