Setari Cookie-uri

Endometrioza vs Rana pe col

Vreau sa va intreb daca voi stiti ceva despre existenta unei legaturi intre endometrioza si rana pe col. Adica datorita endometriozei poate aparea si o rana pe col? Eu am endometrioza, am depistat-o in urma cu 2 ani, si mai nou am descoperit si o rana pe col. Dr la care am fost mi-a spus ca e ingrijorata de rana de pe col si urmeaza sa fac o colposcopie sa vedem care e treaba cu ea. Insa am auzit o varianta de la o prietena care are aceeiasi problema (ea a fost la alt medic) ca din cauza endometriozei colul are un aspect diferit iar unii medici considera ca acest aspect diferit ar fi rana. Mie mi se pare putin ciudata aceasta idee insa sunt curioasa daca voi stiti ceva in legatura cu acest lucru. Ati auzit ceva de existenta unei legaturi intre cele doua probleme?
anna_healthy
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:05
Imi pare rau ca nimeni nu a stiut sa-ti raspunda...
Ceea ce-ti pot spune eu este ca eu am avut rana pe col (mare, de care am scapat doar cu conizatie) si nu am avut deloc endometrioza, iar o f buna prietena a mea are endometrioza, dar nici pomeneala de rana pe col. Nu stiu cat te ajuta, avand in vedere ca asta nu-ti certifica cat de posibil sau imposibil este sa co-existe, dar faptul ca se manifesta complet separat poate te ajuta intr-un fel...Sincer nu stiu nimic concret despre o posibila legatura intre cele doua probleme.
Sanatate multa!
cora75
Postat pe 15 Mai 2009 08:54
Pt. Oannna:Unde anume ai endometrioza?nu poti sa o rezolvi pe cale chirurgicala?
darius_coste
Postat pe 15 Mai 2009 15:46
De la: oannna, la data 2009-04-13 12:05:33Vreau sa va intreb daca voi stiti ceva despre existenta unei legaturi intre endometrioza si rana pe col. Adica datorita endometriozei poate aparea si o rana pe col? Eu am endometrioza, am depistat-o in urma cu 2 ani, si mai nou am descoperit si o rana pe col. Dr la care am fost mi-a spus ca e ingrijorata de rana de pe col si urmeaza sa fac o colposcopie sa vedem care e treaba cu ea. Insa am auzit o varianta de la o prietena care are aceeiasi problema (ea a fost la alt medic) ca din cauza endometriozei colul are un aspect diferit iar unii medici considera ca acest aspect diferit ar fi rana. Mie mi se pare putin ciudata aceasta idee insa sunt curioasa daca voi stiti ceva in legatura cu acest lucru. Ati auzit ceva de existenta unei legaturi intre cele doua probleme?


fa colposcopia si alte investigatii necesare. sfaturile corespunzatoare tot medicul curant ti le poate da, in functie de ceea ce a vazut. acorda-i increderea ta!
camiflorea
Postat pe 30 Mai 2009 11:48
Intrebam de existenta unei legaturi intre endometrioza si rana pe col pentru ca am auzit de aceasta varianta de la un medic din Bucuresti. Acesta sustinea ca datorita endometriozei colul are un aspect diferit, asemanator celui cu rana. Eu nu cred in existenta acestei "legaturi", mi se par 2 lucruri total diferite. Dr la care merg eu acum mi-a spus acelasi lucru (ca sunt 2 afectiuni total diferite) insa eram curioasa daca a mai auzit cineva de aceasta legatura dintre cele 2 afectiuni.
Dr de la Bucuresti este cel care m-a operat pe mine (am avut 2 chisturi pe ov stang si drept), in care am avut f mare incredere ca ma va ajuta sa scap de endometrioza. Desi dupa operatie mi-a spus ca a curatat f bine ovarele si ca acestea sunt intacte, se pare totusi ca ovarul drept nu mai exista. Spun "se pare" pentru ca au trecut 2 ani de cand m-am operat si nici un medic (am fost la 6) nu a mai putut sa vada la ecograf ovarul drept. Asa ca... tind sa cred ca acel dr nu doar ca nu m-a operat cum trebuie insa m-a lasat balta si cu rana pe col sustinand ca asa trebuie sa fie.
Acum sunt in evidenta altui medic, am facut tratament pentru rana pe col si aproape ca s-a vindecat. Problema ramane endometrioza de care am auzit ca nu prea sunt sanse sa scap.
anna_healthy
Postat pe 30 Iunie 2009 10:16
De la: darius_coste, la data 2009-05-15 15:46:40Pt. Oannna:Unde anume ai endometrioza?nu poti sa o rezolvi pe cale chirurgicala?



Buna! In urma cu 2 ani am facut o laparoscopie pt un chist ovarian (5 cm pe ovarul drept). La operatie s-a vazut ca mai aveam unul de 3 cm pe ov stang. Dupa aceasta operatie mi s-a pus diagnosticul de endometrioza. Am tot facut tratamente fie hormonale, fie naturiste, insa fara rezultat. Am dureri f mari iar pe ovarul stang imi tot apar noi chisturi. Luna trecuta chiar am avut un incident mai neplacut cu un astfel de chist pentru ca s-a spart. Am facut un tratament mai dur pentru eliminarea lichidului si a inflamatiei.
La ultima ecografie mi-a spus dr ca ar fi afectat si uterul (se vedeu niste linii negre pe uter), nu stiu dc e asa sau nu, oricum ideea e ca nu scap deloc de dureri. Dr nu mi-a dat sanse de vindecare si nici prea mari sanse de a avea copii. Eu si sotul meu ne dorim f mult un copil si speram sa-l avem. Dr isi doreste sa ma ajute sa scap de dureri desi tratament pt vindecarea endometriozei nu exista inca.
anna_healthy
Postat pe 30 Iunie 2009 12:22

AICI ! (tratamente la cabinet)
ACOLO ! (tratamente distale)
Pentru ADULTI SI COPII
TERAPIE CU LUMINA SI APA VIE
ENGLEZA si ROMANA si EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE and LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA (BIOPTRON PRO) ,
RAZE INFRAROSII SI HELIU(CERAGEM).
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI and TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu IUBIRE SI RECUNOSTINTA
LEAVING WATER THERAPY
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 23 Octombrie 2009 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
si nu se mai opreste... 3 De la: healthy003151 31 Martie 2010 23:32
amenoree 1 De la: healthy006624 20 Septembrie 2009 11:52
buna 3 De la: battleofwits 29 Mai 2011 07:17
amenoreea 1 De la: 12ani 10 Noiembrie 2008 17:02
hei 9 De la: alx_duda 20 Ianuarie 2011 14:26