Setari Cookie-uri

uscaciune vaginala dupa sarcina

V-ati confruntat cu aceasta problema? Eu sunt inscarcinata acum si am inteles ca astfel de probleme pot aparea. Ce trebuie facut in astfel de situatii?
alina_uta
Postat pe 8 August 2011 17:32
De la: alina_uta, la data 2011-08-08 17:32:58V-ati confruntat cu aceasta problema? Eu sunt inscarcinata acum si am inteles ca astfel de probleme pot aparea. Ce trebuie facut in astfel de situatii?


Buna ziua!
In cazul tau nu prea sunt multe de facut!
Consulta-ti medicul ginecolog ce te are sub observatie,urmareste-ti si controleaza-ti sarcina sub avizul numai si numai al medicului curant.Importanat este evolutia favorabila a sarcinii,dupa nastere vezi de celelalte probleme.Ce varsta ai?Astfel de probleme apar adeseori la femeile ajunse la menopauza si se trateaza cu estrogeni.Acesta este si motivul pentru care iti recomand sa consulti medicul,intrucat tu esti insarcinata!Sanatate maxima!
kudika414141
Postat pe 8 August 2011 17:42
Buna,
Daca te referi la uscaciune dupa sarcina, eu personal am aflat de la medicul ginecolog ca este ceva destul de normal si ca dupa o anumita perioada (depinde de fiecare organism) va trece. Dar vorbesc aici strict dupa sarcina. Daca ai aceasta problema in timpul sarcinii, nu stiu sa iti raspund. Oricum, nu face nimic fara a te consulta cu medicul ginecolog care iti poate spune cel mai bine in ce situatie te afli si ce poti sa faci.
Elenam13
Postat pe 9 August 2011 10:38
De la: alina_uta, la data 2011-08-08 17:32:58V-ati confruntat cu aceasta problema? Eu sunt inscarcinata acum si am inteles ca astfel de probleme pot aparea. Ce trebuie facut in astfel de situatii?


Foloseste un lubrifiant. Eu folosesc un contraceptiv local cu efect de lubrifiere asa ca am rezolvat doua probleme dintr-o data. E o crema pe care o introduci in vagin cu un aplicator, s n pharmatex, se gaseste in farmacii. are efect contraceptiv si de lubrifiere imediat si nu interfereaza cu alaptatul. e super ok, o folosesc de aproape un an fara probleme.
kudika422518
Postat pe 21 August 2011 22:23
Draga Alina,

Nu este o "problema" in adevaratul sens al cuvantului, atrofia vaginala (caci asa se numeste in termeni medicali) apare cel mai adesea la menopauza, uneori si in cursurl alaptarii (dupa nastere).
Am patit-o si eu, ca si unele dintre prietenele mele ce tocmai nascusera. Asa ca am hotarat sa discut cu ginecologul meu despre acest disconfort, si mi-a recomandat niste ovule pe baza de plante, si acid hialuronic, parca. In fine, se numesc feminella hyalosoft, tratamentul e de scurta durata, eu am fost foarte incantata ca nu are hormoni in compozitie cu rol contrceptiv, cum sunt unele creme-ungunente (prefer sa ma tin departe de asta, cel putin deocamndata.)
Sper ca te-am lamurit cat de cat, mult succes, si nu uita sa consulti medicul!
Sarcina usoara!
lacramioara_08
Postat pe 26 Septembrie 2011 23:33
De la: alina_uta, la data 2011-08-08 17:32:58V-ati confruntat cu aceasta problema? Eu sunt inscarcinata acum si am inteles ca astfel de probleme pot aparea. Ce trebuie facut in astfel de situatii?
mai intai sa nasti,cu sau fara lubrifiant
Indiana_Jones
Postat pe 27 Septembrie 2011 00:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dinti de portelan? 1 De la: dyadya 15 Iunie 2010 09:45
Diferenta mare de varsta in cuplu 45 De la: poateveiafla 27 Aprilie 2010 10:40
dati-mi un sfat! 19 De la: lucia75 17 Februarie 2010 16:21
sangerare inainte de terminarea foliei 16 De la: bunika 25 Aprilie 2016 09:25
Fibroadenom 12 De la: healthy005254 24 Octombrie 2009 19:51