Setari Cookie-uri

diversificarea alimentatiei la bebelusi

Buna!

Alimentatia la copii reprezinta mereu o problema. Pediatrul nostru ne-a recomandata sa cautam game cat mai naturale, eventual chiar hrana organica pentru ca toate produsele au conservanti si aditivi pe care cei mici nu le suporta bine. Le provoaca recatii alergice sau probleme cu stomacelul. Eu va recomand Sunval. Am folosit-o si este f buna inca de la 4 luni. E mancare organica pentru bebelusi. O gasiti aici :
http://www.biolateria.ro/sunval.html
healthy001598
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:19
De la ce luna ati inceput cu diversificarea alimentatiei?
Chiar azi vorbeam cu pediatra nepotelului meu...si ea zicea ca e indicat sa incepi undeva pe la 5 luni jumate. Mi se pare cam tarziu...si copilul e deja foarte mare...are 2 luni si are 6,5 kg.La nastere a avut 4,800 kg.Si nu stiu cum o sa il tina numai cu lapte pana la 5 luni jumate, asta ar insemna sa manance din ora in ora :))
petricpatricia
Postat pe 6 Mai 2009 20:13
diversificarea poate incepe de la 3 luni sau chiar pana in 3 luni 2,5 luni
budurea_mihaelaliliana
Postat pe 6 Mai 2009 20:20
Nu va grabiti cu diversificarea, bebelusii nu au flora pentru a digera alimentele noi. Pana pe la 4 luni le este suficient laptele matern sau formulele adaptate, plus cateva lingurite pe zi de apa fiarta si racita.Pe la 3 luni puteti sa le dati intre mese, cam o data sau de 2 ori pe zi suc de portocale, 2-3 linguri. Mai tarziu, supe de legume - cartofi, morcov, putina sare si pe la 5 luni puteti pune si ceva piept de pui. Puteti face supa cam pe 2 zile. Nu va recomand hrana de la borcane. Pana pe la 7-8 ani straduiti-va sa le dati doar mancare gatita in casa - fara prajeli, tocaturi, carne de porc, oaie, sarmale, chiftele, muraturi, etc. Copiii mananca orice miroase bine sau are gust bun, dar asta nu inseamna ca e sanatos pentru ei.Afectiunile sistemului digestiv apar in timp si din cauza suprasolicitarii organismului pentru digestia alimentelor care nu sint recomandate pot aparea si alte afectiuni. Am 2 copii de 13 si 14 ani si pana la varsta asta nu le-am dat antibiotic decat de 2 ori si n-au facut nici o bola a copilariei. M-am straduit sa ii hranesc sanatos, chiar daca eu nu o faceam pentru mine :)Am avut si surprize "placute" de genul " vaaai, ce bine a mancat azi Radu la gradinita!!" - asistenta zicea, in conditiile in care fi-miu, de 2 ani, era lingav la mancare. 'Da?? Ce au avut azi la masa?"/"Sarmale" Am lesinat instant! Si eu care ii hraneam ca la carte acasa...Plus ca am surprins micii infractori la borcanul cu muraturi pe cand aveau 3-4 ani, mare veselie si chitaiala la bagat mana si supt din rosiile murate.... Mai inregistram si esecuri...
Asa ca va recomand din suflet sa nu va grabiti cu diversificarea. Da, e posibil sa creasca bine in greutate, dar nu inseamna ca e si sanatos.
kharma_healthy
Postat pe 4 Iunie 2009 08:11
Eu am inceput sa ii dau la fetita mea de pe la 3-4 luni mere pasate cu biscuiti...supa cu morcovi pasati foarte bine...nu mult..asa cateva lingurite..
Dea03
Postat pe 2 Iulie 2009 23:33
iar ca sa-l prevenim de raceli,infectii si multe alte boli ii putem administra TRANSFER FACTOR !!!
http://4life-romania.blogspot.com
4Life
Postat pe 2 Iulie 2009 23:55
De la: TF_, la data 2009-07-02 23:55:05iar ca sa-l prevenim de raceli,infectii si multe alte boli ii putem administra TRANSFER FACTOR !!!
http://4life-romania.blogspot.com

Da,sigur,pentru ca sunt produse neavizate de ministerul sanatatii,nu au recunoasterea institutului de bioresurse alimentare,si tu vrei sa dam copiilor rahaturile astea interzise in romania.
enemgabriel
Postat pe 3 Iulie 2009 08:48
De la: enemgabriel, la data 2009-07-03 08:48:32
De la: TF_, la data 2009-07-02 23:55:05iar ca sa-l prevenim de raceli,infectii si multe alte boli ii putem administra TRANSFER FACTOR !!!
http://4life-romania.blogspot.com

Da,sigur,pentru ca sunt produse neavizate de ministerul sanatatii,nu au recunoasterea institutului de bioresurse alimentare,si tu vrei sa dam copiilor rahaturile astea interzise in romania.
HABAR NU AI DESPRE CE VORBESTI...ORICE MAMA II DAU NOUNASCUTULUI FACTORI DE TRANSFER ....!!!!!!! ii administreaza prin intermediul colostrului,dar neuronul tau inecat in aloe vera nu poate intelege acest lucru...CAM DE CATE AVIZE SI PERMISE AI NEVOIE CA SA POTI CONSUMA LAPTE ??? SAU OUA DE GAINA ??? toata lumea consuma aceste alimente zilnic si nu necesita niciun aviz din partea vreunui minister !!!! acest luctu nu intelegi,ca acesti FACTORI DE TRANSFER sunt extrasi din LAPTE DE VACA si din GALBENUSUL OULUI DE GAINA...deci sunt niste alimente uzuale !!!! pentru care nu iti trebuiesc avize si nici reteta de la nimeni...
http://4life-romania.blogspot.com
4Life
Postat pe 3 Iulie 2009 18:31
De la: TF_, la data 2009-07-03 18:31:10
De la: enemgabriel, la data 2009-07-03 08:48:32
De la: TF_, la data 2009-07-02 23:55:05iar ca sa-l prevenim de raceli,infectii si multe alte boli ii putem administra TRANSFER FACTOR !!!
http://4life-romania.blogspot.com

Da,sigur,pentru ca sunt produse neavizate de ministerul sanatatii,nu au recunoasterea institutului de bioresurse alimentare,si tu vrei sa dam copiilor rahaturile astea interzise in romania.
HABAR NU AI DESPRE CE VORBESTI...ORICE MAMA II DAU NOUNASCUTULUI FACTORI DE TRANSFER ....!!!!!!! ii administreaza prin intermediul colostrului,dar neuronul tau inecat in aloe vera nu poate intelege acest lucru...CAM DE CATE AVIZE SI PERMISE AI NEVOIE CA SA POTI CONSUMA LAPTE ??? SAU OUA DE GAINA ??? toata lumea consuma aceste alimente zilnic si nu necesita niciun aviz din partea vreunui minister !!!! acest luctu nu intelegi,ca acesti FACTORI DE TRANSFER sunt extrasi din LAPTE DE VACA si din GALBENUSUL OULUI DE GAINA...deci sunt niste alimente uzuale !!!! pentru care nu iti trebuiesc avize si nici reteta de la nimeni...
http://4life-romania.blogspot.com

A,si oul este facut tot de mama,nu?Pai decat sa dau 100 si ceva de ron pe colastra sub forma de pastila sau galbenus,le folosesc in stare naturala,dar cum laptele de vaca nu este la fel ca cel de mama deja incerci sa ne spui ca nu are rost mamicilor sa va folositi sanii la alaptat folositi lapte de vaca si galbenus de ou,hai mai tinere ca esti penibil si prost informat.Intelegeam daca factorii astia de transfer proveneau din lapte matern(uman) erau BIODIPONIBILI,altfel tind sa cred ca este vorba doar de comert si asa si este.
enemgabriel
Postat pe 3 Iulie 2009 22:22
Ai dreptate.Toate porcariile astea, ca sa poata fi prelucrate si stabile pe p perioada rezonabila de timp au nevoie de tot felul de ingredienti si adjuvanti. Chiar daca nu sint scrisi pe eticheta. Nu le-as lua nici eu, d-apoi sa le dau unui bebelus....
kharma_healthy
Postat pe 5 Iulie 2009 06:53
De la: enemgabriel, la data 2009-07-03 22:22:13
De la: TF_, la data 2009-07-03 18:31:10
De la: enemgabriel, la data 2009-07-03 08:48:32
De la: TF_, la data 2009-07-02 23:55:05iar ca sa-l prevenim de raceli,infectii si multe alte boli ii putem administra TRANSFER FACTOR !!!
http://4life-romania.blogspot.com

Da,sigur,pentru ca sunt produse neavizate de ministerul sanatatii,nu au recunoasterea institutului de bioresurse alimentare,si tu vrei sa dam copiilor rahaturile astea interzise in romania.
HABAR NU AI DESPRE CE VORBESTI...ORICE MAMA II DAU NOUNASCUTULUI FACTORI DE TRANSFER ....!!!!!!! ii administreaza prin intermediul colostrului,dar neuronul tau inecat in aloe vera nu poate intelege acest lucru...CAM DE CATE AVIZE SI PERMISE AI NEVOIE CA SA POTI CONSUMA LAPTE ??? SAU OUA DE GAINA ??? toata lumea consuma aceste alimente zilnic si nu necesita niciun aviz din partea vreunui minister !!!! acest luctu nu intelegi,ca acesti FACTORI DE TRANSFER sunt extrasi din LAPTE DE VACA si din GALBENUSUL OULUI DE GAINA...deci sunt niste alimente uzuale !!!! pentru care nu iti trebuiesc avize si nici reteta de la nimeni...
http://4life-romania.blogspot.com

A,si oul este facut tot de mama,nu?Pai decat sa dau 100 si ceva de ron pe colastra sub forma de pastila sau galbenus,le folosesc in stare naturala,dar cum laptele de vaca nu este la fel ca cel de mama deja incerci sa ne spui ca nu are rost mamicilor sa va folositi sanii la alaptat folositi lapte de vaca si galbenus de ou,hai mai tinere ca esti penibil si prost informat.Intelegeam daca factorii astia de transfer proveneau din lapte matern(uman) erau BIODIPONIBILI,altfel tind sa cred ca este vorba doar de comert si asa si este.
faci numai presupuneri bazate pe ceea ce gandesti tu...asa ca nu te mai da rotund ca esti deosebit de prost informat !!!! FACTORII DE TRANSFER SUNT COMUNI ORICAREI SPECII !!!! o spun diversi oameni de stiinta de peste 50 ani...asa ca nu ai cum sa ne convingi de altceva, tu un parlit de electrician cu teorii bazate pe nimic...daca nu ma crezi pe mine,nu ai decat sa te informezi si sa studiezi singur din alte surse,nu te opreste nimeni sa o faci...numai ca tu esti gica contra si decat sa te informezi mai bine spui tampenii...este mai la indemana
http://4life-romania.blogspot.com
4Life
Postat pe 5 Iulie 2009 16:10
De la: kharma, la data 2009-07-05 06:53:13Ai dreptate.Toate porcariile astea, ca sa poata fi prelucrate si stabile pe p perioada rezonabila de timp au nevoie de tot felul de ingredienti si adjuvanti. Chiar daca nu sint scrisi pe eticheta. Nu le-as lua nici eu, d-apoi sa le dau unui bebelus....
kharma,la care porcarii faci referire ??? cumva la produsele cu aloe de la forever ? cele care au peste 3 ani termen de valabilitate ??
4Life
Postat pe 5 Iulie 2009 16:15
Mama Da ce va mai atacati...
Dea03
Postat pe 5 Iulie 2009 16:28
De la: TF_, la data 2009-07-05 16:10:39
De la: enemgabriel, la data 2009-07-03 22:22:13
De la: TF_, la data 2009-07-03 18:31:10
De la: enemgabriel, la data 2009-07-03 08:48:32
De la: TF_, la data 2009-07-02 23:55:05iar ca sa-l prevenim de raceli,infectii si multe alte boli ii putem administra TRANSFER FACTOR !!!
http://4life-romania.blogspot.com

Da,sigur,pentru ca sunt produse neavizate de ministerul sanatatii,nu au recunoasterea institutului de bioresurse alimentare,si tu vrei sa dam copiilor rahaturile astea interzise in romania.
HABAR NU AI DESPRE CE VORBESTI...ORICE MAMA II DAU NOUNASCUTULUI FACTORI DE TRANSFER ....!!!!!!! ii administreaza prin intermediul colostrului,dar neuronul tau inecat in aloe vera nu poate intelege acest lucru...CAM DE CATE AVIZE SI PERMISE AI NEVOIE CA SA POTI CONSUMA LAPTE ??? SAU OUA DE GAINA ??? toata lumea consuma aceste alimente zilnic si nu necesita niciun aviz din partea vreunui minister !!!! acest luctu nu intelegi,ca acesti FACTORI DE TRANSFER sunt extrasi din LAPTE DE VACA si din GALBENUSUL OULUI DE GAINA...deci sunt niste alimente uzuale !!!! pentru care nu iti trebuiesc avize si nici reteta de la nimeni...
http://4life-romania.blogspot.com

A,si oul este facut tot de mama,nu?Pai decat sa dau 100 si ceva de ron pe colastra sub forma de pastila sau galbenus,le folosesc in stare naturala,dar cum laptele de vaca nu este la fel ca cel de mama deja incerci sa ne spui ca nu are rost mamicilor sa va folositi sanii la alaptat folositi lapte de vaca si galbenus de ou,hai mai tinere ca esti penibil si prost informat.Intelegeam daca factorii astia de transfer proveneau din lapte matern(uman) erau BIODIPONIBILI,altfel tind sa cred ca este vorba doar de comert si asa si este.
faci numai presupuneri bazate pe ceea ce gandesti tu...asa ca nu te mai da rotund ca esti deosebit de prost informat !!!! FACTORII DE TRANSFER SUNT COMUNI ORICAREI SPECII !!!! o spun diversi oameni de stiinta de peste 50 ani...asa ca nu ai cum sa ne convingi de altceva, tu un parlit de electrician cu teorii bazate pe nimic...daca nu ma crezi pe mine,nu ai decat sa te informezi si sa studiezi singur din alte surse,nu te opreste nimeni sa o faci...numai ca tu esti gica contra si decat sa te informezi mai bine spui tampenii...este mai la indemana
http://4life-romania.blogspot.com

Poate ne spui tu unde sunt atestate minciunile pe care le sustii,din cate am citit eu nu exista dovezi stiintifice in care se spune,se arata sau se scrie ca laptele de vaca sau colastra este identic cu laptele matern,mai pune si tu mana pe carti si mai studiaza.De jignit si sustinut minciuni esti foarte bun dar de argumentat nu prea sau chia deloc.
enemgabriel
Postat pe 5 Iulie 2009 16:56
De la: TF_, la data 2009-07-05 16:15:47
De la: kharma, la data 2009-07-05 06:53:13Ai dreptate.Toate porcariile astea, ca sa poata fi prelucrate si stabile pe p perioada rezonabila de timp au nevoie de tot felul de ingredienti si adjuvanti. Chiar daca nu sint scrisi pe eticheta. Nu le-as lua nici eu, d-apoi sa le dau unui bebelus....
kharma,la care porcarii faci referire ??? cumva la produsele cu aloe de la forever ? cele care au peste 3 ani termen de valabilitate ??
produsele de la forever au 4 ani valabilitate si asta pentru ca se folosesc ingrediente naturale pentru conservare.Si aici poti sa mai pui mana pe carte sa studiezi inainte de a spune bazaconii.
enemgabriel
Postat pe 5 Iulie 2009 16:59
De la: enemgabriel, la data 2009-07-05 16:59:32
De la: TF_, la data 2009-07-05 16:15:47
De la: kharma, la data 2009-07-05 06:53:13Ai dreptate.Toate porcariile astea, ca sa poata fi prelucrate si stabile pe p perioada rezonabila de timp au nevoie de tot felul de ingredienti si adjuvanti. Chiar daca nu sint scrisi pe eticheta. Nu le-as lua nici eu, d-apoi sa le dau unui bebelus....
kharma,la care porcarii faci referire ??? cumva la produsele cu aloe de la forever ? cele care au peste 3 ani termen de valabilitate ??
produsele de la forever au 4 ani valabilitate si asta pentru ca se folosesc ingrediente naturale pentru conservare.Si aici poti sa mai pui mana pe carte sa studiezi inainte de a spune bazaconii.

iarasi dovedesti ca esti in ceata sau ca esti idiot...tu in capul tau intelegi total aiurea,eu nu sustin ca laptele de vaca este identic cu cel uman,ci doar ca FACTORII DE TRANSFER SUNT COMUNI ORICAREI SPECII...tu nestiind si neinformandu-te asupra ceea ce inseamna factori de transfer,nu ai cum sa intelegi corect ceea ce spun eu de aceea pozezi in idiot...SI NU INCERCA SA NE PACALESTI CU ALOE VERA SI CU PRODUSELE CARE AU TERMEN DE VALABILITATE 4 ANI CARE AU CONSERVANTI NATURALI>>.metilparabenul de unde provine ??? DIN CARE NATURA ?? din cea care se dezvolta in fabricile de produse chimice ??? ca pe unele produse de la forever scrie ca contin METILPARABEN...ESTE ?
4Life
Postat pe 5 Iulie 2009 17:06
De la: TF_, la data 2009-07-05 17:06:36
De la: enemgabriel, la data 2009-07-05 16:59:32
De la: TF_, la data 2009-07-05 16:15:47
De la: kharma, la data 2009-07-05 06:53:13Ai dreptate.Toate porcariile astea, ca sa poata fi prelucrate si stabile pe p perioada rezonabila de timp au nevoie de tot felul de ingredienti si adjuvanti. Chiar daca nu sint scrisi pe eticheta. Nu le-as lua nici eu, d-apoi sa le dau unui bebelus....
kharma,la care porcarii faci referire ??? cumva la produsele cu aloe de la forever ? cele care au peste 3 ani termen de valabilitate ??
produsele de la forever au 4 ani valabilitate si asta pentru ca se folosesc ingrediente naturale pentru conservare.Si aici poti sa mai pui mana pe carte sa studiezi inainte de a spune bazaconii.

iarasi dovedesti ca esti in ceata sau ca esti idiot...tu in capul tau intelegi total aiurea,eu nu sustin ca laptele de vaca este identic cu cel uman,ci doar ca FACTORII DE TRANSFER SUNT COMUNI ORICAREI SPECII...tu nestiind si neinformandu-te asupra ceea ce inseamna factori de transfer,nu ai cum sa intelegi corect ceea ce spun eu de aceea pozezi in idiot...SI NU INCERCA SA NE PACALESTI CU ALOE VERA SI CU PRODUSELE CARE AU TERMEN DE VALABILITATE 4 ANI CARE AU CONSERVANTI NATURALI>>.metilparabenul de unde provine ??? DIN CARE NATURA ?? din cea care se dezvolta in fabricile de produse chimice ??? ca pe unele produse de la forever scrie ca contin METILPARABEN...ESTE ?

Mai tinere,aloe vera nu contine metilparaben.In vocabularul tau numai cuvantul idiot exista?Da,metil paraben exista in stare naturala.Studiaza.
enemgabriel
Postat pe 5 Iulie 2009 17:58
De la: enemgabriel, la data 2009-07-05 17:58:55
De la: TF_, la data 2009-07-05 17:06:36
De la: enemgabriel, la data 2009-07-05 16:59:32
De la: TF_, la data 2009-07-05 16:15:47
De la: kharma, la data 2009-07-05 06:53:13Ai dreptate.Toate porcariile astea, ca sa poata fi prelucrate si stabile pe p perioada rezonabila de timp au nevoie de tot felul de ingredienti si adjuvanti. Chiar daca nu sint scrisi pe eticheta. Nu le-as lua nici eu, d-apoi sa le dau unui bebelus....
kharma,la care porcarii faci referire ??? cumva la produsele cu aloe de la forever ? cele care au peste 3 ani termen de valabilitate ??
produsele de la forever au 4 ani valabilitate si asta pentru ca se folosesc ingrediente naturale pentru conservare.Si aici poti sa mai pui mana pe carte sa studiezi inainte de a spune bazaconii.

iarasi dovedesti ca esti in ceata sau ca esti idiot...tu in capul tau intelegi total aiurea,eu nu sustin ca laptele de vaca este identic cu cel uman,ci doar ca FACTORII DE TRANSFER SUNT COMUNI ORICAREI SPECII...tu nestiind si neinformandu-te asupra ceea ce inseamna factori de transfer,nu ai cum sa intelegi corect ceea ce spun eu de aceea pozezi in idiot...SI NU INCERCA SA NE PACALESTI CU ALOE VERA SI CU PRODUSELE CARE AU TERMEN DE VALABILITATE 4 ANI CARE AU CONSERVANTI NATURALI>>.metilparabenul de unde provine ??? DIN CARE NATURA ?? din cea care se dezvolta in fabricile de produse chimice ??? ca pe unele produse de la forever scrie ca contin METILPARABEN...ESTE ?

Mai tinere,aloe vera nu contine metilparaben.In vocabularul tau numai cuvantul idiot exista?Da,metil paraben exista in stare naturala.Studiaza.
iarasi dovedesti a fi idiot si apoin te superi ca spun asta...unele produse de la forever contin metilparaben...nu te face ca nu pricepi ce spun...uite cat de in natura se gaseste acest compus chimic de sinteza:


E 219 SAREA DE SODIU p-HIDROXIBENZOAT DE METIL
Definiþie
Denumire chimicã Sare de sodiu p-hidroxibenzaot de metil
Compus de sodiu al metilesterului de acid p-hidroxibenzoic
Formulã chimicã C8H7O3Na
Masã molecularã 174,15
Compoziþie Conþinut de cel puþin 99,5 % pe bazã anhidrã
Descriere Pudrã higroscopicã albã
Identificare
A. Precipitatul alb format prin acidificarea
cu acid clorhidric a 10 % g/v
soluþie apoasã a derivatului de sodiu
din p-hidroxibenzoat de metil (utilizând
ca indicator hârtia coloratã)
trebuie sã aibã o limitã de topire
între 125 oC ºi 128 oC când este
combinat cu apã ºi uscat la 80 oC
timp de 2 ore
B. Test pozitiv pentru sodiu
C. pH-ul unei soluþii apoase 0,1 %
dioxid de carbon, între 9,7 ºi 10

sursa:

http://www.justice.gov.md/upload/Baza%20de%20date/Materiale%202009/Legislatie/32008L0084-Ro.PDF

Jurnalul Oficial al Uniunii Europene 20.9.2008
4Life
Postat pe 5 Iulie 2009 22:16
Tinere,inainte de a comenta porcaria care ai postat -o,tin sa te anunt ca :ceea ce scri tu se refera la substantele chimice obtinute prin sinteza,ceea ce nu poti tu intelege(cand ai sa termini chimia ca si studiu si biologia si anatomia)este ca aceste substante se gasesc in natura ,in stare naturala dar nu la scara industriala si nu la indemana asa cum sunt folosite in produsele de farmacie obtinute prin sinteza.In al doilea rand sunt prea costisitoare pentru a fi obtinute.SI MAI TERMINA CU VOCABULARUL ASTA DE TIGAN NESIMTIT,nu vezi ca esti lipsit de educatie.
enemgabriel
Postat pe 5 Iulie 2009 22:25
diversificarea incepe atunci cand copilul este pregatit si daca nu papa san caz in care este de preferat sa se inceapa mai devreme ca in cazul ficei mele adica la 4 luni cu sucuri de portocala treptat azi o lingurita maine doua si tot asa apoi ii poti face dupa 2 sapt de suc de porto si mar ii poti face piureuri de legume adica morcovel si cartof dart totul prin robot cu putin lapte de san sau completare si fff putin unt de la 6 luni ii poti pune si piept de pui fiert si iaurtel cu fructe pisate de tine eu nu am prea folosit mancarea la borcanele deoarece prefer sa ii dau ceva facut de mine dar cand plecam pt mai mult timp ii dadeam si dalea fff rar...apoi poti incepe cu galbenus de ou ficat de pui dovkecei mar copt etc..

ps.mai fratilor am observat ca aici se da o lupta crancena intre firme care mai de care mai minunate nu stiu de ce moderatorii nu intervin faceti atata publicitate v ati facut intelesi ...nu exista toppic sa nu va dati in stamba..mai calmati-va
rebecrysa
Postat pe 1 August 2009 22:12
De la: rebecrysa, la data 2009-08-01 22:12:01diversificarea incepe atunci cand copilul este pregatit si daca nu papa san caz in care este de preferat sa se inceapa mai devreme ca in cazul ficei mele adica la 4 luni cu sucuri de portocala treptat azi o lingurita maine doua si tot asa apoi ii poti face dupa 2 sapt de suc de porto si mar ii poti face piureuri de legume adica morcovel si cartof dart totul prin robot cu putin lapte de san sau completare si fff putin unt de la 6 luni ii poti pune si piept de pui fiert si iaurtel cu fructe pisate de tine eu nu am prea folosit mancarea la borcanele deoarece prefer sa ii dau ceva facut de mine dar cand plecam pt mai mult timp ii dadeam si dalea fff rar...apoi poti incepe cu galbenus de ou ficat de pui dovkecei mar copt etc..

ps.mai fratilor am observat ca aici se da o lupta crancena intre firme care mai de care mai minunate nu stiu de ce moderatorii nu intervin faceti atata publicitate v ati facut intelesi ...nu exista toppic sa nu va dati in stamba..mai calmati-va
poate nu ai observat dar nu era vorba de reclama ci de oferirea unor detalii corecte vis a vis de compozitia unor produse.
enemgabriel
Postat pe 2 August 2009 10:07
DIVERSIFICAREA se incepe de la 4 luni ptr copii alaptati cu lapte praf, si de la 6 luni ptr cei alaptati la san.
healthy009840
Postat pe 10 Februarie 2010 13:38
diversificarea alimentatiei este un subiect bine cunoscut de majoritatea pediatrilor si a personalului medical care se ocupa de cresterea copiilor. alimentatia corecta are o mare importanta pentru sanatatea copiilor viitori adulti si de aceea e recomandabil sa primiti informatii de la medicii practicieni care au cea mai mare experienta in acest domeniu. comentariile voastre pe forum despre cresterea si alimentatia copiilor contin in numeroase cazuri recomandari gresite care creaza confuzie si discutii contradictorii.cred ca mult mai util pentru clarificarea temelor medicale ar fi consultarea cartilor si articolelor medicale precum si sfatul medical in majoritatea cazurilor de neinlocuit...

ludwig
Postat pe 18 Martie 2010 00:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre embolizarea fibromului uterin si tratamente naturiste ale acestuia 303 De la: INA_healthy 8 August 2019 15:52
infacol (impotriva colicilor) - 20 ron 2 De la: ene_m_gabriel 24 Decembrie 2009 20:15
Sarcina in prima luna 18 De la: emiligold 7 Aprilie 2014 20:18
vand injectie imunoglobulin, anti d 1 De la: picur85 12 Martie 2010 09:36
cine e mai priceput? 3 De la: Tharr 26 Octombrie 2010 12:29