Setari Cookie-uri

Intarzieri indelungate ale ciclului menstrual, amenoreee sau ce...

Buna fetelor, am si eu o problema care ma macina fff rau.Inca de la inceput am avut intarzieri ale ciclului, am crezut ca in timp se vor regla,de la 18 ani am inceput sa iau anticonceptionale,si vreo 4-5 ani am tot continuat sa iau. Totul era in regula, insa din septembrie m-am hotarat sa le opresc, multe pareri pro si contra si de aceea am hotarat ca fie ceo fi le opresc, in prima luna mi-a intarziat o saptamana, a doaua luna vreo 2 saptamani iar dupa a treia luna nu a mai venit deloc, am facut 2 teste de sarcina la sange care au iesit negative, dupa 3 luni mi-am facut curaj sa merg la doctor, eram fff speriata, si de aceea tot amanasem momentul, mi-a dat duphaston pentru a veni ciclu dupa care mi-a spus sa revin pt o ecografie vaginala pt a putea pune diagnosticul sigur de amenoree secundara, care din cate mi-a spus poate duce si la infertilitate, iar tratamentul care trebuie urmat este cu anticonceptionale pana imi voi dori un copil iar atunci voi avea nevoie de un tratament cu hormoni...
Sincer, am plecat in lacrimi, imi doresc un copil si nu vreau sa indop hormoni pt a deregla poate alte parti ale organismului, cat despre anticonceptionale nu mai vreau sa aud nu m-ai vreau sa ma indop nici cu ele.E adevarat ca nici un copil nu imi doresc in acest moment dar nici daca ar veni nu pot spune ca nu l-as vrea, e un dar orice ar fi. va rog daca se poate, daca cunoasteti alti doctori, alte pareri, ce as putea face sau la cine m-as putea duce pentru o a doua parere. A mai avut cineva o astfel de problema si a reusit sa regleze ciclul cu vreun tratament
Va rog sa ma ajutati macar cu un sfat cu o adresa a unui doctor ffff bun si cu rezultate in astfel de cazuri.
Va multumesc.
alina85_healthy
Postat pe 20 Aprilie 2009 20:29
buna,te pot ajuta eu cu niste informatii despre un produs care in cazuri similare cu al tau sa dovedit foarte eficient, darr pentru asta imi trebuie o adesa de mail unde sa-ti pot trimite aceste informatii...o poti lasa pe privat...
4Life
Postat pe 20 Aprilie 2009 20:43
allyna85l@yahoo.com
alina85_healthy
Postat pe 21 Aprilie 2009 22:09
Buna, si eu am aceeasi problema. De 4 luni nu mai am menstruatie si sincer nu mai stiu ce sa fac, mi'am facut toate analizele si ecograf si nu a iesit absolut nimic. Acum ca am citit despre amenoree, ma gandesc ca probabil asta ar fii problema. Acum un an, am avut aceeasi problema, am fost la ginecolog si mi s'a dat yasmin si duphaston, am avut cateva luni menstruatie continua, dupa care am fost iar si mi s'a dat ceva care a oprit ( nu mai stiu cum se numeste). Deci.. acum chiar nu mai stiu ce sa fac. precizez k am 19 ani. Va rog, daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii v'as fii recunoscatoare. Multumesc mult!
Doryana
Postat pe 22 Aprilie 2009 21:39
salut ! Si eu am avut problema aceasta, AMENOREE SECUNDARA, de la inceputul aparitiei menstrelor. Acum, la cei 37 de ani, mamica a doi copii, pot sa va spun ca m-am vindecat datorita medicului endocrinolog TRIFAN IULIA ! Ea a fost cea care mi-a spus ca daca iau anticonceptionale MA NENOROCESC pt ca daca vreau copii, copii sanatosi, atunci trebuie sa iau anticonceptionalele DUPA ce i-am avut, nu inainte.
Fetelor, mergeti si vorbiti cu ea, la cabinetul ei, si o sa vedeti ca o sa va ajute in modul cel mai competent, are si DOCTORATUL IN ENDOCRINOLOGIE !!! tel cabinet 021 2525220

Mult succes !!!!!!!!!

Arghira

Postat pe 9 Mai 2009 18:18
Buna! as dori mai multe informatii pe ionutza_23@yahoo.com
Mersi
ricciolina
Postat pe 3 Iunie 2009 19:08


Servus fetelor!


Cele care sunteti in situiatia asta eu va sfatuiesc ca inainte de a merge la ginegcologie, ar fi bine sa consultati un medic endocrinolog. Spun asta pt ca si sora mea s-a confruntat cu asa ceva si bineinteles ca i s-a prescris duphaston ca sa ii revina menstruatia ceea ce s-a si intamplat. Dar la un moment dat a inceput sa se simta rau si a inceput sa ii creasca par in exces. A fost la un medic endocrinolog la Iasi si bineinteles i s-a zis ca cel care a prescris reteta cu duphaston a gresit enorm fara sa isi dea seama ca ii distruge organismul existand posibilitatea de a nu mai putea ramane insarcinata. De accea va spun sa mergeti la endocrinolog prima data sa va faceti toatae analizele,iar aopi la ginecolog.

Va doresc multa sanatate,
oana_0606
Postat pe 21 August 2009 08:34

buna,

tinctura de branca ursului - se gaseste la plafar - 1 lingurita dizolvata in 100 ml de apa, de trei ori pe zi, timp de o luna
Mare atentie caci este interzisa femeilor insarcinate
m-am confruntat cu aceeasi problema, am fost la medic, am luat utrogestan. atata timp cat il luam nu era nici o problema, imediat ce intrerupeam, menstruatia nu mai venea
cu tinctura asta am rezolvat problema
mult succes!
polixenia78
Postat pe 21 August 2009 17:35
vreau si eu
kudika098645
Postat pe 23 August 2009 06:56
De la: trandafir_x, la data 2009-08-23 06:56:19vreau si eu
ce anume vrei ?
4Life
Postat pe 23 August 2009 19:14
De la: , la data 2009-05-09 18:18:29salut ! Si eu am avut problema aceasta, AMENOREE SECUNDARA, de la inceputul aparitiei menstrelor. Acum, la cei 37 de ani, mamica a doi copii, pot sa va spun ca m-am vindecat datorita medicului endocrinolog TRIFAN IULIA ! Ea a fost cea care mi-a spus ca daca iau anticonceptionale MA NENOROCESC pt ca daca vreau copii, copii sanatosi, atunci trebuie sa iau anticonceptionalele DUPA ce i-am avut, nu inainte.
Fetelor, mergeti si vorbiti cu ea, la cabinetul ei, si o sa vedeti ca o sa va ajute in modul cel mai competent, are si DOCTORATUL IN ENDOCRINOLOGIE !!! tel cabinet 021 2525220

Mult succes !!!!!!!!!

Arghira

buna ziua
hmmm...am o problema...mama are 38 de ani are 2 copiii...iar de vreo 2 ani si ceva nu mai are menstruatie,,
nu ia anticonceptionale...mi'ati putea sa imi zice'ti ce ati luat sau ..doamna doctor de unde este?
va multumesc astept un sfat
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 11:17
In mod normal daca menstruatia nu vine timp de un an se considera ca a intrat la menopauza desi asta se intampla cam in jurul varstei de 50 de ani, ar fi cam devreme totusi.
Gasesti aici mai multe detalii http://www.sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-si-perimenopauza_1043
porumbyta
Postat pe 25 August 2009 11:29
in mod normal....
dar la 38 de ani? eu zic ca este prea devreme..
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 11:50
Scuzama ca iti zic dar tu cand ai luat anti conceptionale nu ti sa zis ca au si reacti adverse , nu ti sa spus ca dupa 9 luni sau un an tre sa faci o pauza de 3 luni .. scuzama tu ai luat 4 - 5 ani la rand fara pauze e normal ca sa ti se dea peste cap tot organismu , anti sunt ca niste dreoguri dupa o perioada, trebuia sa te duci mai mereu la control la ginecolog , eu iti urez tot binele din lume si sa te ajute dumnezeu sa te faci bne si pe viitor sa fi mai atenta :*:*:
Casoni_Mariana
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:26
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele si tampoanele atat de necesare pentru igiena intima.
Stiati ca pentru albirea lor se utilizeaza DIOXINA .Stiati ca de obicei se pune ceva mai multa DIOXINA pentru a produce sangerare mai abundenta si pentru a cumpara in consecinta …noi si noi absorbante sau tampoane.

Dar stiati ca
DIOXINA PRODUCE CANCER DE COL UTERIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
asa se explica incidenta masiva a acestei grave afectiuni in lume.

Acum si in ROMANIA au aparut TAMPOANE ANIONICE CU PROTECTIE ACTIVA , produse care genereaza IONI NEGATIVI , in lume fiind deja un miliard de beneficiari

Acestea sunt ……….absorbantele active LOVE MOON ,

Aceste absorbante au incorporate in ele o banda dintr-un materal special (brevetat)care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.

Acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative
distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea dvs. de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.

Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.

Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin).
Produsele au certificate FDA-USA si UE.

Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.

EXISTA :
• absorbantele pentru ciclu normal,
• ciclu abundent sau
• pentru uz zilnic,
dar si
• absorbante mini,
• absorbantele pentru bikini,

Acum despre alte produse utile pentru sanatatea dvs.:
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi
Si
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.

Nu trebuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei
dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25%
in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.
Ce zici ,VREI ?


Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci…. te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 20 Noiembrie 2009 18:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cosuri 10 De la: Miolina 7 August 2010 23:51
Consultatii gratuite - Fibrom Uterin 2 De la: CentreleAres 17 Martie 2016 13:21
mastoza 3 De la: eneflory 28 August 2009 19:17
un sfat din partea celor care au trecut prin asta...(condiloame-HPV) 3 De la: Narcisa_tesfio 29 Aprilie 2010 20:01
Hemoroizi 19 De la: healthy010635 27 Martie 2010 21:42