Setari Cookie-uri

hepatita

hepatita b sau c este o bloala foarte vicleana si foarte grea . atentie mare ,mergti mai des pe la doctori pentru depistarea acestei boli se fac niste analize de sange cum ar fi trnsaminazele si markeri virali pentru depistarea boli cum ar fi AgHbs daca iese pozitiv aveti hepatita b/
scufita11
Postat pe 17 Iunie 2009 01:45
DAR DAK NU AI NICI UN VIRUS,DAR TRASAMINAZELE SUNT MARI AS FI CURIOASA SA-MI RASP DE CE?CARE POATE FI MOTIVU?
tasa
Postat pe 9 August 2009 20:59
De la: healthy005192, la data 2009-08-09 20:59:25DAR DAK NU AI NICI UN VIRUS,DAR TRASAMINAZELE SUNT MARI AS FI CURIOASA SA-MI RASP DE CE?CARE POATE FI MOTIVU?
Enzima care accelereaza transferul unei grupari amino de la un acid aminat la un acid cetonic. 2 transaminaze prezinta un interes clinic. ALT (alanin-aminotransferaza, TGP) este prezenta mai ales in ficat si rinichi. Nivelul sau creste in caz de distrugere a celulelor ficatului, mai ales in cazul unei hepatite virale; acest nivel mai creste, dar in proportie mai mica, in cursul altor boli ale ficatului (cancer, ciroza) si in cursul infarctului miocardic. AST(aspartat-aminotransferaza, TGO) se afla in principal in celulele ficatului, muscilor striati si in globulele rosii. Nivelul ei creste in caz de distrugere a celulelor ficatului, dar mai putin fata de ALT.


meergfi si fa nitste analize complete...apoi mai stam de vb...!!!
4Life
Postat pe 9 August 2009 22:04
MULTUMESC PTR RASP, DAR AM FACUT TOATE ANALIZELE,E ADEVARAT CA EU AM AVUT O HEPATITA IN1984 FARA VIRUSI DECI VIRALA DAR FICATU L-AM TIUT SUB CONTRLNPANA CE AM FACUT O ECOGRAFIE UNDE NU MI S-A DEPISTAT NICI CIROZA NICI ALTE PROB DOAR E PUTIN MARIT DAR SPLINA ERA MARITA.LA 139MM APOI AM FACUT TOTI VIRUSI B, C ,SI DE SIDA DE 3 ORI MULTIMESC LUI D-ZEU AU IESIT NEGATIVI DE ACEEA EUNU INTELEG DE CE VALORILE HEPATICE SE MENTIN INTRE 50 SI 0 MA REFER LA TRANS.NU AM NICI O DURERE DOAR O STARE DE SLABIRE .AM FACUT SI ALTE INVESTIGATII LEGATE DE ,HEMATOLOGIE,SI MI S-A GASIT O ..PURPURA TROMBOCITARA IMUNA DATORITA UNOR MEDICAMENTE SI A UNEI DIETE NEADECVATE CARE MI-A SLABIT CORPU ACUM VA INTREB,ACEASTA PURPURA ESTE VINDECABILA?MENTIONEZ CA NU IAU NICI UN TRATAMENT MI SA SGERAT DOAR SA MANANC BINE SA AJUNG LA49 50 KG ACU AM 45 ?ASTEPT UN RASP VA MULTUMESC
tasa
Postat pe 10 August 2009 15:28
V-as recomanda sa incercati analize de sange mai complexe, dintre cele care sunt mai rar executate la noi in tara (din lipsa de reactivi sau din lipsa de metode), dar se pot face in Franta la laboratoarele Merieux Biomnis www.biomnis.com si recoltate la unul din laboratoarele lor agreeate din Bucuresti. Pentru sugestii le puteti scrie lor chiar si in limba romana si va vor indruma catre laboratoarele lor agreate. Eventual ati putea chiar cere parerea medicului dvs pentru a consulta catalogul lor de analize care va putea fi cerut de la International Division http://www.biomnis.com/content/view/135/352/lang,en/
Succes.
okyo
Postat pe 19 August 2009 14:33
va multumesc ptr ,rasp dar ptr aceste analize iti trebuie si ,,bani, dar o sa intreb pe medicu meu sa vad ce zice
ooate o sa ma interesez personal ori cum mai vb
LA REVEDERE
tasa
Postat pe 19 August 2009 18:28
va multumesc ptr ,rasp dar ptr aceste analize iti trebuie si ,,bani, dar o sa intreb pe medicu meu sa vad ce zice
ooate o sa ma interesez personal ori cum mai vb
LA REVEDERE
tasa
Postat pe 19 August 2009 18:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scolioza...s-a operat cineva pt asa ceva? 1 De la: relu_eu2001 28 Octombrie 2009 21:42
cuperoza 4 De la: miki2009 8 Februarie 2012 12:18
am fost diagnosticata cu hpv 8 De la: tarot 10 Iunie 2010 18:08
candida 4 De la: lover_woman 2 Noiembrie 2010 18:46
raman gravida 7 De la: elisa1987 28 Februarie 2010 11:35