Setari Cookie-uri

Sarcina si radiografia dentara

Buna ziua,

sunt noua pe aici si as aprecia foarte mult daca m-ati ajuta cu o parere despre aceasta problema.Incer sa aman insarcinata si bineinteles sa evit in aceasta perioada orice pastile, tratamente sau alte proceduri ce ar putea sa interactioneze cu o eventuala sarcina. Mi-a aparut insa o fistula la o masea(am crezut initial ca e un abces) pentru care mi s-a recomandat in prima faza o radiografie dentara. Vreau sa stiu, in cazul in care sunt deja insarcinata, daca e riscant sa fac radiografia?Cum ar putea sa-mi afecteze sarcina si daca pot sa fac ceva sa inlocuiesc acesta procedura.

multumesc
gabita000
Postat pe 15 Iulie 2009 14:09
Ufff...vad ca raspunsul meu vine foarte tarziu...
In principiu radiatiile folosite in stomatologie sunt radiatii de tip x cu o energie foarte mare deci sunt nocive pentru organismele vii, pot produce mutatii, deci un fat poate suferi mutatii in urma expunerii la radiatii de acest tip.
Dar, exista sorturi si gulere speciale care trebuie folosite in timpul radiografiei pentru a proteja anumite zone foarte sensibile ale organismului uman precum glanda tiroida (situata foarte aproape de craniu unde se realizeaza radiografia dentara) foarte sensibila la radiatiile x si abdomenul unei femei "suspecta de sarcina".Aceste gulere si sorturi sunt facute din plumb care absoarbe radiatiile x si impiedica transmiterea acestor radiatii mai departe (deci astfel se protejeaza tiroida sau uterul gravid).
Au aparut insa si tehnici de radiografie dentara "digitala" care folosesc un nivel de radiatii aproape de 5 ori mai mic decat cel folosit in radiografia dentara de pana acum si sunt mai bine tintite".Trebuie cautat centre care sa fie dotate cu acest tip de tehnologie, dar chiar si asa, in cazul ta, gabita, ar trebui folosit un sort cu plumb pentru a-ti proteja pantecul.
sanatate.

Postat pe 12 Septembrie 2009 15:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa ne pregatim de Paste 9 De la: healthy000378 18 Aprilie 2009 06:32
ROMANIA A ADERAT LA CODEX ALIMENTARIUS!! 2 De la: dianana 3 Februarie 2010 20:39
Cura de detoxifiere cu vegetale de primavara. 12 De la: Aemulus 4 Martie 2010 04:43
Miscare / Miscare corecta pentru ....echilibrul vietii 1 De la: pasztaizoltan 15 Septembrie 2011 13:30
Faimoasele pastile chinezesti 165 De la: 18 Martie 2012 11:51