Setari Cookie-uri

Am o nelamurire va rog ajutati-ma cu sfaturi

Buna am si eu o problema si astept si eu sfaturi de la un doctor de aici sau de la cine care poate se pricepe.
Acum 3 ani am fost depistata cu infectia HPV am inceput sa imi fac regulat analize :
Papanicolaul, la secretie .
In martie anul acesta am fost sa imi fac o colposcopie doctorul mi-a scris pe foaie displazie cervicala usoara.asta inseamna o rana pe col??? am fost am facut papanicolaul ,secretia ,am fost cu rezultatele si mi-a dat doar isoprinozin si spalaturi cu tantum roza.dar intrebarea mea este doar atat adica nu trebuia sa imi dea si un tratament pt displazia aceea??? Mi-a zis sa revin dupa 6 luni sa fac iarasi o colposcopie ,dar am citit pe intenet ca daca nu tratezi displazia poate duce la cancer .
Ce sa fac???
Aceasta displazie poate iesi la papanicolau? Va rog sa ma ajutati pt ca sunt asa stresata nici nu stiu ce sa fac si scuzati daca v-am stresat cu ditamai mesajul darr sunt foarte speriata nu stiu ce sa fac
simonabruneta
Postat pe 26 Iulie 2009 18:26
Mai am o nelamurire daca sunteti amabile sa imi raspundeti cand am fost la contro mi sa spus ca am o rana pe col si imediat cum a vazut colposcopia a zis :"a uite cum e aici" si pe colposcopie e un desen facut de doctor pe care nu pot sa il desenez.
O sa va scriu ce scrie poate puteti sa ma ajtati sa ma lamuresc: Colpita inflamatorie Displazie cervicala usoara
Descriere: OCE de nulepara.YSC situata pe exacol.Aspect de colpita inflamatorie , iod negativa , acetoalba slab.,punctatie fara ora 12 sau geva de genu,sangerare usoara ( postinflamatorie) .
Sa inteleg ca atunci cand doctora a zis uite ca aici sa referit la aceea coplita inflamatorie???
Colpita inflamatorie este aceea rana pe col??
Si ma cam doare in partea stanga sus a piciorului stang asta sa fie pentru ca am un chist pe ovarul stang de 3 cm?
simonabruneta
Postat pe 26 Iulie 2009 18:28
buna!Si eu sunt in aceeasi situatie,in sensul ca in octombrie 2008 am fost la ginecolog unde mi s-a depistat o rana pe col care mi-a fost cauterizata.Acum nu stiu ce sa spun,parerile sunt impartite,unii doctori spun ca trebuiesc cauterizate altii spun ca nu trebuiesc decat tinute sub control.In afara de rana mi s-a depistat si hpv-ul pozitiv.Mi-am facut genotiparea,lucru pe care trebuie sa il faci si tu (costa ceva peste 300 ron,cam mult dar asta e) si din pacate mi-a iesit o tulpina din cele cu risc crescut si anume 16 despre care se spune ca este cea mai violenta dar avavn in vedere ca am 24 de ani daca am grija sa nu imi scada imunitatea se poate negativiza in tinp.Ca si tratament iau tot isoprinosine dupa o anumita schema de tratament si in ianuarie o sa imi fac din nou genotiparea.Cam aceasta este situatia mea .Daca iti mai pot fi de folos cu alte raspunsuri astept intrebarile tale.Multa sanatate!
mada20_mada20
Postat pe 26 Iulie 2009 19:22
Dar sti cumva daca aceea colpita inseamna rana de col ca nu mai stiu m-am zapacit trebuia sa intreb dar acolo in cabinet la cate intreb maii uit ,adik nici nu stiu ce samai cred citesc pe netul asta tot felul de lucruri si eu ma si sperii foarte tare si foarte repede nu stiu ce sa zic........ am scris mai sus cum a decurs controlul la medic ea mi-a zis sa revin peste 3 luni ca sa fac iar papanicolaul,si colposcopia. ce sa fac sa stau linistitat pana atunci adik nu e grav si cu rana asta de pe col ce fac..... Dansa a vazut papanicolau pe care l-am facut in martie si a zis ca e bun si atunci ce fac credema sunt asa stresata numi mai sta capul la nimic doar la asta ma gandesc si mai am si o restanta dre dat ce sa fac?? Si testul HPV l-am facut acu 3 anu da si mi iesit 54 si 31 31 e cel crescut ce sa fac te rog astept un sfat de la tine merci
simonabruneta
Postat pe 28 Iulie 2009 22:52
Colpita

Colpita este o boala a aparatului genital femeiesc, ea mai purtand numele si de vaginita. Aceasta afectiune ginecologica se manifesta de obicei prin inflamatii ale vaginului, inflamatii care pot cuprinde si vulva (vulvo-vaginite). Aparitia colpitei se datoreste contactarii unor germeni, gonococi sau ciuperci. Cea mai intalnita forma a colpitei (vaginitei) este aceea rezultata in urma contaminarii cu Trichomonas.
Colpita se manifesta in general prin:

usturime si dureriri intense la urinat

dureri intensificate de raportul sexual

mancarimi violente
Tratamentul este de obicei medicamentos si in functie de germenul care a produs afectiunea. Atunci cand suferiti de colpita cu Thricomonas, tratamentul trebuie esfectuat si la partenerul dumneavoastra, deoarece chiar daca el este aparent sanator, in fapt este purtator al parazitului si va poate reinfecta.
Tratamentul se va face numai dupa un control amanuntit si sub stricta supraveghere a medicului. Irigatiile vaginale fara indicatii precise, pot agrava boala. Mai trebuie spus ca pe tot parcursul perioadei de tratament se vor evita raporturile sexuale.
Pentru persoanele care nu au un partener stabil, este bine sa fie constiente de raspandirea bolii, si sa folosesca prezervativul la orice contact sexual. Este singura modalitate in care va puteti feri de contaminarea cu o astfel de boala. Un lucru foarte important pentru a preveni aparitia colpitei, este respectarea stricta a regulilor de igiena intima. Dupa fiecare raport sexual se recomanda spalarea zonei genitale cu apa calda si un agent de curatare care sa aiba acelasi pH cu cel al zonei vaginale.



ylang_ylang
Postat pe 13 Noiembrie 2009 22:27
rana pe col uterin este cervicita, nu colpita.

Multa sanatate!
ylang_ylang
Postat pe 13 Noiembrie 2009 22:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt insarcinata? 4 De la: kudika451692 13 Septembrie 2013 13:21
Un sfat va rog mult 25 De la: Ame_ly 24 August 2010 00:02
am si eu nevoie de un raspuns 15 De la: healthy003235 5 Februarie 2010 23:24
Prostioare... 30 De la: judgingamy 10 Septembrie 2010 16:30
In halul asta?? 59 De la: alfredodecurtofreco 8 Octombrie 2010 21:52