Setari Cookie-uri

nu sunt fericita cu toate ca teoretic ar trebui sa fiu ...

Buna, totul a inceput acum 2 ani cand eram extrem de fericita alaturi de omul pe care il iubeam din tot sufletul.Fiind studenta la litere mi s-a oferit sansa de a pleca cu bursa Erasmus pentru 1 an.Nu am stat prea mult pe ganduri si am plecat,nu stiu ce mi-a venit.Cert e ca relatia mea s-a sfarsit,tipul respectiv neputand sa suporte ideea ca nu ma va avea mereu langa el fiind foarte gelos,m-a parasit,eu afland ulterios ca in ultima saptamana inainte de a se termina totul intre noi mai era cu o alta fata,un fel de plan de rezerva.M-a distrus complet aceasta situatie si mi-a luat ceva timp sa merg mai departe.Momentan am o relatie de 1 an cu un baiat insa nu pot fi fericita,ma urmareste gandul ca m-ar insela mereu,il suspectez mereu,ne certam mereu pe chestia asta,efecitv mi se pare mereu ca ar primi si ar face avansuri foarte multor fete din preajma lui cu toate ca nu e adevarat ,insa in mintea mea incolteste mereu aceasta posibilitate ca ma inseala.Cum as putea face sa am incredere mai multa in el?pana acum nu a facut nimic ca sa imi dea de gandit ca ar fi in stare de asa ceva,ba mai mult mi-a dovedit prin multe ca ma iubeste cu adevarat.Cum as putea sa las fantomele trecutului la o parte pentru ca ma macina in fiecare zi si nu pot spune ca sunt fericita cu toate ca ar trebui sa fiu
Just_me1990
Postat pe 10 August 2011 23:13
De la: gutza1, la data 2011-08-10 23:13:56Buna, totul a inceput acum 2 ani cand eram extrem de fericita alaturi de omul pe care il iubeam din tot sufletul.Fiind studenta la litere mi s-a oferit sansa de a pleca cu bursa Erasmus pentru 1 an.Nu am stat prea mult pe ganduri si am plecat,nu stiu ce mi-a venit.Cert e ca relatia mea s-a sfarsit,tipul respectiv neputand sa suporte ideea ca nu ma va avea mereu langa el fiind foarte gelos,m-a parasit,eu afland ulterios ca in ultima saptamana inainte de a se termina totul intre noi mai era cu o alta fata,un fel de plan de rezerva.M-a distrus complet aceasta situatie si mi-a luat ceva timp sa merg mai departe.Momentan am o relatie de 1 an cu un baiat insa nu pot fi fericita,ma urmareste gandul ca m-ar insela mereu,il suspectez mereu,ne certam mereu pe chestia asta,efecitv mi se pare mereu ca ar primi si ar face avansuri foarte multor fete din preajma lui cu toate ca nu e adevarat ,insa in mintea mea incolteste mereu aceasta posibilitate ca ma inseala.Cum as putea face sa am incredere mai multa in el?pana acum nu a facut nimic ca sa imi dea de gandit ca ar fi in stare de asa ceva,ba mai mult mi-a dovedit prin multe ca ma iubeste cu adevarat.Cum as putea sa las fantomele trecutului la o parte pentru ca ma macina in fiecare zi si nu pot spune ca sunt fericita cu toate ca ar trebui sa fiu

eu cred ca nu degeaba ai aceste sentimente de suspiciune.mai devreme sau mai tarziu se va adeveri ca indoielile tale au avut un temei de obicei in viata evenimentele iau cursul gandurilor noastre
pickard
Postat pe 10 August 2011 23:19
Doamne Fereste Daca tu esti intr-un fel nu inseamna ca toti sunt asa.
kudika_pudika
Postat pe 10 August 2011 23:36
Este clar ca fostul te-a traumatizat.
Ai incercat sa discuti cu prietenul tau, sa-i spui ca starile tale de nesiguranta vin din trecut? Ma gandesc ca daca stie, puteti pune la punct un mecanism/o tehnica de a trece peste momentele in care il acuzi de infidelitate. De exemplu: sa identifici ce anume te face sa fii nesigura (tipa X vorbeste cu prietenul tau, sa zicem), de ce te face nesigura si sa realizezi ca este irational comportamentul tau.
Iti trebuie multa vointa, prietenul tau este un om diferit, daca unul a fost intr-un fel nu inseamna ca asa sunt toti. Lasa-i putin cate putin tot mai multa libertate (in sensul de a nu-l sufoca) si asa vei capata incredere in el. Si tot rationalizandu-ti comportamentul, iti va fi mai usor sa recunosti cand exagerezi si vei invata sa nu-i mai reprosezi ceva de care nu e vinovat.

Nu este nici un leac miraculos ma tem.
kudika_pudika
Postat pe 10 August 2011 23:45
I-am spus de mult de aceste lucruri si stie ce mi s-a intamplat in trecut dar eu sunt problema,nu el.Trebuie sa imi infranez gelozia si posesivitatea dar e f greu pentru mine sa fac asta .Timpul le va decide pe toate...
Just_me1990
Postat pe 15 August 2011 15:58
De la: gutza1, la data 2011-08-15 15:58:46I-am spus de mult de aceste lucruri si stie ce mi s-a intamplat in trecut dar eu sunt problema,nu el.Trebuie sa imi infranez gelozia si posesivitatea dar e f greu pentru mine sa fac asta .Timpul le va decide pe toate...



Draga mea,cand esti cu iubitul tau,opreste-ti gandul care te duce in trecut,la celalalt!Impune-ti vointa si incearca sa vezi momentele frumoase,tandre,fericite,din relatia actuala.Fostul iubit te-a marcat negativ prin comportamentul sau,dar asta nu ar trebui sa mai conteze acum,dat fiind faptul ca traiesti o alta iubire,total diferita de prima.Uitarea vine,intotdeauna,cu pasi mici,dar trebuie sa o lasi sa aduca lumina in relatia actuala.Bafta!
kudika414141
Postat pe 15 August 2011 16:26
E o vorba din batrani care zice ''de ce-tzi e frik nu scapi''..ia o pauza si nu te mai gandii atat la trecut...cu atitudinea pe care o ai acm cu sigurantza k nu-l mai tzii mult pe langa tn..trebuie sa-tzi depasheshti gandurile astea si sa nu-tzi mai amarashti prezentul cu temeri care poate n-or sa se intample niciodata...
Arutzu28
Postat pe 15 August 2011 18:51
bitch pune poza la profil sa te vad cat esti de bunaciune si dacami place da tine te scot in oras sal inseli tu pa el prima ..pop
animallover
Postat pe 15 August 2011 18:58
De la: animallover, la data 2011-08-15 18:58:33bitch pune poza la profil sa te vad cat esti de bunaciune si dacami place da tine te scot in oras sal inseli tu pa el prima ..pop


buna asta! preventiv!
pickard
Postat pe 15 August 2011 19:10
Gutza1???????????sa trecem peste asta....in primul rind increderea se cistiga in timp ...iar daca nu ai reusit sa crezi in el atunci laso balta.....il chinui si pe el si pe tine
selin32
Postat pe 15 August 2011 19:10
De la: gutza1, la data 2011-08-10 23:13:56Buna, totul a inceput acum 2 ani cand eram extrem de fericita alaturi de omul pe care il iubeam din tot sufletul.Fiind studenta la litere mi s-a oferit sansa de a pleca cu bursa Erasmus pentru 1 an.Nu am stat prea mult pe ganduri si am plecat,nu stiu ce mi-a venit.Cert e ca relatia mea s-a sfarsit,tipul respectiv neputand sa suporte ideea ca nu ma va avea mereu langa el fiind foarte gelos,m-a parasit,eu afland ulterios ca in ultima saptamana inainte de a se termina totul intre noi mai era cu o alta fata,un fel de plan de rezerva.M-a distrus complet aceasta situatie si mi-a luat ceva timp sa merg mai departe.Momentan am o relatie de 1 an cu un baiat insa nu pot fi fericita,ma urmareste gandul ca m-ar insela mereu,il suspectez mereu,ne certam mereu pe chestia asta,efecitv mi se pare mereu ca ar primi si ar face avansuri foarte multor fete din preajma lui cu toate ca nu e adevarat ,insa in mintea mea incolteste mereu aceasta posibilitate ca ma inseala.Cum as putea face sa am incredere mai multa in el?pana acum nu a facut nimic ca sa imi dea de gandit ca ar fi in stare de asa ceva,ba mai mult mi-a dovedit prin multe ca ma iubeste cu adevarat.Cum as putea sa las fantomele trecutului la o parte pentru ca ma macina in fiecare zi si nu pot spune ca sunt fericita cu toate ca ar trebui sa fiu

Citind cele scrise de tine, primul gand de indignare - n-am sa te menajez! - este acela ca te exprimi defectuos, avand in vedere ca esti studenta la Litere!!! Al doilea gand de indignare: cum adica "am plecat, nu stiu ce mi-a venit."??!!! - ai plecat pentru ca ai avut norocul de a te perfectiona, de a studia mai mult, mai bine si "la sursa", pentru o specializare temeinica in VIITOAREA PROFESIE!!!
De ce aceasta sansa a devenit sursa nefericirii tale??? De ce acum, cand esti fooooarte tanara si iti formezi caracterul (citeste calitatea) profesional, tu te lasi coplesita de altceva, de viatza intima - de parca maine-poimaine s-ar sfarsi, daca nu te afunzi acum in toate cele "sufletesti" !!! Stiu, nu poti sa-ti faci o lista de prioritati - ce sa accfepti, ce sa refuzi sau sa amani - in legatura cu iubirea, cu relatiile interumane. Dar tu, imi pare mie?, ai schimbat planurile exact cand nu era cazul: in loc sa fie pe primul plan interesul pentru studiu si cariera viitoare, le subordonezi interesului pentru relatiile sentimentale!
...Chiar si asa, daca omul pe care il iubeai din suflet - spui tu - a devenit pur si simplu strain..."tipul respectiv", de ce il suspectezi pe actualul tau iubit de neseriozitate, de implicare insuficienta in relatia cu tine? Ce vrei, de fapt? Sa te ia de nevasta, asa...pe negandite, cum ai plecat tu cu bursa Erasmus pentru un an?!
In locul tau, eu as incerca sa ma calmez (mental!), sa fiu mai relaxata cu viatza mea - mi-as da mie sansa sa ma ocup temeinic de cele ce le fac! Atat la studiu, cat si la iubit. Cu cat esti mai dedicata fiecarui lucru pe care il faci, cu atat rezultatul este mai bun. Nu amesteca lucrurile, ca nu-i nici o graba! Iubeste - nu zice nimeni sa n-o faci! - dar, iar revin la tonul cu care am inceput (scuze!), dedica-te mai mult studiului ,caci ti-as dori sa devii o buna profesionista in ale Literelor. Iubiri o sa mai ai...
maimai_no1
Postat pe 16 August 2011 01:26
Buna ziua Am citit mesajul tau si opinia mea este sati urmezi drumul tau pt studii,pt caai avut mare noroc sa obtii acea bursa...Bucurate de ea si de unica posibilitate pe care ai avut-o ca sa vezi si alta lume... cel care te-a parasit pt asta este un egoist si nu te merita ...Incearca sa comunici mai mult cu actualul prieten si uita fantasmele trecutului .Traieste-ti viata prezenta si gandeste pozitiv.Nu merita sa te chinui la gandul negativ ca poate te va insela...Doar o gandire negativa iti umbreste linistea si fericirea .Iti doresc sa te bucuri de adevarata fericire ...Succes in toate Prof Gina David.
kudika323092
Postat pe 17 August 2011 16:10
De la: kudika323092, la data 2011-08-17 16:10:56Buna ziua Am citit mesajul tau si opinia mea este sa-ti urmezi drumul tau pt studii,pt ca-i avut mare noroc sa obtii acea bursa...Bucura-te de ea si de unica posibilitate pe care ai avut-o ca sa vezi si alta lume... cel care te-a parasit pt asta este un egoist si nu te merita ...Incearca sa comunici mai mult cu actualul prieten si uita fantasmele trecutului .Traieste-ti viata prezenta si gandeste pozitiv.Nu merita sa te chinui la gandul negativ ca poate te va insela...Doar o gandire negativa iti umbreste linistea si fericirea .Iti doresc sa te bucuri de adevarata fericire ...Succes in toate Prof Gina David.
kudika323092
Postat pe 18 August 2011 11:05
sa iti explic de unde vine Gutza 1 :))) asta imi este numele de familie iar 1 ,pentru ca sunt singura la parinti :p nu am nici o treaba cu manelele :))))
Just_me1990
Postat pe 19 August 2011 01:56
Multumesc pentru sfaturi , o sa incerc sa tin cont de ele si scuze pentru exprimare, insa m-am grabit pentru ca urma sa plec la mare in noaptea respectiva.O sa ma concentrez mai mult pe cariera si o sa las timpul sa decida ce se va intampla in legatura cu relatia mea actuala.Chiar vreau o schimbare in bine.Toate cele bune si multa liniste sufleteasca va doresc
Just_me1990
Postat pe 19 August 2011 02:04

traieste din plin relatia actuala , nici o relatie nu seamana cu alta si nici un barbat cu altul , nu-l teroriza pe el ptr greseala altcuiva , devii nefericita si iti distrugi relatia , o sa fii obsedata toata viata .Traieste clipa .
banalulanonim
Postat pe 19 August 2011 11:40
De la: kudika323092, la data 2011-08-18 11:05:32
De la: kudika323092, la data 2011-08-17 16:10:56Buna ziua Am citit mesajul tau si opinia mea este sa-ti urmezi drumul tau pt studii,pt ca-i avut mare noroc sa obtii acea bursa...Bucura-te de ea si de unica posibilitate pe care ai avut-o ca sa vezi si alta lume... cel care te-a parasit pt asta este un egoist si nu te merita ...Incearca sa comunici mai mult cu actualul prieten si uita fantasmele trecutului .Traieste-ti viata prezenta si gandeste pozitiv.Nu merita sa te chinui la gandul negativ ca poate te va insela...Doar o gandire negativa iti umbreste linistea si fericirea .Iti doresc sa te bucuri de adevarata fericire ...Succes in toate Prof Gina David.
maimai_no1
Postat pe 19 August 2011 21:39
De la: kudika323092, la data 2011-08-18 11:05:32
De la: kudika323092, la data 2011-08-17 16:10:56Buna ziua Am citit mesajul tau si opinia mea este sa-ti urmezi drumul tau pt studii,pt ca-i avut mare noroc sa obtii acea bursa...Bucura-te de ea si de unica posibilitate pe care ai avut-o ca sa vezi si alta lume... cel care te-a parasit pt asta este un egoist si nu te merita ...Incearca sa comunici mai mult cu actualul prieten si uita fantasmele trecutului .Traieste-ti viata prezenta si gandeste pozitiv.Nu merita sa te chinui la gandul negativ ca poate te va insela...Doar o gandire negativa iti umbreste linistea si fericirea .Iti doresc sa te bucuri de adevarata fericire ...Succes in toate Prof Gina David.
maimai_no1
Postat pe 19 August 2011 21:39


De la: maimai_no1, la data 2011-08-19 21:39:50
De la: kudika323092, la data 2011-08-18 11:05:32
De la: kudika323092, la data 2011-08-17 16:10:56Buna ziua Am citit mesajul tau si opinia mea este sa-ti urmezi drumul tau pt studii,pt ca-i avut mare noroc sa obtii acea bursa...Bucura-te de ea si de unica posibilitate pe care ai avut-o ca sa vezi si alta lume... cel care te-a parasit pt asta este un egoist si nu te merita ...Incearca sa comunici mai mult cu actualul prieten si uita fantasmele trecutului .Traieste-ti viata prezenta si gandeste pozitiv.Nu merita sa te chinui la gandul negativ ca poate te va insela...Doar o gandire negativa iti umbreste linistea si fericirea .Iti doresc sa te bucuri de adevarata fericire ...Succes in toate Prof Gina David.
maimai_no1
Postat pe 19 August 2011 21:40
De la: Just_me1990, la data 2011-08-19 02:04:56Multumesc pentru sfaturi , o sa incerc sa tin cont de ele si scuze pentru exprimare, insa m-am grabit pentru ca urma sa plec la mare in noaptea respectiva.O sa ma concentrez mai mult pe cariera si o sa las timpul sa decida ce se va intampla in legatura cu relatia mea actuala.Chiar vreau o schimbare in bine.Toate cele bune si multa liniste sufleteasca va doresc


Felicitari pentru decizia ta si mult succes in toate!

p.s. sper ca mesajul catre tine sa apara fara repetitzii... din motive "tehnice".
maimai_no1
Postat pe 19 August 2011 21:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am 7 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 11:03
extract mladite rozmarin 3 De la: by_ella84 24 Februarie 2010 10:38
Ajutati-ma ! 33 De la: kudika_959060 10 Aprilie 2014 12:44
calcaie crapate .cum le tratam ?daca stie cineva 104 De la: alexnails 29 Septembrie 2011 19:40
ce este escherichia coli? 10 De la: andreeaB1 4 Iulie 2013 22:41