Setari Cookie-uri

DIETEEEE

Buna! as putea sa va recomand si eu cateva diete cu care am slabit si dupa care nu m-am mai ingrasat pentru ca foarte important dupa orice dieta este sa nu incepem sa devoram frigiderul pt ca este normal sa ne ingrasam, e de preferat sa pastram din obiceiurile care ne-au ajutat sa slabim in timpul dietei...mi se pare normal asa. eu sunt fana a dietelor, tin tot felul de diete inca din liceu, de pe la 16 ani...acum am 23..dar acum nu mai am nevoie de ele, avand in vedere ca mananc destul de putin si mai mult legume si fructe, dar si dulciuri(ciocolata, inghetata si nu pot trai fara cola ) si cereale si multe lactate, insa tin cont de asocierea alimentelor, am observat ca multe alimente nu ingrasa, ingrasa doar asociate cu altele.
o dieta care da intodeauna rezultate daca este tinuta cum trebuie este dieta disociata, pe care cred ca o stiti cu toate:
1 zi- fructe (de un singur fel si nici chiar in cantitati industriale)
2 zi- carne de vita slaba/pui fiarta sau pe gratar
3 zi- legume crude sau fierte sau la cuptor insa fara strop de grasime, doar putina sare (recomand legumele semicongelate care se prepara foarte usor la cuptor si care sunt si foarte gustoase)
4 zi- lactate (iaurt sau lapte semidegresat)
5 zi- orez fiert (de calitate si iarasi fara grasimi, poate putine condimente si putina verdeata)
6 zi- oua fierte (nu mai mult de 3-4)- ziua asta e tare nesuferita (cred ca puteti renunta la ea si sa mancati fructe)
7 zi- peste slab la gratar

o alta dieta care mie imi place si este si mai simpla si mai scurta si se pot slabi aprox. 2 kg in 2 zile este urmatoarea:
doua zile se respecta urmatorul meniu, alimentele se mananca exact in ordinea indicata si bineinteles nu se mananca intre mese:
mic dejun: o piersica un iaurt si o cafea cu foarte putin zahar
pranz: o piersica un iaurt si friptura de pui la gratar
cina: o piersica un iaurt un ou fiert
se pot tine aceste 2 zile de dieta pe mai multe saptamani sau de fiecare data cand vrem sa ne echilibram ca sa zic asa:d

sa nu uitati niciodata de apa(minim 2 l/zi) si miscare...nu neaparat sala sau ore nesfarsite de jogging.......trebuie sa ne placa ce facem asa ca trebuie sa gasim activitati care ne plac si care ne fac sa fim active! asta e important! sa fim in permanenta active!
xsAna
Postat pe 31 August 2009 10:02
ma intereseaza casulele Gerovital KH3
healthy006868
Postat pe 26 Septembrie 2009 23:19
De la: LaLa, la data 2009-08-31 10:02:20Buna! as putea sa va recomand si eu cateva diete cu care am slabit si dupa care nu m-am mai ingrasat pentru ca foarte important dupa orice dieta este sa nu incepem sa devoram frigiderul pt ca este normal sa ne ingrasam, e de preferat sa pastram din obiceiurile care ne-au ajutat sa slabim in timpul dietei...mi se pare normal asa. eu sunt fana a dietelor, tin tot felul de diete inca din liceu, de pe la 16 ani...acum am 23..dar acum nu mai am nevoie de ele, avand in vedere ca mananc destul de putin si mai mult legume si fructe, dar si dulciuri(ciocolata, inghetata si nu pot trai fara cola ) si cereale si multe lactate, insa tin cont de asocierea alimentelor, am observat ca multe alimente nu ingrasa, ingrasa doar asociate cu altele.
o dieta care da intodeauna rezultate daca este tinuta cum trebuie este dieta disociata, pe care cred ca o stiti cu toate:
1 zi- fructe (de un singur fel si nici chiar in cantitati industriale)
2 zi- carne de vita slaba/pui fiarta sau pe gratar
3 zi- legume crude sau fierte sau la cuptor insa fara strop de grasime, doar putina sare (recomand legumele semicongelate care se prepara foarte usor la cuptor si care sunt si foarte gustoase)
4 zi- lactate (iaurt sau lapte semidegresat)
5 zi- orez fiert (de calitate si iarasi fara grasimi, poate putine condimente si putina verdeata)
6 zi- oua fierte (nu mai mult de 3-4)- ziua asta e tare nesuferita (cred ca puteti renunta la ea si sa mancati fructe)
7 zi- peste slab la gratar

o alta dieta care mie imi place si este si mai simpla si mai scurta si se pot slabi aprox. 2 kg in 2 zile este urmatoarea:
doua zile se respecta urmatorul meniu, alimentele se mananca exact in ordinea indicata si bineinteles nu se mananca intre mese:
mic dejun: o piersica un iaurt si o cafea cu foarte putin zahar
pranz: o piersica un iaurt si friptura de pui la gratar
cina: o piersica un iaurt un ou fiert
se pot tine aceste 2 zile de dieta pe mai multe saptamani sau de fiecare data cand vrem sa ne echilibram ca sa zic asa:d

sa nu uitati niciodata de apa(minim 2 l/zi) si miscare...nu neaparat sala sau ore nesfarsite de jogging.......trebuie sa ne placa ce facem asa ca trebuie sa gasim activitati care ne plac si care ne fac sa fim active! asta e important! sa fim in permanenta active!
asta nu este dieta .cafea la masa,carne de vita?
ene_m_gabriel
Postat pe 27 Septembrie 2009 09:44
ba da, este dieta! cafeaua bauta cu masura este un energizant bun si accelereaza arderile din organism, si DA, carne de vita slaba, carnea de vita slaba contine: 20.4% proteine, 2.2% lipide, 0 glucide si 104calorii la sura de grame....iar, puiul de exemplu, contine: 20.1% proteine, 10.2% lipide, 0 glucide si 177calorii la suta de grame
xsAna
Postat pe 27 Septembrie 2009 15:58
Proteinele

Acestea sunt celule organice ale muschilor, organelor, creierului, oaselor etc. Sunt formate din cele mai simple elemente, numite “aminoacizi”.
Problema care se pune in cazul unei alimentatii “traditionale” nu este sa duci lipsa de proteine, ci cum sa nu mananci prea multe. Prea multe proteine sunt periculoase pentru corpul uman in aceeasi masura cu a avea prea putine.
Proteinele sunt cele mai complexe alimente, iar asimilarea si utilizarea lor, cele mai complicate.



Daca alimentul cel mai usor de descompus este fructul, cel mai greu de separat in elemente pe care corpul nostru le poate folosi este proteina.
Cand consumam proteine, corpul cheltuie pentru digestie o energie mai mare decat pentru orice alt aliment.
Cu cat mancam mai multe proteine, cu atat mai mult ne este consumata energia pentru descompunerea lor.
Noi nu avem nevoie atat de mult de proteine, deoarece corpul uman recicleaza doar 70% din reziduurile proteice; si apoi, noi ne pierdem numai 23 de grame de proteine pe zi, prin fecale, urina, par, piele moarta si transpiratie.
Pentru a completa aceasta cantitate pierduta ar trebui sa mancam 750 grame proteine, ori unii mananca mai mult.
Consumand mai mult decat avem nevoie, corpul este suprasolicitat in incercarea lui de a elimina surplusul. Proteinele in exces nu numai ca va fura energie, dar trebuie sa fie depozitate in corp ca reziduu toxic, determinand si o crestere in greutate, deoarece nu exista energia necesara pentru a-l elimina. A doua zi, un alt surplus de proteine apare si situatia se agraveaza. Proteina nu apare in corpul omului prin consumul de proteine, ci prin aminoacizii din mancare. Proteina animalelor consumate difera de proteina umana. Corpul nu poate folosi sau asimila proteine in forma lor originara. Ele trebuie descompuse in aminoacizii care o formeaza. Apoi, corpul recompune aminoacizii (ii sintetizeaza) in proteine proprii corpului uman. Valoarea unui aliment este data de aminoacizii care il compun. Animalele insa nu au puterea sa sintetizeze cei 8 aminoacizi esentiali si de aceea trebuie sa-I ia din plante. Plantele ii pot sintetiza din aer, apa, pamant, dar animalele, inclusiv omul, sunt dependente de proteinele din plante – fie direct, mancand plantele, fie indirect, mancand animalele care au mancat plante (carnivorele mananca numai ierbvivore).
Exista 23 de aminoacizi diferiti. Toti sunt esentiali, altfel nu ar mai exista. 15 dintre ei pot fi sintetizati de corpul uman, dar 8 trebuie luati direct din mancarea consumata.
Consumarea regulata a fructelor, vegetalelor, nucilor, semintelor, mugurilor va asigura toti aminoacizii necesari, exact ca si la alte mamifere, care nu consuma carne si care totusi nu sufera de vreo deficienta proteica.
Din alimentele digerate si din reciclarea reziduurilor proteice, corpul are in permanenta aminoacizi, care circula prin sange si prin sistemul limfatic. Cand corpul are nevoie de aminoacizi, ii ia de aici.
Circulatia aminoacizilor este ca o banca deschisa toata ziua. Ficatul si celulele depun si scot permanent aminoacizii necesari din sange si limfa. Cand in sange sunt prea multi, ficatul ii scoate si ii depune (stocheaza) pana este din nou nevoie de ei. Daca scade nivelul lor din sange datorita consumarii acestora de catre celule, ficatul ii repune inapoi in circulatie. Si celulele ii pot depozita si repune in circulatie. Deoarece majoritatea celulelor din corp sintetizeaza mai multe proteine decat este necesar pentru sustinerea vietiilor, celelalte celule retransforma proteinele repartizate lor in aminoacizi, depozitandu-i in sange. Acest circuit al aminoacizilor este esential in intelegerea faptului ca proteinele complete (animale) nu sunt necesare in dieta.
ene_m_gabriel
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:54
Trebuie urmarite urmatoarele aspecte :

1. Carnurile nu ne furnizeaza combustibil; energia se gaseste in carbohidrati (vezi “Glucidele”). Carnea nu contine carbohidrati, deci nu furnizeaza energie.
2. Grasimile pot furniza energie, dar descompunerea lor este mai greoaie si mai putin eficienta. Ele sunt descompuse in combustibil numai cand rezervele de carbohidrati sunt epuizate. Grasimea din corp nu provine numai de la consumul lor direct. Cand se consuma in exces carbohidrati, acestia sunt transformati de organism in grasime si sunt depusi ca atare. Astfel, corpul poate inmagazina si folosi grasime fara a consuma mancaruri grase. Depozitele de grasime pot fi privite ca o banca de carbohidrati, unde se fac restituiri sau depuneri, cand este necesar.
3. Sanatatea noastra depinde foarte mult de fibrele celulozice pe care le consumam. Printre multe alte lucruri, ele previn constipatia si hemoroizii. Carnea nu contine fibre celulozice.
4. Un lant de aminoacizi contine de la 51 pana la 200.000 de aminoacizi. Cand mancam carne, acest lant trebuie descompus (rupt) complet si reasamblat in proteina umana. Aminoacizii sunt foarte delicati. Caldura gatitului ii coaguleaza sau ii distruge, facandu-I inutilizabili pentru organism. Astfel, devin toxici depunandu-se, marind consumul de energie.
5. Carnea este foarte bogata in grasimi saturate, diferite de cele folosite pentru energie; provoaca atacul de cord (datorat colesterolului).
6. Sinteza vitaminei B12 este ingreunata mult, provocand starile anemice.
7. Toxinele continute de carnea animalelor au o extraordinar de mare influenta in perturbarea metabolismului hidratilor de carbon, de aici pana la diabet nemaifiind decat doi pasi.
8. Mare parte a tumorilor, adesea maligne, au la origine substante create in timpul digestiei carnii, care nu au putut fi asimilate de organism.
9. Foarte putina lume stie ca, pentru a inlocui culoarea gri-verzuie a carnii, dupa taierea animalului, cu acea culoare rosiatica, placuta, a produsului din galantar, majoritatea fabricilor de prelucrat folosesc nitrati si conservanti foarte daunatori organismului uman, predispunandu-l in timp la cancer.

10. In urma procesarii termice calitatile carnii se modifica :
• Valoarea nutritiva a carnii scade cu 2/3.
• Fierul devine anorganic, deci nefolositor corpului uman.
• Vitaminele dispar aproape complet din carnea fripta sau fiarta.
• Noul aliment incarca si aciduleaza organismul uman favorizand aparitia bolilor.

Se pune intrebarea daca organismul UMAN este alcatuit si proiectat pentru a consuma carne.

Care sunt deosebirile fiziologice dintre carnivore si oameni :

• Potrivit afirmatiilor domnului Williams Collius, din Medical Counter Point, “omul este inzestrat in mod evident cu dantura care se aseamana mai mult cu cea a ierbivorelor; acestea au incisivii ascutiti pentru a taia iarba, molarii cu suprafata plata pentru a zdrobi legumele si fructele, iar caninii scurti si rotunjiti, inapti sa sfasie si sa striveasca carnea”.
• Maxilarul unui carnivor se misca numai in sus si in jos pentru a sfasia si musca. Al omului se misca si lateral, pentru a mesteca.
• Saliva omului este alcalina si contine ptialina. Salina carnivorelor este acida, potrivita pentru descompunerea proteinei animale. Ii lipseste ptialina – o enzima care transforma amidonul in maltoza si glucoza.
• Stomacul carnivorelor este un sac rotund si simplu, care secreta de 10 ori mai mult acid clorhidric decat un exemplar necarnivor.
• Stomacul omului are forma alungita, complicat ca structura si terminat cu duodenul.
• Intestinele carnivorelor masoara de 3 ori mai mult decat lungimea trunchiului lor, fiind destinate unei expulzari rapide a mancarii, care se altereaza usor. Intestinele omului sunt de 10-12 ori mai lungi decat trunchiul lor, fiind destinate pastrarii alimentelor in ele pana cand sunt extrasi toti nutrientii.
• Pisicile, de exemplu, suplimentandu-li-se ratia de carne cu 20 g de unt, vor continua sa traiasca fara sa aiba nici un fel de schimbare la nivelul arterelor. Imaginati-va ca aceasta cantitate de colesterol este de 80 de ori mai mare decat ceea ce regimul nostru alimentar considera normal. Pe de alta parte, daca unei nutrii i se administreaza numai 4 g de colesterol pe zi, modificarea peretilor arteriali se va produce intr-un mod extraordinar de rapid.
• Ficatul carnivorelor poate sa elimine de 10-15 ori mai mult acid uric decat al omului, care elimina foarte putin.
• Acidul uric este o substanta extrem de toxica, ce se elibereaza in organism ori de cate ori se consuma carne (vezi URINA, medicament pentru viata de D. Menrath). Spre deosebire de carnivore, omul nu are enzime specializate in descompunerea acidului uric.
• Carnivorele nu transpira prin piele - acestea neavand pori, ca pielea umana.
ene_m_gabriel
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:56
hai ene_m_gabriel...ne lasi cu copy si paste?????
xsAna
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:29
De la: LaLa, la data 2009-09-28 16:29:26hai ene_m_gabriel...ne lasi cu copy si paste?????
Era un mesaj pertinent chiar daca este cu copy/paste.Ti-au murit dietele si nu gasesti replici normale?
ene_m_gabriel
Postat pe 28 Septembrie 2009 18:16
Ce nu ti se pare normal ca iti spun ca esti plictisitor cu aceste copy/paste...daca esti asa destept da si tu un raspuns legat de topicul la care postezi si ceva scris de tine pur si simplu, sau tu nu stii sa formulezi propozitii?? stii doar sa citezi??????
xsAna
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:37
De la: LaLa, la data 2009-09-29 09:37:09Ce nu ti se pare normal ca iti spun ca esti plictisitor cu aceste copy/paste...daca esti asa destept da si tu un raspuns legat de topicul la care postezi si ceva scris de tine pur si simplu, sau tu nu stii sa formulezi propozitii?? stii doar sa citezi??????
Nu cred ca esti in masura sa judeci pe cineva sau ceva,daca o faci te rog sa argumentezi.Nu ma cred destept, dar un lucru stiu nici minciuni nu spun sau scriu.Ti-se pare ca ceea ce scriu nu se refera la alimentatie?Cred ca ai o problema de interpretare.Folosirea iconurilor de catre tine spune tot,varsta este devina.
ene_m_gabriel
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:45
uite pot sa argumentez: "Ti-se pare ca ceea ce scriu nu se refera la alimentatie?"
si care e problema cu iconurile?? nu de asta sunt puse aici, sa le folosim??? daca ai auzit de expresivitate...despre asta e vorba cu iconurile. nu judec pe nimeni si nici nu ma dau cu parerea despre ce probleme ai tu....cum tu iti permiti sa imi spui mie ca am o problema de interpretare...eu ti-am spus doar ca esti plictisitor, si pe mine, personal, ma iriti cu toate tampeniile astea de care nu stiu cat sunt de adevarate....si daca nu stiai atunci cand citezi pe cineva sau de undeva esti obligat sa spui si sursa....asta asa daca vrei sa fi credibil...un sfat necerut
xsAna
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:40
De la: LaLa, la data 2009-09-29 15:40:31uite pot sa argumentez: "Ti-se pare ca ceea ce scriu nu se refera la alimentatie?"
si care e problema cu iconurile?? nu de asta sunt puse aici, sa le folosim??? daca ai auzit de expresivitate...despre asta e vorba cu iconurile. nu judec pe nimeni si nici nu ma dau cu parerea despre ce probleme ai tu....cum tu iti permiti sa imi spui mie ca am o problema de interpretare...eu ti-am spus doar ca esti plictisitor, si pe mine, personal, ma iriti cu toate tampeniile astea de care nu stiu cat sunt de adevarate....si daca nu stiai atunci cand citezi pe cineva sau de undeva esti obligat sa spui si sursa....asta asa daca vrei sa fi credibil...un sfat necerut
Ceea ce ai scris tu nu se refera la alimentatie corecta.Nu,in toate cazurile cand sunt folosite aceste iconuri si limbaje inculte si analfabete gen"kreva" e suficient de clar ca autorul are o varsta sub cea a majoratului.Eu nu am probleme,tu ai o problema de interpretare(dar sincer nu ma obosesc sa-ti disec eu frazele si talcul lor,mergi la scoala).Pai pentru inculti sunt plictisitor asa cum ii faceti si pe profesori mai mereu,cand sti mai mult decat ascultatorul esti plictisitor,nu mai intru in detalii ca aici e vorba de psihologie si tu nu ai cum sa intelegi aceste lucruri.
Am sa postez si sursa este vorba de cartea "Dieta Vietii" autor Daniel Menrath,asta asa ca sa nu crezi ca eu sunt tampit.Nu eram obligat sa fac acest lucru dar am facut acest lucru sa-ti scot din cap alimentatia pe care o sugerezi tu din care surse,nu stiu?Poti sa ne dai sursa,altfel cred ca este o mare porcarie expusa de un incult sau inculta.Multumesc.
ene_m_gabriel
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:21
pfuuuu ce iti place sa te certi!!!! mai bine ai diseca mai atent frazele mele si ai sa vezi cata dreptate am!! si te rog mult de tot sa subliniezi acele fraze inculte sau analfabete ale mele!! tu nu esti capabil sa formulezi o propozitie corecta. am fost la scoala si acolo am invatat destul, am invatat ca nu trebuie sa ascult orice si sa ia totul de bun, ca multi se mai dau intelepti si cunoscatori....si daca eu sunt inculta tu ce esti daca ai scris: "ti-se"????? sau poate nici nu sesizezi greseala!!!!
si cine, ma rog, este acest Daniel Menrath??? in ziua de azi toata lumea scrie o carte!! numai ca putini sunt capabili sa judece singuri si sa vada daca ce e in cartea respectiva e corect sau nu....
in fine cine a zis ca dietele alea ar reprezenta o alimentatie corecta?? sunt diete pe care eu le-am incercat si au dat rezultate....tema de discutie aici este "DIETE", alimentatia sanatoasa in alta parte
si ca ai pomenit de psihologie cred ca esti o persoana cam frustrata... analizeaza un pic situatia si recunoaste cam am dreptate..stii ce inseamna "frustrat", da???
oricum.....esti foaaaaaaaaarte plictisitor si ma intreb daca tu stii ceva, in creierasul tau, din toate lucrurile pe care le postezi...
xsAna
Postat pe 30 Septembrie 2009 16:30
De la: LaLa, la data 2009-09-30 16:30:10pfuuuu ce iti place sa te certi!!!! mai bine ai diseca mai atent frazele mele si ai sa vezi cata dreptate am!! si te rog mult de tot sa subliniezi acele fraze inculte sau analfabete ale mele!! tu nu esti capabil sa formulezi o propozitie corecta. am fost la scoala si acolo am invatat destul, am invatat ca nu trebuie sa ascult orice si sa ia totul de bun, ca multi se mai dau intelepti si cunoscatori....si daca eu sunt inculta tu ce esti daca ai scris: "ti-se"????? sau poate nici nu sesizezi greseala!!!!
si cine, ma rog, este acest Daniel Menrath??? in ziua de azi toata lumea scrie o carte!! numai ca putini sunt capabili sa judece singuri si sa vada daca ce e in cartea respectiva e corect sau nu....
in fine cine a zis ca dietele alea ar reprezenta o alimentatie corecta?? sunt diete pe care eu le-am incercat si au dat rezultate....tema de discutie aici este "DIETE", alimentatia sanatoasa in alta parte
si ca ai pomenit de psihologie cred ca esti o persoana cam frustrata... analizeaza un pic situatia si recunoaste cam am dreptate..stii ce inseamna "frustrat", da???
oricum.....esti foaaaaaaaaarte plictisitor si ma intreb daca tu stii ceva, in creierasul tau, din toate lucrurile pe care le postezi...
Nu comentez ineptiile debitate de tine,ar insemna sa ma cobor la mintea unui individ de cea mai joasa speta.Cat despre autor doar o singura intrebare(ca sa nu te plictisesc cu argumente)am:Daniel Menrath,daca caut acest nume pe google aflu ca este cineva cu nume si renume,daca dau cautare lala aflu ca cel mai cunoscut nume este al raului Lala din Bistrita dar nu gasesc nicio argumentare in domeniul medical sau al dietelor cu acest nume,gresesc cumva sau iar crezi ca sunt plictisitor?
ene_m_gabriel
Postat pe 30 Septembrie 2009 21:37
deplorabil ceea ce citesc aici, deplorabil
mihaelatrincu
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:34
omul cunsuma carne din timpuri stravechi...si uite ca dainuie de peste mii de ani cu aceste obiceiuri alimentare...se ivesc niste destepti acum,dupa mii de ani care sa ne spuna ca nu este buna carnea...

p.s. NU TE PUNE LA MINTEA PROSTULUI, O ARE ODIHNITA !!!
4Life
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:57
De la: TF_, la data 2009-09-30 22:57:12omul cunsuma carne din timpuri stravechi...si uite ca dainuie de peste mii de ani cu aceste obiceiuri alimentare...se ivesc niste destepti acum,dupa mii de ani care sa ne spuna ca nu este buna carnea...

p.s. NU TE PUNE LA MINTEA PROSTULUI, O ARE ODIHNITA !!!
Sa inteleg mai tinere ca ai scris multe carti si ai si ceva studii in nutritie,oare de ce nu esti cunoscut in lumea acesta?
ene_m_gabriel
Postat pe 1 Octombrie 2009 09:26
ha ha ha ha ha ha!!! mi-ai cautat numele pe google!!!! pai asa ma cheama pe mine aici.....ce ar trebui sa gasesti despre un nume ca asta??????? dar eu daca o sa caut ene_m_gabriel ce gasesc????
in fine......cedez sa ma mai cert cu tine.....eu postasem niste diete incercate de mine si atat, tu ai venit cu niste comentarii plictisitoare si te-ai enervat foarte tare cand ti-am spus ca pt mine esti foarte plictisitor...si acum ai devenit plictisitor cu aceste cuvinte pe care mi le adresezi si oarecum nesimtit.... "unui individ de cea mai joasa speta"....in fine........comenteaza in continuare pe unde vrei tu si ce vrei tu..... nu ma mai obosesc sa iti explic cat de limitat esti si ca ar trebui sa intelegi ca asta e un topic de recomandare a unor diete incercate de noi......
spor la copy/paste!!!!!
xsAna
Postat pe 1 Octombrie 2009 20:18
De la: LaLa, la data 2009-10-01 20:18:28 ha ha ha ha ha ha!!! mi-ai cautat numele pe google!!!! pai asa ma cheama pe mine aici.....ce ar trebui sa gasesti despre un nume ca asta??????? dar eu daca o sa caut ene_m_gabriel ce gasesc????
in fine......cedez sa ma mai cert cu tine.....eu postasem niste diete incercate de mine si atat, tu ai venit cu niste comentarii plictisitoare si te-ai enervat foarte tare cand ti-am spus ca pt mine esti foarte plictisitor...si acum ai devenit plictisitor cu aceste cuvinte pe care mi le adresezi si oarecum nesimtit.... "unui individ de cea mai joasa speta"....in fine........comenteaza in continuare pe unde vrei tu si ce vrei tu..... nu ma mai obosesc sa iti explic cat de limitat esti si ca ar trebui sa intelegi ca asta e un topic de recomandare a unor diete incercate de noi......
spor la copy/paste!!!!!
papusa,recomada diete la tine in cocioaba,pe acest forum se mai uita si copii care pot lua de buna dieta ta imputita,apropo,daca zici ca este verificata de tine,poti sa ne arati dovada reusitei,asa ca sa nu ne plictisim de comentariile tale aberante si corigente?Nu m-am laudat ca sunt cineva,tu ai facut acest lucru ridiculizand o personalitate in domeniu.Esti limitata in gandire ,asta este motivul mesajelor tendentioase si batjocoritoare.
ene_m_gabriel
Postat pe 1 Octombrie 2009 20:25
sa iti fie rusine ene_m_gabriel ca imi vorbesti asa!!! cum iti permiti?? asta da dovada ca ai 7 ani de acasa si ca esti un om care stie sa vorbeasca!!
pui problema copiilor care se pot uita si sa ia de buna dieta mea.....e deja problema parintilor regimul alimentar al copiilor, nu a lor personal..nu crezi??
mai bine iti vezi linistit de copy/paste in continuare si nu mai insulta lumea pe net! nu-i frumos!ok? si sa stii ca la orice varsta poti invata cum sa fi om manierat si cu bun simt..
xsAna
Postat pe 2 Octombrie 2009 20:27
De la: LaLa, la data 2009-10-02 20:27:33sa iti fie rusine ene_m_gabriel ca imi vorbesti asa!!! cum iti permiti?? asta da dovada ca ai 7 ani de acasa si ca esti un om care stie sa vorbeasca!!
pui problema copiilor care se pot uita si sa ia de buna dieta mea.....e deja problema parintilor regimul alimentar al copiilor, nu a lor personal..nu crezi??
mai bine iti vezi linistit de copy/paste in continuare si nu mai insulta lumea pe net! nu-i frumos!ok? si sa stii ca la orice varsta poti invata cum sa fi om manierat si cu bun simt..
VREM DOVADA,ALTFEL CRED CA ESTI O INSA FARA SCRUPULE SI IN ACELASI TIMP MINCINOASA.Sa-mi spui acum daca merita articolul scris de acel autor mai sus mentionat sau merita articolul tau(din surse proprii fara nicio argumentare )?
ene_m_gabriel
Postat pe 3 Octombrie 2009 07:53
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-03 07:53:41
De la: LaLa, la data 2009-10-02 20:27:33sa iti fie rusine ene_m_gabriel ca imi vorbesti asa!!! cum iti permiti?? asta da dovada ca ai 7 ani de acasa si ca esti un om care stie sa vorbeasca!!
pui problema copiilor care se pot uita si sa ia de buna dieta mea.....e deja problema parintilor regimul alimentar al copiilor, nu a lor personal..nu crezi??
mai bine iti vezi linistit de copy/paste in continuare si nu mai insulta lumea pe net! nu-i frumos!ok? si sa stii ca la orice varsta poti invata cum sa fi om manierat si cu bun simt..
VREM DOVADA,ALTFEL CRED CA ESTI O INSA FARA SCRUPULE SI IN ACELASI TIMP MINCINOASA.Sa-mi spui acum daca merita articolul scris de acel autor mai sus mentionat sau merita articolul tau(din surse proprii fara nicio argumentare )?
mai tataie ... iti citesc randurile care imi da dureri de cap si senzatie de voma.... daca esti asa de ilustr si atat de destept la ce te cobori aici la mintea noastra si apropo forumul este public nu specifica cine sa intre si cine nu, asa ca vezi de treburile tale si dute fai o frectie babutei tale , hai pa si mai las-o in pace pe LaLa
mihaelatrincu
Postat pe 3 Octombrie 2009 18:31
De la: yanyacharberet, la data 2009-10-03 18:31:31
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-03 07:53:41
De la: LaLa, la data 2009-10-02 20:27:33sa iti fie rusine ene_m_gabriel ca imi vorbesti asa!!! cum iti permiti?? asta da dovada ca ai 7 ani de acasa si ca esti un om care stie sa vorbeasca!!
pui problema copiilor care se pot uita si sa ia de buna dieta mea.....e deja problema parintilor regimul alimentar al copiilor, nu a lor personal..nu crezi??
mai bine iti vezi linistit de copy/paste in continuare si nu mai insulta lumea pe net! nu-i frumos!ok? si sa stii ca la orice varsta poti invata cum sa fi om manierat si cu bun simt..
VREM DOVADA,ALTFEL CRED CA ESTI O INSA FARA SCRUPULE SI IN ACELASI TIMP MINCINOASA.Sa-mi spui acum daca merita articolul scris de acel autor mai sus mentionat sau merita articolul tau(din surse proprii fara nicio argumentare )?
mai tataie ... iti citesc randurile care imi da dureri de cap si senzatie de voma.... daca esti asa de ilustr si atat de destept la ce te cobori aici la mintea noastra si apropo forumul este public nu specifica cine sa intre si cine nu, asa ca vezi de treburile tale si dute fai o frectie babutei tale , hai pa si mai las-o in pace pe LaLa
Limbajul spune tot,MAMAIE.
ene_m_gabriel
Postat pe 3 Octombrie 2009 21:15
mersi de sustinere yanyacharberet!
acum, fetelor, spuneti voi daca acest ene_m_gabriel nu e plictisitor????!!! sa nu spuneti ca da ca se supara
ce dovada mai nesimtitule, ca ma faci sa cobor la nivelul tau si sa iti vb pe limbajul tau....asa poate intelegi si tu ceva din ce iti scriu....tu nu vezi cat aberezi?? tu nu vezi cat esti de incapabil sa intelegi un rand??? da-ne tu noua dovada ca esti in stare sa tastezi ceva corect din capul ala micut al tau, nu din ce spune minunatul tau doctor cu nenumarate studii si diplome.....ouuuppsss, te-am enervat acum ca m-am luat de minunatul doctor:))


DO NOT FORGET: esti plictisitor!!!!!!!!!!!!!
xsAna
Postat pe 3 Octombrie 2009 22:44
De la: LaLa, la data 2009-10-03 22:44:37mersi de sustinere yanyacharberet!
acum, fetelor, spuneti voi daca acest ene_m_gabriel nu e plictisitor????!!! sa nu spuneti ca da ca se supara
ce dovada mai nesimtitule, ca ma faci sa cobor la nivelul tau si sa iti vb pe limbajul tau....asa poate intelegi si tu ceva din ce iti scriu....tu nu vezi cat aberezi?? tu nu vezi cat esti de incapabil sa intelegi un rand??? da-ne tu noua dovada ca esti in stare sa tastezi ceva corect din capul ala micut al tau, nu din ce spune minunatul tau doctor cu nenumarate studii si diplome.....ouuuppsss, te-am enervat acum ca m-am luat de minunatul doctor:))


DO NOT FORGET: esti plictisitor!!!!!!!!!!!!!
iertati-l fetelor,este doar un electriciant ajuns consultant de nutritie care se chinuie si el pe langa mai marii de la FLP...un consultant facut "la a[pelul bocancilor" cum se spune,asa pe genunchi...nu-l invinovatiti pe el prea tare,mai mult de atata nu-l duce capul saracul...odihneasca-se in pace nuronul ce-l are inecat in aloe vera...
4Life
Postat pe 3 Octombrie 2009 22:53
De la: LaLa, la data 2009-10-03 22:44:37mersi de sustinere yanyacharberet!
acum, fetelor, spuneti voi daca acest ene_m_gabriel nu e plictisitor????!!! sa nu spuneti ca da ca se supara
ce dovada mai nesimtitule, ca ma faci sa cobor la nivelul tau si sa iti vb pe limbajul tau....asa poate intelegi si tu ceva din ce iti scriu....tu nu vezi cat aberezi?? tu nu vezi cat esti de incapabil sa intelegi un rand??? da-ne tu noua dovada ca esti in stare sa tastezi ceva corect din capul ala micut al tau, nu din ce spune minunatul tau doctor cu nenumarate studii si diplome.....ouuuppsss, te-am enervat acum ca m-am luat de minunatul doctor:))


DO NOT FORGET: esti plictisitor!!!!!!!!!!!!!
A,sa inteleg ca tu esti mai inteligenta decat autorul cartilor pe care le-a scris(de ce oare nu te cunoaste nimeni?),atunci imi cer scuze ca nu faci parte din categoria oamenilor care sunt utili societatii.
ene_m_gabriel
Postat pe 4 Octombrie 2009 08:32
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-04 08:32:04
De la: LaLa, la data 2009-10-03 22:44:37mersi de sustinere yanyacharberet!
acum, fetelor, spuneti voi daca acest ene_m_gabriel nu e plictisitor????!!! sa nu spuneti ca da ca se supara
ce dovada mai nesimtitule, ca ma faci sa cobor la nivelul tau si sa iti vb pe limbajul tau....asa poate intelegi si tu ceva din ce iti scriu....tu nu vezi cat aberezi?? tu nu vezi cat esti de incapabil sa intelegi un rand??? da-ne tu noua dovada ca esti in stare sa tastezi ceva corect din capul ala micut al tau, nu din ce spune minunatul tau doctor cu nenumarate studii si diplome.....ouuuppsss, te-am enervat acum ca m-am luat de minunatul doctor:))


DO NOT FORGET: esti plictisitor!!!!!!!!!!!!!
A,sa inteleg ca tu esti mai inteligenta decat autorul cartilor pe care le-a scris(de ce oare nu te cunoaste nimeni?),atunci imi cer scuze ca nu faci parte din categoria oamenilor care sunt utili societatii.
Cum se aduna incultii si cei speriati de produse concurente,produse de calitate,produse consumate de oameni de calitate.Nu aveti cum sa consumati voi asa ceva,ar fi o pirdere de timp sa-l constientizezi pe un incult ca ai o oferta extraordinara.
ene_m_gabriel
Postat pe 4 Octombrie 2009 08:33
pfuuuuu!!! ce te mai ataci!!!!
ai grija cum folosesti cuvintele alea!!! dar degeaba spun asta unui om lipsit de orice urma de bun simt!!
xsAna
Postat pe 4 Octombrie 2009 15:28
De la: LaLa, la data 2009-10-04 15:28:39pfuuuuu!!! ce te mai ataci!!!!
ai grija cum folosesti cuvintele alea!!! dar degeaba spun asta unui om lipsit de orice urma de bun simt!!
Pfuu ce te mai inervezi,asta e papusa,incultii sunt pusi la zid,nu neaparat de oameni inteligenti ci de OAMENI.
ene_m_gabriel
Postat pe 4 Octombrie 2009 20:05
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-03 21:15:31
De la: yanyacharberet, la data 2009-10-03 18:31:31
De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-03 07:53:41
De la: LaLa, la data 2009-10-02 20:27:33sa iti fie rusine ene_m_gabriel ca imi vorbesti asa!!! cum iti permiti?? asta da dovada ca ai 7 ani de acasa si ca esti un om care stie sa vorbeasca!!
pui problema copiilor care se pot uita si sa ia de buna dieta mea.....e deja problema parintilor regimul alimentar al copiilor, nu a lor personal..nu crezi??
mai bine iti vezi linistit de copy/paste in continuare si nu mai insulta lumea pe net! nu-i frumos!ok? si sa stii ca la orice varsta poti invata cum sa fi om manierat si cu bun simt..
VREM DOVADA,ALTFEL CRED CA ESTI O INSA FARA SCRUPULE SI IN ACELASI TIMP MINCINOASA.Sa-mi spui acum daca merita articolul scris de acel autor mai sus mentionat sau merita articolul tau(din surse proprii fara nicio argumentare )?
mai tataie ... iti citesc randurile care imi da dureri de cap si senzatie de voma.... daca esti asa de ilustr si atat de destept la ce te cobori aici la mintea noastra si apropo forumul este public nu specifica cine sa intre si cine nu, asa ca vezi de treburile tale si dute fai o frectie babutei tale , hai pa si mai las-o in pace pe LaLa
Limbajul spune tot,MAMAIE.
MAMAIE ii spui la a ta sotie, si daca mai vrea sa-o-tie...poate sa -o tie si pe a mea, iti raspund asa cum meriti, oricum pot sa te descriu ca nu eti altceva decat un GRANDE MERDE , care lasa un miros urat pe forumul asta casse-toi
mihaelatrincu
Postat pe 6 Octombrie 2009 14:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dieta mediteraneana 5 De la: kudika416661 3 August 2011 12:48
Imi doresc foarte mult sa slabesc 98 De la: Maadaalinaa 14 Iulie 2014 16:20
Spanacul, "matura" sistemului digestiv. 3 De la: enemgabriel 16 Iunie 2009 13:04
dureri la urinare 20 De la: kudika431413 5 Septembrie 2011 17:22
diane-35 si pastilele de slabit 5 De la: juicenoni 13 Iulie 2010 16:46