Setari Cookie-uri

metabolism

Buna fetelor!! ma intreb daca imi puteti spune si mie cateva trucuri pentru a avea arderi mai rapide, pentru un metabolism mai rapid...eu sunt slaba...unii spun ca prea dar in fine, eu ma simt bine asa si asa vreau sa ma mentin, numai ca de cand ma stiu tin diete si acum mi-e greu sa mentin...de aceea am slabit in continuu, in loc sa mentin greutatea stiti si voi ca e mult mai greu sa mentii o greutate decat sa slabesti...si ce va intrebam..ce alimente, sau diete stiti pentru a-mi accelera arderile si metabolismul?? ca a devenit cam lenes, va dati si voi seama ca daca nu stie decat de diete organismul meu nu mai raspunde la fel si e totusi momentul sa fac lucruri mai sanatoase pentru organismul meu...va spun din proprie experienta..dietele sunt sanatoase pana la un anumit punct...astept orice sfat de la voi privind o alimentatie sanatoase si sa nu ma ingras
xsAna
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:17
incearca Montignac
andradit
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:16
ar trebui sa te vada un nutritionist ... aici ( arad ) este una ... o consultatie costa 30 de lei si colegele mele au fost au rezultate ...
Schatt
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:17
buna,e o chestie aici pe care n-o inteleg....spui ca esti slaba si ca slabesti incontinuare....so,atunci ce treabva ai cu dietele cand tu vrei sa-ti mentii greutatea,ba mai mult zici ca vrei sa slabesti???????asta este anorexie deja.....Cate kg ai in prezent,ce inaltime? ce mananci? de cat timp faci diete? dece consideri caai nevoie de diete pt metabolism " lenes" zici tu....pai dacaar fi lenes metabolismul tau te-ai ingrasa nu ai slabi....faci miscare? mananci sanatos?pe langa un nutritionist trebuie sa consulti un endocrinolog si poate un psiholog,caci nu e nromal sa slabesti si sa continui sa slabesti....O zi buna!
andreaV
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:45
De la: Schatt, la data 2009-09-21 09:17:44ar trebui sa te vada un nutritionist ... aici ( arad ) este una ... o consultatie costa 30 de lei si colegele mele au fost au rezultate ...


CIAO,AM VAZUT MESAJUL TAU...,SUNT DIN ARAD, SI AS VREA SA STIU DESPRE CE NUTRITIONIST ESTE VB,.MERCI.
omis
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:10
daca ai posibiltati si cunostinte sa ajungi in Germania se fac niste analize, se cheama Metabolic balance si costa cam 400 euro si iti spune in urma analizelor ce alimente iti grabesc si ce alimente iti incetineaza metabolismul. Acolo, se slabeste foarte mult prin metoda asta. eu urmeaza sa imi fac dar nu stiu exact cand, ori in noiembrie ori in februarie si atunci pot sa iti dau mai multe detalii exacte.
melia_azur
Postat pe 21 Septembrie 2009 10:43
pt arderea grasimilor te ajuta L-carnitin gasesti pe net sa cumperi sau in farmacii
roxalyndaa
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:02
Teoria metabolismului dezechilibrat

Toxemia este cea prin care stiinta moderna denumeste dezechilibrul metabolic.
Corpul uman a fost “proiectat” ca un echilibru in formarea tesuturilor – anabolism – si distrugerea lor – catabolism. Un exces al unei functii metabolice asupra alteia reprezinta un dezechilibru metabolic.

I. In procesul metabolic, vechile celule sunt mereu inlocuite cu altele noi. Celulele moarte sunt toxice (chiar otravitoare) si trebuie inlaturate din corpul dumneavoastra, cat se poate de urgent, pe 4 canale de eliminare : intestine, vezica urinara, plamani si piele. Acesta este un proces natural, care are loc indiferent de vointa omului, dar care poate fi impiedicat de cauze care fac ca toxinele sa nu fie eliminate in ritmul in care sunt produse.
Atat timp cat la dispozitia omului exista o cantitate suficienta de energie, respectivele reziduuri sunt eliminate corect.






II. A doua cale de aparitie a toxemiei in corp este cea provocata de reziduurile de mancaruri care nu sunt corect digerate, asimilate si incorporate in structura celulara.
Majoritatea covarsitoare a alimentelor pe care le consumam este preparata (gatita). Noi prajim, fierbem, inabusim, coacem aproape tot ce mancam. Pentru ca mancarea a fost schimbata fata de starea ei naturala iar noi nu suntem adaptati biologic sa ingeram o cantitate atat de mare din mancarea transformata, reziduurile unei digestii si asimilari incomplete formeaza o mare cantitate de deseuri in corpul nostru. Aceste deseuri sunt toxice.
Daca in dieta cuiva predomina mancarurile concentrate*, corpul, in mod regulat, este incarcat cu toxine.
Deci zilnic, corpul isi creeaza toxemia in doua moduri : prin procesul normal metabolic si prin reziduurile mancarurilor, care nu au fost suficient utilizate.
Cand cantitatea de reziduuri toxice retinute de organism este mai mare decat cea eliminata, apare o depunere a excesului, care se transforma in supragreutate.
Aceste toxine au o natura acida si, deoarece duc la cresterea aciditatii in corp, organismul va retine apa pentru a o neutraliza (aciditatea), adaugand corpului mai multa greutate.
ene_m_gabriel
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:42
Teoria detoxificarii

Detoxificarea corpului este cel mai important tel al acestui program. Este un lucru dificil si poate neplacut la inceput, cand acumularea este cheltuita pentru eliminarea toxinelor.
Atat timp cat exista reziduuri toxice in sistemul dumneavoastra, o mare energie este cheltuita pentru eliminarea lor.
La inceput, pot aparea efecte secundare, cum ar fi balonarea. Aceasta arata lupta fructelor cu toxinele care sunt puternic rascolite. O parte dintre toxine sunt eliminate pe gura sub forma unor secretii, ceea ca va poate indica starea de raceala. Fructele au tendinta sa rascoleasca si sa “mature” toxinele din tesuturi.
Amintiti-va ca, ori de cate ori va schimbati obiceiurile alimentare, organismul este tulburat, incercand sa se adapteze.
Corpul, avand la dispozitie o cantitate atat de mare de energie noua, incearca sa-si elimine toxinele nedorite. Cand organismul isi da seama ca aceasta energie este permanenta, el va elimina regulat toate toxinele, iar disconfortul dispare.
Nu va intoarceti la vechile obiceiuri alimentare.




Eliminarea totala a toxinelor poate dura luni sau chiar ani. Disconfortul aparut arata cat de mare nevoie are corpul de detoxificare. Trebuie sa intelegeti ca acest program dureaza o viata.
Dati o sansa organismului sa functioneze la cel mai ridicat nivel posibil, neimpiedicat de toxine si supragreutate !
Corpul dumneavoastra vrea sa straluceasca.
Aveti oricand la indemana instrumentele necesare pentru aceasta.
ene_m_gabriel
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:45
EXCELENT RÃSPUNS PENTRU ACEASTÃ TEMÃ
daria74
Postat pe 21 Septembrie 2009 17:14
ah incep sa inteleg ce fac produsele de la forever.da intr-adevar eliminarea toxinelor din organism reduce sau chiar anuleaza aparitia cancerului- nu mai eista starea inflamatorie a diferitelor organe stare produsa de toxinele alimentare.totusi nu putem manca totul in stare naturala mancarea trebuie supusa unor temperaturi inalte.avem totusi nevoie si de proteinele complexe din carne-in cantitate moderata desigur dar avem.si carnea nu o putem consuma cruda.
maria1931
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:45
10. In urma procesarii termice calitatile carnii se modifica :
• Valoarea nutritiva a carnii scade cu 2/3.
• Fierul devine anorganic, deci nefolositor corpului uman.
• Vitaminele dispar aproape complet din carnea fripta sau fiarta.
• Noul aliment incarca si aciduleaza organismul uman favorizand aparitia bolilor.

Se pune intrebarea daca organismul UMAN este alcatuit si proiectat pentru a consuma carne.

Care sunt deosebirile fiziologice dintre carnivore si oameni :

• Potrivit afirmatiilor domnului Williams Collius, din Medical Counter Point, “omul este inzestrat in mod evident cu dantura care se aseamana mai mult cu cea a ierbivorelor; acestea au incisivii ascutiti pentru a taia iarba, molarii cu suprafata plata pentru a zdrobi legumele si fructele, iar caninii scurti si rotunjiti, inapti sa sfasie si sa striveasca carnea”.
• Maxilarul unui carnivor se misca numai in sus si in jos pentru a sfasia si musca. Al omului se misca si lateral, pentru a mesteca.
• Saliva omului este alcalina si contine ptialina. Salina carnivorelor este acida, potrivita pentru descompunerea proteinei animale. Ii lipseste ptialina – o enzima care transforma amidonul in maltoza si glucoza.
• Stomacul carnivorelor este un sac rotund si simplu, care secreta de 10 ori mai mult acid clorhidric decat un exemplar necarnivor.
• Stomacul omului are forma alungita, complicat ca structura si terminat cu duodenul.
• Intestinele carnivorelor masoara de 3 ori mai mult decat lungimea trunchiului lor, fiind destinate unei expulzari rapide a mancarii, care se altereaza usor. Intestinele omului sunt de 10-12 ori mai lungi decat trunchiul lor, fiind destinate pastrarii alimentelor in ele pana cand sunt extrasi toti nutrientii.
• Pisicile, de exemplu, suplimentandu-li-se ratia de carne cu 20 g de unt, vor continua sa traiasca fara sa aiba nici un fel de schimbare la nivelul arterelor. Imaginati-va ca aceasta cantitate de colesterol este de 80 de ori mai mare decat ceea ce regimul nostru alimentar considera normal. Pe de alta parte, daca unei nutrii i se administreaza numai 4 g de colesterol pe zi, modificarea peretilor arteriali se va produce intr-un mod extraordinar de rapid.
• Ficatul carnivorelor poate sa elimine de 10-15 ori mai mult acid uric decat al omului, care elimina foarte putin.
• Acidul uric este o substanta extrem de toxica, ce se elibereaza in organism ori de cate ori se consuma carne (vezi URINA, medicament pentru viata de D. Menrath). Spre deosebire de carnivore, omul nu are enzime specializate in descompunerea acidului uric.
• Carnivorele nu transpira prin piele - acestea neavand pori, ca pielea umana.
• Urina carnivorelor este acida, a omului este alcalina.
• Limba carnivorelor este aspra, a omului este moale.
• Mainile omului sunt destinate perfect culesului fructelor, si nu pentru sfasiat, asa cum fac animalele cu ghearele lor.

Cu toate ca nu a fost creat sa manance carne, de ce omul o consuma totusi ? Din doua motive :

1. Din obicei sau traditie.
2. Pentru ca ii place carnea.

Deci pentru digestia carnii este necesara o cantitate enorma de energie, ceea ce
face si mai dificila sarcina scaderii greutatii celor care nu si-o doresc si o au.

As dori sa va intrebati : unde ati dori sa serviti masa ?
Intr-o gradina cultivata cu legume si cu pomi fructiferi sau intr-un abator, in ambele cazuri asteptand la fata locului sa vi se aduca masa proaspata ?

Daca veti continua sa mancati carne, pentru a minimaliza efectele negative cautati sa :

1. Sa gasiti o sursa de carne nechimizata.
2. Nu mancati carne decat o data pe zi, pentru a economisi energia interna. (Daca practicati urinoterapia, renuntati complet la consumul ei !).
3. Combinati corect carnea cu alte alimente.

In cazul unor activitati fizice grele, ganditi-va ca :

• proteinele nu va cresc forta, ci, prin descompunerea lor, v-o cheltuiesc.
• proteinele sunt dezastruoase, intrucat ele nu produc energie, ci o consuma.

Exemple :

• Un leu care mananca carne doarme 20 ore/zi.
• Un urangutan, care mananca numai vegatale doarme 6 ore/zi.
• Populatiile care traiesc in zona arctica si au ca aliment preponderent carnea au o medie de viata de numai 27 de ani.
ene_m_gabriel
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:39
De la: LaLa, la data 2009-09-13 17:17:05Buna fetelor!! ma intreb daca imi puteti spune si mie cateva trucuri pentru a avea arderi mai rapide, pentru un metabolism mai rapid...eu sunt slaba...unii spun ca prea dar in fine, eu ma simt bine asa si asa vreau sa ma mentin, numai ca de cand ma stiu tin diete si acum mi-e greu sa mentin...de aceea am slabit in continuu, in loc sa mentin greutatea stiti si voi ca e mult mai greu sa mentii o greutate decat sa slabesti...si ce va intrebam..ce alimente, sau diete stiti pentru a-mi accelera arderile si metabolismul?? ca a devenit cam lenes, va dati si voi seama ca daca nu stie decat de diete organismul meu nu mai raspunde la fel si e totusi momentul sa fac lucruri mai sanatoase pentru organismul meu...va spun din proprie experienta..dietele sunt sanatoase pana la un anumit punct...astept orice sfat de la voi privind o alimentatie sanatoase si sa nu ma ingras


PAI TU CRED CA AI SCRIS IN NECUNOSTIINTA DE CAUZA CA SA NU ZIC ASA CUM AS ZICE LA O CUNOSTIINTA SI IMI PERMIT CA A SCRIS BEATA.Pai daca tu citesti ce ai scris ca o straina te intreb ce vrei sa iti spunem NOI?????????Ma fratilor hai sa folosim internetul cu capul limpede nu ca sa facem cum spune fiul meu de 17 ani CATERINCA.Pai in pui mei tu slabesti si vrei sa ti dieta esti limpede la cap????pe voi ar trebui sa va baneze si o sa cer asta ca sa nu mai intrati pe aici va vedem IP- ul calculatorului daca stiti ce este ??????????dar sa nu crede-ti ca o sa intrati mereu ca ................HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU LASATI LOC PT. CEVA IMPORTANT ANALFA./................
fiorelo
Postat pe 23 Septembrie 2009 20:01
De la: LaLa, la data 2009-09-13 17:17:05Buna fetelor!! ma intreb daca imi puteti spune si mie cateva trucuri pentru a avea arderi mai rapide, pentru un metabolism mai rapid...eu sunt slaba...unii spun ca prea dar in fine, eu ma simt bine asa si asa vreau sa ma mentin, numai ca de cand ma stiu tin diete si acum mi-e greu sa mentin...de aceea am slabit in continuu, in loc sa mentin greutatea stiti si voi ca e mult mai greu sa mentii o greutate decat sa slabesti...si ce va intrebam..ce alimente, sau diete stiti pentru a-mi accelera arderile si metabolismul?? ca a devenit cam lenes, va dati si voi seama ca daca nu stie decat de diete organismul meu nu mai raspunde la fel si e totusi momentul sa fac lucruri mai sanatoase pentru organismul meu...va spun din proprie experienta..dietele sunt sanatoase pana la un anumit punct...astept orice sfat de la voi privind o alimentatie sanatoase si sa nu ma ingras


PAI TU CRED CA AI SCRIS IN NECUNOSTIINTA DE CAUZA CA SA NU ZIC ASA CUM AS ZICE LA O CUNOSTIINTA SI IMI PERMIT CA A SCRIS BEATA.Pai daca tu citesti ce ai scris ca o straina te intreb ce vrei sa iti spunem NOI?????????Ma fratilor hai sa folosim internetul cu capul limpede nu ca sa facem cum spune fiul meu de 17 ani CATERINCA.Pai in puiii
mei tu slabesti si vrei sa ti dieta esti limpede la cap????pe voi ar trebui sa va baneze si o sa cer asta ca sa nu mai intrati pe aici va vedem IP- ul calculatorului daca stiti ce este ??????????dar sa nu crede-ti ca o sa intrati mereu ca ................HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU LASATI LOC PT. CEVA IMPORTANT ANALFA./................
fiorelo
Postat pe 23 Septembrie 2009 20:02
De la: fiorelo, la data 2009-09-23 20:02:05
De la: LaLa, la data 2009-09-13 17:17:05Buna fetelor!! ma intreb daca imi puteti spune si mie cateva trucuri pentru a avea arderi mai rapide, pentru un metabolism mai rapid...eu sunt slaba...unii spun ca prea dar in fine, eu ma simt bine asa si asa vreau sa ma mentin, numai ca de cand ma stiu tin diete si acum mi-e greu sa mentin...de aceea am slabit in continuu, in loc sa mentin greutatea stiti si voi ca e mult mai greu sa mentii o greutate decat sa slabesti...si ce va intrebam..ce alimente, sau diete stiti pentru a-mi accelera arderile si metabolismul?? ca a devenit cam lenes, va dati si voi seama ca daca nu stie decat de diete organismul meu nu mai raspunde la fel si e totusi momentul sa fac lucruri mai sanatoase pentru organismul meu...va spun din proprie experienta..dietele sunt sanatoase pana la un anumit punct...astept orice sfat de la voi privind o alimentatie sanatoase si sa nu ma ingras


PAI TU CRED CA AI SCRIS IN NECUNOSTIINTA DE CAUZA CA SA NU ZIC ASA CUM AS ZICE LA O CUNOSTIINTA SI IMI PERMIT CA A SCRIS BEATA.Pai daca tu citesti ce ai scris ca o straina te intreb ce vrei sa iti spunem NOI?????????Ma fratilor hai sa folosim internetul cu capul limpede nu ca sa facem cum spune fiul meu de 17 ani CATERINCA.Pai in puiii
mei tu slabesti si vrei sa ti dieta esti limpede la cap????pe voi ar trebui sa va baneze si o sa cer asta ca sa nu mai intrati pe aici va vedem IP- ul calculatorului daca stiti ce este ??????????dar sa nu crede-ti ca o sa intrati mereu ca ................HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU LASATI LOC PT. CEVA IMPORTANT ANALFA./................



mai fiorelo, mai bine ai invata tu sa citesti cu atentie! daca nu esti in stare sa citesti si sa intelegi un text nu te mai da cu parerea! cred ca scrie destul de clar inca din primul meu rand ca cer sfaturi privind accelerarea metabolismului si in ultimul rand iar scrie ca astept sfaturi legate de o alimentatie sanatoasa, dar si echilibrata in asa fel incat sa imi mentin greutatea, pentru ca multi dintre noi inteleg prin alimentatie sanatoasa ceva mai multe calorii (uneori prea multe)
aaaaaa si formula de inceput a mesajului meu este "Buna fetelor!!" sau si tu esti fata???
in concluzie, scumpule, pune mana si invata sa citesti pentru ca scrie clar ce sfaturi cer eu
si mai cizeleaza-te si tu un pic!! ce fel de limbaj e asta: "HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU "?????? e de pe stadion sau de unde vii tu asa se vorbeste???
anyway....nu stiu de ce imi bat eu capul cu o persoana ca tine, restul se pare ca a inteles ce am intrebat si mi-au oferit raspunsuri. nu-ti pui si tu acum intrebarea: de ce esti singurul care spune ca nu a inteles ce pareri astept eu????? oupssss
xsAna
Postat pe 24 Septembrie 2009 17:12
Copilã dragã, s-ar putea sã ai un organism sãnãtos ºi adaptabil : dacã manânci puþin arderile sunt scãzute, dacã mãnânci mai mult, arderile se intensificã. Nu þi se pare natural? Florina
crudici_ida
Postat pe 27 Septembrie 2009 19:33
trebuie o purificare a colonului timp de 3 luni de zile .....capsula numai cu ARDEI IUTE MEXICAN ......se ia 1 caps. dimineata la ora 6-7 pe stomacul gol cu 500 ml apa ....slabesti 4 kg pe luna fara nici o restrictie dar tb sa maninci de 3 ori pe zi si sa bei apa de cite ori simti nevoia *.........mai multe detalii...sunama....

Serif
Postat pe 4 Octombrie 2009 18:35
ardeiul iute e iritant pentru stomac, colon sa nu mai vorbim de cei care au hemoroizi. nu toata lumea poate consuma. mi se pare o exagerare sa iei capsule cu ardei iute in fiecare zi.
eleain
Postat pe 4 Octombrie 2009 20:36
De la: nurgihans@yahoo.comn, la data 2009-10-04 18:35:26trebuie o purificare a colonului timp de 3 luni de zile .....capsula numai cu ARDEI IUTE MEXICAN ......se ia 1 caps. dimineata la ora 6-7 pe stomacul gol cu 500 ml apa ....slabesti 4 kg pe luna fara nici o restrictie dar tb sa maninci de 3 ori pe zi si sa bei apa de cite ori simti nevoia *.........mai multe detalii...sunama....

Mai ,da' de unde dracului scoateti porcariile astea,suna-ma am cartela goala si vreau sa o reincarc de la fraieri.Unde ai cabinet,ce specialitate ai,de catre care nutritionist este sustinuta aceasta porcarie,unde este dovada eficientei?As avea multe intrebari,dar imi este teama ca nu esti in stare sa raspunzi nici macar la una,dar daca o faci baga si ceva argumente.
ene_m_gabriel
Postat pe 5 Octombrie 2009 08:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Creme profesionale 12 De la: simply_me_bia 28 Mai 2010 10:13
CURA DE SLABIRE MONTIGNAC 1 De la: ioanabobocea 2 Februarie 2010 13:01
Aloe vera in diete 314 De la: dorina27 5 Martie 2010 12:06
CONFLICTE CONJUGALE 16 De la: sebitzzu 16 Aprilie 2011 22:10
Apa Verde 23 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 21:24