Setari Cookie-uri

regim de slabit cu efect garantat

Salut!
Pentru ca mai toata lumea este interesata de o reteta de slabit, cu efect rapid, sa nu ne faca rau din punct de vedere al sanataii, dar mai ales sa ne mentinem... m-am hotarat sa va propun o dieta cu supa de varza ( pe care cu siguranta multi o recunosc) pe care am incercat-o si am slabit 6 kg intr-o saptamana fara sa ma infometez, ba mai mlt, am renuntat la aceata dieta acum o luna, am tinut-o doar o saptamana ( ca asa se recomanda)si inca am aceeasi greutate de-atunci... Ce e drept, m-am reorientat in ceea ce priveste alimentatia dupa aceasta dieta. Mai exact nu am mai mancat paine si am eviata sa mananc dupa ora 19:30. Atat! Mi-am permis si o pizza, si ceva dulce..Nu in fiecare zi, dar cel putin nu m-am abtinut cand mi-a fost pofta...

Regimul cu supa de varza...

SUPA DE VARZA-mod de preparare

Ingrediente: o varza rasa sau tocata, 2 cepe mari, tocate. o conserva de rosii in bulion, 2 ardei grasi, 4 radacini de telina.1-2 cuburi de vegeta., piper negru, ierburi proaspete (marar, patrunjel), tocate, 6 morcovi, feliati.250 g fasole verde.

Puneti toate legumele intr-o oala mare si acoperiti-le cu apa. Cind incepe sa fiarba, adaugati vegeta si continuati fierberea la foc mic, timp de 10 minute. Adaugati piperul si ierburile tocate.

Prima zi : Mincati numai frucate si cit de multa supa doriti. Este permis doar ceaiul neindulcit, cafeaua neagra, sucul de afine si apa.

Ziua a doua: mincati legume crude sau fierte (evitati mazarea, porumbul si fasolea uscata): la cina meritati cu prisosinta un cartof mare copt, cu unt si evident supa de varza. Nu mincati fructe!!

Ziua a treia: puteti consuma fructe, legume si supa, dar fara cartoful copt.

Ziua a patra: opt banane, lapte fara caimac si supa la discretie. In aceasta zi, aveti nevoie de carbohidrati prezenti in lapte si banane, ca si de caloriile acestora.

Ziua a cincea : fierbeti 300- 500 g de carne de vita (sau pui, peste) in sucul de la sase rosii proaspete. Incercati sa beti 6-8 pahare de apa si aveti grija sa mincati o portie de supa.

Ziua a sasea: 2-3 fripturi de vita, cu salata sau legume proaspete (fara cartofi) si supa cel putin o data.

Ziua a saptea: orez fiert, legume proaspete si suc de fructe neindulcit – totul la discretie- si supa cel putin o data.


Sincer, vi-l recomand pentru ca :

1. nu va infometati
2. nu prezinta un pericol pt sanatate ( avem fructe, legume, carne, lapte...totul se consuma in stare naturala, sanatoasa)
3. slabiti, daca nu trisati...e foarte important sa il respectati cu strictete-
4. e doar o saptamana- IMPORTANT !!!!!! Regimul se tine o saptamana! Daca vreti sa slabiti mai mult cu acest regim faceti pauza o saptamana si apoi il reluati; pe langa faptul ca nu e bine pt organism, nu veti mai avea acelasi rezultat...se invata organismul
5. ce e foarte tare in acest regim e ca mananci cat vrei


Un alt sfat ar mai fi ca macar o data pe zi sa aplicati o lotiune pt corp (nu conteaza marca sau pretul)! Cunosc persoane care au plicat si ulei, asta pt ca in timp ce slabesti pielea sa aiba un aspect si mai frumos !!!

Va pup si va urez succes !
anamariab1
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:24
. nu va infometati
2. nu prezinta un pericol pt sanatate ( avem fructe, legume, carne, lapte...totul se consuma in stare naturala, sanatoasa)
3. slabiti, daca nu trisati...e foarte important sa il respectati cu strictete-
4. e doar o saptamana- IMPORTANT !!!!!! Regimul se tine o saptamana! Daca vreti sa slabiti mai mult cu acest regim faceti pauza o saptamana si apoi il reluati; pe langa faptul ca nu e bine pt organism, nu veti mai avea acelasi rezultat...se invata organismul
5. ce e foarte tare in acest regim e ca mananci cat vrei

si saptamana care faci pauza ce sa mananci
aurychy
Postat pe 30 Noiembrie 2009 18:04
buna.eu tin o dieta personalizata facuta de dr andrei pe www.slimdown.ro la consultatii online.Nu se compara cu dietele de pe internet,este o dieta echilibrata si ce e tare e faptul ca tu iti alegi numarul de zile in care vrei sa slabesti si kg care vrei sa le slabesti.Eu am ales 30 zile-10kg.E super tare,am slabit abia 2 kg.App m-a costat 50ron dieta.
healthy009600
Postat pe 30 Noiembrie 2009 23:33
Puteti renunta la tot felul de diete neplacute...Eu am inceput sa iau Hoodia Gordonii 1000 mg, este un supliment 100% natural care reduce pofta de mancare. Eu am inlocuit masa de la ora 19 cu o capsula de Hoodia Gordonii si nu mai simt nevoia sa mananc seara deloc. Am slabit intr-o luna 4 kg. Eu va sfatuiesc sa le incercat pentru ca nu veti regreta.
Daca doriti sa stiti mai multe detalii va las id-ul: oana_eu2009
Va pup
O zi buna
scumpica20
Postat pe 28 Decembrie 2009 11:57
Dar cred ca ai uitat sa spui ca acele capsule au si efecte secundare si dak suferi de anumite boli cronice nu sunt indicate!
olteancristinamaria
Postat pe 29 Decembrie 2009 13:28
Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ECOFIT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:41
Ecofit?se gseste la farmacie?cat costa?a incercat cineva?sau e reclama?Are contraindicatii?
healthy005889
Postat pe 26 Februarie 2010 15:08
Buna !
Si eu am auzit de Ecofit de la o prietena care mi l-a recomandat cu putin timp in urma.A slabit cu Ecofit foarte mult,o sa il cumpar si eu,nu mi se pare nici scump!
ralucaghe
Postat pe 26 Februarie 2010 16:53
Exista un set de produse naturale numit Tahiti Trim Plan 40, conceput pentru Doamnele de peste 40 de ani , care ajuta in slabire si ofera un regim adecvat de alimentatie pentru mentinerea sanatatii si intarii sistemului imunitar. www.shoptni.info
colnago
Postat pe 26 Februarie 2010 17:07
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:01
Am auzit si eu persoane care recomanda Ecofit,mi-ar fi placut sa cunosc pe cineva care l-a folosit,persoane de incredere,nu care fac reclama,cat costa?de unde il luati?nu are repercursiuni?daca apoi ne ingrasam mai mult?E cineva care l-a folosit?De ce persoana care ii face reclama nu-si da numele,ca sa avem incredere?
healthy005889
Postat pe 27 Februarie 2010 20:42
De la: healthy005889, la data 2010-02-26 15:08:56Ecofit?se gseste la farmacie?cat costa?a incercat cineva?sau e reclama?Are contraindicatii?
tipul care a pomenit de ecofitul asta, a postat mesaje publicitare pe toate topicurile despre slabit de pe acest site si depe inca multe altele, uita-te ca are 85n mesaje publicitare pe aici....oare o mirosi a inca o teapa cu produse minune ???
4Life
Postat pe 27 Februarie 2010 21:41
Eu am colege la birou care au slabit cu Ecofit.Maine o sa mi-l comand,trebuie sa dau 10kg jos rapid.
Am vazut ca este produs de Laboratoarele medica,si ei au printre cele mai bune produse din Romania,am folosit diverse produse de la ei si am fost multumita. Sa auzim de bine
yuliana2000
Postat pe 27 Februarie 2010 23:40
4life este distribuitor la firma 4 life,incearca sa-si indeparteze concurenta ,pentru a-si vinde si el un produs,sa castige un ban.Aceasta este strategia lui,sa intre pe toate forumurile si sa spuna de celelalte produse ca nu sunt bune,sau ca este tzeapa,si lumea sa se indrepte spre produsele sale.Am vazut pe toate forumurile ca acest 4 life este prezent si la toate produsele aparute el venea cu comentarii de genu: e tzeapa nu cumparati sau nu e bun sau isi facea alte id-uri si venea cu alte comentarii rautacioase la adresa produselor respective,aceasta este strategia lui, ca lumea sa ii cumpere lui produsele.
manole_healthy
Postat pe 27 Februarie 2010 23:58
De la: manole, la data 2010-02-27 23:58:054life este distribuitor la firma 4 life,incearca sa-si indeparteze concurenta ,pentru a-si vinde si el un produs,sa castige un ban.Aceasta este strategia lui,sa intre pe toate forumurile si sa spuna de celelalte produse ca nu sunt bune,sau ca este tzeapa,si lumea sa se indrepte spre produsele sale.Am vazut pe toate forumurile ca acest 4 life este prezent si la toate produsele aparute el venea cu comentarii de genu: e tzeapa nu cumparati sau nu e bun sau isi facea alte id-uri si venea cu alte comentarii rautacioase la adresa produselor respective,aceasta este strategia lui, ca lumea sa ii cumpere lui produsele.
mestere manole, habar nu ai ce vorbesti !!! ce concurenta sa am eu in relatia cu ecofitul vostru ??? niciuna, deoarece eu nu promovez si nici nu vand produse de slabit,chiar daca as putea...ecofitul vostru este o mare teapa, scumpa si fara efecte pozitive asupra greutatii corporale...ce istoric are acest ecofit ??? NICIUNUL, ZERO BARAT !!!! asadar nu te mai obosi sa scrii diverse despre mine, ca bati campii, mai bine acest timp l-ai folosi pentru niste exerciti ca sa slabesti....sa inteleg ca ai ceva pb cu greutatea corporala,daca tot apelezi la aceste produse...

p.s. singura metoda de a slabi garantat este miscarea multa si alimentatia echilibrata !!!

si inca ceva, nu sunt prezent pe toate forumurile, ci doar pe asta....
4Life
Postat pe 28 Februarie 2010 20:39
M-am documentat foarte bine inainte si stiu exact ca asta faci,ceea ce am scris mai sus.cat de imbecil sa fii sa nu recunosti?Adica tii o poza la avatar,esti reprezentantul lor,ai produse de vandut dar tu nu vrei sa le vinzi.(inseamna ca esti cel mai prost vanzator-reprezentant)Atunci ce cauti pe siteuri cu poza aia la avatar si cu siteul de la 4 life? Te platesc cei la siteul Healthy sa vii pe forumuri sa le dai sfaturi oamenilor?Nu fi penibil...Vrei sa ma inveti tu cum sa fac sa imi vina banii luna de luna?Da tu cum ai facut?Asa ai dat sfaturi la toata lumea sa nu cumpere produsul cutare,cutare,si sa ii indrepti spre produsele tale? Nu sunt reprezentant la nimic,asa ca nu am nevoie de sfaturile tale cretine sa pacalesc lumea.
Pe siteul celor de la Ecofit nu scrie ca Ecofit este adjuvant,se refera la un ingredient din compozitia produsului care este adjuvant(adica,este capabil sã activeze acțiunea unui medicament).Ori esti prost,ori faci pe prostul ca sa iti scoti produsele in evidenta.Nu am nici o treaba cu cei ce vand pastile de slabit,insa cu riscul ca le fac reclama,am de gand sa te demasc pe acest forum,prea te dai om bun,care nu are nimic de castigat din asta!
manole_healthy
Postat pe 28 Februarie 2010 21:59
De la: manole, la data 2010-02-28 21:59:42M-am documentat foarte bine inainte si stiu exact ca asta faci,ceea ce am scris mai sus.cat de imbecil sa fii sa nu recunosti?Adica tii o poza la avatar,esti reprezentantul lor,ai produse de vandut dar tu nu vrei sa le vinzi.(inseamna ca esti cel mai prost vanzator-reprezentant)Atunci ce cauti pe siteuri cu poza aia la avatar si cu siteul de la 4 life? Te platesc cei la siteul Healthy sa vii pe forumuri sa le dai sfaturi oamenilor?Nu fi penibil...Vrei sa ma inveti tu cum sa fac sa imi vina banii luna de luna?Da tu cum ai facut?Asa ai dat sfaturi la toata lumea sa nu cumpere produsul cutare,cutare,si sa ii indrepti spre produsele tale? Nu sunt reprezentant la nimic,asa ca nu am nevoie de sfaturile tale cretine sa pacalesc lumea.
Pe siteul celor de la Ecofit nu scrie ca Ecofit este adjuvant,se refera la un ingredient din compozitia produsului care este adjuvant(adica,este capabil sã activeze acțiunea unui medicament).Ori esti prost,ori faci pe prostul ca sa iti scoti produsele in evidenta.Nu am nici o treaba cu cei ce vand pastile de slabit,insa cu riscul ca le fac reclama,am de gand sa te demasc pe acest forum,prea te dai om bun,care nu are nimic de castigat din asta!
lasa-ma sa fiu eu prost si scuteste-ne tu de comentariile cretine....se pare ca esti si oarba, uite aici unde scre ca este adjuvant, in partea de jos a paginii !!!:

http://www.ecofit.ro/Ce%20contine.html
4Life
Postat pe 28 Februarie 2010 22:06
Da exact la acelasi lucru m-am uitat eu in josul paginii la ecofit ia fiecare ingredient in parte si il comenteaza,si la ultimul ingredient au spus ca este adjuvant,ce este atat de grav ca acel ingredient este un adjuvant,asta trebuie sa fie.Deci nu e logic ce vrei sa scoti tu in evidenta.Oricine se poate uita pe site si poate vedea ca ceea ce zic este adevarat,doar si tu ai vazut dar faci pe prostul.
manole_healthy
Postat pe 28 Februarie 2010 22:14
De la: manole, la data 2010-02-28 22:14:48Da exact la acelasi lucru m-am uitat eu in josul paginii la ecofit ia fiecare ingredient in parte si il comenteaza,si la ultimul ingredient au spus ca este adjuvant,ce este atat de grav ca acel ingredient este un adjuvant,asta trebuie sa fie.Deci nu e logic ce vrei sa scoti tu in evidenta.Oricine se poate uita pe site si poate vedea ca ceea ce zic este adevarat,doar si tu ai vazut dar faci pe prostul.
aloooo....chiar ne crezi tampiti ?scrie clar in josul paginii ca este un produs care are actiune adjuvanta, este vb despre produsul in sine, nu despre un ingredient !!!! deci este un adjuvant in curele de slabire, iar ca sa slabesti cu acest produs trebuie sa tii o dieta....iar daca tii dieta, de ce sa mai platesti si o poala de bani pe ecofit ?!?!?!?!?
4Life
Postat pe 28 Februarie 2010 22:20
Oricine poate vedea ca este vorba despre un ingredient. Reprezentantule 4life.Ai numai produse de rahat!
manole_healthy
Postat pe 28 Februarie 2010 22:40
De la: manole, la data 2010-02-28 22:40:43Oricine poate vedea ca este vorba despre un ingredient. Reprezentantule 4life.Ai numai produse de rahat!
bine doctore ionut morau...lasa-ne cu produsele tale exceptionale ....daca tu zici ca TRANSFER FACTOR PLUS este de rahat...nu ai nimic in cap, decat taratze !!!

http://media.4life.com/us/pdf/pps/TRI-FACTOR%20PLUS_PPS_110509_US.pdf

ia uite aici ce zic niste somitati in medicina:

"Aceasta comunicare prezinta rezultatele testelor clinice, care au fost concepute pentru a studia eficacitatea unui produs complex derivat din colostru si anume Transfer FactorTM (Classic, Trifactor, Riovida, Chewable) si Transfer Factor PlusTM in diferite conditii patologice si pentru a studia influenta mediatorilor celulari, care se gasesc in Factorii de Transfer ai diferitilor compusi ai sistemului imunitar. Autorii recomanda folosirea produselor care contin factori de transfer in practica medicala.
Aceasta scrisoare metodologica a fost dezbatuta si aprobata la Intalnirea Centrala a Comisiei Metodologice a Universitatii Medicale de Stat Altay (protocolul nr. 4 din 05.11.2003) si trimisa Ministerului Sanatatii si Dezvoltarii Sociale a Federatiei Ruse, pentru a fi prezentata si a fi luata in considerare.
AUTORI:
• Academician A.A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale (RAMS), Cercetator laureat al Federatiei Ruse, Doctor in imunologie
• Profesorii Iu.v’ Telnuikh (Doctor in Medicina) si E.O. Khalturina (DM), Academia Medicala Sechenov, Moscova, Profesor M.V. Kisielevsky (DM), Centrul Rus de Cercetari pentru Cancer Blokhin, RAMS
• Doctorii N.v’ Karbuisheva (DM), Profesor v’M Granitov si Profesorii Asociati A.S. Chabarov, D.V. Kipriyanov, N.Iu. Raiu, Spitalul Minicipal Nr.5, Universitarea Medicala de Stat Altay, Bamaul
• Candidati in Stiinte Medicale L.V. Sultanov, E.Iu. Kozhevnikova, S.I.
• Belyich, Centrul Regional Altay pentru controlul si prevenirea SIDA
• Profesorii v’A. Dadali, A.v’ Rak, E.S. Stolpnylk, Candidati ai Academiei Medicale de Stat G.A. Baslovich, L.B. Gaykovskaya, Sto Petersburg
• Doctorii E. Oganova (DM) si C.W. Mc. Causland, cercetatori chimisti ai 4Life Research SUA
• Profesor Asociat G.M. Letifov (DM), Universitatea Medicala din Statul Rostov
REFERENTI: Academician B.A. Tutelian, Directorul Institutului de Cercetari ale Nutritiei, RAMS si Profesor A.v’ Karaulov (DM) Departamentul de Imunologie Clinica, Academia Medicala Sechenov, Moscova.
CUPRINS:
1. Prefata
2. Concepte curente de dezvoltarea mecanismelor raspunsului imunologic si a restaurarii principiilor functiilor impare a celulelor imunologice
3. Factorii de Transfer derivati din colostru – o noua generatie de agenti imunologici
4. Folosirea Factorilor de Transfer in diferite boli
- Eficacitatea folosirii Factorilor de Transfer in hepatitele virale
- Folosirea TF in infectiile de tip tricomonas
- Eficacitatea folosirii TF in ostiomielita
- Folosirea TF in reabilitarea imunologica in cazul virusului HIV
- Folosirea TF in tratamentul complex al aparitiei conditiilor atopice (dezvoltarea conditiilor de hiperactivitate)
- Efectele imunomodulatoare dupa folosirea TF in opisthirchiasis (infectie cauzata de bacteriile din pestele crud)
- Rolul TF in imunoreabilitarea pacientilor bolnavi de cancer
- Eficacitatea folosirii TF Plus in tratamentul complex al ulcerului duodenal
5. Metode de folosire a Factorilor de Transfer si dozele recomandate
6. Concluzii
7. Referinte (mentiuni autori - bibliografie)


1. PREFATA

“ Progresul civilizatiei, al stiintei si tehnicii precum si realizarile in domeniul medical nu au fost de mare folos in reducerea aparitiei bolilor infectioase si non-infectioase in randul populatiei globului. Din contra, numarul bolilor oncologice, cardiovasculare, respiratorii si endocrine precum si neuropsihice este in continua crestere. A aparut un nou grup de asa zise boli infectioase de urgenta, care cuprinde printre altele SIDA, diferite tipuri de hepatite si altele. Populatia globului experimenteaza in prezent o scadere a rezistentei la boli datorita unor factori sociali (proasta alimentatie), ecologici (poluarea mediului si a atmosferei datorita multor tehnologii actuale) si medicali (folosirea impropie a anumitor medicamente, a alcooluli, drogurilor si a stresului) care reprezinta poate principalul motiv al aparitiei situatiei actuale. Toti acesti factori sunt neputinciosi in fata sistemului imunitar si pot cauza deficiente imunologice. Folosirea modulatorilor imuni reprezinta unul din principalele mijloace in mentinerea functionarii normale a sistemului imunitar si a refacerii acestuia in conditii deficiente immunologic. Modulatorii imuni, atat cei naturali cat si substantele sintetice, sunt capabili de stimularea sau cresterea presiunii asupra sistemului imunitar. In practica medicala se folosesc o multitudine de modulatori dar eficacitatea lor si alte proprietati ca siguranta, simplicitatea in folosire, precum si a factorilor economici, difera in mare masura (A.A. Vorobiev, RAMS Bulletin nr.4, 2002 ). Modulatorii imuni endogeni, naturali, care contin substante de baza ce iau parte in reglarea procesului imunologic, sunt cei mai potriviti pentru consumul uman. Fiind formati din peptide naturale obtinute din colostru bovin Transfer FactorTM este considerat a fi unul dintre acesti modulatori imuni. Functia principala a acestor peptide in organism este de a furniza protectie imunologica impotriva microbilor (bacterii, virusuri etc.), celulelor canceroase, si a altor substante antigene capabile sa distruga procesele vitale din organism. Factorii de Transfer stimuleaza “coloana vertebrala” a sistemului imunitar (mai ales actiunea limfocitelor ucigatoare NK), activeaza procesul de sintetizare a imunocitokina si regleaza functiile imunologice. Factorii de Transfer sunt superiori altor, chiar bine cunoscuti modulatori imuni, pentru ca sunt extremi de eficienti in cresterea sistemului imunitar. Acopera un larg spectru de actiuni, sunt siguri, se folosesc pe cale bucala sub forma de capsule gelatinoase, nu au contraindicatii, nu produc reactii adverse, si are eficacitate atat asupra copiilor cat si a adultilor. Factorii de transfer au fost folosisti cu succes timp de multi ani pentru tratarea si prevenirea infectiilor virale, bacteriale, spontane, bolilor parazitice, tumorilor maligne, conditiilor autoimune, neuroastenice, dezechilibralilor endocrine si alergice, imunodeficientelor primare si secundare, si a bolilor urmate de dezechilibre in functiile imunologice. Transfer FactorTM si Transfer Factor PlusTM au fost studiati intens in clinicile din Rusia si institutiile de cercetare. Aceasta a ajutat la o generalizare a rezultatelor clinice si la prezentarea lor ca recomandari metodologice. Aceasta scrisoare metodologica are rolul de a familiariza doctorii, studentii in medicina, rezidentii clinici si absolventii finali cu informatiile curente, privitoare la mecanismele de raspuns ale sistemului imunitar la factorii exogeni de origine virala si bacteriala cu proprietatile produselor Transfer FactorTM si rezultatelor studiilor cu scopul evaluarii eficientei lor in diferite conditii patologice. “
Academician Anatoly A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale, Laureat al distinctiei pentru stiinta dat de Federatia Rusa, Doctor in imunologie

2. Concepte curente de dezvoltarea mecanismelor raspunsului imunologic si a restaurarii principiilor functiilor impare a celulelor imunologice

Ultimile decenii ale secolului 20 si inceputul secolului 21 se caracterizeaza printr-o rata crescuta a bolilor infectioase impreuna cu proliferarea micro-organismelor patogene si printr-o agresivitate crescuta si oportunista a florei microbiene.
Semnificatia prevenirii bolilor infectioase a devenit presanta datorita atat bolilor necunoscute de tip SIDA cat si a absentei tratamentelor profilactice eficiente pentru unele infectii bine cunoscute ca bolile respiratorii acute, infectiile intestinale acute, etc. .
Rata ridicata a infectiilor virale si bacteriale este cauzata nu numai de rezistenta dezvoltata de micro-organisme dar si de dezechilibrele mecanismelor de protec-tie cauzate de numerosii factori de risc externi si interni si de imunodeficienta congenitala si capatata.
In ciuda progreselor notabile obtinute in acest domeniu profilactic specific si a terapiei antibacteriale a bolilor infectioase, problema este inca presanta datorita rezistentei obtinute de micro-organismele patogene la metodele moderne de tratament. Situatia pare a fi o lupta fara sfarsit intre micro-organismele patogene si om in lupta pentru supravietuire. In aceasta situatie singura alternativa la vaccinare si terapie antibacteriala ar putea fi folosirea imunomodulatorilor care imbunatatesc imunitatea specifica si non-specifica impotriva infectiilor si functiei de reglare a sistemului imunitar. Imunomodulatorii se pot dovedi valorosi prin intarirea imuno-profilaxiei specifice in timpul stimularilor de urgenta cand mecanismele de aparare ale corpului trebuie sa faca fata unei infectii virulente in confruntarea cu un mecanism patologic necunoscut, in cazuri de crestere a riscului de infectare sau in cazul esecului unor tratamente conventionale.
Recunoasterea si imunologia antigena joaca un rol important in definirea caracterului relatiilor dintre un agent strain si gazda si formarii unei imunitati specifice adecvate. Distrugerea micro-organismelor urmata de digestia intracelulara este faza initiala a unei reactii imune. Macrofagele si neutrofilele “polymorphonuclear” sunt principalele celule fagocite. O cascada de reactii enzimatice promoveaza acti-varea imunitatii humorale unind factori non-specifici (componenti complementari), astfel crescand permeabilitatea capilara si a leucocitelor polimorfe (poly-morphonuclear leukocytes chemotaxis) ducand la ingestia micro-organismelor de catre fagocite. Apoi sunt angajate in proces mecanismele bacteriale cu oxygen dependent si independent intracellular. Valul de lucocite (polymorphonuclear) si cresterea permeabilitatii vasculare conduc la o reactie acuta antimicrobiala inflamatorie.
Anumite imunoglobuline specifice distrug micro-organismele care fie ca esueaza in gasirea unui drum alternativ de activare complementara fie ca previn activarea celulelor fagocite. Imunoglobulina formeaza cu un antigen un compus si activeaza complementar intr-o maniera clasica ducand la cresterea fagocitelor.
Imunoglobulina este formata din celule plasmatice, limfocitele-B fiind precursorii ei. Fiecare limfocita-B este programata sa sintetizeze anumite imunoglobuline specifice formate din 19A, 19M, 19G, 19E sau 19D.
O alta populatie de limfocite, numita limfocitele-T, controleaza alte tipuri de agenti de boala incluzad infectiile intracelulare. Ca si limfocitele-B, fiecare limfocita-T este inzestrata cu un receptor specific, care are rolul de a recunoaste un antigen. Celulele ulterioare-TO se diferentiaza in subpopulatii care formeaza ajutatorii-T (Th) care participa la formarea limfocitelor-T citotoxice si a suprima-torilor-T (Ts) care monitorizeaza puterea raspunsului imunitar si a raspunsului celulelor naturale distrugatoare (NK).

Dezvoltarea sistemului bi-stagial a raspunsului imun specific, care a fost confirmat atat experimental cat si clinic este o ilustrare clara influentei imunologice crescute a unui antigen(49). Potrivit acestui concept este activitatea directa a mediatorilor celulari (citokine) care stau la baza activarii macrofagelor, fagocitelor microbiene (virusii) si prezentarii antigenilor imunologici pentru limfocitele-T asigurand dife-rentierea. Se presupune ca in timpul primului stagiu de raspuns imunitar, macrofagele se activeaza atat prin propia lor cytokina (IL-1) cat si prin cytokinele (factor de activare macrofag IL-2 & 4, INF-a, INF-g) produse de limfocitele ThO. Acest complex de cytokine se intelege ca induce activitatea celei de a 2-ua clase de antigeni a Complexului Major de Histocompatibilitate (MHC), care sunt membranele celulelor de antigen (49,52,56). Macrofagele si alte celule de antigen se induc catre limfocitele-TO pentru a alege faza de raspuns celular specific a sistemului imunitar.
S-ar trebui subliniat ca atat producerea cat si activarea a mediatorilor reactivi celulari (cytokines) in conditii fiziologice au loc simultan cu functionarea cytokinelor ca un sistem armonios de unificare. Un impact al oricarui component al sistemului imunitar afecteaza inevitabil functionarea altor componente ale sale(50). Aceasta formeaza baza teoriei moderne a reglarii retelei sistemului imunitar(24.50), care pretinde ca fiecare element al reglarii cytokinei imunitare, functional, este inrudit cu multe alte elemente.
Astfel, intreg sistemul cytokinic este o retea care intreprinde in mod constant o interactiune printre componentii sai diferiti si astfel are loc un dezechilibru in functionarea sistemului cytokinic care sta la baza manifestarilor patologice ale multor boli(41). Atat raspunsul tipului de imunitate cat si cat si procesul proliferarii si diferentierii celulare din sistemul imunitar depind de echilibrul mediator celular.
Anterior, R.M. Khaitov si B.V. Pinegin (49) au prezentat o schema care descrie stadiul dezvoltarii unui raspuns imun specific la un antigen imunogenic crescut de origine virala sau bacteriala. Potrivit schemei antigenii infectiosi mai intai activeaza mecanismele rezistentei preimune nespecifica care include :
• Factori ai rezistentei naturale care sunt mai activi in primele 4 ore
• Factori ai unui raspuns indus timpuriu care dureaza 96 ore
In lumina noilor descoperiri interactiunea si rolul populatiilor si subpopulatiilor de limfocite si cytokine, mecanismele de interactiune ale tuturor factorilor componenti de origine nespecifica macrofaga-monocitica, si importanta activitatii antigenilor de clasa 1 si 2 a MHC pentru dezvoltarea unei faze specifice a unui raspuns imunitar se afla la toate stagiile de dezvoltare ale acestui raspuns imu-nitar.
Efectul antigenilor cu raspuns imunogenic scazut difera substantial de acela al antigenilor cu raspuns imunogenic ridicat. Cei raspunzatori de raspunsuri scazute nu sunt capabili de a reactiona cu celulele de antigen prezente, de a produce o activare de raspuns macrofag a sistemului imunitar cu producerea primei faze citokinice, sau de a creste numarul de antigeni clasa 2 a MHC (1,2). In bolile cro-nice inflamatorii-infectioase cauzate de o flora oportunista, faza macrofaga-monocitica nu se activeaza si prezentarea compusilor (antigen plus clasa 2 MHC determinat) catre limfocitele ThO urmata de dezvoltarea fazei specifice a raspunsului imunitar, nu are loc.
Formarea unei imunitati stabile si adecvate drept rezultat al vaccinarii copiilor depinde nu numai de proprietatile imunogene ale antigenilor dar si de puterea decisiva a raspunsului imunitar. Un raspuns imun scazut sau atopic nu monteaza organismul pentru o puternica rezistenta la infectii.
Activarea si producerea preferentiala a anumitor cytokine se poate dovedi a fi un adevarat marker a unei conditii patologice date. Astfel copiii care sufera de boli inflamatorii ale tractului respirator superior cu exacerbari frecvente care abia de raspund la terapiile traditionale, suporta o crestere a productiei de cytokine pro-inflamatorii(47). Functionarea pe termen lung a imunitatii in conditii de infectii recurente cronice probabil conduce la un dezechilibru cytokinetic la o schimbare a scalei calitative si cantitative acompaniata de un stimul constant, astfel suportandu-se procesul inflamator. In aceasta situatie terapia cu imunomodulatoare poate contribui la reinnoirea raspunsului si initial la producerea cytokinelor proinflamatorii care activeaza un altfe de proces impotriva infectiei. O abordare binecunoscuta la tratamentul infectiilor persistente se bazeaza pe acest principiu. Se urmareste provocarea lor urmata de un tratament complex efectiv. Exista date convingatoare experimentale si clinice cu scopul unei anume stimulari cu imunomodulatori folositi pentru a activa monocitele si macrofagele sistemului imunitar (15,3). Printre acesti imunomodulatori se afla sodiu nucleinat, myelopidul, likopidul, polyoxidona, echinaceea si altele (14,17, si 23).
Tratamentul principal pentru activarea imunoterapeuta nespecifica este folosirea produselor (amixin, cicloferon, neovir) de tip interferon (IFN), a macrofagelor, a stimulatorilor de tipul limfocitelor B si T (produsele timus, pirogenal, prodigiosan, etc.), a interferonului natural si recombinant cu antivirale si efecte imunomodulatoare precum si a interleukinelor si a altor cytokine. Terapia cu interferon produce efecte secundare si induce procese autoimune. Astfel, chiar si acesti agenti populari ca interferonul nu pot fi priviti ca niste panacee si eficacitatea lor in anumite infectii virale nu depaseste 30-50%.
Cytokinele sunt cele care regleaza functia celulelor prezente antigene, astfel scurtand evident perioada de producere a anticorpilor specifici si de crestere a prezentarii antigenilor catre celulele imunocomponente.
Inflamatia cronica este o conditie a echilibrului instabil dintre procesele clinice usor inflamatorii prelungite si raspunsul celulelor imunocomponente. Perturbarea acestui echilibru poate fi indusa de o infectie suplimentara sau de agenti imunoblocatori, care blocheaza functiile efective ale sistemului imunitar. Fie-care exacerbare a unui process inflamator cronic activeaza sistemul imunitar si reface echilibrul la un alt nivel inferior de aparare. Terapia de corectare a imunita-tii ar trebui sa aiba loc in timpul vindecarii acestor boli cronice infectioaso-infla-matorii. Ar putea fi un al treilea nivel de regimentare:
Prima perioada: imunostimulare intensiva (20-30 zile)
A doua perioada: terapia de intretinere
A treia perioada: imunoreabilitarea
Masurarile imunoreabilitarii reprezinta o problema centrala a biologiei umane curente. La acest nivel de regim imunomodulatorii naturali cum ar fi agentii fotochimici, genele adoptive, factorii de transfer, resursele de restabilire a sanatatii si alte mijloace ar trebui sa fie folosite pe o scala mai larga.

3. Factorii de Transfer derivati din colostru – o noua generatie de agenti
Imunologici

Descoperirea factorilor de transfer de catre H.S. Lawrence in 1949 a marcat inceputul unei noi ere in dezvoltarea imunologiei (32, 33, 54). El a stabilit ca imunitatea poate fi transferata de la o persoana la alta prin introducerea unui extract de leucocit continad niste molecule numite factori de transfer. Proprietatile minunate ale acestor molecule cu semnal imunoactiv numite factori de transfer sunt capabile de o adevarata revolutionare a medicinei.

Conform celor spuse de Kirkpatrick et. al, (46) factorii de transfer sunt peptide formate din 44 de aminoacizi. Spre deosebire de anticorpi, care au o masa moleculara mare, moleculele factorilor de transfer reprezinta o mica parte din masa anticorpilor si moloculele cantaresc mai putin de 10.000 daltoni (o masa egala cu 1/12 din masa atomului de carbon 12). Conform unor autori limitele sunt cuprinse intre 3500 si 5000 daltoni.
Mai tarziu s-a descoperit ca factorii de transfer nu sunt specifici intre specii dar au o eficacitate conforma cu specia biologica a donatorului. De aceea, sursa poate proveni de la diferite mamifere, de exemplu pot transfera imunitatea oamenilor chiar daca provin de la diferite specii de mamifere. Potrivit datelor existente factorii de transfer exercita o multitudine de influente asupra sistemului imunitar, regland functiile suprimatorilor-T(T-suppressors), distrugatorilor-T(T-killers) si macrofagilor.
Transfer FactorTM (TF) (produs de 4Life Research, USA) este un produs hipoalergenic, fara caseina (proteina din lapte), lactoglobuline si alte proteine mari, dar care contine fractii de cytokine intacte identice cu cytokinele leukocyte. Academicianul A.A. Vorobiev de la Academia Rusa de Stiinte Medicale, subliniaza ca spre deosebire de alti imunomodulatori Transfer Factor are un spectru larg de activitate, este sigur, se administreaza oral, nu are contraindicatii sau efecte secundare si isi dovedeste eficacitatea atat la adulti cat si la copii.
Fiind imunocorectori cu capacitate de adaptare factorii de transfer induc, modereaza si/sau normalizeaza raspunsul imunitar. In functie de felul dereglarii fie stimuleaza imunitatea scazuta, fie o normalizeaza sau creste reactiile imune de protective, astfel prevenind izbucnirea proceselor patologice. Aceste efecte apar datorita faptului ca Transfer FactorTM are trei fractii principale fiecare denumindu-se dupa efectul ei principal asupra sistemului imunitar: inductor, antigen specific si factori de transfer suprimatori. Inductorii asigura promptitudinea generala a sistemului imunitar cu scopul apararii impotriva invadatorilor externi. Factorii de transfer cu antigen specific reprezinta o categorie de anumiti antigeni si cytokine care ajuta sistemul imunitar sa recunoasca multe microorganisme si antigeni in formare. Suprimatorii ajuta sistemul imunitar sa nu-si concentreze intreaga atentie si putere asupra unor infectii deja “rezolvate” si in acelasi timp sa ignore alte amenintari. Suprimatorii de asemenea regleaza intensitatea raspunsul imunitar, astfel prevenind reactii autoimune. Cytokinele care fac parte din Transfer FactorTM, regleaza functionarea celulelor suprimatorilor, ajuta la mentinerea unei reactii imune corespunzatoare si gradul de activare procesuala, de exemplu, reactiile corpului pot deveni anticipabile si controlabile.
Antigenii din componenta Transfer FactorTM sau dovedit a scurta perioada de dinainte de producerea anticorpilor prin cresterea procesului de prezentare a antigenilor celulelor imunocomponente.
Ca o regula, persistenta unei infectii cronice apare ca urmare a unor functii inadecvate digestive si fagocite a macrofagelor; astfel se prelungeste perioada de prezentare a antigenilor straini limfocitelor-T si asigurarea producerii de anticorpi.
Varietatea mecanismelor si actiunilor TF, originea lor naturala si lipsa contraindicatiilor au largit sfera aplicatiilor lor. Componentii specifici de antigen ai TF influenteaza activitatea macrofagelor si limfocitelor-T citotoxice, astfel ajutand sistemul imunitar sa recunoasca anumite microorganisme si antigeni. Si, deoarece etapele recunoasterii antigenilor si prezentarii celulelor producatoare de anticorpi sunt devansate (sarite,depasite), apare de asemenea o crestere a productiei de anticorpi specifici prin aducerea in reactie a sintezei de anticorpi care sa detina un fel de “matrita” a unui factor specific antigen.
Un aspect foate important ale efectelor factorilor de transfer este activarea nespecifica a reactilor macrofage care contribuie la completarea reactiei fagocitoze, recunoasterea oricarui antigen de catre macrofage, si prezentarea lor celulelor imunocomponente. Un proces similar este realizat regulat de macrofagele locali-zate in zonele Peyer din intestine. Astfel se regleaza un nivel stabil de anticorpi defensivi naturali si rata producerii anticorpilor specifici impotriva anumitor micro-organisme patogene care intra in corp prin tractul gastro-intestinal.
Natura a impartit cele mai prompte si eficace mijloace de protectie infantila prin transmiterea factorilor de transfer de la mama la copil. In timpul primelor ore si zile ale vietii intra in corpul noului nascut prin intermediul colostrului informatii gata procesate despre anticorpii imunoglobulini si mediul incojurator care furnizeaza protectie nu numai ca un prim ajutor la intalnirea cu infectiile patogene, dar de asemenea invata macrofagele intestinale si limfocitele din zonele Peyer sa recunoasca cu rapiditate antigenii straini si sa puna in functie mecanismele imune de protectie.
Interesul stiintific asupra factorilor de transfer este accentuat de faptul ca de cand au fost descoperiti au fost cheltuiti peste 40 milioane $ pentru cercetare, au fost publicate peste 3000 de pagini stiintifice si s-au tinut 11 conferinte internationale. In ciuda acestora, studiul aspectelor structurale si mecanismele efectelor factorilor de transfer inca mai pun probleme oamenilor de stiinta care se ocupa cu acest domeniu(46).
Factorii de aparare imunitara participa intr-un anumit grad la dezvoltarea aproapei fiecarei conditii patologice. Tratamentele eficiente a multor infectii, bolilor alergice si autoimune depind de folosirea in timp a medicamentelor imunocorectoare. Felul cum un anume sistem imunitar raspunde la factorii distrugatori si la mediul in care apare si se dezvolta un proces patologic este de o importanta deosebita. Ar trebui subliniat faptul ca de la descoperirea factorilor de transfer cu mai mult de 50 de ani in urma, ei au devenit unul din mijloacele cele mai eficiente de intarire a rezistentei corpului fata de diferiti factori distrugatori. Efectele lor imunocorectoare demonstrate in multe infectii si boli somatice au fost studiate si prezentate de oameni de stiinta din diferite tari.
Spectrul larg al efectelor clinice ale factorilor de transfer, care au fost prezentate la cel de al 11-lea Simpozion International (dedicat factorilor de transfer), au incurajat doctorii sa le recomande pacientilor de diferite varste de la copii mici la oameni in varsta care au fost tratati intensiv in diferite unitati medicale. Eficacitatea folosirii pe cale orala a preparatelor cu factori de transfer au fost de asemenea prezentate.
Datorita eficacitatii mari de care dispun, TF pot fi folositi in combinatie cu alti imunomodulatori si adaptogeni. Folosirea TF in combinatie cu astfel de adaptogeni cum ar fi tactivinul, thymogenul, imunalul mielopidul si altele vor ajuta la directionarea efectului lor imunomodulator alaturi de producerea de cytokine si anticorpi.
Datele stiintifice comparative obtinute prin investigatiile din laboratoare confirma efectul de stimulare asupra celuleor NK (celule naturale care omoara prin ele insele) de catre factorii de transfer TF si TF Plus. S-a stabilit ca TF este mult mai activ decat alti multi imunomodulatori deoarece TF creste activitatea NK cu pana la 283% iar TF Plus cu pana la 437% (32,46).
Studii in vitro facute de M.V. Kisielevsky si E.O.

Khalturina de la Centrul Rus de Cercetari al Cancerului a demnostrat ca TF si TF Plus stimuleaza activitatea antitumorala si citotoxica a celulelor mononucleare din sange de la donatorii sanatosi. Cel mai mare efect a fost inregistrat cand timp de 48 de ore s-au urmarit in incubator activitatea celulelor monocelulare cu produse in diferite concentratii. Inregistrare s-a facut pe o scala de la .01 la 0.0001 mg/ml. Aceste produse, care contin amestecuri de factori de transfer proveniti din 2 surse, colostrul bovin si galbenusul de ou au avut efectul cel mai mare intr-o pro-portie de 70:30 si 50:50 (bovine:ou). Incubarea acestor produse impreuna cu impreuna cu celulele mononucleare duc la o crestere media a citotoxicitatii celulelor mononucleare de la un minim de 18% la 80-99% cu anumite mostre de depasire a efectelor stimulatoare citotoxice a interleukin-2.
Produsele Transfer FactorTM a 4Life Research au o concentratie proprie de factori de transfer (Transfer Factor XF) obtinut din colostru bovin cu ajutorul unui proces exclusiv patentat. Forma farmaceutica de prezentare: capsule gelatinoase care contin praf de Transfer Factor (colostru bovin concentrat) si maltodextrin.
TF Plus este un produs special al 4Life Research care contine:
- Transfer Factor XF sub forma de pudra (colostru bovin concentrat)
- Monomethoinine de zinc 20% (3.3 mg zinc)
- Amestec propriu de Cordyvant
- Inositol hexaphosphate
- Extract din boabe de soia (phytosterol)
- Ciuperca Cordyceps sinensis sub forma de pudra
- Extract de “aluatul brutarului- drojdie de bere” (D-b-glucan)
- Coaja de lamaie sub forma de pudra
- Ciuperca Agaricus blazei extract
- Aloe gel sub forma de pudra (frunza de aloe vera)
- Extract de ovaz, Avena sativa (b-glucan)
- Extract din frunza de maslin sub forma de pudra (olea europaea)
- Extract din ciuperca Maitake sub forma de pudra (grifolea frondosa)
- Extract din ciuperca Shiitake sub forma de pudra (lentinus elodes)"


4Life
Postat pe 28 Februarie 2010 22:55
Bai da fraier mai esti,ma faci si doctor acum ?Cum crezi tu ca doctorul acela,ar sta de vorba cu un om ca tine,care sta ca o tzatza toata ziua pe internet si comenteaza.
Nu trebuie sa imi demonstrezi mie ca sunteti o firma serioasa,eu am o parere personala si mi-o sustin,din punctul meu de vedere si a altora care au consumat produsele voastre ,sunteti praf.Aveti numai produse de proasta calitate.Asa cum nici tu nu esti de acord cu nici un altfel de produs din lumea asta, asa nici eu nu sunt de acord cu produsele voastre.De ce produsele de la firma 4life nu le gasesc in farmacii?
manole_healthy
Postat pe 1 Martie 2010 00:19
De la: manole, la data 2010-03-01 00:19:36 Bai da fraier mai esti,ma faci si doctor acum ?Cum crezi tu ca doctorul acela,ar sta de vorba cu un om ca tine,care sta ca o tzatza toata ziua pe internet si comenteaza.
Nu trebuie sa imi demonstrezi mie ca sunteti o firma serioasa,eu am o parere personala si mi-o sustin,din punctul meu de vedere si a altora care au consumat produsele voastre ,sunteti praf.Aveti numai produse de proasta calitate.Asa cum nici tu nu esti de acord cu nici un altfel de produs din lumea asta, asa nici eu nu sunt de acord cu produsele voastre.De ce produsele de la firma 4life nu le gasesc in farmacii?
este prea greu sa inteleaga un om cu numai un singur neuron de ce nu se gasesc in farmacii....iar in chestia cu incercatulproduselor 4 Life, esti o mare MINCINOASA, nu ai incercat nimic....mai departe , oamenii care au consumat produsele 4 Life, si-au rezolvat probleme foarte delicate de sanatate, dar tu nu ai capacitatea de a intelege....esti in urma rau cu IQ-ul....

ecofitul pe care-l promovezi, de ce nu se gaseste in farmacii????

ci doar la firma lui ionut moraru si la niste excroci care promit slabirea cu medicamente minune ???
4Life
Postat pe 1 Martie 2010 18:29
Ecofitul se gaseste in plafaruri.Dar produsele de la firma 4 life nu se gasesc pentru ca sunt produse de proasta calitate!
Si totusi nu mi-ai raspuns la intrebari:
De ce stai pe forumuri cu poza aceea la avatar si siteul firmei 4 life?De ce le cauti raspunsurile oamenilor pe google si te dai bine pe langa ei?la tine toate produsele sunt teapa ,numai produsele de la 4 life sunt bune!Vezi cine este excrocul?Tu care stai cu o poza de la 4 life si siteul lor si zici ca nu incerci sa vinzi nimic,desi esti reprezentantul lor .Daca zici ca ai trup superb,de ce stai pe topicurile de slabire?Ca sa pacalesti lumea cu produsele tale? Ce om serios ar sta ca tine toata ziua pe forumuri si s-ar certa ca o tzatza,ca am vazut din comentariile tale,ca le-ai jignit foarte mult,ca nu te-au ascultat sa renunte la alte produse si sa le cumpere pe ale tale.
manole_healthy
Postat pe 1 Martie 2010 21:17
De la: manole, la data 2010-03-01 21:17:42Ecofitul se gaseste in plafaruri.Dar produsele de la firma 4 life nu se gasesc pentru ca sunt produse de proasta calitate!
Si totusi nu mi-ai raspuns la intrebari:
De ce stai pe forumuri cu poza aceea la avatar si siteul firmei 4 life?De ce le cauti raspunsurile oamenilor pe google si te dai bine pe langa ei?la tine toate produsele sunt teapa ,numai produsele de la 4 life sunt bune!Vezi cine este excrocul?Tu care stai cu o poza de la 4 life si siteul lor si zici ca nu incerci sa vinzi nimic,desi esti reprezentantul lor .Daca zici ca ai trup superb,de ce stai pe topicurile de slabire?Ca sa pacalesti lumea cu produsele tale? Ce om serios ar sta ca tine toata ziua pe forumuri si s-ar certa ca o tzatza,ca am vazut din comentariile tale,ca le-ai jignit foarte mult,ca nu te-au ascultat sa renunte la alte produse si sa le cumpere pe ale tale.
mestere manole, imi intaresti convingerea ca esti prosta rau....!!! mai documenteaza-te si mai stam de vorba, esti in totata inferioritate si nu se cade sa te faci de ras de fiecare data cand deschizi gura !!!!
4Life
Postat pe 1 Martie 2010 21:24
De ce stai pe forumuri cu poza aceea la avatar si siteul firmei 4 life? Nu sa le vinzi produsele?
manole_healthy
Postat pe 1 Martie 2010 21:50
In plus ti-ai pus si produse la avatar...Tu pe cine incerci mai omule sa pacalesti?Ai produse de vanzare,dar nu vrei sa le vinzi(inseamna ca esti cel mai prost vanzator)
manole_healthy
Postat pe 1 Martie 2010 21:52
De la: manole, la data 2010-03-01 21:52:30In plus ti-ai pus si produse la avatar...Tu pe cine incerci mai omule sa pacalesti?Ai produse de vanzare,dar nu vrei sa le vinzi(inseamna ca esti cel mai prost vanzator)
vanzator am fost pana in urma cu ceva timp...si inca unul de exceptie...acum fac treburi mult mai inteligente, treburi pe care tu nu le poti intelege deoarece esti foarte limitata in gandire...o demonstrezi pe aici cu varf si indesat !!!!!
4Life
Postat pe 1 Martie 2010 21:56
Si atnci de ce stai cu produsele la profil si cu poza si siteul la avatar?AAAA? Vrei sa prostesti lumea pe fata.....
manole_healthy
Postat pe 1 Martie 2010 22:36
Ce-l mai mic pret de pe piata!!! Slabeste sanatos, mancand normal, cu ajutorul pastilelor facute pe baza de plante.. Pastilele se numesc Lida Daidaihua Slimming Capsule,sunt din China. Eu am slabit mult, si nu au efecte negative, sunt din plante din Tibet, 100% naturale. Daca te intereseaza pastilele astea scrie-mi pe email si iti spun pretul: merycamerzan@yahoo.com sau suna-ma la nr: 0744 551 225
merycam
Postat pe 12 Mai 2010 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aloe vera in diete 314 De la: dorina27 5 Martie 2010 12:06
vreau sa raman insarcinata :) 2 De la: healthy011594 26 Ianuarie 2010 20:25
Cura de detoxifiere 26 De la: kudika226898 14 Noiembrie 2011 21:36
ULEI DE PAPRIKA 25 De la: catty_sweet_girl 30 August 2010 14:12
Program de slabire 5 De la: anamariatoma 28 Octombrie 2013 20:58