Setari Cookie-uri

va rog ajutati-ma

Apelez la dumneavoastra in speranta ca cineva imi va spune si mie adevarata situatie in care se afla tatal meu.
O sa incep cu antecedentele ca sa va puteti forma o parere cat mai ampla. In urma cu 17 ani tatal meu a suferit de TBC tratat in Bucuresti la Spitalul de Pneumologie. Acum 2 ani a fost diagnosticat cu recidiva TBC si tratat din nou la Spitalul de Pneumologie in Bucuresti. Acum cateva zile in urma unei tuse care nu disparea, pierderii in greutate, apatiei si oboselii excesive a mers pt un control cu frica de a nu fi inca o recidiva de TBC , in urma analizei de sputa a reiesit ca nu este vorba de TBC , dar la radiografia pulmonara se vedeau urme care nu pareau a fi doar sechele TBC si a fost indrumat sa faca o tomografie computerizata toraco-abdominala cu substanta de contrast, efectuata la Spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti.
Rezultatul acesteia exact este acesta : " Examenul CT cu substanta de contrast i.v. evidentiaza prezenta unei mase tisulare cu aspect proliferativ de aproximativ 6 cm, cu prelungiri infiltrative in parenchimul pulmonar adiacent situata in segmentul apical al lobului superior drept fixata pe pleura mediastinala. Aceasta se continua pana la nivelul portiunii superioare a hilului, amprentand bronsia lobara superioara. Infiltratii alveolare difuze cu aspect de sticla mata dispuse adiacent formatiunii pumlonare. Ganglioni de diametre de pana la 1,5 cm situati pretraheal si precarinar. Fara lichid preular sau pericardic. Formatiune infiltrativa de 3/1.2 cm situata apico-dorsal superior stang, in contact cu pleura santurilor costo-vertebrale superioare. Ficat de dimensiuni normale, cu structura omogena la administrarea substantei de contrast. Colecist fara calculi hiperdensi, Cai biliare intra si extrahepatice nedilatate. Splina, pancreas, rinichi, grande suprarenale cu aspect CT normal.
Concluzii : Proces proliferativ lob superior drept cu compresiunea bronsiei lobare superioare fara atelectazie in prezent.Alveolita obstructiva lob superior stang.Leziune infiltrativa pleurala superioara stanga."
Mai mentionez ca are in prezent 53 de ani. Nu stiu daca are relevanta dar mama tatalui meu a decedat tot in urma unui cancer pulmonar care s-a generalizat si a metastazat.
Dupa consultarea unui chirurg specializat pe toraco-abdominal a fost indrumat spre operatei, operabila fiind doar masa tisulara dupa spusele acestuia, dar nu a fost date nici un fel de detalii spunand ca ce urmeaza vedem cand iese din operatie.
A fost trimis sa faca o bronhoscopie si o analiza de suflu pe care inca nu le-a facut.
Din cate am inteles in urma acestei tomografii medicul ar putea sa isi dea seama macar partial de natura cancerului si de gravitatea situatie dar nu ni se spune decat operatie si vedem ce urmeaza. As vrea sa stiu si eu pe limba unei persoane straine de domeniul medical de fapt cu ce situatie ne confruntam, ce presupuner aceasta interventie chirurgicala, ce urmeaza dupa aceasta si ce este cel mai dureros - cat timp sa ne asteptam sa il mai avem langa noi.
Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra ca ultima speranta de a intelege despre ce este vorba
anca_ank_love
Postat pe 29 Octombrie 2009 16:04
Buna ziua! Din pacate nici eu nu ma pot pronunta asupra diagnosticului exact, insa numeni nu ti-l va spune decat dupa operatie. Si operatia va fi cu un mare semn de intrebare, si doar voi ve-ti putea decide ce sa faca. Eu personal nu as face operatie, as incerca tot felul de remedii naturiste care dupa parerea mea ai pot prelungi mai mult viata s-au sa opreasca evolutia galopanta a bolii. Operatia si punctia pentru biopsie ,pot grabi , evolutia bolii si.... Nu doresc sa va sperii, dar cred ca aveti aceleasi banuieli ca si mine. Va pot recomanda unele companii cu produse bune pentru asemenea probleme , si probabil le veti gasi si in orasul in care locuiti. Acestea sant : Vita Cristal cu produse foarte bune care ridica imunitatea si ajuta foarte mult, de asemeni Ganoderma care are produse de sanatate care au un componenta ciupercute sub forma principalelor organe ale omului si informatia merge direct la problemele pe care le gaseste in organism. Sper sa gasiti in zona din care santeti, daca insa nu le gasiti va pot eu recomanda de unde le puteti cumpara. De asemeni mai sant si produsele de la D-nul Stelian Fulga care are nr de tel : 0723636031 . Mult succes !!!
lelly
Postat pe 29 Octombrie 2009 16:36
si eu sunt pentru terapiile complementare. Daca exista chiar si 1% sanse de reusita sunt de preferat operatiei. In general nu se pune cutitul pe cancer, pentru ca se extinde daca e malign. Dar asta nu o poti afla decat dupa biopsie.
solutia
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:36
Ar fi bine sa renunte la orice fel de carne si sa isi faca urmatorul preparat:

Se iau 3 sau 4 raci de rau (sa fie, in total, cam 1kg) se spala si nu se taie nimic din ei, se pun asa intregi intr-un borcan de culoare mai inchisa, se toarna peste ei un litru de alcool de 90 sau 100 de grade, din acela dublu rafinat, de la alimentara sau de la farmacie, se inchide ermetic si se lasa la loc racorors, in camara, jos pe ciment, 8 zile. Dupa 8 zile se strecoara printr-un tifon si se pune intr-o sticla de culoare inchisa. Se ia cate o lingura dimineata si o lingura la amiaza, inainte de mancare, cu o jumatate de ora si se sta intins pe spate in acest timp,(adica o jumatate de ora).

In acest timp nu se consuma nici un fel de muraturi, sau produse lactate.

Preparatul este indicat pentru cancer, in general, dar este recomnadat pentru orice fel de tumori.

Multa sanatate.
healthy005455
Postat pe 26 Martie 2010 22:27
imi pare rau ca am vazut tarziu mesajul! daca invitatia de a te mai ajuta e valabila, te rog sa imi lasi un mesaj pe contul meu!
camiflorea
Postat pe 1 Aprilie 2010 15:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticonceptionale 53 De la: marco918 13 Ianuarie 2012 00:32
AJUTOR FETELOR VREAU UN SFAT 0 De la: 4 Iulie 2010 00:12
Rugaminte interpretare PAPANICOLAU 2 De la: stella_bella 13 Decembrie 2009 17:45
avortul medicamentos 3 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:12
Rana pe col uterin sau nu ... 15 De la: haggard26 12 Martie 2010 14:54