Setari Cookie-uri

Ingrijirea tenului matur..

ola...sunt noua pe aici..sper sa nu repet..dar as vrea sa stiu si eu niste sfaturi..trucuri..eu nu am ten matur..insa mama da si as vrea sa o ajut sa isi remedieze problemele..cearcane..linii fine,riduri de expresii..ce masti/creme sau tratamente stiti?...
PufoaSsa
Postat pe 16 Noiembrie 2009 20:43
De la: PufoaSsa, la data 2009-11-16 20:43:26ola...sunt noua pe aici..sper sa nu repet..dar as vrea sa stiu si eu niste sfaturi..trucuri..eu nu am ten matur..insa mama da si as vrea sa o ajut sa isi remedieze problemele..cearcane..linii fine,riduri de expresii..ce masti/creme sau tratamente stiti?...

Ola_sa_ma !si spaniolii saluta in romana, pe forumuri in limba lor?
100101
Postat pe 16 Noiembrie 2009 21:14
Este vital sa ne ingrijim pielea nu doar in functie de tipul de ten, ci si de sezon. Acest lucru este cu atat mai important in lunile de vara si de iarna, cand pielea este expusa la efectele temperaturilor extreme. Soarele puternic sau frigul pronuntat, variatiile de temperatura (aerul conditionat sau centralele termice), aplicarea frecventa si combinata a anumitor produse cosmetice (deodorante, filtre solare, fond de ten) — toate acestea ne pot afecta si deteriora pielea. De asemenea produsele cosmetice gresit alese pot cauza probleme similare.

Este foarte important ca pielea sa poata respira, prin urmare trebuie sa ne pastram fata curata si, pe cat posibil, sa evitam cremele uleioase, aplicate in strat gros. Pe canicula sau pe ger, proprietatile fizice ale stratului superior al epiteliului se modifica. Vasele de sange se dilata sau se contracta, emisia de caldura si transpiratia cresc la cald, respectiv scad puternic la frig, precum si productia de sebum variaza. In cazul temperaturilor foarte ridicate, porii se dilata si — in special daca pielea este acoperita cu un strat gros de crema sau de fond de ten — impuritatile si praful blocheaza porii, de aici pana la aparitia punctelor negre nemaifiind decat un pas. La toate acestea contribuie si transpiratia intensa. In sezonul rece nu este recomandata la iesirea din casa utilizarea cremelor hidratante, deoarece apa ingheata la 0°C, iar acest lucru se poate intampla si in porii pielii.
CosminAvram
Postat pe 16 Noiembrie 2009 22:29
Lotiunea demachianta si hidratanta Aquabelle este alegerea perfecta pentru curatirea chiar si de mai multe ori pe zi a fetei si decolteului, atat de necesare mentinerii frumusetii si sanatatii pielii... Curata in profunzime si, in acelasi timp, hidrateaza pielea. Uleiurile de avocado si jojoba din compozitia acestui produs contin si vitamina E intr-o solutie de apa saracita in deuteriu, fapt care sprijina sistemul de aparare a epidermei impotriva radicalilor liberi. Aplicati cateva „puncte” de crema pe fata si decolteu, apoi intindeti crema si, la sfarsit, clatiti-va fata cu apa calduta. Produsul poate fi folosit cu rezultate deosebite atat ca demachiant cat si ca hidratant. Sa nu uitam ca vara trebuie sa ne curatam fata nu doar dimineata si seara, ci si inainte de activitatile sportive sau daca vrem sa ne reimprospatam machiajul (insa nu este neaparat necesar acest lucru daca nu folosim un machiaj puternic si un fond de ten gras, in strat gros).


***


Datorita cantitatii crescute de transpiratie si a productiei sporite de sebum, uscarea pielii nu este vara la fel de vizibila ca in lunile de iarna, insa aceasta nu inseamna ca pielea nu trebuie hidratata, in special dupa o zi petrecuta la plaja sau in excursie. Prin transpiratie si expunerea prelungita la soare, pielea se deshidrateaza pe neobservate.

Crema regeneratoare de zi Aquabelle poate - in acest sens - sa fie aplicata in siguranta atat vara cat si iarna, insa nu in cantitate prea mare. Principalul sau ingredient sunt ceramidele, care hidrateaza excelent si sprijina functiile de aparare a pielii. Ceramida este similara cu serul uman, are un bun efect hidratant, regenereaza pielea, ii imbunatateste flexibilitatea, reduce formarea ridurilor si protejeaza impotriva efectelor daunatoare ale mediului. Celelalte componente ale cremei (vitamina E, apa saracita in deuteriu) ajuta la mentinerea elasticitatii pielii, au efect anti-inflamator, vitalizeaza, revigoreaza si intaresc functiile de aparare impotriva patogenilor si variatelor substante daunatoare din mediul extern. Crema este recomandata pentru uzul zilnic si poate fi folosita si ca baza de machiaj, bineinteles dupa curatirea in prealabil a pielii.


***



Si pielea persoanelor tinere are nevoie de o nutritie adecvata. Exista mai multe tipuri de piele si nu toata lumea are un ten gras sau foloseste machiaj.

Crema nutritiva de noapte Aquabelle poate fi folosita cu incredere in acest sens deoarece hraneste si protejeaza orice tip de piele. Aceasta crema ofera o protectie excelenta in sezonul rece si este recomandata in special pentru sporturile in aer liber, de exemplu schi si patinaj.

In sezonul rece nu este recomandata utilizarea cremelor hidratante, deoarece apa ingheata la 0°C, iar acest lucru se poate intampla si in porii pielii. Multe persoane se prezinta la saloanele cosmetice cu pielea de pe barbie uscata si roasa, deoarece o crema prost aleasa in sezonul rece poate deteriora straturile superficiale ale pielii. Daca folosim o crema nutritiva adecvata - cum ar fi, de exemplu, crema nutritiva si de noapte Aquabelle - acest lucru nu se va intampla, cu toate ca efectul nutritiv, calmant, regenerator si hidratant al cremei este deosebit de puternic.

Pe perioada verii, crema nutritiva de noapte Aquabelle trebuie aplicata inainte de culcare, fiind recomandata in special persoanelor cu ten uscat.

Principalele sale componente active sunt esenta de ulei de masline, o emulsie unica de apa-in-ulei si ulei-in-apa, precum si apa saracita in deuteriu. Toate acestea combinate corespunzator ofera acestei creme proprietati cu efect hranitor deosebit. Pentru mentinerea hidratarii pielii, un consum adecvat de lichide este, de asemenea, foarte important. Cantitatea zilnica recomandata de 2 litri poate creste pe canicula pana la 2,5-3 litri. Apa nu doar ca inlocuieote lichidele pierdute, ci indeparteaza si materiile reziduale, detoxifica si purifica intregul organism.

Crema nutritiva de noapte este ideala pentru uzul inainte de somnul de noapte, e recomandata pentru vreme rece, este indicata persoanelor cu pielea uscata si problematica, e de asemenea recomandata si persoanelor in varsta cu piele sensibila care necesita o ingrijire profunda si e totodata potrivita pentru persoanele care folosesc frecvent lotiuni de curatare si tonice. Se poate folosi ca orice demachiant – pentru curatirea fetei (si indepartarea machiajului).

Puteti achizitiona produsele la pret de fabrica !
Relatii : Avram2Cosmin@yahoo.com
CosminAvram
Postat pe 16 Noiembrie 2009 22:32
De la: kyru, la data 2009-11-16 21:14:14
De la: PufoaSsa, la data 2009-11-16 20:43:26ola...sunt noua pe aici..sper sa nu repet..dar as vrea sa stiu si eu niste sfaturi..trucuri..eu nu am ten matur..insa mama da si as vrea sa o ajut sa isi remedieze problemele..cearcane..linii fine,riduri de expresii..ce masti/creme sau tratamente stiti?...

Ola_sa_ma !si spaniolii saluta in romana, pe forumuri in limba lor?

nu,nu se saluta..vrei sa ma inveti limba romana si saluturile specifice?te dai cam interesant..
PufoaSsa
Postat pe 17 Noiembrie 2009 10:52
buna ! mama ta poate sa isi hidrateze fata cu o crema grasa, nu neaparat scumpa, cu uleiuri, se gasesc in diferite combinatii, sa foloseasca un anticearcan cremos, daca gasesti laura mercier, au anticearcane exceptionale ! in rest, nu prea are ce sa faca , in afara de operatii estetice ! ridurile nu o sa dispara cu nici o crema ! dar am auzit k botoxul e ok ;-)
sab628
Postat pe 2 Decembrie 2009 15:18
Buna,
Ii recomand mamei tale cremele de la Logona anti-age.
Sunt si p-entru tine creme cu menta pentru ten mixt, tot de la Logona.
Monalissa_healthy
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:33
Buna seara,recomand cremela NU SKIN ENTERPRISES,impreuna cu fiolele si aparatul Galvanic pentru lifting.Manuela 0761689838
manuelacoman
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:26
dincolo de orice crema sau lotiune speciala sunt de parere ca lispa stresului din viata si gindirea pozitiva va asigura tenul perfect. Nu degeba se spune in popor,,i se citeste frumusetea pe chip,, !
Aproape_eu
Postat pe 20 Ianuarie 2010 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
creme si geluri anticelulitice Cosmedic 13 De la: laura21_healthy 11 Iulie 2012 16:21
curs machiaj arad 10 De la: MONSENIORUL 4 Ianuarie 2012 21:55
cum tratam cicatricile post acneice? 48 De la: carmen_natural 3 Februarie 2011 19:19
Sprancene 2 De la: Lavini_Unghii_False 26 August 2010 18:12
Unghii 5 De la: kudika_1042283 10 Iulie 2021 19:39