Setari Cookie-uri

Timisoara 16 Dec. 1989 - 20 de Ani


Oare cati isi mai amintesc, ca stazi se implinesc 20 de ani de la declansarea revolutiei la Timisoara?Eram cu urechile lipite de Europa Libera si plangeam de ceea ce avea sa se intample.N-am crezut ca Timisoara va rezista pana in 22 decembrie.Chiar si acuma imi pare o nebunie frumoasa, dar oare cu ce pret, ca s-a putut intampla asta.
Multumiri si cinste celor ca au avut curajul de a infrunta un regim inuman, dictatorial, oprimant, pentru ca noi, astazi, sa fim liberi!Vesnica Onoare si Glorie Bravilor Eroi, morti sau vii!
Cinste Timisorenilor!Va rog sa ne iertati, ca poate n-a iesit asa cum am sperat cu totii, atunci.Dar, am castigat Libertatea!
100101
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:04
De la: kyru, la data 2009-12-16 21:04:17
Oare cati isi mai amintesc, ca stazi se implinesc 20 de ani de la declansarea revolutiei la Timisoara?Eram cu urechile lipite de Europa Libera si plangeam de ceea ce avea sa se intample.N-am crezut ca Timisoara va rezista pana in 22 decembrie.Chiar si acuma imi pare o nebunie frumoasa, dar oare cu ce pret, ca s-a putut intampla asta.
Multumiri si cinste celor ca au avut curajul de a infrunta un regim inuman, dictatorial, oprimant, pentru ca noi,astazi, sa fim liberi!Vesnica Onoare si Glorie Bravilor Eroi, morti sau vii!
Cinste Timisorenilor!Va rog sa ne iertati, ca poate n-a iesit asa cum am sperat cu totii, atunci.Dar, am castigat Libertatea!
BAI NEA KIRULE,LIBERTATEA ZICI CA AI CASTIGAT?POATE VREI SA SPUI CA AI CASTIGAT DREPTUL DE A JIGNI,DE A DISTRUGE,DE A VORBI LIBER,DE A UCIDE,LIBERTATEA ESTE CU TOTUL ALTCEVA,RESTUL SUNT DOAR DREPTURI OBTINUTE PRIN SACRIFICIU,DREPTURI DE CARE MULTE JIGODII ISI BAT JOC DE ELE.
ene_m_gabriel
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:16
si eu care credeam ca e doar scadenta la factura vodafone azi. sau luna noua.


da, asa este, nu prea a iesit cum trebuia. dar ne-am deschis spre veeest. cu bune si rele.
onoare celor care au crezut si au murit. si celor care au bravat sau au murit din intamplare. si parintilor lor ca i-au avut.
eleain
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:18
De la: eleain, la data 2009-12-16 21:18:06si eu care credeam ca e doar scadenta la factura vodafone azi. sau luna noua.


...bine, tu esti timisoreanca.Dar crede-ma ca sunt multi, care au uitat asta.
100101
Postat pe 16 Decembrie 2009 21:45
Mda..si-au castigat altii dreptul ca-n rastimp de 20 de ani ,sa-si bata joc de noi ,astia care am luptat direct la REVOLUTIE,riscandu-ne viata si libertatea si ramanand cu sechele care n-au cum sa dispara pana vom inchide ochii ! AM IESIT IN STRADA SI AM OBTINUT LIBERTATEA ,CA ILISECU ,VANTU SI NASTASE SA NE INSELE CU FONDURI MUTUALE ,CU OUALE MATUSII TAMARA DIN ZAMBACIAN SI CU INSTAURAREA HEGEMONIEI TIGANESTI SI ALTE VANGHILIOANE,PTR CA PAZVANTE CHIORUL SI CU TARANCA AIA "SARACA CU DUHUL" DE FIICA'SA SA NE REPREZINTE,CA OILE MACHIDONILOR PRIPASITI SA SPURCE IARBA DIN PIPERA SAU ... DIN GHENCEA SI SA NE RADA IN NAS RIDICANDU-NE CRUCEA FARISEISMULUI ,PENTRU CA PETROLUL NOSTRU AL TUTUROR SA INCAPA PRIN FURT "LICIT" PE MANA UNOR HIENE FARA SCRUPULE CA PATRICIU,TENDER,COCOS (de undrea "UDREA" !...),M.IANCU,L.LUCA etc si care sa-i duca prin TOP 300 (pe munca si pe bunurile poporului),pentru ca PADURILE NOASTRE sa le taiem si sa le expediem prin vest ptr cativa "dollarei" si mai apoi sa cerem ajutoare, ca APELE AU SPALAT VAILE CU CASE CU TOT..si exemplele pot continua !...DAR RAMANE O INTREBARE : CINE A AVUT TOTUSI INTERESUL TIMP DE 20 DE ANI DE A-I DEZBINA SI "DEZARMA" PE REVOLUTIONARI SI DE A LE DISTRUGE FORTA DE GRUP CARE SE CONTURASE DUPA REVOLUTIE CA O VERITABILA FORTA POLITICA ?!..DISTRUGANDU-I...CALEA LE ERA LIBERA PTR SACALII POLITICII ACTUALE DE A SE INFRUPTA CU 7 GURI DIN VISTERIA TARII !!!
crysis
Postat pe 30 Martie 2010 08:48
Eu cred ca ar trebui sa vedem si latura frumoasa a lucrurilor.
Inca se mai transforma Romania, dar ce este Romania? Suntem noi toti cei care lasam lucrurile sa se intimple sau actionam si le schimbam dupa placul nostru.
Lovitura de stat organizata nu din interiorul tarii ci de afara ne-a trezit si dupa 20 de ani inca mai suntem amortiti de somn.
Se vor trezi ei romanii si vor face lucrurile asa cum trebuie.
Dar care e etalonul as intreba? Unde vrea Romania de fapt sa ajunga?
micabis
Postat pe 30 Martie 2010 18:32
@Doreen...felicitari pentru postarea ta! si eu as avea multe de spus in acelasi ton, dar parca m-am saturat sa haulesc, ca lupul la luna. Poporul acesta este amortit -ca sa nu ma exprim mai dur (indobitocit). Poporul acesta a fost indobitocit, prin accesul la informatie. Iar clasa olirgomafiota, ce a pus stapanire pe Romania, stie foarte bine asta si mai ales, stie cum sa exploateze situatia in folosul lor, de grup sau personal.
In `89 situatia era diferita, nu aveam acces la informatie libera, astfel ca o cautam noi si analizam tot ce gaseam. Acuma, mass-media este in mainile mafiei si in interesele acesteia.
Da` nici nu mai zic nimic, ca deja mi-e scarba si sa mai tastez...

@Aemulus...crezi tu, ca Romania are vreun etalon?
100101
Postat pe 30 Martie 2010 20:13
Kyrule, tocmai asta intreb si eu:care e etalonul Romaniei?
Se "alearga" haotic in 5 directii deodata, mentionindu-sa ca asa fac cei din vest.
Se doreste civilizatia din vest dar nu se face nimic pentru asta. In unele tari asa zise civilizate aceasta stare a fost impusa de legi stricte si de consecinte a nerespactarii legii foarte severe.In Rom. exista o lege severa impotriva ...nu a coruptiei ca deja e prea mult ci pur si simplu impotriva aruncarii gunoiului in tronson, a scuipatului pe strada, a vorbitului vulgar si zgomotos, a deranjarii vecinului de linga tine etc., etc., etc.?????

Uite forumul asta cita lipsa de civilizatie are.Asta ca sa vorbim de la o scara celulara la intreg.
micabis
Postat pe 31 Martie 2010 05:26
MAI aemulus !...TU ESTI O PROSTUTA ,SI SA NU TE SUPERE ADEVARUL ...MA-NPIEDIC MEREU DE TINE ,SAU O FACI INTENTIONAT ! AI CEVA LA MINE SI CONSIDERI CA-TI APARTINE ?!...PAI DACA TU INSISTI IN PROSTIE ,MAI BINE TE ROG FRUMOS NU MAI POSTA CU IDIOTENIILE TALE ,CA NU-MI VA FI GREU SA TE" DEPISTEZ" DUPA ID SI DUPA ACCOUNTUL WINDOWS-ULUI TAU SI-TI VOI FACE O "VIZITA" DE NU TE MAI SCAPA NICI SECURITATEA !!! CUM MAI, POTI SA SPUI C-A FOST LOVITURA DE STAT ??? TU STII PROASTA NATIUNII ROMANE, CE INSEAMNA O LOVITURA DE STAT SI CE ESTE O REVOLUTIE ??? TU STII CE INSEAMNA SA-TI MOARA DE MANA PRIETENUL IMPUSCAT ??? Tu STII CE INSEAMNA SA IESI CONTRA REGIMULUI DIN PROPRIUL INSTINCT PATRIOTIC ,NEASCULTAND DE NICI UN ORDIN MOBILIZATOR (Ca-NLOVITURA DE STAT)??? TU STII C-AM IESIT PE STRAZI IN IDEEA DE A SCAPA DE COMUNISM ??? ATUNCI...daca ai macar 10 clase ,ve-i sti in al 13-lea ceas ca nu trebuie sa mai zici ceva de REVOLUTIA ROMANA,odata ce comunismul nu mai e !!! DACA NU S-AR FI SCHIMBAT ORANDUIREA SI NU S-AR FI IMPLEMENTAT DEMOCRATIA ,ATUNCI AR FI FOST VORBA DE LOVITURA DE STAT ! TE ROG FRUMOS CERE-TI SCUZE CA VOI LUA O DECIZIE EXTREMA IN CE TE PRIVESTE !
crysis
Postat pe 31 Martie 2010 15:31
Nu...in 89 a fost clar, o revolutie. Doar ca revolutia, ne-a fost furata de olirgomafia de azi. Iar cel ce a pus bazele mafiei de tip politico-economic in Ro, este iliescu & company. Iar poporul acesta, care a trait asuprit si infometat, a fost orbit de farama aia de libertate si hrana. Asfel ca cei inscaunati, si-au putut infige radacinile in economia Romaniei, atat de adanc, incat vedem, astazi ce se intampla si ce-a mai rams din industria nationala de altadata.
100101
Postat pe 31 Martie 2010 17:42
OMG Doreen, tu esti tare naiv.Dar se pare ca nu esti singurul daca tu crezi ca tinerii care au murit atunci, la Revolutie, au fost minati de mintea lor tinara de a pune jos comunismul.
Tu probabil crezi si in Revolutia Rosie, si ca pe Sept. 11 in New York au fost arabii care au bombardat...etc....

Tu la virsta ta nu citesti prea mult (si nu ma refer la mass media) si politic nu esti informat absolut de loc.
Tu chiar nu vezi ce se intimpla in lumea asta? Cine conduce lumea de fat?

Cit despre amenintarile tale....eat my shorts.
esti josnic si iti meriti soarta (de ati plinge in pumni de mila ta si a Romaniei).
A propos de revolutia de care vorvesti, unde sunt cei care sa faca o revolutie azi cind situatia e asa cum e?
E mai usor sa jignesti si sa acuzi dar stii ceva? Mai putine vorbe si mai multe fapte ar dovedi ca esti un barbat adevarat!

Kyrule, nu te lasa pacalit. Esti barbat destept. Cine l-a ajutat pe Iliescu & Co.?

S-a aruncat carne de tun, tinara si nevinovata pentru interesele cui?
Cine sustine razboiul din Irak?
De ce e armata americana e implicata financiar si uman in razboiul din Gaza?

Oameni buni, treziti-va si nu mai lasati pe nimeni sa va manipuleze!
micabis
Postat pe 31 Martie 2010 18:49
Si a propos de "revolutia" din '89, de revolta muncitoreasca de la uzina Tractorul din Brasov cine isi mai aminteste? Citi oameni au murit atunci? Stie cineva?

Era noiembrie 1987 nu-i asa? AIA ar fi fost o revolutie a poporului roman daca romanii cei viteji ar fii pus umar la umar si ar fi luptat impotriva comunismului.
Dar romanii nu sunt atit de curajosi decit daca au sustinere.
Si "sustinerea" a venit in 1080.
V-ati intrebat vreodata de ce s-a intimplat "revolutia" in Decembrie, cu o saptamina inainte de Craciun? De unde au aparut toate armele cu care se tragea haotic? Ca numai cele din depozitele militare sau ale politiilor locale la vremea aia nu cred ca ar fii facut atitea ravagii. Si cine tragea in tinerii aia care au murit?
Doreen, tu asti in sarbatoare acum? Celebrezi Passover-ul?
Intreb si eu ca vad ca ti-e teama sa spui lucrurilor pe nume.Si nu pot sa consider ca nu stii.

micabis
Postat pe 1 Aprilie 2010 06:30
Si "sustinerea" a venit in 1080

Corectie:

Si "sustinerea" a venit in 1989
micabis
Postat pe 1 Aprilie 2010 18:19
DRAGI CITITORI ! PE ACEST SITE EXISTA O OPORTUNISTA,PROST EDUCATA SI FOARTE PUTIN CULTIVATA ,CARE DIN NESTIINTA SI NEINFORMARE ,POSTEAZA PE SITE NUMAI BALIVERNE SI INEPTII !!! SE NUMESTE "aemullus" !!! NU MAI DA-TI CURS MAZGALELILOR ACESTEI FAPTURI FARA SCRUPULE CARE A MANJIT CU NOROI REVOLUTIA ROMANA PRECUM SI VICTIMELE EI INOCENTE ! ADMINISTRATORII ACESTUI SITE AR TREBUI SA SE AUTOSESIZEZE SI SA-I INTERZICA ACESTEI ORDINARE ,ACCESUL PE SITE !!!
crysis
Postat pe 1 Aprilie 2010 19:21
Shalom Doreen!!!

De la: Doreen la 1 Aprilie 2010, 19:10 Pentru : Aemulus
Subiect: [fara subiect]

Mesaj:
TE DEPIUSTEZ EU MAIMUTZA JEGOASA ! NU CREZI IN AMENINTARILE MELE ?! NU MI-E FRICA CA SUNT INDREPTATITE ! TE VOI URMARI SI VEI AVEA O SOARTA TERIBIL DE AMARA IMPUTZIT-O ! IN CATEVA ZILE ITI VOI AFLA DE LA NUME LA ADRESA DOMICILIULUI ! AI FACUT CEA MAI PROASTA ALEGERE CAND AI UMILIT 1400 DE MORTI SI 21000 DE LUPTATORI IN REVOLUTIA ROMANA ! POTI SA-TI ANGAJEZI SI PAZA DE CORP CA TOT TE NENOROCESC JAPITZA ORDINARA !


Uite Kyrule despre ce-ti spuneam eu in legatura cu cine a fost si este in spatele tuturor miscarilor politice din lumea asta.
Persoane precum Doreen care uite ce mesaj plin de "dragoste" mi-a trimis in plina desfasurare a sarbatorii sfinte a Passover-ului.

Ai vazut cu cita patima spune "nu mi-e frica ca sunt indreptatite" Oare la ce se refera el dragutul? La ce spuneam eu sau.....
micabis
Postat pe 2 Aprilie 2010 05:06
...n-am cuvinte.
100101
Postat pe 2 Aprilie 2010 16:13
SHALOM pe PASTELE MATI DE CARPA AEMULLUS!!! SA VEZI TU CE PASTI ITI VOI DA EU PE CARCA !
crysis
Postat pe 2 Aprilie 2010 18:11






Salina SUSESI Timisoara va ureaza PASTE FERICIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!






*****************************************************************************************************
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 3 Aprilie 2010 10:00
Draga kyru !... " Tonul " si agresivitatea pe care am avut-o si inca o am ,la adresa acestei" SCARBOSENII " si " SARACA CU DUHUL " care se semneaza pe acest site " aemullus "(care tot posteaza oponent si naiv pe diverse teme de pe acest site) m-a facut sa-mi ies justificat din pepeni si o voi urmari ,ii voi depista adresa adevarata,identitatea etc si "II VOI DA ,CE MERITA " de o sa se sature !!!...ptr ca a adus grava atingere REVOLUTIEI ROMANE precum si NEVINOVATILOR MARTIRI CAZUTI PTR LIBERTATE SI DEMOCRATIE (chiar daca rezultatul sacrificiului lor suprem...nu a fost cel scontat!)!!! ACEASTA JIGODIE "ANULEAZA" pe acest topic REVOLUTIA ,directionand-o spre "LOVITURA DE STAT"(dovedind carente teoretice vadite in materie de cunostinte de istorie si politica)...sau ca ACEI COPII AU MURIT PTR CA AU FOST NISTE NAIVI iar cei ce au luptat in acele zile, nu erau altceva decat " prostimea inconstienta "... ASTA A SPUS ACEASTA MIZERIE CARE POSTEAZA PE SITE PE NUME AEMULLUS !!! SA AIBA aceasta aemullus UN PASTE FERICIT INCAT SA SI-L AMINTEASCA PANA O INCHIDE OCHII ...si sa i se sparga "OUALE-NCAP"!!!...PS.. am lucrat in cadrul SSPR-ului la arhivele de istorie ale Instit.de Istorie "NICOLAE IORGA"privind "Revolutia din Decembrie 89" si vine o imputzita sa ma contreze cu jigniri si ineptii de "te doare capul "!!! Un "PASTE FERICIT" iti doresc D-le Kyru !...PS 2 Cred totusi ca si aceste accente nervoase la adresa unei "NIMENEA", sunt desarte dar...ca participant direct(eram student in Univ.Buc.in acea perioada)in Revolutia din Dec.89' si stiind prin cate am trecut si prin ce mi s-a dat sa vad ,NU M-AM MAI PUTUT ABTINE !...
crysis
Postat pe 3 Aprilie 2010 15:38
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ai nevoie de un job in care sa iti faci programul asa cum doresti tu? 4 De la: prichindel91 5 August 2013 16:01
Sa raman cu el sau nu?! 39 De la: kyru 16 Martie 2010 17:24
O MARE NEDUMERIRE!! 9 De la: fericire 6 Februarie 2010 20:19
mini help :D 14 De la: RUY_BLAS 21 Iunie 2011 17:02
Ultimele pregatiri pentru Paste! 5 De la: TF_ 18 Aprilie 2009 17:52