Setari Cookie-uri

Pro sau Contra natura?

De cand a aparut tehnologia,noi-oamenii-ne-am facut mai lejeri spre foarte lejeri (unii dintre noi).Nu uit de cei care sunt stresati,isi doresc sa mai aibe timp s.a.m.d. ...
Totusi,daca stim ca pamantul moare si resursele incep sa se consume (ca doar nu vor tine o vesnicie!!!),de ce nu ne interesam sa rezolvam macar o parte din probleme,daca nu se pot toate odata?

As avea nevoie de sustinerea voasta !!!
vss
Postat pe 18 Noiembrie 2009 00:23
eu personal am numai becuri ecologice. In afara de asta, folosesc numai detergenti, si produse pentru curatenia personala organici si biodebradabili. Ba, mai mult, pina si ambalajele lor sint biodegradabile. Nu folosesc decit deodorant roll on tot organic. Ce-i derept si nu-i pacat ca inca mai fumez... :(
cici1
Postat pe 28 Noiembrie 2009 15:56
Nu-ti mai bate capul cu chestiuni de genul asta ! Discutia aluneca spre o filozofie "apriori" ! NU TE POTI PUNE CU DESTINUL ! O stiau anticii si inaintasii nostrii. Orice "entitate" se naste,traieste si...moare ! ...orice ze ar fi ele fiinte,obiecte,deziderate etc... Poti -cu mari eforturi-sa-ntarzii "destinul"dar...numai atat ! Nu suntem decat niste "flori perene ale pamantului"si numai CIULINII (infatuati,imorali,ironici si needucati)cred ca pot schimba ptr eternitate ceva crezandu-se buricele pamantului ! Filozofia asta poate fi intarita si printr-o negare a negatiei ! O zi faina !
crysis
Postat pe 3 Ianuarie 2010 09:17
Si in cazul acesta ce sa facem?? Sa defrisam cat putem, sa ne aruncam gunoaiele prin ape si paduri, sa consumam fara limita, sa distugem cat putem de mult pentru ca, oricum totul moare??? Interesanta "filosofie".
mmarii
Postat pe 3 Ianuarie 2010 09:57
ma bucur fmultk exista persoane care se preocupa de natura, este f bine deoarece viata noastra depinde de asta.Eu si organizatia din care fac parte facem tot ceea ce tine de noi pt.conservarea si pastrarea pamantul curat,facem acest lucru cu convingerea k facem un lucru bun si placut lui Dumnezeu care a creat acest Pamant minunat, dar constienti fiind k eforturile noastre oricat de mari, nu vor rezolva problema ; Dumnezeu insa are aceasta capacitate si a promis k va "distruge pe cei ce distrug pamantul", poti sa te convingi citind in propria ta Biblie in ultima ei carte care se numeste Apocalipsa ,la versetul 18 din capitolul 11 aceste cuvinte pe care eu le-am citat
fairdealing
Postat pe 3 Ianuarie 2010 10:57
De la: mmarii, la data 2010-01-03 09:57:01Si in cazul acesta ce sa facem?? Sa defrisam cat putem, sa ne aruncam gunoaiele prin ape si paduri, sa consumam fara limita, sa distugem cat putem de mult pentru ca, oricum totul moare??? Interesanta "filosofie".



Asta tine de educatie si bunul simt al fiecarui individ.
illudere
Postat pe 3 Ianuarie 2010 11:39
Eu economisesc resursele naturale atat cat este posibil si incerc sa ii invat pe ceilalti sa aprecieze mediul inconjurtor si sa contribuie la procesul de Dezvoltare Durabila. Probabil multi habar nu au ce este aceasta Dezvoltare Durabila.Un bune exemplu este atitudinea unora in ce priveste proiectul Rosia Montana. Cei vcare il accepta habar n-au despre ce este vorba si despre efectele cianurii de potasiu asupra mediului inconjurator si implicit asupra sanatii oamenilor nu numai din zona Rosia Montana.
healthy001253
Postat pe 3 Ianuarie 2010 15:04
D'na sau D-ra "mmarii" ! Daca sunteti un cetatean model al acestei lumi ,traiti cu impresia ca prin ceeace faceti schimbati ceva la nivel planetar ? Credeti ca daca conservati natura si va comportati exemplar in aceasta privinta,altii va vor ridica osanale si va vor recunoaste meritele ? Intrati va rog in PUSCARIE sa va salveze VADIM sa va faca EUROPARLAMENTAR si la Bruxelles sa puteti face ceva ptr mediu si omenirea asta ! Si chiar si asa nu stiu cate sanse aveti ! Asa ca...nu stiu a cui FILOZOFIE e mai reala !!! Cu oameni ca D-voastra o ducem noi bine acum !!!
crysis
Postat pe 3 Ianuarie 2010 17:09
dorren, cu ce te ajuta filozofia ta de om acru si suparat pe toate?
ar fii f bine sa existe cat mai multi oameni care respecta nu numai natura dar si celelalte norme de viata
fairdealing
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:31
Stimate domn. Cand iubesti natura, omul, animalele, creatia lui Dumnezeu aceste lucruri sunt normale si vin de la sine. Nu ai nevoie sa-ti recunoasca nimeni meritele, sa-ti ridice osanale, sau altele de acest fel. Chiar daca as fi singurul om din lume care gandeste asa, nu m-ar deranja. Poate nu simtiti la fel, dar asta e problema a d-voastra. Din fericire, tot mai multi oameni gandesc la fel ca mine, dupa cum observ. Pentru ei, tot respectul !!! Va doresc numai bine !!!
mmarii
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:22
Tocmai pesoanele ca tine ,aceste persoane pe care nu le intereseaza ce se intampla in natura ,acestea trebuie convinse sa o ocroteasca deoarece nu cred ca generatiile viitoare ar trebui sa traiasca in gunoaiele pe care le facem noi pe lumea asta si le aruncam peste tot sa nu mai zic de alte probleme ale mediului majore care care sunt esentiale pentru o viata mai buna.pt doreen!!
jo_252006
Postat pe 5 Ianuarie 2010 11:35
Cu totii suntem datori sa protejam mediul in care traim...nu doar sa consumam resurse ...si in afara de asta sa-l mai si distrugem...
nu stiu cati dintre noi a plantat vreodata un copac...sau a udat unul in fata blocului vara cand sunt 40 grade..sau are de gand sa faca ceva pentru mediu...cat de putin...ca de taiat copaci taiam ..si multi inca...iar vara ne plangem de caldura..de faptul ca nu e umbra...dar ce facem noi efectiv???
nimic...doar dam din gura cu filozofii sa ne aflam in treaba...pune osul la munca ca nu ti cad..coa...si planteaza un copac..doi...cati vrei...si nu te astepta sa ti recunoasca meritele cineva..insa macar stii ca nu ai trecut pe planeta asta ..doar sa mananci sa respiri aerul ei...care mai vrei sa fie si curat...si apoi ca te ca..
scuzati ma de unele expresii...dar unii oameni numai asta fac in viata lor..nimic folositor urmasilor...doar consuma...nu produc.
Sa incercam sa fim uniti in activitatile noastre ecologice...asa pentru sufletul nostru si pentru aceasta planeta care nu are nici o vina ca sunt atatia nesimtiti..cateodata te intrebi cum de nu-i inghite pamantul...
Sa plantam 10 copaci cand indraznim sa taiem unul...ar fi ideal macar unul la loc...Va doresc numai bine..si o viata cat mai curata...
anroze_danyela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:41
Doamnelor, e minunat ce spuneti voi aici.
Vorba romanului "unde-i unul nu-i putere, unde-s doi puterea creste"
Trebuie sa ne educam copiii in spiritul salvarii naturii si trebuie sa ne autoeducam si daca din intimplare il educam si pe vecinul care arunca gunoil in tronson...cu atit mai bine.
Fiecare stie ca pamintul nu a aparut acum 10 000 de ani nici macar acum 1 000 000 ani.Deci daca el, pamintul, poate sa reziste de atitea milioane de ani de ce noi oamenii civilizati sa-l distrugem
Ignoranta celor mai multi a facut sa se ajunga unde suntem.Gindul ca "lasa ma ca este destul" sau "eu sa am de cei care vin dupa mine nu-mi pasa".
Ar trebui sa existe si legi care sa apere natura si mai multe organizatii (asa cum sunt in lumea mare).
Eu cred ca se poate lupta cu nesimtirea, heglijenta, nestiinta celor multi.
micabis
Postat pe 1 Aprilie 2010 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alerta! Scrisoare deschisa din diaspora 131 De la: SERPICO 15 Februarie 2012 10:41
Curatenie 10 De la: kudika_951659 2 Octombrie 2014 09:29
Poza coafor virtual 2 De la: SERPICO 5 Februarie 2012 15:19
PASTE FERICIT ! 1 De la: ioanabobocea 4 Aprilie 2010 09:01
ADRESA EMAIL 5 De la: BYA_by 19 Ianuarie 2012 01:57