Setari Cookie-uri

Avort

Buna cu parere de rau spun ca am facut un avort la sarcina de 7 sapt, am avut menstruatie peste nici nu mi-am dat seama ca sunt insarcinata. In fine am facut chiuretaj ceea ce nu7 doresc sa faca nimanui pt ca m-am dat de ceasul mortii de durere, asta cat timp am fost pe masa, dupa s-a ameliorat. Asistenta mi-a spus dupa ca voi avea hemoragie vreo trei zile si mi-a dat o reteta in care doxicilina si fiole demaleat de ergometrina. Am luat tratamentul am inceput sa il administrez si spre surprinderea mea am avut ceva sangerare in ziua chiuretajului si seara inclusiv ceva ff putin noaptea si dupa nimik
E normal? A inceput sa mi se faca frica de ce nu sangerez asa cum mi-a zis asistenta????? Va rog frumos da-ti-mi un raspuns suhnt disperata nu mai vreau sa ajung pe masa aceea in viata mea sa se repete ceea ce a facut. Asteptt raspunsurile voastre multumesc dorina_darabus@yahoo.com
mimisor_healthy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:30
1, te duci inapoi la asistenta respectiva s-ai spui, problema si 2 si cel mai sigur, daca nu vrei sa mai treci prin ceai trecut, apeleaza la medicul ginecolog. Si nu ai specificat cine tia facut acel, avort asistenta , sau medicul.Si eu am un avort, dar pe mine nu ma durut nimic cit timp ma chirotat, ptr. am avut anestezie.
kudika098645
Postat pe 26 Ianuarie 2010 09:02
Parerea mea este ca ai o menstruatie normala ca dupa un avort, iar a doua menstruatie o sa fie ce abundenta cum o menstruatie trebe sa fie. Mai nou anestezia se face numai in organul genital, si nu se face o anestezie totala in mana care este mult mai eficient.Asta depinde doar de medic cum anesteziaza pacientul.Ai mare grija de tine. SI VA ROG FETELOR DIN SUFLET SA NU MAI AVORTATI. In urma ramune un gol imens care nu va fi umlut.
andrea083
Postat pe 28 Ianuarie 2010 22:43
.La mine chirotajul nu a fost cu voia mea, a fost necesar fiindca alfel muream.
kudika098645
Postat pe 31 Ianuarie 2010 22:17
Teoretic,nu exista prima si a doua menstruatie dupa intrerupere.Normal este sa ai sangerari una,doua zile.Sangerari de genul catorva picaturi de sange.Ceea ce nu are de-a face cu menstruatia.Menstruatia vine dupa intrerupere in mod normal.Tratamentul care se recomanda dupa asa ceva este acela de baza ca pentru orice alta interventie chirurgicala.Pentru a preveni riscul aparitiei infectiei.Ma surprinde faptul ca ai avut asemenea dureri.Din cate stiu,in zilele noastre nu se mai folosesc metode empirice de intrerupere a unei sarcini.Recuperarea este rapida atata timp cat operatia se realizeaza normal.Multa sanatate!
cmonikdulcik
Postat pe 3 Februarie 2010 15:35
De la: mimisor, la data 2010-01-17 10:30:42Buna cu parere de rau spun ca am facut un avort la sarcina de 7 sapt, am avut menstruatie peste nici nu mi-am dat seama ca sunt insarcinata. In fine am facut chiuretaj ceea ce nu7 doresc sa faca nimanui pt ca m-am dat de ceasul mortii de durere, asta cat timp am fost pe masa, dupa s-a ameliorat. Asistenta mi-a spus dupa ca voi avea hemoragie vreo trei zile si mi-a dat o reteta in care doxicilina si fiole demaleat de ergometrina. Am luat tratamentul am inceput sa il administrez si spre surprinderea mea am avut ceva sangerare in ziua chiuretajului si seara inclusiv ceva ff putin noaptea si dupa nimik
E normal? A inceput sa mi se faca frica de ce nu sangerez asa cum mi-a zis asistenta????? Va rog frumos da-ti-mi un raspuns suhnt disperata nu mai vreau sa ajung pe masa aceea in viata mea sa se repete ceea ce a facut. Asteptt raspunsurile voastre multumesc dorina_darabus@yahoo.com




Prin acele sangerari ,din cate stiu eu, se curata locul (de resturi)..poate nu ai avut f multe resturi..vorbeste cu medicul.
cami_goanga10
Postat pe 22 Martie 2010 19:25
Avortul nu este o solutie! Exista centre de consiliere care te pot ajuta, asa cum e Asociatia NOUA SPERANTA, ALTERNATIVE PENTRU VIATA din DEVA, jud. Hunedoara. Poti sa afli mai multe despre noi la http://nouasperanta.atwebpages.com
kudika403171
Postat pe 18 Mai 2011 15:39
"e normal?"
Mihaela214
Postat pe 3 Iunie 2011 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ovule contraceptive 40 De la: kudika045288 3 August 2015 16:42
Probleme cu tiroida 21 De la: healthy002061 15 Septembrie 2013 10:01
cervicita rana sau inflamatie a colului? 2 De la: ioana_maddy20 9 Aprilie 2014 21:43
aparat medical-revolutionar 1 De la: healthy006304 21 Aprilie 2010 12:31
Anticonceptionale- intrebare. 2 De la: lacurentnews 26 Iulie 2011 20:16