Setari Cookie-uri

vreau sa fiu iar mama

la ultimul copil am facut legatura de trompe,m-am recasatorit si vreau cu sotul al doilea un copil.ce sanse mai am,si ce trebuie sa fac.multam mult
beula
Postat pe 23 Octombrie 2008 12:56
fertilizarea in vitro
crinam_healthy
Postat pe 29 Octombrie 2008 13:50
ce naspa
bogdan_7000
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:22
multumesc pt raspuns.ai idee lacat se ridica costurile
beula
Postat pe 5 Noiembrie 2008 14:23
MULTUMESC CHIAR DACA E CU ANTARZIERE
beula
Postat pe 1 Decembrie 2008 17:35
eu am fãcut fiv la Cluj, la al 3-lea am rãmas însãrcinatã nu cu unul ci cu doi, fetiþã ºi bãiat, acum preþul este în jur de 2500 euro. Pentru alte detalii mã poþi contacta.
crinam_healthy
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:09
eu am incercat FIV la Sibiu , dar nu am avut ovulatie nici dupa stimulare? poate sti un medic la Cluj bun .As vrea tare mult sa mai incerc si acolo. As prefera un nr. de telefon pentru programare . Multumesc mult .astept un raspuns : elenamili@yahoo.com
elenamili
Postat pe 12 Decembrie 2008 20:05
poti incerca la Dr Stamatian ,e bun oricum e profesor si are peste 50 de ani deci si experienta .Si eu mi-am facut programare la el ptr 2 februarie .Nr de tel de la cabinet 0264555601.Va dura cu programarea ptr ca are f multe paciente ,cam o luna
nico_healthy
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:24
buna. te rog trimitemi si mie clinica si nr. de telefon unde tiai facut fiv pe adersa nechitamimina@ahoo.com
multumesc anticipat
danielacionca
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:41
daca esti din zona sau vrei poti incerca si tu la cluj la dr Stamatian ,eu am programare la el pe 2 feb , va tin la curent cu ce se intimpla . Nr de tel e mai sus si te poti programa ,am auzit ca e f bun si avem ex aici pe forum pe Crina
nico_healthy
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:48
sunt din Bistrita de loc dar traiesc in spania
M-am hotarat sa imi fac fiv acasa pt. ca este mai ieftin si din cate am mai citit tratamentele sunt aceleasi
Nu vad de ce asi da aici 6000 cand in tara este mai ieftin
danielacionca
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:13
... fratilor ... dar ce ati facut cind erati tineri ? ... va era frica ca muriti de foame ... sau de rusine ... acum ii cumparati ... ce o sa gindeasca copii aia cind se fac mari ... mamaaaa, cita ....
iskanderya
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:51
nu cred ca femeile de pe acest topic au nevoie de gindirea ta negativa ! Ar fi bine sa nu treci prin asa ceva tu sau cineva din fam ta sau cineva apropiat tie ptr ca ai fi in stare sa judeci pr toata lumea sau ma insel ?Astfel de cazuri trebuie sprijinite si incurajate ,nu hulite si judecate asa ca ,hai cinta la alta masa ca nu vrem sa dansam !!!
nico_healthy
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:09
De la: nico, la data 2009-01-27 19:09:33nu cred ca femeile de pe acest topic au nevoie de gindirea ta negativa ! Ar fi bine sa nu treci prin asa ceva tu sau cineva din fam ta sau cineva apropiat tie ptr ca ai fi in stare sa judeci pr toata lumea sau ma insel ?Astfel de cazuri trebuie sprijinite si incurajate ,nu hulite si judecate asa ca ,hai cinta la alta masa ca nu vrem sa dansam !!!



... Ooooo ... negativa !!?? ... mai dar tu crezi ca fumul fara foc apare ... hai sa plingem ... ce sa spun ... hai sa ne facem ca nu intelegem ... TOATE SE FAC LA TIMPUL LOR ... ATIT ... acum ... d-zeu cu mila ... sa le fie de bine ...
iskanderya
Postat pe 27 Ianuarie 2009 21:20
Nu sunt o persoanã care riposteazã, dar ceea ce tu de altfel n-ai observat este tocmai faptul cã aceste persoane care îºi doresc cu atâta ardoare un copil, persoane printre care pânã nu de mult mã aflam ºi eu, nu-ºi doresc aceºti copii doar la 40 de ani ci îi doresc ºi la 2o sau 25, prin urmare nu ajung sã caute soluþii pe ultima sutã de metri ci le-au cãutat toatã viaþa. Mi se pare ºi puþinã vinã aruncatã asupra femeilor, vreau sã-þi spun cã în ultima perioadã sunt mai multe cupluri infertile nu din cauza femeilor ci a soþilor lor, atunci pot sã spun ºi eu: Ce aþi fãcut bãrbaþilor în tinereþe, dar nu pun aceastã întrebare decât pentru tine, pentru cã problema de infertilitate este a cuplului ºi nu a soþiei sau a soþului.
Dacã te uiþi pe forum o sã observi cã fiecare femeie care de obicei pune întrebãri are în spate ani buni de aºteptare sau tratamente, în concluzie ºi-au dorit aceºti copii ºi în "tinereþe" cum spui tu.
Referitor la ce vor spune copiii raportat la venirea lor pe lume, NIMIC vor înþelege mult mai mult decât înþelegi tu acum, nu o sã-i intereseze aºa de mult cum au apãrut ci ceea ce sunt ºi ce reprezintã pentru cei din jur.
Sunt foarte curioasã sã aflu ce rãspuns o sã le dai tu copiilor tãi peste 20 de ani când reproducerea asistatã va fi o metodã obiºnuitã de procreere, dupã cum se vede peste tot în lume se apeleazã tot mai des la ea, mai nou chiar ºi cupluri fãrã probleme.
Eu sunt convinsã cã întotdeauna copii mei mã vor aprecia pentru câte sacrificii am fãcut pentru ca ei sã existe ºi multumesc la D-zeu cã dupã 20 de ani de tratamente mi-a dãruit gemeni, fetiþã ºi bãiat, iar acum la 41 de ani lângã aceºti copii care au 2 ani ºi 3 luni mã simt mult mai tânãrã decât la 20 de ani
crinam_healthy
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:11
Crina !!
nico_healthy
Postat pe 28 Ianuarie 2009 19:00
De la: crinam, la data 2008-10-29 13:50:35fertilizarea in vitro
mmma_dalina
Postat pe 30 Ianuarie 2009 22:55
De la: crinam, la data 2009-01-28 09:11:23Nu sunt o persoanã care riposteazã, dar ceea ce tu de altfel n-ai observat este tocmai faptul cã aceste persoane care îºi doresc cu atâta ardoare un copil, persoane printre care pânã nu de mult mã aflam ºi eu, nu-ºi doresc aceºti copii doar la 40 de ani ci îi doresc ºi la 2o sau 25, prin urmare nu ajung sã caute soluþii pe ultima sutã de metri ci le-au cãutat toatã viaþa. Mi se pare ºi puþinã vinã aruncatã asupra femeilor, vreau sã-þi spun cã în ultima perioadã sunt mai multe cupluri infertile nu din cauza femeilor ci a soþilor lor, atunci pot sã spun ºi eu: Ce aþi fãcut bãrbaþilor în tinereþe, dar nu pun aceastã întrebare decât pentru tine, pentru cã problema de infertilitate este a cuplului ºi nu a soþiei sau a soþului.
Dacã te uiþi pe forum o sã observi cã fiecare femeie care de obicei pune întrebãri are în spate ani buni de aºteptare sau tratamente, în concluzie ºi-au dorit aceºti copii ºi în "tinereþe" cum spui tu.
Referitor la ce vor spune copiii raportat la venirea lor pe lume, NIMIC vor înþelege mult mai mult decât înþelegi tu acum, nu o sã-i intereseze aºa de mult cum au apãrut ci ceea ce sunt ºi ce reprezintã pentru cei din jur.
Sunt foarte curioasã sã aflu ce rãspuns o sã le dai tu copiilor tãi peste 20 de ani când reproducerea asistatã va fi o metodã obiºnuitã de procreere, dupã cum se vede peste tot în lume se apeleazã tot mai des la ea, mai nou chiar ºi cupluri fãrã probleme.
Eu sunt convinsã cã întotdeauna copii mei mã vor aprecia pentru câte sacrificii am fãcut pentru ca ei sã existe ºi multumesc la D-zeu cã dupã 20 de ani de tratamente mi-a dãruit gemeni, fetiþã ºi bãiat, iar acum la 41 de ani lângã aceºti copii care au 2 ani ºi 3 luni mã simt mult mai tânãrã decât la 20 de ani



... NIMIC ... HAHAHAHHAHA ... sa o crezi tu ... crezi ca doar faptul ca respira ii va face sa nu isi puna intrebari ... DE CE EU SINT DIFERIT ? ... cine e de fapt mama si tatal meu ? ... de ce ei nu au putut fi conceputi normal cind era timpul sa se nasca ? ... cind ''parintii'' puteau si erau sanatosi si tineri ? ... de ce viata lor a costat citeva mii de euro cind puteau sa coste doar putin efort cind trebuia ? ... cine sint ei de fapt ? ... copii cui ? ... de ce mamele lor ii considera niste BUNURI care se pot cumpara de la magazin ? ... de ce parintii lor sint batrini ? ... de ce ei nu se pot bucura de parinti tineri si frumosi ? ... dragutza ... TE PACALESTI SINGURA ... NU POTI PACALI NATURA ... NU POTI PACALI MORALA ... PUR SI SIMPLU ... eu stiu un caz ... s-a rupt efectiv de parinti ...
... un exemplu bun e doamna profesoara de 65 de ani (sau nu cit are) ... da a nascut ... dar nu vreau sa fiu in pielea acelui copilas ... doamne fereste ... imi pare rau de voi dar riscurile se asuma cind trebuie ... viata apoi tot acolo ne duce pe toti ... unde fiecare trebuie sa ajunga ... nimeni nu stie cum va fi viata ... cu atit mai putin voi ... care incercati sa o cumparati ... ati fost prinse de societatea de consum ...


... nu sint negativist dar incercati sa fiti sincere mai intii si apoi sa fiti atit de linistite ca ati gasit o metoda sa ''rezolvati'' totul in viata ... daca nu intelegeti unde si cind ati gresit veti merge din greseala in greseala ... si mai ales sa nu indemnati pe nimeni sa va urmeze ''exemplul'' ... banii nu aduc fericirea ...

iskanderya
Postat pe 2 Februarie 2009 19:34
... daca totusi vrea copii poate incerca sa isi refaca trompele ... e exact procesul invers pe care l-a facut cu 10 ani in urma ... nu e simplu, trebuie un chirurg bun ... si speranta ca cel care a facut operatia initiala nu si-au batut joc asa cum fac de obicei ... taind trompele definitiv ... dar in nici un caz in romania si tratament de refacere a productiei de ovule ... poate da rezultate ...
iskanderya
Postat pe 2 Februarie 2009 19:50
tot ce pot sa spun la adresa comentariului tau e ca esti jalnic !!! .Accesti copii nu vor fi cu nimic diferiti de ceilalti doar ca vor fi mai iubiti ptr ca sunt doriti enorm ! Sunt conceputi din ovule si spermatozoizi ai cuplului i porti ca si la o sarcina normala ,asa ca nu vad diferenta ! Ca nu s-au intilnit in uter ci in afara lui ?esti patetic si jalnic !!!
nico_healthy
Postat pe 3 Februarie 2009 16:20
si apropo ,ptr cele care nu au trompe ca mine ca doar nu eu am vrut sa le scot ,ce recomanzi ? ai ?esti destept n-am ce zice !!
nico_healthy
Postat pe 3 Februarie 2009 16:22
nu cred ca e cazul sa te fac sa intelegi, nu ca poate nu ai avea aceasta capacitate dar pur si simplu nu vrei, ma intreb: oare ai aceiasi problema si o respingi cu atata vehementa?....oare ai un trecut patat si acum incerci sa te razbuni, pe femei, pe viata?....oare ai o familie?, oare ai incercat vreodata sa te pui in situatia acestor cupluri, care n-au facut nimic ce le-ar fi putut afecta fertilitatea si totusi dupa atatia ani nu au putut avea un copil?....oare faci parte dintr-o secta care nu accepta aceasta idee?
Culmea chiar cred ca esti ingust la minte, scuze nu vreau sa jignesc, când am spus NIMIC nu m-am referit la faptul cã acesti copii nu ma vor intreba nimic,am spus ca pentru ei nu cred ca va fi foarte important cum au fost conceputi, ºi dacã nu ºtii aflã cã aceºti copii nu au nimic diferit de alti copii concepuþi natural, ... iar referitor la mama si tatãl lor aflã ca eu si sotul meu suntem pãrinþii naturali ai acestor copii pe care îi avem, doar ca fecundarea a avut loc în laborator ºi nu în organismul meu, ºi sunt foarte puþine cuplurile care din motive de sãnãtate recurg la donatori... referitor la concepere normalã aceasta nu a fost posibilã din punct de vedere fizic, ei vor înþelege perfect, sunt sigurã de asta iar referitor la momentul conceperii D-zeu nu a vrut sã fie mai devreme, iar referitor la sãnãtate tocmai aceasta este problema pentru care se apeleazã la aceastã metodã pentru cã existã o disfunctionalitate a organismului unuia dintre membrii cuplului.
Intre a plati un tratament si a considera un copil "bun" este o distanta de neimaginat, aceste cupluri nu cumpara copii, aceºti oameni platesc tratamente pentru a-ºi repara sãnãtatea....
Tu ºtii ce înseamnã cu adevãrat batrâneþea, ºtii cã poþi fi mai bãtrân la 30 de ani decât la 60, ºtii cã sunt persoane care aratã de 1000 de ori mai bine la 50 de ani decât la 30.... sau nici n-are rost sã mai povestim.
Nu vorbim aici de cazuri extreme, nu am fost de acord ºi nu accept ideea de a avea un copil al d-nei Iliescu sunt de pãrere cã trebuie fãcut acest copil în perioada fertilã lãsatã femeii de cãtre naturã sau de cãtre D-zeu, ce a fãcut ea sunã mai degrabã a reclamã decãt a responsabilitate ºi moralitate, nu discutãm despre aceste cazuri, categoric nu sunt de acord cu ce a fãcut ea.
In ce priveste trompele aflã cã nicãieri în lume aceste trompe nu pot fi refãcute, apropo ºtii cum aratã?, poate vrei sã-þi explic, sunt atât de subþiri încât este imposibil a se face un transplant sau "a se coase cu acul" poate o expresie pe înþelesul tãu, dupã ce o sã te documentezi o sã te contrazici singur, oricum þi-a luat cam mult timp sã scrii deºi sunt convinsã cã ai citit mesajul în ziua în care l-am postat.þi-ai cãutat alibiul
Îmi pare rãu.....nu þi-ai gãsit persoana potrivitã pentru a te contrazice, lupt pentru acest ideal cu orice risc ºi vreau sã dau speranþã tuturor persoanelor care indiferent din ce motive au ajuns la infertilitate.
crinam_healthy
Postat pe 4 Februarie 2009 15:10
punct ochit punct lovit Crinam
nico_healthy
Postat pe 5 Februarie 2009 17:49
Bravo crina ,idioti nu trebuiesc bagati in seama....
ionita_angelica
Postat pe 12 Martie 2009 22:27
Fecundarea “in vitro” este fecundarea ovulului în afara organismului ºi este cea mai folositã metodã în cazul infertilitãþii. În traducere din limba latinã “in vitro” înseamnã “în sticlã” ºi se referã la eprubetele din sticlã în care sunt fecundate ovulele femeii. Prima datã au folosit aceastã metodã medicii din Anglia în anul 1978. Astfel, prin laparoscopie, se prevaleazã ovulul de la femeie. Sperma se obþine de la bãrbat, dar în multe cazuri, de la bãncile de spermã unde sãmânþa bãrbatului se pãstreazã congelatã. Medicii creazã un mediu pe care îl numesc “teren de culturã” ºi acolo provoacã fecundarea ovulului de cãtre spermatozoizi. Zigotul uman se pãstreazã la germinat ºi în termenii de la 36 la 56 de ore de la fecuncare, va fi transferat în uterul femeii în nãdejdea cã va supravieþui. Ce spune Biblia despre aceastã practicã? În mod direct nimic, pentru cã nimeni nu a folosit o astfel de metodã în vremurile când a fost înregistratã revelaþia lui Dumnezeu. Dar Biblia abordeazã foarte mult subiectul valorii vieþii umane ºi, privind la tot ce scrie Sfânta Scripturã, ne putem face concluzii clare în ce priveºte fecundarea “in vitro”.
Fecundarea artificialã aduce mai multã moarte decât viaþã

Doar în perioada 1998-1999, doar timp de doi ani, în Marea Britanie 70.000 embrioni umani au murit pe parcursul aplicãrii metodei de fertilizare “in vitro” pe când 8.300 copiii au ajuns sã se nascã. De la momentul când spermatozoidul fecundeazã ovulul, de când apare zigotul uman, avem de a face cu o un om a cãrui viaþã are exact aceeaºi valoare pe care o are viaþa fiecãrui din noi, cei care am ajuns sã ne naºtem ºi sã trãim pe acest pãmânt. Iatã o lege din Sfintele Scripturi care ne aratã valoarea fetusului:

Dacã se ceartã doi oameni, ºi lovesc pe o femeie însãrcinatã, ºi o fac doar sã nascã înainte de vreme, fãrã altã nenorocire, sã fie pedepsiþi cu o gloabã, pusã de bãrbatul femeii, ºi pe care o vor plãti dupã hotãrârea judecãtorilor. Dar dacã se întâmplã o nenorocire, vei da viaþã pentru viaþã, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mânã pentru mânã, picior pentru pircior, arsurã pentru arsurã, ranã pentru ranã, vânãtaie pentru vânãtaie. (Exodul 21:22-25)

Atât medicii cât ºi bãrbaþii ºi femeile care apeleazã la ajutorul acestei metode sunt conºtienþi din start cã merg la conceperea copiilor din care cei mai mulþi vor fi omorâþi. Sunt ei oare conºtinenþi ºi de faptul cã urmeazã sã dea socoteala pentru vieþile copiilor proprii omorâþi?
Fecundarea artificialã implicã omorul copiilor prin avort

Când se face fecundarea în afara organismului, sunt creaþi mai mulþi embrioni în eprubetã. Astfel, medicii aplicã conceperea a mai mulþi embrioni (copiii) “de rezervã”, având în vedere cã va supravieþui 1 sau cel mult 2 din 10, adicã vor ajunge vii pânã la naºtere. Apoi, mai mulþi embrioni sunt transferaþi în uterul mamei, în speranþa cã cel puþin unul din ei se va implanta reuºit. În rezultat, de cele mai multe ori apar sarcini multiple ºi apoi medicii recurg la aºa numitã “reducþia embrionarã” ceea ce înseamnã cã o parte din embrioni(copii) sunt eliminaþi (omorâþi), ca sã dea ºanse de supravieþuire unui sau a doi embrioni. Eliminarea embrionilor din organism este avort ºi este omor.
Fecundarea artificialã implicã tratament antiuman faþã de copiii proprii prin condamnare la închisoare

Ce om normal ar accepta sã-ºi trimitã copilul la închisoare? Nici nu poate cuiva sã-i treacã prin cap acest lucru. În pregãtire pentru însãmânþarea artificialã, medicii cautã sã obþinã un numãr mare de embrioni. Apoi, aceºti embrioni (oameni care au viaþã) o parte micã sunt transferaþi în uterul mamei, iar o altã parte vor fi pãstraþi ca ºi rezervã pentru un viitor tratament sau experienþã. Aceºti embrioni sunt pãstraþi în stare congelatã ºi pot fi þinuþi aºa pentru o lungã perioadã.
Fecundarea artificialã este o încercare de a schimba planul lui Dumnezeu

În Biblie este scris cã Dumnezeu este cel ce face pe o femeie sã nascã sau sã fie stearpã, adicã sã nu poatã naºte copii. Acelaºi lucru se aplicã ºi bãrbaþilor. De aceea, este bine sã realizãm lucrul acesta ºi sã primim atât copii cât ºi imposibilitatea de a avea proprii copii ca pe un lucru ce vine de la Dumnezeu. Apoi, tot în Biblie este relatat despre multe femei care au fost sterile pentru o perioadã de viaþã ºi apoi Dumnezeu le-a dat copii, aºa cum scrie în Cartea Psalmilor:

El dã o casã celei ce era stearpã, face din ea o mamã veselã în mijlocul copiilor ei. Lãudaþi pe Domnul! (Psalmul 113:9)

Când oamenii au aºteptat cu rãbdare pânã Dumnezeu a lucrat în vieþile lor ºi le-a dat copii, au avut doar bucurii ºi binecuvântãri. Aºa a fost în viaþa Rahelei, Anei, Elizabetei, etc.

Biblia ne relateazã însã ºi cazuri când cineva a vrut sã ajute pe Dumnezeu ºi au recurs la o metodã de concepere a copilului în afara corpului femeii care fãcea parte din legãmântul de cãsãtorie, ceva similar fecundãrii “in vitro” ºi aceasta le-a adus suferinþe mari. Aºa a procedat Sara, care era sterilã ºi cãreia Dumnezeu i-a fãgãduit cã va avea un fiu. Iatã ce a fãcut ea:

ªi Sarai a zis lui Avram: “Iatã, Domnul m-a fãcut stearpã; intrã, te rog, la roaba mea, poate cã voi avea copii de la ea.” Avram a ascultat cele spuse de Sarai. Atunci Sarai, nevasta lui Avram, a luat pe Egipteanca Agar, roaba ei, ºi a dat-o de nevastã bãrbatului sãu Avram, dupã ce Avram locuise ca strãin zece ani în þara Canaan. El a intrat la Agar, ºi ea a rãmas însãrcinatã. Când s-a vãzut ea însãrcinatã, a privit cu dispreþipe stãpânã-sa. (Genesa 16:2-4)

Acesta a fost doar inceputul problemelor. Mai târziu au venit multe alte probleme ºi de la Agar, ºi de la Ismael care s-a nãscut ºi problemele de atunci s-au extins pânã în ziua de azi asupra poporului Israel. Totdeauna când vrem sã-L ajutãm pe Dumnezeu cu “invenþiile” noastre, vom avea de suferit mult. Dumnezeu însã ºi-a þinut promisiunea ºi Sarai a nãscut un copil al ei, din trupul ei, care a moºtenit fãgãduinþele lui Dumnezeu. În cazul Sarei însã, ea nu a omorât pe nici unul din copiii ei.

Când oamenii în disperare dupã copii acceptã pentru a avea unul sã-ºi omoare mulþi alþi copii ai lor, pãcatele acestea nu vor rãmâne nepedepsite. Iar însãmânþarea artificialã nu poate fi fãcutã fãrã a aplica aceste omoruri ale propriilor copiii care sunt în stare de embrioni.
Fecundarea artificialã implicã cel mai sãlbatic genocid

În Marea Britanie, în perioada 1991-1998, din cei 750.000 de embrioni care au fost creaþi prin fertilizare artificialã, 237.000 au fost distruºi, iar 48.000 au fost donaþi pentru cercetare. Sunt cunoscute cazurile când embrionii ce erau în surplus au fost folosiþi pentru obþinerea produselor cosmetice. Când i-am spus soþiei mele aceasta, ea a spus: “Nici fasciºtii nu au procedat în felul acesta…”. De altfel, este bine cunoscut cã fasciºtii în lagãrele de concentrare cãutau sã foloseascã totul în economia lor: cenuºa oamenior arºi o foloseau ca ºi îngrãºãminte minerale pentru a creºte varzã, pãrul îl foloseau pentru a face perne, din piele de oameni fãceau mãnuºi ºi din grãsimea lor sãpun. Am vãzut aceste produse la muzeul rãzboiului din Kiev. Cum poate cineva care a recurs la fecundarea artificialã sã doarmã liniºtit când ºtie cã o parte din copii lui vor fi congelaþi sau distruºi, sau donaþi pentru cercetãri, sau utilizaþi pentru obþinerea produselor cosmetice?

Dumnezeu va cere socoteala de la toþi cei vinovaþi de crima “in vitro”

Cea mai cunoscutã de oameni din cele zece porunci este “Sã nu ucizi!”. Dumnezeu mai spune despre valoarea vieþilor acelor copii care au fost omorâþi ca ºi rezultat al experimentului fecundãrii “in vitro”:

Cãci voi cere înapoi sângele vieþilor voastre; îl voi cere înapoi de la orice dobitoc; ºi voi cere înapoi viaþa omului din mâna omului, din mâna oricãrui om, care este fratele lui. Dacã varsã cineva sângele omului, ºi sângele lui sã fie vãrsat de om; cãci Dumnezeu a fãcut pe om dupã chipul Lui. (Genesa 9:5-6)

În Republica Moldova procedura de însãmânþare artificialã se efectuazã cum pretind specialiºtii “cu succes” de 10 ani ºi cuplurile plãtesc pentru aceasta 1500 dolari SUA. Sunt oare conºtienþi medicii ºi pãrinþii care apeleazã la aceastã metodã despre valoarea vieþii copiilor proprii pe care îi supun la experimente ºi apoi îi omoarã? Sunt ei oare conºtienþi de faptul cã vor da socoteala înaintea lui Dumnezeu? Precum Dumnezeu în Biblie, tot aºa ºi Biserica condamnã aceastã practicã a morþii.
ªi care este soluþia pentru cuplurile ce nu pot avea copii?

Sã înfieze copiii orfani. Astfel vor salva vieþile ºi viitorul orfanilor ºi nu vor da naºtere copiilor proprii pentru a-i omorâ pe cei mai mulþi. Iatã ce spune Scriptura despre aceasta:

Religiunea curatã ºi neîntinatã, înaintea lui Dumnezeu, Tatãl nostru, este sã cercetãm pe orfani ºi pe vãduve în necazurile lor, ºi sã ne pãzim neîntinaþi de lume. (Iacov 1:27)

A cerceta în acest context înseamnã a fi implicat deplin în viaþa cuiva care are nevoie sã fie sprijinit, sã fie ajutat. Primul în aceastã listã este trecut orfanul ºi cel ce are milã de orfan ºi îl ajutã, îl sprijinã, îl ridicã, dã dovadã de o adevãratã credinþã în Dumnezeu. O foarte frumoasã mãrturie vor avea înaintea lui Dumnezeu ºi înaintea oamenilor cei ce au milã de orfani, care îi înfiazã ºi apoi le dau un viitor ºi o nãdejde. Dumnezeu sã ne ajute sã privim la valoarea vieþii umane tot aºa cum o priveºte El.
antonia_p
Postat pe 13 Aprilie 2009 10:28
Sursa:

http://www.moldovacrestina.net/social/ce-spune-biblia-despre-fecundarea-artificiala-in-vitro/
antonia_p
Postat pe 13 Aprilie 2009 21:27
Pentru Antonia P:
Sint o persoana credincioasa, am chiar prieteni preoti, dar am si probleme in conceperea unui copil. Cu tot respectul din lume iti spun: Lasa vorbele acestea de EVANGHELISTA sau MARTORA A LUI IEHOVA sau cine stie ce alta SECTA deoparte!!!
Toate cuplurile care isi doresc copii se intereseaza si despre adoptie! Dupa cum spui chiar tu, Dumnezeu iubeste oamenii, iubeste copiii. Atunci, tu ce ai cu copiii?
andra13gabriela
Postat pe 6 Mai 2009 16:12
Mai Dumnezeu judeca nu tu . Eu cred ca tu ai probleme cu parinti tau care nu te-au iubit si iti este cuida pe copii care sunt iubiti de parinti.Nu mai judeca daca nu vrei sa fi judecat.
Sa iti spun ceva:sotul meu are o fata dar dupa ce a conceput-o a lucrat 10 ani intr-o fabrica unde ia daunat spermatozoizi(turnatorie)si acuma nu mai poate face copii decat prin F.I.V.Asta ce inseamna ca eu trebuie sa ma las fara copii? Nuuuuuuuuuuuu eu o sa fac copii indiferent de situatie.
Si nu uita ca fiecare din punctul lui de vedere are dreptate asa ca nu judeca doar citeste si spuneti tie insasi ce nu iti convine ca pe noi nu ne intereseaza parerea ta
nechitamimina
Postat pe 14 Mai 2009 11:12
De la: nechitamimina, la data 2009-05-14 11:12:10Mai Dumnezeu judeca nu tu . Eu cred ca tu ai probleme cu parinti tau care nu te-au iubit si iti este cuida pe copii care sunt iubiti de parinti.Nu mai judeca daca nu vrei sa fi judecat.
Sa iti spun ceva:sotul meu are o fata dar dupa ce a conceput-o a lucrat 10 ani intr-o fabrica unde ia daunat spermatozoizi(turnatorie)si acuma nu mai poate face copii decat prin F.I.V.Asta ce inseamna ca eu trebuie sa ma las fara copii? Nuuuuuuuuuuuu eu o sa fac copii indiferent de situatie.
Si nu uita ca fiecare din punctul lui de vedere are dreptate asa ca nu judeca doar citeste si spuneti tie insasi ce nu iti convine ca pe noi nu ne intereseaza parerea ta


Fata si-a exprimat un punct de vedere si atat. Unde vezi tu ca judeca? Nu te intereseaza acest aspect, sa fii sanatoasa. Faci ce vrei. Nu mai are voie lumea sa posteze nimic din ceea ce nu va convine voua, ca vi se pare voua ca sunteti judecate. Apropo, a dat chiar si sursa. Si deocamdata vad ca tu judeci si faci presupuneri rautacioase.
pavone
Postat pe 14 Mai 2009 11:22
pavone,poate ca ai dreptate dar am vrut sa o pun in postura noastra sa vada ca nu ii greu sa comentezi ceva ce pe altul doare
si nu a mentionat nicaieri ca ii parerea lor ci pur si simplu a criticat si exact asta am facut si eu
am criticat pt ca asta cred eu si este parerea mea
nechitamimina
Postat pe 15 Mai 2009 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
30% reducere pentru controlul ginecologic anual de rutina 1 De la: curly_curly 20 Iunie 2011 17:17
ovule 1 De la: rubya 3 Aprilie 2010 02:19
Buna ziua! 51 De la: kudika_28433 19 Februarie 2013 07:51
pentru doamnele ce au probleme cu sindromul premenstrual.... 10 De la: colnago 18 Aprilie 2010 09:37
un sfat va rog! 8 De la: ela_angel 23 August 2011 15:01