Setari Cookie-uri

pupila unui ochi marita

se confrunta cineva cu o astfel de probl.?e aproape dubla ca si dimensiune,nu reactioneaza la lumina,la control oftalmologic nu s-a stabilit nimic
fairdealing
Postat pe 26 Ianuarie 2010 12:00
Buna! Cel mai sigur ar fi sa va duceti la un medic...nu este de stat cu o astfel de problema...SANATATE
___Anna___
Postat pe 31 Ianuarie 2010 10:33
Nu vreau sa te speriu, dar din cate stiu eu poate fii un semn ca o parte din creier e afectata. De exemplu pupila se verifica daca reactioneaza la persoanele care au avut atac cerebral, si am vazut un caz de o persoana care a ramas paralizata pe partea stanga iar pupila ochiului stang nu reactiona deloc. Nu stiu foarte multe,nu vreau sa dau informatii eronate, mai bine intreaba un doctor.
puisor1
Postat pe 6 Februarie 2010 01:14
poate fi semn al unei probleme interne. nu tine neaparat de ochi sau de creier. sa faci analize de sange si in special endocrinologice.
eleain
Postat pe 7 Februarie 2010 17:55
De la: eleain, la data 2010-02-07 17:55:55poate fi semn al unei probleme interne. nu tine neaparat de ochi sau de creier. sa faci analize de sange si in special endocrinologice.


De obicei pupila marita corespunde cu nara pe care o utilizezi:)))))) la linia de faina si cu cat e mai dilatata arata cantitatea utilizata si calitatea marfii:))))
sarpele
Postat pe 7 Februarie 2010 18:35
nu am intzeles nimic,cu faina&calitatea marfii, am facut tot felul de analize, doar nu credeti k ma tratez dupa ureche(ochi,sange, CAT(tomograf computer)cre k o sa fac si RMN), am intrebat numa'in sensu'k neavand ink un diagnostic precis, sa vad dak s-a mai confruntat cineva cu probl.i.e.10x :
fairdealing
Postat pe 8 Februarie 2010 15:19
buna,eu sunt ceva mai noua pe forum,dar vreau sa zic ca si eu am marita pupila de la ochiul stang,de un an de zile,am fost la dr ,am facut si R.M.N.,si encefalograma,si tot asa o am,nu imi trece ,nu este tot timpul asa,are perioade,cand isi revine la dimensiunea ei normala,cert este ca vreau sa stiu de ce o am marita,si dr neurolog a zis sa merg din nou la el,ca nu e voie sa o am marita,acum astept pe 20 sa ma vada iar un dr.multa sanatate iti doresc si numai bn,sa mergi la dr.
healthy010111
Postat pe 10 Ianuarie 2011 22:59
Buna, si eu ma confrunt cu aceeasi problema. De un an jumatate am pupila ochiului stang vizibil marita. Am fost la oftalmolog, a spus ca am nervul optic mai palid la ochiul stang.Am facut RMN si nimic. Tensiune oculara buna, camp vizual bun. Tot de un an jumate - doi, nara stanga infundata. Precizez ca am dureri foarte mari in spatele ochiului iar cand apas deasupra narii(cred ca acolo se afla canalul lacrimal), durerea ma lasa. Am lasat oftalmologul si am fost la ORL. Mi s-a descoperit la endoscopia nazala o deviatie urata de sept plus cornete marite(adica practic nu intra aer in nara stanga deoarece cornetele sunt lipite). E important sa faceti si o radiografie ptr sinusuri. Ideea e ca se face o compresie pe nervul optic, in cazul meu de la cresterea cornetelor se face presiune pe canalul lacrimal si de acolo si tensiunea in ochi. Compresia poate fi cauzata si de la un abces de puroi la sinusuri(nu e cazul, acolo stau bine), sau o tumore pe creier ori un cheag de sange dar la mn nu e cazul. Luna viitoare ma operez si daca va intereseaza va tin in tema daca imi trece durerea de ochi. Numai bine si sper sa va fi fost de folos.
neptun19
Postat pe 29 Iunie 2012 21:26
De la: neptun19, la data 2012-06-29 21:26:46Buna, si eu ma confrunt cu aceeasi problema. De un an jumatate am pupila ochiului stang vizibil marita. Am fost la oftalmolog, a spus ca am nervul optic mai palid la ochiul stang.Am facut RMN si nimic. Tensiune oculara buna, camp vizual bun. Tot de un an jumate - doi, nara stanga infundata. Precizez ca am dureri foarte mari in spatele ochiului iar cand apas deasupra narii(cred ca acolo se afla canalul lacrimal), durerea ma lasa. Am lasat oftalmologul si am fost la ORL. Mi s-a descoperit la endoscopia nazala o deviatie urata de sept plus cornete marite(adica practic nu intra aer in nara stanga deoarece cornetele sunt lipite). E important sa faceti si o radiografie ptr sinusuri. Ideea e ca se face o compresie pe nervul optic, in cazul meu de la cresterea cornetelor se face presiune pe canalul lacrimal si de acolo si tensiunea in ochi. Compresia poate fi cauzata si de la un abces de puroi la sinusuri(nu e cazul, acolo stau bine), sau o tumore pe creier ori un cheag de sange dar la mn nu e cazul. Luna viitoare ma operez si daca va intereseaza va tin in tema daca imi trece durerea de ochi. Numai bine si sper sa va fi fost de folos.

Multa sanatate si sa nu ai teama, este important ! Te asteptam cu vesti fericite!
rondina
Postat pe 29 Iunie 2012 21:31
crezi ca daca mai vedea sa scrie pe forum nu-ti dadea vestile fericite dupa atata timp ?
kudika_10188
Postat pe 29 Iunie 2012 21:34
De la: kudika_10188, la data 2012-06-29 21:34:23crezi ca daca mai vedea sa scrie pe forum nu-ti dadea vestile fericite dupa atata timp ?

Eu i-am raspuns lui neptun, cea care a scris asta seara pe Forum, stiu ca topic-ul initial este vechi!
rondina
Postat pe 29 Iunie 2012 21:38
kudika_10188
Postat pe 29 Iunie 2012 21:39
:) Multumesc
neptun19
Postat pe 2 Iulie 2012 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
teama de avion 11 De la: kudika226898 11 Iulie 2010 19:30
va rog frumos sa ma ajutati 1 De la: afross 21 Martie 2010 16:20
hernie gastrica hiatala 4 De la: pavel 17 Februarie 2010 22:43
***BLACKLIST***mesaje indecente,calomnioase,jignitoare***BLACKLIST*** 4 De la: jaga 4 August 2009 10:58
TERAPII ENERGETICE GRATUITE 2 De la: ioanabobocea 19 Decembrie 2009 09:45