Setari Cookie-uri

Hemoroizi

Buna ziua, sunt si eu noua pe acest forum si va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi intr-o problema grava zic eu pt. mine care mi-a aparut dupa ce am nascut si anume hemoroizi. Am incercat cu mai multe creme printre care si procto-glyvenol dar vad ca tot nu am scapat nu stiu ce sa mai incerc ca e groaznic.Cele care treceti prin asa ceva cred ca stiti despre ce e vorba.
Astept raspunsuri de la voi.
mery15
Postat pe 9 Februarie 2010 09:55
Un prim sfat ar fi sa incerci cu ceva naturist.Sa te duci la plafar si sa intrebi ce ar fi bun ptr asa ceva.Su un cont pe sfatul medicului te-ar ajuta mult.
kudika098645
Postat pe 9 Februarie 2010 10:12
mersi mult o sa incerc si la plafar desi am auzit ca de asta nu scapi toata viata asa o fi?
mery15
Postat pe 9 Februarie 2010 10:16
Nui adevarat nu te mai lua dupa ce spun altii se scapa , dar mai greu si trebue avut mare grija la igiena.
kudika098645
Postat pe 9 Februarie 2010 10:33
De la: mery15, la data 2010-02-09 09:55:21Buna ziua, sunt si eu noua pe acest forum si va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi intr-o problema grava zic eu pt. mine care mi-a aparut dupa ce am nascut si anume hemoroizi. Am incercat cu mai multe creme printre care si procto-glyvenol dar vad ca tot nu am scapat nu stiu ce sa mai incerc ca e groaznic.Cele care treceti prin asa ceva cred ca stiti despre ce e vorba.
Astept raspunsuri de la voi.

Aloe vera gel,pentru reglarea tranzitului intestinal,detoxifierea colonului.
Active probiotic pentru refacerea florei intestinale si a sistemului imunitar.
Daca sunt hemoroizi externi,se recomanda si crema pe baza de aloe vera gel.
Un remediu EFICIENT.
ene_m_gabriel
Postat pe 9 Februarie 2010 20:25
Deocamdata nu stiu daca sunt interni sau externi pt. ca nu am fost la vreun dr. dar sunt niste vene acolo umflate.
Deci tre sa cumpar 3 creme nu in total din cate vad.
mery15
Postat pe 9 Februarie 2010 21:17
De la: mery15, la data 2010-02-09 21:17:57Deocamdata nu stiu daca sunt interni sau externi pt. ca nu am fost la vreun dr. dar sunt niste vene acolo umflate.
Deci tre sa cumpar 3 creme nu in total din cate vad.


Draga Mery, hemoroizii externi se simt la palpare. Iar cei intern se datoreaza unor dilatatii ale venelor situate la nivelul canalului anal si rectului inferior, la scaun poti sangera daca venele dilatate se fisureaza. Dupa parerea mea nu sunt tratamente pe cale naturista sau medicamentoasa, iar cel care a infiintat supozitoarele pentru aceasta "boala" a fost un...
Operatia cu laser este ce-a mai indicata, este nedureroasa si dureaza doar cateva minute. Sedintele cu laser trebuie si pot fi (sau nu) repetate in functie de indicatiile doctorului.
Multa sanatate!!!
Laura28
Postat pe 9 Februarie 2010 22:07
Un sfat naturist pentru hemoroizi: valabil pe o perioada de o luna, o luna jumatate dar nu mai mult, pentru ca de nu se resolva trebuie sa consulti neaparat de urgenta un medic, ceea ce ar fi bine de la inceput pentru a sti exact cauza problemei:hemoroizi, polipi, fistula anala...

In faza acuta(atunci cand ai dureri sau scaune cu sange- cantitatativ nesemnificativ) poti folosi supozitoare "CARPICON" de la plafar si un unguent extern HEMORPLANT cu argila si plante tot de la Plafar.

Este bine sa faci bai caldute de sezut cu un amestec de ceai de marul lupului, musetel si galbenele (10-15 minute) de 2-3 ori pe zi. Se spune ca baile cu frunze de piersic ar vindeca si cele mai rebele forme de hemoroizi...
In loc de bai, poti folosi un pampers de adulti cu niste vata imbibata in ceaiul indicat mai sus pe care il poti tine o perioada mai indelungata.

Sa eviti statul prelungit pe scaun la birou sau in fata calculatorului, sa te feresti de raceala, sa nu ridici greutati si sa eviti constipatia.

Deoarece in majoritatea problemelor constipatia provoaca, agraveaza si mentine acuta acasta problema ar fi bine sa reglezi tranzitul intestinal.
Pentru aceasta:
- sa nu folosesti laxative gen ceai de crusin pe perioada indelungata deoarece da dependenta,
- sa folosesti iaurt natural - nu pasteurizat de 2 ori pe zi sau zeama de varza, sau alt produs pentru refacerea florei intestinale
- sa folosesti alimente ce contin fibre - salate si fructe multe si cat mai putina carne, pentru a creat un mediu prielnic dezvoltarii florei intestinale. Pentru asta ti-as recomanda tarate de psylium pe care le gasesti tot la plafar. Se pun intr-un pahar mare de apa se amesteca si se beau imediat pentru ca se coaguleaza rapid. Nu e bine sa iei tratamente odata cu luarea acestei doze pentru ca le incorporeaza si astfel efectul medicamentelor este anihilat. Se ia de doua ori pe zi, una la cateva ore dupa masa de pranz si una inainte de culcare. Costul acestor tarate este destul de redus, in jur de 10-15 roni o punga ce iti ajunge cam 2 saptamani. Este varianta ieftina a Colonofix..

De mentionat ca tratamentul pentru reglarea tranzitului intestinal trebuie urmat zilnic cam 6 luni de zile, chiar daca se pare ca problema s-a rezolvat. E bine sa stii ca antibioticele distrug flora intestinala...
De asemenea si in cazul hemoroizilor, dupa disparitia simptomelor se continua inca 2 saptamani tratamentul...

Iti doresc insanatorire grabnica cu ajutorul lui Dumnezeu si a mijloacelor naturale, precum si perseverenta in tot ce stii ca este bine.
nickname777333
Postat pe 10 Februarie 2010 00:24
In primul rand multumesc pentru sfaturi.
Cred ca ce zici tu Laura28 despre operatia cu laser,eu ar trebui sa o fac tot timpul de acum inainte pt ca si daca nu sunt chiar constipata acele vene tot se fisureaza la fiecare scaun. Mi-e si frica sa mai merg la wc cand ma gandesc iar acelas chin.
mery15
Postat pe 10 Februarie 2010 21:47
De la: mery15, la data 2010-02-10 21:47:10In primul rand multumesc pentru sfaturi.
Cred ca ce zici tu Laura28 despre operatia cu laser,eu ar trebui sa o fac tot timpul de acum inainte pt ca si daca nu sunt chiar constipata acele vene tot se fisureaza la fiecare scaun. Mi-e si frica sa mai merg la wc cand ma gandesc iar acelas chin.


Buna Mery15,
parerea mea este ca in momentul in care apar sangerarile trebuie neapartat consultat un doctot, de la sine nu trec. Trebuie sa consumi zilnic 2 litri de apa pe zi pe cat posibil evitarea statului prelungit in picioare, mai ales in pozitii fixe, cat si a umblatului pe jos pe durate mari, interzicerea mersului pe bicicleta.
Alimente interzise: branza fermentata, maioneza, sosuri, piper, ardei, mustar, cafea, bauturi alcoolice.
Este foarte neplacut sa mergem la doctor pentru o problema de acest gen, dar durerile, parerea mea sunt mai mari ca si rusinea. Inainte in Romania pacientii cu astfel de probleme ajungeau la "cutit" poate se mai practica si acum asa ceva, nu stiu, dar au mai avansat si ei iar laserul este o metode simpla si nedureroasa, poate mai sunt unele persoane care au trecut prin asta si care vor poate sa scrie cateva randuri.
Nu este de joaca iar operatiile nu se fac tot timpul, dupa caz. Daca esti un caz mai fericit necesiti doar o sedinta, iar daca nu dupa cazul meu i-ti spun de 2 ori p an.
Multa sanatate si nu mai sta nu merita
Laura28
Postat pe 12 Februarie 2010 00:22
Drga mea stiai ca sotul meu este medic generalist si ca poate diagnostica pe aproape oricine si ca eu sunt consilier in sanatate,pot recomanda persoanelor produse naturiste,in orice problema de sanatate?
kudika064008
Postat pe 19 Februarie 2010 23:43
Draga mea,incearca sa te duci la medic,nu ezita,apoi in paralele cu medicatia de la medic poti incerca aloe lips de la forever costa 15 ron ,sa dai extern cu el si intern solar de la wellstar te costa 120ron te tine 4 luni....sunt rezultate garantat!
kudika064008
Postat pe 19 Februarie 2010 23:48
Buna Anjolie
Ma bucur foarte mult sa te cunosc, mai ales ca mi-ai spus ca sotul tau este medic. Ce sa spun, pana acum nu am fost la un medic de specialitate,ci mi-a spus doctora de la plaining ca am asa ceva cand am facut un control.Bineinteles ca am intrebat-o ce e de facut in situatia asta si ea mi-a dat niste creme.
Nu mi-a trecut de la acele creme pt. ca eu am si probleme cu constipatia de mica,si din cauza asta nici nu se vindeca.
De mers la dr mi-e cam jena.
mery15
Postat pe 22 Februarie 2010 11:10
mery draga si dragi le mele sa stiti ca si eu am avut hemoroizi am ajuns sa ies afara cu sange si am reusit si am scapat de acea problema prin metoda reflexoterapie incercati si voi nu aveti ce pierde
kudika162441
Postat pe 24 Februarie 2010 12:44
Incearca si cu Detralex. Cu reteta de la medicul de familie il iei compensat 50%.
MIHABLUE
Postat pe 25 Februarie 2010 15:20
incearca sa mananci cate 3 kiwi pe zi si sa te dai cu crema de galbenele de la farmacie sau daca gasesti o crema gentanyl betacrem.talal meu asa a scapat de hemoroizi.
clau_gabby
Postat pe 26 Februarie 2010 11:25
De la: mery15, la data 2010-02-22 11:10:59Buna Anjolie
Ma bucur foarte mult sa te cunosc, mai ales ca mi-ai spus ca sotul tau este medic. Ce sa spun, pana acum nu am fost la un medic de specialitate,ci mi-a spus doctora de la plaining ca am asa ceva cand am facut un control.Bineinteles ca am intrebat-o ce e de facut in situatia asta si ea mi-a dat niste creme.
Nu mi-a trecut de la acele creme pt. ca eu am si probleme cu constipatia de mica,si din cauza asta nici nu se vindeca.
De mers la dr mi-e cam jena.


nu trebuie sa iti fie jena sa mergi la medic!
schimba-ti alimentatia ca sa eviti constipatia!
nu amana mersul la medic, ca sa nu se agraveze hemoroizii!
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 21:26
mergi la medic,si medicul v-a decide ce tratament sa iti dea,pentru ca hemoroizi sunt ff nenorociti,ii tratezi si apoi dupa o perioada apar iara...asa ca nu te mai lua dupa ce zice unu si altu,mai bine mergi la medic.multa bafta
issa12
Postat pe 27 Martie 2010 21:34
IN PRIMUL RAND FARA ALCOOL,CAFEA,TUTUN SI HRANA CONDIMENTATA . INCEARCA LA PLAFAR SI CUMPARA SUPOZITOARE CU PROPOLIUS SUNT FOARTE BUNE SI BAI LOCALE CU GALBENELE SI COADA CALULUI .SANATATE MAXIMA.
healthy010635
Postat pe 27 Martie 2010 21:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum scap de masturbare? 1 De la: kudika_992364 24 Decembrie 2016 15:30
sunt frigida... cum ma tratez? 82 De la: fatafata 10 Decembrie 2013 00:34
pilozitatile in exces pe fata 22 De la: Jipa_Andreea 15 Octombrie 2009 21:25
DIANE-35 2 De la: healthy007171 7 Octombrie 2009 15:23
Nu prea mai stiu ce sa fac:-?? 14 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:42