Setari Cookie-uri

intarziere menstruatie

Buna tuturor!Am si eu o mare dilema poate ma poate lamuri careva, poate unele dintre voi au trecut prin asta. Am luat anticonceptionale Yasmin vreo 3 luni dupa care am decis sa fac o pauza din diverse motive. Menstruatia mi-a venit data trecuta pe 10 ianuarie, iar acum suntem in 12 febr si inca nu mi-a venit !!! nu am greturi, ma doare abdomenul ca si cum ar trebui sa-mi vina din moment in moment dar nu a curs nici o picatura de ciclu. M-au durut sanii sapt trecuta, acum au stat. Am avut contact sexual dar a fost protejat. Ma gandesc ca e posibil sa-mi intarzie din cauza vreunei dereglari hormonale...pls dati-mi pareri!
pitique_blondine
Postat pe 12 Februarie 2010 11:26
Buna !nu esti singura, stai linistita..si eu am patit la fel la intreruperea anticonceptionalelor Yasmine..si am cateva luni de cand sunt fara menstruatie!!1am tot baut ceai de coada soricelului si am luat tinctura Branca Ursului fara nici un rezultat....ma intreb oare solutia e sa revenim la Yasmine?
mosescucris
Postat pe 12 Februarie 2010 11:47
De la: mosescucris, la data 2010-02-12 11:47:14Buna !nu esti singura, stai linistita..si eu am patit la fel la intreruperea anticonceptionalelor Yasmine..si am cateva luni de cand sunt fara menstruatie!!1am tot baut ceai de coada soricelului si am luat tinctura Branca Ursului fara nici un rezultat....ma intreb oare solutia e sa revenim la Yasmine?




poi cum sa revenim daca nu vine menstruatia???
pitique_blondine
Postat pe 12 Februarie 2010 18:14
INCERCATI....MERITA!!!!

http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=zghiby&id_user=5582
gaby_scumpyk
Postat pe 23 Februarie 2010 14:10
buna....si eu am aceeiasi problema dupa anticonceptinalele yasmin..am luat o luna si au trecut deja 3 luni si mie nu imi mai vine sper sa nu fie nimik grav eu maine o sa merg al un control...tinetimi pumni plzz..o sa va scriu ce mi sa zis la comtrol
kudika122512
Postat pe 28 Februarie 2010 07:22
Buna,
Si eu am luat anul trecut Yasmin timp de o luna, si le-am intrerupt pentru ca imi era rau, aveam stari de voma si ameteli destul de nashpa, asa ca am decis a nu le mai iau. insa de atunci ai inceput problemele... Prima luna dupa ce le-am intrerupt mi-a venit normal, dupa aceea timp de 2 luni mi-a intarziat cate jumatate de luna, apoi timp de 2 luni nu mi-a venit deloc. In august mi-a venit, desi nu ma asteptam, si m-a tinut destul de mult timp, adik 8 zile si un debit foarte mare, apoi iar a sistat. Am fost la doctor, desi tot ce facusem fusese protejat... Mi-a dat niste pastilutze ca sa iau timp de cinci zile, dupa mi-a venit, cu dureri si tot tacamul, a doua luna mi-a venit de doua ori, iar luna asta nu mi-a venit deloc...Tin sa mai adaug ca am facut sute de teste de frica desi am avut contact protejat mereu cu sotul meu.
connie_healthy
Postat pe 2 Martie 2010 12:29
Ce pastilute ti-a dat ca si eu am o intarziere?
evaszakacs
Postat pe 2 Martie 2010 17:50
Buna tuturor! am revenit cu o veste buna! mi-a venit intr-un final menstruatia! Sotul meu stia mai bine decat mine cand trebuia sa-mi vina(rusine sa-mi fie). Acum sa va explic: atunci cand luam anticonceptionale, hormonii din ele ne deregleaza corpul,(in primul rand se deranjeaza glanda tiroida) in sensul ca menstruatia vine o data la 4 sapt, pe cand in mod normal vine la 30-35 de zile.Asa a fost la mine. La ac imi venise pe 10 ianuarie2010, deci teoretic trebuia sa-mi vina pana pe 10 februarie nu?insa practic lucrurile au stat altfel si mi-a venit pe 20 febr. asa cum in mod normal imi venea inainte sa iau ac. Sper ca v-am lamurit si poate cele ce patesc ca mine vor sti cum sa procedeze pe viitor.
pitique_blondine
Postat pe 3 Martie 2010 20:24
De la: mosescucris, la data 2010-02-12 11:47:14Buna !nu esti singura, stai linistita..si eu am patit la fel la intreruperea anticonceptionalelor Yasmine..si am cateva luni de cand sunt fara menstruatie!!1am tot baut ceai de coada soricelului si am luat tinctura Branca Ursului fara nici un rezultat....ma intreb oare solutia e sa revenim la Yasmine?


nu, poti lua un stimulent din plante pt reactivarea activitatii overiene,dar sa nu fie branca ursului, asociat cu ulei de primula si vitamina E.
camiflorea
Postat pe 3 Martie 2010 20:49
De la: kertes, la data 2010-03-02 17:50:59Ce pastilute ti-a dat ca si eu am o intarziere?


nu merge la toata lumea acelasi tratament.. de obicei medicii indica alti hormoni de substitutie a conraceptivelor, ca orice hormon artificial poate avea si efecte secundare... totusi, tot medicul e cel mai indicat sa iti recomande ceva, nu forumistii.
camiflorea
Postat pe 3 Martie 2010 20:51
De la: pitique_blondine, la data 2010-03-03 20:24:03Buna tuturor! am revenit cu o veste buna! mi-a venit intr-un final menstruatia! Sotul meu stia mai bine decat mine cand trebuia sa-mi vina(rusine sa-mi fie). Acum sa va explic: atunci cand luam anticonceptionale, hormonii din ele ne deregleaza corpul,(in primul rand se deranjeaza glanda tiroida) in sensul ca menstruatia vine o data la 4 sapt, pe cand in mod normal vine la 30-35 de zile.Asa a fost la mine. La ac imi venise pe 10 ianuarie2010, deci teoretic trebuia sa-mi vina pana pe 10 februarie nu?insa practic lucrurile au stat altfel si mi-a venit pe 20 febr. asa cum in mod normal imi venea inainte sa iau ac. Sper ca v-am lamurit si poate cele ce patesc ca mine vor sti cum sa procedeze pe viitor.


in mod normal menstra trebuie sa vina la 28 de zile, dar cum biologia nu-i matematica, nu toate femeile au acelasi interval de timp intre ovulatii, al tau este de 35 de zile, alte persoane au doar 21 de zile fara sa fie patologic... reglarea artificiala a menstrei poate duce la dereglari hormonale, dar nu-i litera de lege sa li se intample tuturor.
camiflorea
Postat pe 3 Martie 2010 20:54
BUNA.AM SI EU O INTREBARE. ESTE PRIMA LUNA IN CARE IAU YASMINE SI SUNT IN A 3 A ZI DE PAUZA SI INCA NU MIA VENIT MENSTRUATIA.ESTE CEVA NORMAL?
healthy013630
Postat pe 7 Martie 2010 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dureri cumplite la menstruatie...ajutor :(( 99 De la: b3_inlove 17 Februarie 2021 17:32
steriletul 4 De la: kudika413167 15 Iulie 2011 21:26
daca incepi viata sexuala 54 De la: Barbie30_ 16 Iunie 2011 15:36
cuvinte 24 De la: GreenBubbles 11 Februarie 2010 10:10
Amenoree primara 4 De la: kudika341784 28 Noiembrie 2012 17:29