Setari Cookie-uri

bruxismul, o boala?

iubitul meu are o problema de ceva timp, bruxism! adica i se inclessteaza maxilarul si incepe sa scartaie din dinti dar toate astea le face inconstient in timp ce doarme. are cineva vreo solutie?
mai ales ca incepe sa aiba si dureri de dinti!!!
ema_ghitiu
Postat pe 16 Februarie 2010 13:43
Iubitul tau trebuie sa faca niste analize la nivelul calciului in organism si pe urma sa mearga la un dentist care sa-i faca o proteza pentru noapte (asa cum poarta boxerii in timpul meciurilor).
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 20:03
De la: ema_ghitiu, la data 2010-02-16 13:43:10iubitul meu are o problema de ceva timp, bruxism! adica i se inclessteaza maxilarul si incepe sa scartaie din dinti dar toate astea le face inconstient in timp ce doarme. are cineva vreo solutie?
mai ales ca incepe sa aiba si dureri de dinti!!!


Ce ciudat,chiar nu stiam ca,chestia asta e o boala.Cand eram mai mica stiu ca si eu faceam asa in somn ..ma mai trezea mama ca sa incetez ca era de-a dreptul enervant acel sunet ..acum nu mai patesc asa.
Sabrinutza_healthy
Postat pe 20 Februarie 2010 00:12
Bruxismul se poate trata prin homeopatie. Cautati un medic homeopat bun.
sanatate!
kristina007
Postat pe 20 Februarie 2010 09:29
hei...medicul dentist ii poate face niste gutiere..un fel de "proteze" cum a zis cineva..dar sunt transparente le poarta doar noaptea si previn abraziunile dentare ce pot aparea...in rest aceasta afectiune apare in general datorita unor factori psihici..cel mai frecvent stresul..este ok sa mearga la un medic stomatolog si sa ii faca un control.. succes :)
jo123
Postat pe 21 Februarie 2010 09:00
Parerea mea este ca trebuie sa cauti cauza nu sa atenuezi efectul....repede si-ar vinde marfa tehnicienii dentari .Candva imi amintesc ca si eu pateam asa ceva , dar ma trezeam singura sau ma trezea sotul meu.Pentru ca nu erau prea dese nu m-am ingrijorat, le-am considerat ca fiind aceleasi motive ca in copilarie cand umblam prin casa dormind...dar cu scop precis.Am trecut pe nesimtite de aceasta perioada.Dar daca devin prea dese exista un motiv, este bine sa faceti niste analize la un laborator de incredere (pentru ca mai nou aud ca sunt si medicamente si analize falsificate)As face si o gluma daca-mi permiti,,,lasa-l sa vorbeasca mai mult, sa se exteriorizeze mai mult.Sfatul nu este intamplator.Este un sensibil sau introvertit? Poate fi un motiv.Sanatate!
Donamishi
Postat pe 21 Februarie 2010 10:36
sau sa nu aiba probleme cu inima...posibil
iordyutza
Postat pe 21 Februarie 2010 11:42
eu il las sa vorbeasca dar nu e nevoie ca vorbeste si asa destul iar in legatura cu stresul nu reusesc sa il calmez. se enerveaza repede si se manifesta nu stiu daca asta e cauza dar e suparator. eu nu pot dormi noaptea! si daca face analize care ar putea fi specifice pt asa ceva?
ca face un set dar... in plus are probleme amigdaliene de cand era mi si ASLO crescut. sa fie vreo legatura?
ema_ghitiu
Postat pe 21 Februarie 2010 12:52
Psihoterapie; asta rezolva de la radacina situatia.
Astfel scapa si el si tu de "problema".
Trebuie sa se relaxeze.
Poate si un masaj de relaxare ar ajuta..., spun asta pentru ca uneori barbatii evita psihologii...
EKaterina
Postat pe 21 Februarie 2010 14:37
Buna,
Si eu am avut o astfel de problema(doar stringeam din dinti, nu scrisneam)si am rezolvat-o cu ajutorul medicului homeopat. Du-te si tu cu prietenul tau si sunt sigura ca vei rezolva. E neplacut, pt ca ajunge sa te doara maselele si dintii. Sa cauti insa un homeopat bun. Succes!
cristela3472
Postat pe 21 Februarie 2010 16:17
Buna
eu stiu ca provine de la lipsa de calciu. Incearca o periada calciu cu vit D3 si mai vezi ce se intampla.
carmen24
Postat pe 21 Februarie 2010 19:43
Buna! Si sotul meu are aceeasi problema. Este foarte suparator. Cand scrasneste din dinti ma trezesc din somn de la sunete. Eu il apas pe muschiul situat la imbinarea maxilarului si se linisteste. Nu stiam ca exista un remediu pentru problema asta. Multumesc pentru celelalte sfaturi postate. Sigur o sa mergem si noi la un homeopat
nicoleta_bitlan
Postat pe 21 Februarie 2010 21:05
BUNA. unul din gemenii mei, mai cu seama fetita mea de 8 ani a inceput sa scrasneasca din dinti nu de mult timp, cam de cand am reusit s-o dezobisnuiesc de supt degetul mare(fratele ei geaman inca are aceasta problema si de la NPI mi-a recomandat doctorita sa nu-i stresez cu diverse trucuri care mai de care mai usturoase sau amare ca sa scape de acest lucru, fiindca o vor face de la sine)insa pare se ca, fetita a scapat de una si a dat de alta problema. daca spunea cineva pe Forum ca se poate rezolva homeopatic aceasta boala, as prefera asa in loc de un tratament alopat.sper sa reusim astfel ca sa va pot oferi si voua noutatile rezultate in urma tratamentului pe care-l voi primi pt. ea. ;)
lauricia_ar
Postat pe 22 Februarie 2010 13:44
Daca nu se incearca o metoda de protectie a dintilor datorita scrisnitului dintii se pot sparge.
asa ca lasati stomatologii sa-si faca traba ca oricum tot la ei ajungi cind ti s-a spart dintele.
Si faceti analize la nivelul calciului in singe.
micabis
Postat pe 22 Februarie 2010 18:41
eu sincer nu cred in medicina homeopata! dar daca va fi nevoie vom incerca si la un homeopat in disperare de cauza! pana la urma incercarea moarte n-are.
ema_ghitiu
Postat pe 22 Februarie 2010 22:19
Am un baietel de 6ani care scrasneste cateodata din dinti,ma inteteseaza cauza dar si ce sa fac
kudika179207
Postat pe 23 Februarie 2010 10:39
eu si fratii mei avem bruxism de cand ne stim si mama ne-a spus ca este ereditar (bunicul avea) mai apoi si copii fratilor au, asa ca este posibil ca la sotul tau sa fie ereditara chestia! Medicul dentist m-a sfatuit sa pun proteza in timpul noptii astfel o sa ajung fara dinti...
corynna27
Postat pe 23 Februarie 2010 13:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nici anticonceptionale, nici prezervativ, atunci ce? 55 De la: kudika226898 14 Octombrie 2010 18:21
Ce se intampla ? 26 De la: kudika_12467 30 August 2012 14:01
Vreau sa fiu mama purtatoare...2015 12 De la: kudika_979927 25 Iunie 2015 22:02
mama surogat 4 De la: healthy014228 2 Ianuarie 2011 04:31
Sarcina si vitaminele 7 De la: kudika_13321 31 Octombrie 2012 17:57