Setari Cookie-uri

fetita mea nu ia sirop

Va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu o idee despre cum as putea sa o conving pe fetita mea de 4 ani sa ia siropelul (de orice fel).
Acum, de exemplu, are o infectie urinara, iar d-na dr pediatru mi-a recomandat Sumetrolim, dar nu reusesc sub nicio forma sa o fac sa il ia.
Pastile nu ii pot da intregi, fiind prea micuta, iar pisate am incercat cu miere, in lapte etc.
Va rog sa imi dati un raspuns daca ma puteti ajuta.
Multumesc
crissyana
Postat pe 21 Februarie 2010 09:22
Siropurile pentru copii au mirosuri placute, si gust si mai placut. Fetita ta ar trebui sa miroase siropul.Da-i sticluta sa o miroase. Nu i-o pune tu in mina ci lasa sticla pe masa si spune-i sa miroase sticla si doar atit. Ar trebui sa aiba incredere in tine. Daca ai o alta sticluta de medicamente goala pune-i in ea doar o doza si lasa sticla la indemina ca ea sa o "studieze". Nici macar nu-i mai spune sa ia siropul.
Copiii sunt curiosi si fac exact ce nu au voie sa faca.
Deci lasa-i sticluta cu doza la indemina si spune-i sa nu o atinga ca e pentru alt copil (gesesti tu un nume pe care ea il cunoaste).
Si spune-i ca celalalt copil are infectie urinara si ii trebuie siropul ca sa se faca bine sa nu o mai doara cind face pipi.
Ai sa fii surprinsa.

Succes!
micabis
Postat pe 1 Martie 2010 18:51
fa o incercare simplta, prima data pe tine...daca introduci ceva in gura, orice aliment ar fi si in acel timp te tii de nas, nu-i simti gustul...incearcaasa si cu fetita ta, luati asta ca pe o joaca, prima data cu ceva alimente sa se convinga ca nu va simti gustul...eu asa am procedat cu fata mea, si acum ia singura cand are nevoie de ceva tinandu-se de nas !!!!!
4Life
Postat pe 1 Martie 2010 19:43
va multumesc mult pt raspunsuri
voi incerca
crissyana
Postat pe 6 Martie 2010 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Posibilitate de sarcina ? 17 De la: Blondis12 6 August 2013 14:53
Analize utile inainte de a ramane insarcinata 3 De la: Cecy_S 16 Aprilie 2013 11:41
Nu stiu ce sa fac 26 De la: kudika499581 26 Martie 2012 19:18
vezica hiperactiva 3 De la: cody 3 Februarie 2010 15:09
Viitoare mamica cu posibilitati financiare modeste 14 De la: Stefana_Alexandra_Aflacailor_Pop_1 13 Mai 2014 09:16