Setari Cookie-uri

o rugaminte pt toate femeile si fetele

se vb putin de cancerul de ovare...nu are simptome dar este f grav...va rog sa faceti controale de rutine...eu la unul din aceste controale am descoperit un cancer de ovar la 23de ani..a fost un cosmar tot anul 2009 dar am depasit momentul...doar pt rusinea fata de medici sau din comoditate nu merita sa treceti prin asa ceva: vi se ia dreptul la copii, va cade parul, chimioterapie-otrava curata, etc etc , sau poate fi nociv daca e in stadiu avansat...cu o trimitere de la dr de familie nu va costa nimic.m-as bucura sa stiu ca macar una din voi m-a ascultat...o faceti pt voi
k_mizi
Postat pe 18 Februarie 2010 00:40
Eu mereu imi fac asfel de control si totul e ok.
kudika098645
Postat pe 20 Februarie 2010 09:33
De la: mizi, la data 2010-02-18 00:40:20se vb putin de cancerul de ovare...nu are simptome dar este f grav...va rog sa faceti controale de rutine...eu la unul din aceste controale am descoperit un cancer de ovar la 23de ani..a fost un cosmar tot anul 2009 dar am depasit momentul...doar pt rusinea fata de medici sau din comoditate nu merita sa treceti prin asa ceva: vi se ia dreptul la copii, va cade parul, chimioterapie-otrava curata, etc etc , sau poate fi nociv daca e in stadiu avansat...cu o trimitere de la dr de familie nu va costa nimic.m-as bucura sa stiu ca macar una din voi m-a ascultat...o faceti pt voi


Chiar m-ai speriat cu chestia asta..eu am avut probleme cu ovarul drept,am avut un microb urat si norocul meu a fost ca nu am mers prea tarziu incat sa ajung la cutit ...am sa merg si eu sa imi fac un asemenea control,nu l-am facut niciodata dar nici nu mai stau pe ganduri .Toate cele bune!!
Sabrinutza_healthy
Postat pe 20 Februarie 2010 17:22
spui cu o trimitere rezolvam totul.te inseli.eu de exemplu aveam o raceala urata, anexita bilaterala mi s-a spus cand m-am dus l primul medic ce apartinea de o policlinica, eu i-am spus si insitam ca am dureri doar pe partea dreapta, doctora nimik, e anexita bilaterala, am facut 3 tratamente cu antibiotice unul dupa celalalt si nu mi-a trecut, am fost si l un chirurg ca ma gandeam l un moment dat sa nu fie apendicele inflamat, si asistenta de la chirurgie mi-a recomandat un medic ginecolog. am fost l el acum 2 luni, aveam trompa inflamata doar pe partea dreapta sa vazut doar l ecografie, el la control nu a mai simtit-o. si surpriza p ovarul stang era un chist de 4 cm.cat ovarul mi-a spus si cea care se ocupa de ecografii. si mia dat anticonceptionale, cervugid ovule si niste supozitoare care se administreaza doar l menstruatie. mi-e personal mi-este teama sa nu ajung l operatie sau chiar l cancer tocmai de aceea vreau sa te intreb care e diferenta daca stii.intre un chist si cancerul in sine.
kudika_bibi
Postat pe 26 Februarie 2010 12:56
daca este foarte mare e posibil sa faci o interventie chirurgicala si sa fie totul ok...dar un chist de asemenea dimensiuni poate fi chiar o tumora maligna (asta se vede dupa anatomia patologica).diferenta intre un chist si cancer este adat de felul alei chist:malign sau benign.sfatul meu e sa cauti un medic bun...da, am spus cu trimitere medicala, pe care o iei de la med de fam si mergi in spital la un profesionist...nu e adev ca cei particulari sunt mai buni, majoritatea medicilor din spital au si un cabinet particular ...diferenta este pretul...daca te mai pot ajuta o fac cu placere...e ventual daca esti din moldova iti pot recomanda cativa medici in iasi...sanatate!
k_mizi
Postat pe 26 Februarie 2010 15:09
chisturile ovariene se datoreaza dezechilibrelor hormonale. Se trateaza f. usor daca gasesti cauza. complicatii pot apare daca; ai o infectie netratata, un stafilococ etc. Chisturile pot dispare si fara tratament. Orice femeie odata la 4,5 ani, sufera modificari hormonale. Sau atentie la anticonceptionale. Ginecologul sau endocrinologul este in masurasa-ti dea medicatia corespunzatoare, functie de toate problemele care le ai genitaal, rinichi, vezica. Anticonceptionalul se prescrie de mexdic care va tine cont de problemele dvs. Aici este problema, chisturile poat dispare, daca ei anticonceptionalul care ti se potrivaste.
Dorina
dorina27
Postat pe 26 Februarie 2010 15:51
ai dreptate...cei mici intr-adevar sa trateaza usor dar cand deja au o dimensiune mare e problematic...de obicei e altceva cand sunt de cativa centimetri
k_mizi
Postat pe 26 Februarie 2010 15:58
De la: mizi, la data 2010-02-18 00:40:20se vb putin de cancerul de ovare...nu are simptome dar este f grav...va rog sa faceti controale de rutine...eu la unul din aceste controale am descoperit un cancer de ovar la 23de ani..a fost un cosmar tot anul 2009 dar am depasit momentul...doar pt rusinea fata de medici sau din comoditate nu merita sa treceti prin asa ceva: vi se ia dreptul la copii, va cade parul, chimioterapie-otrava curata, etc etc , sau poate fi nociv daca e in stadiu avansat...cu o trimitere de la dr de familie nu va costa nimic.m-as bucura sa stiu ca macar una din voi m-a ascultat...o faceti pt voi



Buna!Am si eu o intrebare un pic prostuta.Cum ti s-a decoperit cancerul?La un control ginecologic obisnuit?.Am fost si eu la control ginecologic pentru ca ma durea burta (dupa ce am facut tratament cu indometacin 1 sapatamana),dar mi-a zis ca nu am nik,nici o boala,m-a durut pentru ca am fost racita (mi-a zis ca a fost ok ca am luat indometacinul)si mi-a mai spus ca am un chist mic pe ovarul drept.Imi pare f rau pentru tine:(
cami_goanga10
Postat pe 26 Februarie 2010 16:03
pt goanga- l-am descoperit la un control obisnuit de rutina...nu aveam nici un fel de simptome si ciclu regulat...initial mi/au spus ca e un ghist(8 cm)..dupa mai multe examene au descoperit ca e tumora si abia dupa analiza patologica mi/au pus diagnosticul...la tine daca e mic se trateaza simplu...conteaza sa/ti faci controale suficient de dese...
k_mizi
Postat pe 26 Februarie 2010 16:30
Multumesc pentru raspuns>:D
cami_goanga10
Postat pe 28 Februarie 2010 20:14
pentru alintici draga si eu am fost operata de chisturi p ovare trompe infundate a fost ceva urat acum 4 ani aveam doar 21 de ani sa stii k mi a fost foarte frica dar a fost tt bine,dak ai probleme nu sta s astepta ,eu m am dus intr o faza urata mi se sparsese chisturile a fost f grav nu vreau sa te serii dar mergi si rezola din timp.............cu toate k ele mai mult k sigur reapar.mie mi au aparut din nou sincer am obosit sa ma tt lupt dar trebuie ,,,,,,,,acum am iar unu p ovarul stang.....o sa vad daca pot sa scap fara operatie daca nu ,nu am ce face te pup si fii curajoasa.
ionella_healthy
Postat pe 3 Martie 2010 12:40
ai dreptate, chiar ma sperie gandul acesta.
miurlica
Postat pe 5 Aprilie 2010 14:49
iti multumesc din tot sufletul pt mesajul tau .momentan nu sunt in tara dar sapt viitoare ajung si primul lucu pe care am sal fac este sa merg la control.am 21 ani.pup si multa sanatate
elmagica
Postat pe 6 Aprilie 2010 00:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Varsta...bat-o vina....... 25 De la: office_salinasusesi_ro 9 Mai 2010 10:05
Donez rinichi 1 De la: healthy016505 23 Mai 2010 15:13
o rugaminte pt toate femeile si fetele 13 De la: inimioara_magica 6 Aprilie 2010 00:37
litiaza renala 6 De la: bianca_grecu 21 Ianuarie 2010 10:34
Parodontoza 20 De la: Swing 15 Iunie 2014 04:36