Setari Cookie-uri

Cosmetice naturale - fii frumoasa de Martisor

Fetelor, de cand am citit prima data de toate acele substante nocive din cremele si cosmeticele de pe piata am luat hotararea sa imi fac eu singurica toate mastile de ingrijire din produse naturale, asa ca le prepar acasa. Ceea ce e uimitor este ca dau rezultate, adica am un par sanatos, o piele hidratata si fina si ten fara probleme. pentru corp folosesc recipientul de la un fost spray cu ulei de masaj, in care am pus ulei de masline si puverizez pe corp cateva pufuri dupa fiecare dus. Pentru par aplic celebra masca: cateva linguri ulei de masline, 2 linguri miere, un galbenus de ou, 2 fiole vitamina e, 10 picaturi vitamina a, o jumatate de lamaie stoarsa si doua linguri de lapte, lasa sa actioneze juma de ora apoi ma spal cu sampoi. Pentru ten am un buretel special cu care ma tot curat ( e buretel plasa) si aplic masti cu argila. Si gata.

Doar ca acum am o problema cu unghiile... iau calciu, dar mi se cam exfoliaza... ce sa fac? Multumesc:)Si la mlti ani de martisor, sa fiti iubite!
carmen79
Postat pe 26 Februarie 2010 16:12
incalzeste putin ulei si baga ti unghiile in baia de ulei cald . Poti sta 20 min.- 30 min. SANATATE !
kudika184502
Postat pe 1 Martie 2010 07:15
poti sa incerci suplimentii alimentari care contin nutrienti din ingrediente naturale.
un antioxidant puternic, intareste unghiile, te ajuta sa ai un par sanatos si imbunatateste starea tenului.
asigura fitonutrienti cu proprietati nutritionale si antioxidante. sursa bogata de polifenoli care combat radicalii liberi ce ajung sa degradeze elastina tenului si stimuleaza eficienta capilarelor. promoveaza keratina, o proteina importanta a pielii, parului si unghiilor.

ca sa fii frumoasa in exterior este necesar sa actionezi si din interior, fii frumoasa in fiecare zi.
putem povesti mai multe despre suplimentii alimentari, antioxidanti, controlul greutatii, etc. si pe email: viorica_2001@yahoo.com

destin67
Postat pe 1 Martie 2010 07:56
Buna,

Eu am gasit niste produse super , naturale 100%, produse de un laborator din Italia Erbe E Vertu. Sunt certificate eco bio cosmetic. Se vede intr-adevar diferenta.

Eu le achizitionez din urmatorul magazin online: http://www.magazine-online.ro/romdesimed/.

valy_cy
Postat pe 1 Martie 2010 08:09
primavara apare astenia mai ales ca dieta de iarna in Romania e foarte saraca in vitamine. unghiile tale se exfoliaza din cauza hipovitaminozei. probabil o lipsa de minerale precum zincul,sulful si fierul, si o lipsa de vitamine din complexul B,E si A. ca sa fii frumoasa trebuie sa te ingrijesti nu doar cosmetic, ci si intern.
mancarea romaneasca e de obicei extrafiarta si nutrientii se pierd, mai ales vitaminele din complexul B si vitamina C,care ajuta la fixarea calciului. incearca sa nu distrugi prea tare legumele cand le gatesti, sa ramana intacte si sa crontaie cand le mananci. apoi, poate nu consumi destule proteine, oua pentru sulf si carne pentru fier. bea zilnic 2 litri de apa pentru hidratarea organismului. daca ai posibilitatea bea sucuri naturale stoarse.
in rest, unghiile se pot exfolia si daca ai vreo micoza a unghiei, dar nu cred ca e cazul la tine.
eu folosesc creme de la Olay si lotiune cu extract natural de Calamancie(un fel de lamaie mica). apropo, incercati sa nu expuneti fata prea mult la soare ca veti face riduri prematur.
sanatate!
alexandra25
Postat pe 1 Martie 2010 09:16
si mie mi se exfoliaza unghiile foarte tare. imi dau cu lamaie pe unghii(freci unghiile cu o felie de lamaie si stai 5-10 min) aproape in fiecare zi
christinik
Postat pe 1 Martie 2010 10:29
HEMEL pentru unghii

Contine ulei de ricin si masline, uleiuri eterice de citrice si levanda, ceara de albine, vaselina, etc. Mareste procesul natural de crestere a unghiilor, intareste, regenereaza, previne ruperea lor si aparitia cuticulelor. Vindeca unghiile bolnave de micoze, folosindu-se si crema de calcaie.
ACETONA ULEIOASA CU BALSAM
Trucuri: Nu indepartati oja cu acetona concentrata sau cu dizolvant similar deoarece acestea distrug textura unghiei ducand la uscarea, exfolierea, subtierea sau ruperea unghiilor. Dupa indepartarea ojei aplicati "Hemel pentru unghii" si nu aplicati alt strat de oja cel putin jumatate de ora. Aplicati pe cuticule sau unghie cu miscari usoare. Nu uitati unghiile degetelor de la picioare
Revine uscarea, decolorarea, desuamarea si ruperea unghiilor.Combinatia de uleiuri vegetale si eterice de lamaie si portocale va incetini procesul de uscare si va insanatosi unghiile crapate si exfoliate.

HEMEL pentru calcaie

O crema cu multiple intrebuintari.Este un produs de ingrijire temeinica si tratament pentru portiunile de piele inasprita ca aceea a calcaielor crapate. Inmoaie si regenereaza pielea iar efectele benefice se resimt chiar de la a treia - a patra zi de tratament. Datorita efectelor sale anti-fungice si anti-bacteriene, este recomandata uzului zilnic. Se aplica prin masaj pe pielea umeda. Se recomanda in: vindecarea cosurilor de pe fata, arsuri (refacere rapida a tesutului), negi in combinatie cu crema de fata, inlatura mirosul neplacut si transpiratia picioarelor, inlatura bataturile(se pune putina crema pe batatura, batatura va iesi intreaga), circulatie slaba, psoriaza, eczeme in combinatie cu uleiul relax, inlatura vergeturile, herpes bucal, micsoreaza ridurile, estompeaza cicatricile, in plagi taiate, leziuni prin abrazare, nu si in plagi profunde, diminueaza durerea, dezinfecteaza si grabeste cicatrizarea corecta, inlatura senzatia de mancarime din diferite cauze, de pe urma contactului de plante sau din bolile infecto-contagioase ca varicela, rubeola, alergii,eritemul fesier al sugarilor. Cicatrizanta, epitelizanta, cu rezulate bune in degeraturi, escoriatii, furunculoze, acnee, herpes, hemoroizi, intepaturi de insecte, muscaturi, negi, datorita efectelor antimicotice, dezinfectant, hemostazice, antialergice, detumefiante, cicatrizante, antivirale, bacteriostatice. Spre deosebire de alte creme de calcaie, acesta nu este cheratolitica.
Crema pentru calcaie, dar este buna pentru orice bucatica de piele mai uscata, si chiar pentru zgarieturi sau rani, deoarece are proprietati antibacteriene si antimicotice. Pe ambalaj scrie “produs eficace ale carui posibilitati de utilizare depasesc cu mult menirea de baza”



PRODUSE HEMEL 100% NATURALE
De Ce Hemel?
1., Calitatea produselor - Cosmetica Hemel imbraca, ingrijeste si protejeaza pielea si corpul omenesc. Componentele benefice ale cosmeticii Hemel patrund adanc in tesutul pielii, la nivel de celula, de aceea efectele actiunii sunt imediat vizibile. Anumiti consumatori recomanda cosmetica Hemel ca medicament sau alifie. Compozitia biologica a cosmeticii Hemel este asamenatoare multor medicamente in medicina si farmacologie, dar cosmetica Hemel nu este nici medicament nici alifie, ci un produs cosmetic puternic, care la anumiti consumatori are rezultate vizibile.
2., Compozitia produselor - Fiecare produs individual reprezinta o combinatie de: extracte de plante medicinale, uleiuri eterice, uleiuri de plante ( migdale, masline, ricin…), produse apicole ( miere, ceara de albine….) si componente farmaceutic recunoscute preluate din natura, VITAMINE SI MINERALE.
3., Programul de produse - Programul de produse cosmetice Hemel este conceput in asa fel incat paleta de produse contine toate mijloacele de ingrijire care au afecte similare la: piele tanara si matura, bolnava si sanatoasa, precum si pielea in dezvoltare, indiferent de starea sau tipul genetic al pielii.
Patru grupe de produse:
- produse pentru INGRIJIREA PIELII
- produse pentru INGRIJIREA CORPULUI
- produse BABY
- SAMPOANE MULTIVITAMINE pe baza de miere si plante medicinale.
4., Pretul produselor - Majoritatea oamenilor se uita prima data la pretul produsului nu neaparat de calitatea produsului ei la Hemel produsele sunt de inalta calitate la pret rezonabil. Produsele Hemel sunt concentrate NU CONTIN APA cea ce inseamna ca un produs de ex. crema da fata puteti sa-l folositi trei luni de zile. Garantie Pentru toate produsele, Hemel garanteaza 100% pentru calitate. Orice client nemultumit are posibilitatea ca in luna curenta sa returneze produsele, cu inapoierea integrala a sumei achitate.
Toate produsele sunt complet naturale, 100% concentrate si de aceea se aplica pe pielea umeda, cu mainile umede, in cantitati mici. Sunt ecologice, netoxice, nu contin coloranti artificiali, arome artificiale, emulgatori si conservanti.
CUM folosim produsele de origine si componenta naturala?
Cosmetica cu continut de plante medicinale, respectiv extracte din plante si produse apicole, se aplica pe PIELEA UMEDA. In contact cu apa, se activeaza moleculele biologice ale plantelor medicinale din cosmetica Hemel.
Exceptie de la acest mod de folosire fac produsele pentru curatirea pielii(demachiante) care au efecte positive si asupra pielii uscate, precum si Cosmetica Body care are efecte similare asupra pielii umezite si uscate.
Cosmetica cu continut ridicat de materii din plante cere CONSUM MARIT DE LICHIDE (zilnic 2-3 litri). Preparatele din plante au puternic effect DETOXICANT. Clatirea organismului de materii nocive se face prin intermediul rinichilor, fiind posibila doar alaturi de consum marit de lichide (negazate!!!).
CAND folosim produsele?
Nu exista reguli, cel mai bine atunci cand pielea o cere, respective dupa fiecare spalare a fetei, baie, umezire. Efectele optime se obtin daca se foloseste de minim doua ori pe zi, dimineata si seara.
CAT cantitativ?
De asemenea nu exista reguli, fiecare piele are alte necesitati, precum difera si necesitatile aceleiasi pieli in conditii diferite. Cantitatea optima este cea absorbita in intregime si care nu lasa urme pe suprafata. Este exact necesarul pentru piele. “Surplusul” de produs nu trebuie inlaturat prea repede, ci trebuie lasat sa fie absorbit 15-20 minute.
CUM pastram produsele cu continut natural?
Cosmetica naturala se ambaleaza in ambalaj ecologic.
Obligatia consumatorului este:
 Sa pastreze produsul in ambalaj original pe tot parcursul utilizarii,
 Dupa folosire, capacul trebuie bine inchis,
 Sa nu incurce si schimba capacele,
 Sa nu inlature capacul acolo unde el exista,
 Sa nu scoate continutul produsului cu mainile umezite, a nu pune surplusul inapoi in ambalaj,
 Produsele se pastreaza cel mai bine intr-un loc uscat, intunecat, racoros, (in dulapior si nu in frigider), departe de sursele de caldura,
 Uleiul Full pleasure si uleiul antirid nu trebuie pastrate la temperature inalte din cauza tehnologiei speciale de productie la rece.
P.S. In cursul schimbarii anotimpurilor, in functie de perioada cand au fost culese plantele si mierea, pot interveni modificari de culoare, miros, cristalizarea, fapt care nu diminueaza valoarea biologica a produselor.
Este un semnal de incredere ca produsul este 100% natural!
daca te intereseaza iulia_63@yahoo.com
lilica_63
Postat pe 1 Martie 2010 10:38
bravo,idei bune,nu strica,primeste pls un martisor si o floare de la mine
justmetraian
Postat pe 1 Martie 2010 10:53
HEMEL este solutia in toate!Contacteaza-ma pe cboldu @yahoo.com si iti spun ce sa faci!
kalyy
Postat pe 1 Martie 2010 13:41
Te felicit! Nimic nu este mai sanatos decat ceea ce este natural! Ar trebui sa aiba fiecare persoana aceasta deschidere catre o viata sanatoasa ! Legat de problema pe care o ai te sfatuiesc pentru inceput s-a faci analizele de calciu sa vezi cum stai , si daca ai intradevar carenta de calciu sa nu iei de la farmacie deoarece asimilarea este minima. Ati recomand un calciu foarte bun de la o companie chineza care se asimileaza in proportie de 98%. eu am avut mari carente de calciu si acum sant ok,iau o data pe an ceva de calitate si totul este ok.Daca stai bine cu calciul te rog sa ami scrii si ati voi spune ce sa faci ca sa rezolvi problema unghiilor , ceva simplu si eficient. ID-ul meu cornelia_nell@yahoo.com
lelly
Postat pe 1 Martie 2010 14:54
Buna tuturor! am si eu o problema,va rog sa ma ajutati.De 6luni mi se umfla pleoapa foarte tare si pielea devine aspra si citeodata am si mancarimi,pleoapa se umfla numai noaptea nu ma doare,dar arata foarte urat,sint suparata foarte tare,mi am facut toate analizele necesare,totul este ok.Am fost si la alergolog,mia zis ca sint foarte alergica la toat,fac tratament de3 luni cu vaccinuri si Flonidan,dar fara nici un pic de rezultat.Am mers si la acupunctura sperind ca ma ajuta,dar nu stiu ce sa zic,pina acum nici un rezultat.am fost la 5 sedinte de acupunctura si mai urmeaza vreo 15.Daca cineva are aceasi problema sau ma poate ajuta,va rog din tot sufletul ajutatima,pt.ca deja imi este rusine sa ies pe strada,ca arat ingrozitor.VA MULTUMESC.
healthy009383
Postat pe 1 Martie 2010 15:52
am si eu o intrebare
nu ai ramas cu sechele de la uleiul de masline?
eu da;))

am stricat 2 lenjerii superbe de pat si toate pijamalele mele;))
pe loc nu miroase urat..insa in timp(eu l-am folosit cam jumatate de an zilnic0 nu am mai putu scoate mirosul din lenjerii!
miroseau ingrozitor, si culme,a iemdiat dupa spalat si uscat!

of:(

acum ma dau cu ulei de masaj pt bebelusi de la nivea cu migdale (e sg care nu are dceat 3 ingrediente: parafina, migdale si inca ceva;) deci e de bine;) cu cat mai putine, cu atat mai bine, nu> si miroase si superb!
cristinne83
Postat pe 1 Martie 2010 20:50
AM SI EU O RETETA EXTRAORDINARA PT PAR.PT CAL-AM DECOLORAT ,L-AM VOPSIT LUNAR BLOND DE LA ARADACINA LA VARF ACUM CEI DREPT MI L-AM TUNS CEVA SI PE FIECARE SAPTAMANA IMI PUN O MASCA DIN 10 ML VIT A, 10 ML TINCTURA DE ARDEI IUTE, 10 ML TINCTURA DE BRUSTURE, 2 LINGURI ULEI MASLINE, 2 LINGURI MIERE. ESTE O MASCA EXTRAORDINARA .ACUM PATUL MEU NU MAI ESTE PLIN DE PAR ,BAG MANA IN EL SI NU SCOT NICI UN FIR DE PAR. DAR TOTUSI M-AR INTERESA CATEVA SFATURI PT TEN.CREDETI K DACA FOLOSESC VITAMINA A+VIT E AS AVEA PROBLEME IN SENSUL K MI-AR CRESET PARUL PE FATA?
mykr
Postat pe 1 Martie 2010 23:00
Pentru unghii eu folosesc asa: storci un pic de lamaie, adaugi cateva picaturi de ulei de masline si o linguritza de miere. amesteci bine si introduci degetelele cam cat ai tu chef sa stai asa. eu stau cam 10-15 min de manuta.
Pentru corp: dupa ce sorb o cafea buna, iau zatul ramas si il amestesc cu ulei de masline sau un pic de crema (tot in functie de chef )amestec bine intr-un pahar de unica folosinta (pentru a lucra cat mai curat)apoi printr-un masaj usor intind compozitia pe piele. ma infasor in folie alimentara si dupa o jumatate de ora sunt gata de dus. recomandat e sa stai alte 2 ore asa...dar eu nu prea suport uleiuri, grasimi etc chiar daca le recunosc valoarea.

Apreciez initiativa si sustin din plin cosmetica naturista.Felicitari!
andreea_8_11
Postat pe 11 Martie 2010 20:17
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 14 Martie 2010 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vopseaua blonda 13 De la: danilamarina84 5 Octombrie 2013 21:54
Machiaj semipermanent 4 De la: made_in_heaven 5 Septembrie 2011 03:21
Saloane pentru forma sprancenelor 40 De la: amalia79_healthy 5 Aprilie 2014 20:22
Iritatie dupa epilare 54 De la: OannahP 12 August 2013 16:38
Concurs cu un premiu minunat!!! 1 De la: MunecaChucky 29 August 2011 19:43