Setari Cookie-uri

un sfat din partea celor care au trecut prin asta...(condiloame-HPV)

buna fetelor..
va scriu in speranta de a afla cum v-ati descurcat cu acest virus. mai exact am facut in octombrie PAPs si mi-a iesit ASC-US -semnificatie nedeterminata, iar la descriere citologica scria ca am celule scuamoase superficiale cu nuclei crescuti in volum (x2,5-3), schitare de halou perinuclear, parakeratozice atipice, granulocite, C2. eu nu am aflat de acest diagnostic atunci pt ca nu am vazut foile. doctorul mi-a recomandat un tratament cu ovule betadine, supozitoare clafen si inca vreo 3 medicamente( antibiotice). pe 30 ianuarie am observat in zona genitala niste negi. am fost la acelasi doctor si mi-a facut un PAP dar eram in timpul menstruatiei( mentionez ca doctorul mi-a spus ca se poate diagnostica si pe sangele menstrual). intre timp mi-a prescris crema clotrimazol ( care din punctul meu de vedere nu a rezolvat nimic).in PAP-ul din 1.februarie mi-a iesit modificari celulare reactive asociate cu inflamatia. abia acum am aflat si eu de primul rezultat. m-am tratat cu condyline si de vreo saptamana nu mai am nimic.mi-au disparut.de 3 zile am inceput tratament cu ovulele cervugid.sper sa ma ajute cumva.dupa ce o sa termin cele 12 zile ma voi duce sa imi fac iar PAP-ul. as vrea sa imi spuneti ce tratamente ati urmat voi? a dat rezultate? dupa cat timp ati putut avea iar o viata sexuala normala? eu sunt optimista si sper din tot sufletul sa reusesc sa tin totul sub control. de acel baiat care m-a infectat m-am cam despartit deoarece este mai tot timpul plecat si comunicarea cam lasa de dorit. am cunoscut o alta persoana si ma tot gandesc la momentul in care va deveni poate ceva serios. imi este frica sa nu il infectez si pe el. oare mai pot avea o relatie normala cu cineva? am citit pe net ca eu avand condiloame pot infecta partenerul chiar daca folosim prezervativ. acum am inceput sa iau tinctura de echinaceea si ma tot informez ce as mai putea lua pt imunitate.sper sa trec cu bine peste. astept raspunsul vostru

va multumesc mult
dobre_denisa_mihaela
Postat pe 1 Martie 2010 10:50
Salut!Mie mi-au aparut prin iulie 2009 si a fost destul de rezistent pt ca nu dispareau complet, tot mai ramanea macar unul si era suficient.Pe langa tratamentul local aplicat de medicul dermatolog, am facut o cura de 3 luni cu aciclovir si isoprinosine, adica le luam 10 zile si 20 faceam pauza.Era vorba de 12 pastile pe zi(5 acic si 7 isop).Pe langa asta am urmat 3 luni cu produse de la forever pt intarirea imunitatii si de asemenea am luat de la plafar tinctura de propolis timp de 2 luni.Nu stiu cat au contat produsele astea naturiste, cert este ca in ultima luna, am fost la doctor si de 2 ori pe saptamana.A considerat ca trebuie sa insistam inainte sa mi vina menstruatia care favoriza aparitia lor.In prezent, nu mai am nimic de aproximativ o luna, sunt foarte fericita, mi am reluat si viata sexuala(am un partener stabil care a inteles si a fost tot timpul alaturi) si am terminat si toate tratamentele naturiste.Deocamdata vad ca e bine, sa vedem ce se va mai intampla pt ca exista posibilitatea sa reapara.Am uitat sa spun ca PAP -ul a iesit bine.Te pup. sanatate si nu dispera ca sigur se va rezolva si la tine.
stelyana_healthy
Postat pe 7 Aprilie 2010 10:16
continua tratamentul cu Cervugid si neaparat fa-ti Pap-ul la 3-6 luni. Trebuie sa monitorizezi rezultatele, ASCUS-ul ala se poate transforma in ceva mai rau. Si schimba doctorul, tratamentele pe care ti le-a dat nu se adreseaza infectiei cu HPV (poate aveai si altceva, care necesita antibiotic si restul medicamentelor). Pentru HPV sunt ovulele Cervugid, Cerviron si Colposeptine (puse dupa recomandarea doctorului), ca tratament intern. Pentru condiloame/negi/papiloame alegi una din metodele de indepartare (crema care arde, laser, acid etc) iar per ansamblu trebuie sa-ti intaresti sistemul imunitar, pentru ca numai acesta va lupta cu virusul si il va negativiza.

Tu vei avea virusul toata viata si il vei transmite viitorilor parteneri, chiar si cu prezervativ (sunt sanse mai reduse, dar tot sunt). Acum, ramane la latitudinea lor daca vor sa se riste. Vestea buna e ca acele tulpini care lucreaza la tine pe col, cele cu risc inalt, nu prea au cum sa-i afecteze - neavand col uterin, nu au cum sa dezvolte un cancer. In schimb, tulpinile cu risc scazut, cele care ti-au provocat negii, pot lucra la fel si la ei. Nu e chiar asa mare tragedie, ii vor trata si ei cum ai facut-o si tu. Mai departe, in cazul in care nu ramaneti impreuna, ei vor infecta viitoarele partenere si la ele vor exista aceleasi probleme cu care te confrunti tu, adica posibilitatea aparitiei unui cancer de col. Na, nu e prea placut ce spun, dar asta e realitatea. Aproximativ 80% din femeile active sexual sunt infectate cu HPV si fiecare e afectata dupa cum o ajuta organismul. Unele nici nu stiu ca au HPV, nu au simptome, in schimb altele fac cancer de col uterin si chiar mor, daca nu ajung sa-l trateze la timp.

Mult succes in lupta cu virusul si multa sanatate!
Narcisa_tesfio
Postat pe 29 Aprilie 2010 20:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SANI MOI DIN CAUZA ATICONCEPTIONALELOR 33 De la: oana_s 14 Decembrie 2009 10:02
Probleme la parul pubian 30 De la: aryy_92 6 Martie 2013 23:16
Ciclu menstrual intarzie de 4 zile , testul de sarcina negativ. 7 De la: Roxanaa_Mariia_1 16 Noiembrie 2013 16:24
URGENT BETA HCG ce inseamna? va rog eu este urgent 20 De la: kudika367017 11 Aprilie 2011 13:36
Planta maca 6 De la: gabita_d 9 Februarie 2011 08:47