Setari Cookie-uri

Intrebare despre Fortrans

Mi s-a recomandat o colonoscopie si trebuie sa iau Fortrans.Problema este ca in contraindicatiile acestuia se precizeaza :

Alterari grave ale starii generale (deshidratare, insuficienta cardiaca severa); afectiuni ale colonului, insotite de fragilitatea mucoasei; ileus/ocluzie intestinala.

Eu am efectuat un ct abdominal pe care l-am prelucrat in 3D in care se observa un diverticul mare intrat in bursa omentala. si o stenoza in zona mediana a colonului transvers.In plus colonul este plin cu fecaloame dure fiind si constipat.Astfel tinind cont de contraindicatiile Fortransului si de faptul ca acesta este un purgativ puternic nu este cumva contraindicat in cazul meu ? Se poate goli colonul si printr-o modalitate mai blinda ,eventual apoi sa iei Fortrans ?
healthy013669
Postat pe 8 Martie 2010 15:01
ai folosit un soft acreditat pentru imagistica medicala? e mai usor sa faci investigatii medicale neinvazive decit invazive, din nefericire de la distanta se pierd informatii. daca ai temeri in ceea ce priveste administrarea fortransului, poti sa ceri internare si sa fii sub observatie medicala in timp ce iei laxativul.
cred ca folosesti un site inadecvat pentru informatiile solicitate. un site medical ar fi mai indicat daca doresti informatii sigure.
alckimist
Postat pe 4 Aprilie 2010 14:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM SA SCAPI DE DURERILE DE SPATE? 86 De la: kudika_975304 13 Septembrie 2016 15:13
Regenerare nervoasa 44 De la: Smaranditza 10 Februarie 2010 12:20
uree serica scazuta! 3 De la: pisik 29 Iulie 2009 06:56
hallux valgum 1 De la: healthy011821 25 Martie 2010 11:35
MUZICA DE ASCULTAT IN MASINA 6 De la: andreearusu 8 August 2010 13:49