Setari Cookie-uri

ciuperca unghiei

Stie cineva cauza si vreun tratament pt ciuperca unghiei de la picior (inafara de a smulge unghia). Are o persoana apropiata care e f curata, stricta cu igiena.(..insa stim cu totii ca sunt tot felul de boli cu cauze f diferite)
angysmile_angy
Postat pe 26 Martie 2010 11:19

Buna! Poate incerca la farmacie - sunt tot felul de solutii, spray-uri si unguente cu efect antifungic, antimicrobian, etc. Sau poate consulta un dermatolog pentru a stii exact cauza si a primi un tratament adecvat. Nu de alta, dar se poate extinde si la celelalte unghiute si e pacat.
unghii_false_gel
Postat pe 14 Aprilie 2010 03:47
HEI, SUNT UNUL CARE AM SCOS UNGHIILE DE LA DEGETELE MARI DE LA PICIOARE DE TREI ORI. E GROAZNIC. AM UMBLAT PRIN TOT FELUL DE FARMACII SA GASESC CEVA MULTUMITOR. AM INCERCAT O MULTUMIE D E UNGUENTE, SI ALTE TRATAMENTE SI NU AU DAT REZULTAT. SE INTINSESE SI LA CELELALTE UNGHII.
DAR O FARMACISTA MI-A PRESCRIS PASTILE FLUCOVIM CATE O PASTILA LUNEA SI UNA VINEREA TIMP DE PATRU SAPTAMANI SI IMPREUNA CU PASTILA SE IA NEAPARAT CEVA HEPATOPROTECTOR. EU AM LUAT LIV 52. DECI, O PASTILA FLUCOVIM(7 RON/BUCATA)SI UNA DE LIV 52. NU E PREA SCUMP TRATAMENTUL DAR A DAT REZULTATE RAPID. CU CAT BOALA ESTE MAI VECHE, CU ATAT NU SE VOR VEDEA REZULTATELE IMEDIAT. DACA NU A INCEPUT SA CREASCA UNGHIE SANATOASA DUPA 40 DE ZILE, TREBUIE FACUT PAUZA 40 DE ZILE CA SA LUPTE SI CORPUL, SI APOI TREBUIE REPETAT TRATAMENTUL. SE FAC DOI ANI DE CAND AMFACUT ASA SI UNGHIILE MELE SUNT SUPER. FLUCOVIM NU SE DA CU RETETA.
SUCCES TUTUROR CELOR CARE VOR INCERCA. ACEASTA CIUPERCA ESTE DIN INTERIORUL CORPULUI SI NU TRECE USOR. ACELASI TRATAMENT MERGE SI LA UNGHIILE DE LA MAINI.
healthy012603
Postat pe 15 Aprilie 2010 07:44
pt ciuperca la unghii am luat pastile TERBINAFINE COMPRIMATE si unghiile au inceput sa se refaca. Atentie trebuie repetat tratamentul dupa un timp ca sa nu-ti mai apara si Lamisil unghuient pt dat pe picioare e ff bun pt ciuperca dintre degete. Dar la toate trebuie sa reperi tratamentul dupa un timp pt ca tinde sa-ti reapara, probabil si de la incaltamintea pe care o purtam acum.
cnina
Postat pe 15 Aprilie 2010 07:49
Cu ani in urma am rezolvat problema cu un produs de la firma "INSECT FARM" a prof.Ciuhri.Au site si produsele se pot primi si prin posta acum.Produsele sunt "eco" si f eficiente daca respecti strict tratamentul.Succes!
elenamunteanu_61
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:04
Buna. Da exista un aparat cu care se poate face tratament ptr.astfel de problema.Ati auzit de aparatul BIOPTRON.mai multe relatii pe adresa kitialbastru@yahoo.com
kudika026596
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:33

mama mea a avut aceeasi problema ca a ta si am cumparata din germania BATRAFEN lac de unghii nu unguent. adevarul este ca e putin cam scump. eu am dat 30 euro pe sticluta care este fr mic dar a avut rezultate. i-a trebuit vreo 3 sticlute. sa ai incredere ca este fr bun. eu am cautat si in tara dar nu am gasit lac ci doar inguent si nu a dat rezultate. bafta si multa sanatate.
tudor_edi@yahoo.com
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:45
desi recmandarea mea probabil te va oripila, stiu persoana care s-a vindecat punand pe ciuperca de la unghie hipoclorit de sodiu..adica Ajax....
seara inainte de culcare..min.7 zile..cu un betisor cu vata..
erika9
Postat pe 15 Aprilie 2010 08:58
nu stiu daca ceea ce am avut eu se numeste"ciuperca piciorului"dar se manifesta prin faptul k (la mine a ajuns numai la unchia degetului mare)apareau pe unghie denivelari,ingrosari ale unghiei,chiar pete pe sub unghie, apoi a cazut unghia;dermatologul mi-a spus k exista pastile care sa-mi rezolve probl.mai repede,dar ataca ficatul,asa k am primit un tratament f.ieftin si eficient, dar a durat cateva luni si consta in:Tinctura castelani, e o solutie cu care te dai pe toate unghiile(preventiv de 2 ori pe zi(coloreaza unghia park e vopsita si un unguent Medacter(nitrat de miconazol 2% cu care ma dadeam tot asa de 2/zi.Inainte de asta speli picioarele, le usuci bine(nu dai pe ele umede,pui o soseta pe care la tratamentul urmator o schimbi si pe cea folosita o speli(aveam numa'sosete de spalat)dar mi-a trecut,am unghii frumoase(inainte de asta am folosit tot felul de solutii costisitoare si care nu mi-au folositla nimic.Sper sa te ajute,dak ai problema asta
fairdealing
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:18
Unge-te cu clotrimazol (Clotrimazolul este un derivat de imidazol antifungic cu spectru larg) si stai cu picioarele la soare. Ciupercile NU TRAIESC LA SOARE!!! Poti sa te mai dai si cu otet!
ladycroft_healthy
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:24
incearca cataplasme cu otet (vata imbibata bine cu otet) pe zona afectata, deasupra se pune o folie de plastic si apoi se pune ciorap pt fixarea plasticului(ideal este o simpla punga de plastic). se vindeca si ciuperca unghiei si a pielii piciorului.
nycollette_2007
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:48
Am contactac si eu la unghiile mari de la ambele picioare si
dupa un tratament zilnic cu un spray de dezinfectat incaltamintea, care continea formol, am vazut cum dispar.Tratamentul l-am aplicat pana mi-au crescut unghiile si care sunt perfecte acum.Nu am consumat decat un tub care a costat 20 lei, si asta in timp.Dimineata aplicam dupa ce-mi spalam picioarele si seara la fel.Cu rabdare se rezolva totul.Multa sanatate!Sa va mai spun ca unghiile imi erau afectate cam 50%, se vedea ingrosatura in interior si culoarea diferita, apoi mirosul specific neplacut.Tin minte ca infectia am luat-o dupa ce am purtat papuci de casa pusi la dispozitie de o ruda, care nu accepta sa intri cu pantofii sau cizmele din holul de primire, in camere.
DANIELL
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:09
Buna,si eu am avut ciuperca la unghii, am vorbit cu o farmacista, care mi-a recomandat Fluconazol, 1 data pe saptamana(dar am luat si Flucovin, atunci cand nu aflam Fluconazol...)se ia neaparat cu un hepatoprotector, eu am luat cu Silimarina... a fost un tratament indelungat...dar am scapat de ciuperca
elenee55
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:30
Buna! Si eu am contactat aceasta ciuperca de la pedichiura. O am cred ca de vreo 2 ani, s-a intins de la o unghie la 4-5 unghii de la ambele picioare. ma dau cu Clotrimazol sol si ungunet dar degeaba. Nicio ameliorare.Nu mai aspun ca vara nu pot purta sandale. E ingrozitoare !!!
cristina_stef29
Postat pe 15 Aprilie 2010 11:06
HEI! TOATE CIUPERCILE SUNT SENSIBILE LA O SOLUTIE DE "TINCTURA DE IOD CU BENZOAT DE SODIU 2-3%! BADIJONATI DE DOUA ORI PE ZI TOATE UNGHIILE SI CIUPERCA DISPARE, IAR UNGHIA CARE CRESTE ESTE SANATOASA. ATENTIE LA BESTIILE DIN INDUSTRIA FARMACEUTICA CARE VA DISTRUG SANATATEA PENTRU NIMICA TOATA!
stolerulucian
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:53
Buna
Si eu ma confrunt cu aceasta problema de 1 an,mi sa recomandat de catre un medic dermatolog sa folosesc LOCERYL 5%,e ca si un lac de unghii,este f bun dar din pacate in farmaciile noastre nu se mai gaseste de ani buni,eu il iau din Ungaria,e destul de costisitor dar e foarte eficien.Sa stii ca orice ai folosi nu trece peste noapte,trebuie multa rabdare,fata de alte produse acesta la mine a dat cele mai bune rezultate si este si foare usor de aplicat,fata de alte produse care trebuie aplicate zi de zi,acesta se aplica o data pe saptamana.Multa bafta !
pisichat
Postat pe 15 Aprilie 2010 13:03
buna ziua,din pacate eradicarea ciupercii de unghie dureaza in timp,depinde de tipul cipuercii de durata instalarii pe unghie de varsta si de calitatea unghiei si mai ales de imunitatea fiecaruia in parte.Tratamentul care da rezultate satisfacatoare este fara doar si poate ORUNGAL pastile 2 cutii timp de 1/sapt dupa care 3 sapt pauza si se repeta tratamentul a cate 2 cutii dupa alte 3 sapt timp de 3 luni,combinat cu un hepatoprotector.
UNgiia trebuie sa creasca si sa fie curatata zilnic ciuperca de sub unghie,sa aerisesti bine degetele de la picioare,sa dezinfectezi incaltamintea si sa iei echinaceea pt imunitate 400 g de la walmark 1 cutie pe tot parcursul tratamentului.Nu mai folosi foarfecele care le-ai folosit cat timp ai avut ciuperca si lasa timp de regenerare unghiei dupa tratamentul cu orungal unghia inca arata grozanic timp de 4 luni caci in 6 luni creste unghia din carne complet regenerata,insa imunitatea unghiei odata ce a fost vatamata de funghi ramane vulnerabila toata viata iar o persoana care a re sensibilitate si predispozitie la funghii cu siguranta va face o recidiva la un moment dat.Incearca tratamentul exact asa cum ti l-am dat caci in cazul meu a dat roade...
PS Orungal 2 cutii-4 /zi fractionat 2 dimineata 2 seara timp de 1 sapt,cu 3 sapt pauza si repetat timp de 3 luni.
andreaV
Postat pe 15 Aprilie 2010 14:57
tratamentul onicomicozelor(asa se numeste in termen medical ciuperca unghiei) se poate face cu diferite tratamente de la solutii , unguente la pastile. In ceea ce priveste tratamentul medicamentos puteti sa luati preparate care au ca substanta activa: terbinafinum( TERBISIL, TERBINARAN, TERBINAFINA), itraconazol( OMICRAL-50 lei, ORUNGAL-e mult mai scump si e acelasi lucru), fluconazol(FLUCORIC, FLUCOVIM, FLUCONAZOL). Oricum cea mai buna indicatie vi-o poate da Dermatologul!!!
ralucadianaradu
Postat pe 15 Aprilie 2010 15:02
buna.fiecare vorbeste din experienta proprie dar microbul care formeaza ciuperca difera de o persoana la alta.Asa ca cel mai bun luctu e sa faci un consult la dermatalog.
multa sanatate
just_andreea
Postat pe 15 Aprilie 2010 15:38
Eu am pus comprese cu bitter suedez. Un tampon de vata imbibat bine in bitter ( Bano, ca altul mai bun nu stiu pe piata romaneasca) ,infasurat intr-o folie de plastic si apoi bandajat. Am facut asta o saptamana si am scapat de ciuperca. De la radacina,unghia a inceput sa creasca roz si curata.
healthy004826
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:34

Sotul meu are rezultate f.bune si i-a crescut unghia aproape complet si perfect sanatoasa ( deoarece ciuperca o macinase cam 3/4 )folosind oridecate ori are ocazia intr-o zi picaturi cu otet de mere facut in casa in amestec cu miere de albine, pe care il aplica pe toata unghia. Perioada de aplicare e de durata, dar rezultatele sunt garantate! Simplu si eficient!
juliya
Postat pe 15 Aprilie 2010 23:41
Salut !
pentru ciuperca incercati cu rostopasca planta vie, aceasta are in tulpina un lapte amar la gust. Cateva zile sa bandajezi degetul cu astfel de planta. Eu am avut astfel de ciuperca, prin anii 90* era la moda sa cumperi pantofi sekan si probabil asa am facut ciuperca dar, am avut si o batatura intre degete(degetul mic),am incercat o gramada de prostii inclusiv chirurgical, degeaba aparea din nou. Acum doi ani am stat mai multpe la tara,am cules aceasta planta pentru ceaiuri(fiere),Am pus pe batatura aceasta zeama,dar ma si bandajam cu frunza (prin curte nu ma vedea nimeni),Batatura s-a uscat ,in timp a cazut singura,Fara sa vreau mi-am dat seama ca am scapat si de ciuperca. Ei......., anul viitor ,am luat problema in serios si mi-am pus cataplasme pe toata laba piciorului si printre degete. Am scapat definitiv. Toti papucii din casa i-am pus intr-o punga din plastic cu un tampon de vata imbibat in formol,astfel i-am dezinfectat, valabil pentru toti membrii familiei. Aveti grija ca, va puteti reinfecta. Papucii de casa sa nu fie folositi de alte persoane, cand mergeti in vizita la cineva si va ofera papuci de casa, refuzati nu-i incaltati.
Un prieten fost coleg de serviciu, are o sora care este medic, acestuiai-a spus ca singurul remediu este ca, o data pe luna sa se de-a cu solutie de formol dar pune-ti 50% apa, este prea tare si se usuca pielea prea mult si deranjeaza.
O zi buna!.
dorina27
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:01
trebuie sa mearga la dermato,antrucat antibioticele luate la antamplare hranesc ciuperca.de aceea nu trec ci din contra fac m-ai mult rau.si eu am avut si am scapat ff greu,mergand an final la dermato.sanatate si bafta!
lety17
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:26
De la: healthy014707, la data 2010-04-16 15:26:06trebuie sa mearga la dermato,antrucat antibioticele luate la antamplare hranesc ciuperca.de aceea nu trec ci din contra fac m-ai mult rau.si eu am avut si am scapat ff greu,mergand an final la dermato.sanatate si bafta!
si la dermato ce ti-au facut,baie?
ene_m_gabriel
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:28
si eu am avut ciuperca la toate unghiile de la maini,si treptat mi-au si cazut.timp de 7ani am incercat tot felul de unguente(precizez ca nu pot sa inghit pilule).si insfarsit dupa 7ani am scapat fara nici un tratament dar nu am mai stors puroiul acela care era f.dureros,pursisimplu nu am mai umblat acolo si mi-a trecut
adina_bacanaru
Postat pe 16 Aprilie 2010 17:57
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-04-16 15:28:56
De la: healthy014707, la data 2010-04-16 15:26:06trebuie sa mearga la dermato,antrucat antibioticele luate la antamplare hranesc ciuperca.de aceea nu trec ci din contra fac m-ai mult rau.si eu am avut si am scapat ff greu,mergand an final la dermato.sanatate si bafta!
si la dermato ce ti-au facut,baie?


Daca nu vrei sa vorbesti despre ceea ce se discuta in topic...te rog abtine-te de la comentariile tale tampite care chiar nu-si au locul si rostul!
angysmile_angy
Postat pe 20 Aprilie 2010 16:23
Nu ene,nu mi-au facut baie dar ,daca esti interesat de baie anseamna ca nu ai apa calda acasa,ceea ce anseamna ca trebuie neaparat sa faci o baie,asa ca mergi tu pe ior ca ai apa suficienta sa te speli si este gratuit
lety17
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:15
exista 3 lacuri de unghii care contin o substanta activa numita cicpiroxum,,dar medicamentul are 3 denumiri cel contine in Germania se numeste BATRAFEN LAC DE UNGHII DE 3 ML-30EUR ,AQUAMIN-20EUR DIN SPANIA ,,SAU KITONAIL-15 EUR SE GASESTE SI IN ROMANIA LA FARMACIILE SENSI-BLU ESTE FF BUN ,SOTIA MEA A AVUT DE VREO 10 ANI PROBLEME CU UNGHIILE DE LA PICIOARE SI S-A TRATAT CU ACEST LAC
cristache79
Postat pe 14 Ianuarie 2012 15:29
Reteta dermatologie picior
(unghie ingrosata + picior de atlet + staturi cornoase crapate pe talpa)
1. Pudra: Talc 30g dimineata
Acid boric 0,3 g

2. Triderm 1 tub seara, interdigital

3. Tractopon 30% TRACTOPON
Tractopon reuneºte o gamã de creme cu uree destinate tratamentului pielii uscate, aspre, îngroºate, ce se descuameazã sau are tendinþa de fisurare.
Tractopon ajutã la ameliorarea afecþiunilor cutanate care se manifestã prin îngroºarea pielii ºi uscarea acesteia, apariþia de calusuri, descuamare sau tendinþa de a se fisura.
Crema ajutã la reducerea pruritului ce se asociazã uscãciunii pielii și dã o senzaþie plãcutã de catifelare.
De asemenea, scade profunzimea fisurilor din stratul cornos ºi împiedicã apariþia altora noi. Pielea îºi recapatã flexibilitatea ºi aspectul sãnãtos.
Crema Tractopon în varianta cu uree 15% este indicatã si in ingrijirea pielii diabetice, predispusa spre uscãciune ºi descuamare.

Aplicaþi o datã sau de douã ori pe zi. Spãlaþi ºi uscaþi pielea, apoi aplicaþi crema printr-un masaj usor, insistând în special pe zonele mai uscate ºi aspre , precum ºi la nivelul cãlcâielor fisurate. Folosirea regulatã a cremei duce la obþinerea unor rezultate foarte bune. Dupã aplicare, crema nu lasã film gras.

4. Sapun solid Sebium (Bioderma) Spalare 1 data la 2 zile, in rest doar cu apa

5. Flucoric 50 mg 7 zile

Aceasta a fost prima reteta
la a 2-a vizita la dr am reluat, dupa 2 zile pauza, tratamentul cu pastile flucoric (se poate lua FUNGOLON 50 MG, este mai ieftin si cont aceeasi subst) 7 zile, si am continuat cu unguentul cu uree si cu triderm, o data la 2 zile, pana se termina crema. Pentru ca nu am mai vrut sa platesc alta consultatie la dr, am mai cumparat o doza de fungolon, si am de gand sa mai iau, cu pauze de cateva saptamani, pana se vindeca unghia.
A, si medicul de familie, cand a vazut reteta, a zis ca ea foloseste triderm in fiecare toamna, preventiv
crisva
Postat pe 19 Ianuarie 2012 08:20
De la: lety17, la data 2010-04-22 10:15:38Nu ene,nu mi-au facut baie dar ,daca esti interesat de baie anseamna ca nu ai apa calda acasa,ceea ce anseamna ca trebuie neaparat sa faci o baie,asa ca mergi tu pe ior ca ai apa suficienta sa te speli si este gratuit


Are dreptate respectivul, mergi la Dermatologie, multi dermatologi mai ales cei tineri/tinere se uita si vb din burta, eventual iti sugereaza sa te operezi la rinichiul stang ca acela este vina.....dupa care e vandut.

Cu revenire la subiect, unii dintr-e voi sunteti in domeniu, ca atare un fel de reclama mascata, dar adevarul este ca 80%din populatie umbla la magazinele second hand si......,

1. Ori daca inviti pe cineva acasa la tine in vizita de: ceai, cafea, vorba, pat, mai uitativa cu cine stati de vorba, nu dati cu capul in neant.

2. Daca tot ai invitat, nu ii permite sa se descalte, accepta si tu deranjul, ciuperca se ia si de pe gresie, parchet si faianta. La pedichiura nu are rost sa mergi, de dat din fund stiti dar sa va taiati niste unghii ba, daca nu stii invata, exerseaza 2-3 saptamani si cu mana stanga si vei reusi, taie foi de hartie, pe care le-ai utilizat.

O seara buna tuturor.
kudika_10240
Postat pe 21 Iunie 2012 01:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tatuarea sprancenelor 1 De la: kudika437608 16 Septembrie 2011 20:35
super promotie de lansare 4 De la: i_love_lexa 14 Martie 2010 02:16
180 Another You , Salon infrumusetare Timisoata 1 De la: healthy013095 22 Februarie 2010 20:27
Nu-mi place cum se imbraca 25 De la: Brunet 29 August 2011 00:11
Radiofrecventa tripolara 2 De la: kudika_934107 25 Septembrie 2013 15:40