Setari Cookie-uri

hipomenoree, ce sa fac?

De 2 luni ma confrunt cu o hipomenoree (scurtarea menstruatiei la mai putin de 3 zile) si cantitativ imi curge foarte putin. Ultimele 2 menstruatii au durat doar 2 zile putand sa ma descurc cu absorbante zilnice. De fapt am cam 2 zile o scurgere maronie inchisa foarte putin, apoi imi vine cm foarte putin tot cam 2 zile si apoi iar maro incgis la finalul ciclului inca o zi.Intre menstre mai am si cateva scurgeri maro deschis si dureri abdominale.In rest cm este regulat la 28 zile. De la ce ar putea fi si ce sa fac???, ginecologul mi-a zis ca este dereglare hormonala si ca o sa-mi prescrie tratament hormonal dar nu stiu daca e bine, noi lucram si la un bebe de cateva luni si intarzie sa apara... Sunt f suparata, pana acum aveam un cm normal
mommom
Postat pe 5 Aprilie 2010 19:07

Daca controlul ginecologic nu a evidentiat modificari , este f. probabil sa fie vorba de o dereglare hormonala ; dovada si faptul ca nu prea functioneaza cu sarcina . Va recomand produsul german Femicur - in farmacii - , pe baza de plante , administrat din prima zi de menstra 3-6 luni ; se regleaza fluxul menstrual, se echilibreaza balanta hormonala si se permite astfel aparitia unei sarcini . Multa sanatate si succes . Dr S
healthy011235
Postat pe 20 Aprilie 2010 23:14
De la: mommom, la data 2010-04-05 19:07:16De 2 luni ma confrunt cu o hipomenoree (scurtarea menstruatiei la mai putin de 3 zile) si cantitativ imi curge foarte putin. Ultimele 2 menstruatii au durat doar 2 zile putand sa ma descurc cu absorbante zilnice. De fapt am cam 2 zile o scurgere maronie inchisa foarte putin, apoi imi vine cm foarte putin tot cam 2 zile si apoi iar maro incgis la finalul ciclului inca o zi.Intre menstre mai am si cateva scurgeri maro deschis si dureri abdominale.In rest cm este regulat la 28 zile. De la ce ar putea fi si ce sa fac???, ginecologul mi-a zis ca este dereglare hormonala si ca o sa-mi prescrie tratament hormonal dar nu stiu daca e bine, noi lucram si la un bebe de cateva luni si intarzie sa apara... Sunt f suparata, pana acum aveam un cm normal

Foarte mare atentie. Nu ginecologul trebuie sa prescrie tratament hormonal.
In amenoree primara*, tratamentul hormonal se prescrie de catre endocrinolog, pe baza determinarilor hormonale. Probabil; ai un deficit de hormon al cortico suprarenalei. Tratamentul se va prescrie functie de analiza si, cat % este deficitul. Deasemeni se va face o schema de tratament. Tratamentele hormonale daca nu sunt corect calculate/baza analizei, poate sa produca anomalii f. urate. Tratamentul va fi de lunga durata.
Deocamndata sunteti in faza incipienta, daca nu va tratati va disparea ciclul menstrual.
dorina27
Postat pe 22 Aprilie 2010 07:20
Va multumesc mult pentru sfaturi, o sa consult un endocrinolog si o sa-mi fac analizele necesare.
mommom
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:10
Draga mea , in niciun caz tratament hormonal .Daca mai vrei sa faci si un copil ...cu-atat mai mult .
Am si eu o prietena care in urma unei depresii a facut o tulburare endocrina foarte urata , n-a mai avut ciclu menstrual 2 ani....
Dar , de cateva luni consuma produse naturale si i-a revenit ciclul . Organismul nostru e cea mai perfecta masinarie , functioneaza perfect atata vreme cat ii dam ce trebuie . Eu aveam problema inversa , ma tinea cate o saptamana , uneori chiar si mai mult .
Am luat si eu ce mi-a recomandat ea si deja se vad schimbarile . Suuppeeerrr incantata sunt .
gabita_d
Postat pe 12 Mai 2010 11:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Scurgeri maronii 34 De la: Anonimma 23 Iunie 2015 21:47
Ce este stafilococul auriu si cum se transmite? 50 De la: roxigril79 2 Iunie 2015 17:51
paraziti intestinali 18 De la: 4Life 18 Decembrie 2009 15:07
Clinica Provita 4 De la: pn_mihaela 17 Septembrie 2009 19:59
rana pe col 180 De la: adnana 20 Aprilie 2010 21:23