Setari Cookie-uri

displazie severa .

ptr diagnosticul "displazie severa" care a fost pus in urma mai multor teste(papanicopau cu rezultat clasa 4 urmat de o colposcopie si o biopsie in cadrul Institutului Fundeni) ce as putea sa mai fac in afara faptului ca ar trebui sa suport o interventie chirurgicala undeva la mijlocul lunii septembrie...
Intrebarea mea este urmatoarea: Timpul .... este cumva un factor important??
Mentionez ca papanicolau a fost facut in luna martie 2008, iar restul in luna iunie, acum sa astept doar ..pana in septembrie???
Ar fi trebuit sa mai fac un HPV insa clinica nu are "reactivi ptr genotipare"....
Ma framanta gandul ce ar trebui sa fac sau ce ar fi trebuit sa fac??? Sa mai consult alt medic??? sa astept operatia??
g2na
Postat pe 30 Iulie 2008 17:06
Poate ar trebui o cura de detoxifiere ... daca vrei sa-ti ajuti cu adevarat organismul.
dusa
Postat pe 4 August 2008 17:22
adica?? mai exact . detoxifiere ....dar cum?
g2na
Postat pe 5 August 2008 15:10
In cazul displaziei detoxifiere se realizeaza in primul rand prin stimularea sistemului limfatic prin electroterapie. Daca doresti mai multe amanunte te rog sa-mi adresezi intrebarile tale pe mail euvita_mspa@yahoo.com.
dusa
Postat pe 6 August 2008 09:04
Lasa toate tratamentele aiurite la o parte si mai mergi la un medic. Iti recomand prof. dr. Petru Bratila - Euroclinic sau prof. Banceanu - Sp. Coltea. Aceste cure de detoxifiere nu fac decat sa iti manance banii, in cazul tau, sa profite de oamenii disperati dupa a-si reface sanatatea. Fii serioasa si mergi la medic, nu lua orice tratament care iti poate inrautati starea. Daca nu crezi, mai documenteaza-te asupra efectelor secundare ale acestor cure de detoxifiere, asta inainte sa apuci sa iei ceva, mai ales ca totul se face fara supraveghere medicala. Sper sa tii cont de ce ti-am spus, dar eu am constiinta impacata ca am incercat sa te salvez de la alte probleme pe care le poti capata din inconstienta. Succes si multa sanatate!
ego_healthy
Postat pe 6 August 2008 13:10
Sigur! Si sinuciderea e tot optionala. Deocamdata esti multumita si iti doresc din inima sa fii multumita in continuare. Dar cand aceasta falsa senzatie va trece, aminteste-ti cuvintele de mai sus.
Aminteste-ti de d-na Anca Parghel. Cu ceva vreme in urma declara cat se poate de convinsa ca a invins cancerul cu niste cure de detoxifiere. La nici cateva luni apare pe toate posturile stirea ca are deja metastaze in diverse organe. Din pacate, aceste tratamente nu fac decat sa ascunda simptomele unor boli care evolueaza ;i care reprezinta semnalul de alarma pentru orice faza incipienta, sau, in cel mai fericit caz, incetinesc temporar evolutia bolii (pe perioada tratamentului), dar nu o trateaza. Ori, o asememea boala, netratata, duce cu siguranta acolo unde nimeni nu vrea sa ajunga.
Dar, asa cum s-a afirmat, e doar optiunea fiecaruia!
ego_healthy
Postat pe 11 August 2008 12:59
TIMPUL este un factor esential. Cancerele sunt din ce in ce mai agresive si nu mai tin cont de varsta. Avanseaza extrem de rapid.
Genotiparea se poate face la MEDLIFE care este o clinica excelenta. Costa vreo 300 - 350 RON dar e important de facut.
In orice caz, eu am avut displazie simpla vara trecuta - data de HPV genotip 53 cu risc probabil crescut oncogen. Mi-a fost depistat la MEDLIFE, de care povesteam. Apoi m-am apucat de tratament homeopat in decembrie si acum 2 luni mi-am facut din nou genotiparea. SURPRIZA!!! Nici urma de HPV! Iar la colposcopie, rana a mai scazut in dimensiuni!
O alta prietena care face tratament homeopat pt. alte probleme de 5 ani incoace, a fost suspecta de HPV luna trecuta, s-a programat pt. analiza dar intre timp a fost la homeopat care i-a dat niste remedii si apoi la analiza iarasi surpriza: nici urma de HPV. Deci la ea a fost omorat virusul in doar cateva zile. Deci, sa mai zica cineva ceva de rau de homeopatie vreodata... E drept ca este esential la ce medic homeopat te duci. Eu merg la acelasi la care merge de 5 ani prietena de care povesteam si care e clar ca nu e un sarlatan. Pacat ca lumea n-are incredere ca niste buline mici albe tinute sub limba pot sa faca minuni in multe cazuri - atunci cand nu e prea tarziu, cand nu este o boala in stadiu terminal.
ankh
Postat pe 19 August 2008 17:00
Am uitat sa precizez ca in functie de stadiul unui cancer - daca este un stadiu de inceput, fara metastaze - homeopatul nu recomanda operatia ci prin tratamentul homeopat tumoarea este incapsulata ca sa nu se raspandeasca si este tinuta in frau. Homeopatii sunt de parere ca prin operatie, indepartand efectul doar, cauza ramane si organismul va recrea cancerul tot acolo sau in alta parte si eventual mai "in forta".
ankh
Postat pe 19 August 2008 17:05
dc astepti pana in septembrie pt interventia chirurgicala???eu am trecut prin asa ceva si nu este de gluma,am avut pap3 cu hpv 33.m-am operat la cantacuzino la dr Dima,o dr de nota 10.adresa mea de mess este Krysta62,daca vrei sa-ti impartasesc experienta mea nu ezita sa ma cauti.
krysta_healthy
Postat pe 20 August 2008 11:27
Draga Ankh,
Am tot respectul pentru medicina homeopata! Dar sunt cu adevarat sceptica in privinta "vindecarii" in trei zile. Poate diagnosticul initial a fost gresit sau analizele incurcate (mi s-a intamplat chiar mie! Noroc ca medicul a recunoscut ca nu erau probele mele acelea trimise la laborator, altfel ... cine stie!)sau poate exista alte cauze, dar asa ceva e mai greu de crezut. Insa mai sus era vorba de "cura de detoxifiere". O sa gasesti peste tot, pe net, prin oras, prin cutiile postale, etc., oferte pentru detoxifierea organismului, trimiti un plic sau faci o comanda si iti vin acasa niste pilule sau solutii sau ceaiuri , etc., care "detoxifica" organismul, chiar si numai anumite organe! Nu vreau sa iti spun ce sunt acesti falsi vindecatori si comercianti care percep "taxa pe prostie" pentru ca nu stiu din ce sa mai faca bani. Profita de credulitatea, naivitatea si disperarea unor oameni care chiar cred ca se pot vindeca prin "reziduuri sub forma de pastile". Exista undeva, langa Bucuresti, o adevarata "ferma" pentru cultura plantelor medicinale pentru detoxifiere sau solutii naturiste la problemele medicale. Din pacate, sotia acestui "vraci" a murit la varsta de 60 de ani, fara sa poata fi vindecata de sotul ei, chiar fara sa creada in toate aceste tratamente, desi il ajuta sistematic sa faca "potiunile". Pentru ei era o afacere cu care au reusit sa adune o avere considerabila, sa construiasca un adevarat domeniu, un ranch in toata regula, cu cai si manej, cu livezi si gradini, plus o casa cat alte 7 la un loc. Nu spun sa nu crezi ca tratamentele naturiste pot ajuta. Spun sa fim sceptici si sa selectam cu mare atentie ceea ce luam, inghitim sau folosim in alt mod. As mai putea sa scriu multe, ca de pilda ce se poate intampla din cauza unor substante daunatoare, dar va las libera apreciere. Moral, mi-am facut datoria si v-am atras atentia. restul depinde de fiecare din noi. Sanatate multa tuturor!
ego_healthy
Postat pe 20 August 2008 15:50
Draga Ego,
Ai perfecta dreptate in privinta tuturor sarlatanilor despre care povestesti. Au aparut ca ciupercile dupa ploaie iar eu sunt foarte sceptica din fire, deci mi-au trebuit cam 2-3 ani sa ma hotarasc sa merg la homeopat. Inca n-aveam hpv-ul dar aveam alte probleme, gen menstruatii foarte dureroase si abundente, cu cheguri, chist ovarian, uter fibromatos, constipatie cronica, etc. HPV-ul m-a facut sa ma hotarasc si acum regret ca nu m-am dus mai demult. Mi s-a rezolvat si problema menstruatiei, treptat-treptat, iar acum o luna am facut o serie completa de analize cam in valoare de 15 milioane lei vechi (prin firma la care lucrez) si pot spune ca de mult n-am mai avut asa analize bune pe toate planurile. Ma simt mai bine in general, sunt mai calma , mai optimista, mai increzatoare, a inceput sa-mi dispara si oboseala cronica...
Cu hpv-ul, ce sa zic, nu s-a terminat, chiar daca virusul s-a inactivat - ceea ce este extraordinar - tratamentul il urmez pentru ca rana aceea sa dispara, sa se rezolve complet. Medicul meu ginecolog este in orice caz "pe sufletul meu" si al homeopatei mele, pentru ca nu este pentru metode invazive si traumatizante, adica interventii chirurgicale, decat daca nu exista alta solutie. La mine a spus ca e de preferat sa ma tina sub observatie - colposcopie odata la 6 luni si din cand in cand control si cate un papanicolau. Papanicolaul mi-a iesit perfect, apropos. Mai bine decat anul trecut, cand imi iesise o inflamatie moderata (fara alte modificari suspecte de celule).
Am citit enorm despre homeopatie intre timp si ma fascineaza, mi se pare cu adevarat o treaba serioasa. Poate face chiar minuni - desi homeopatii spun ca nu face minuni - daca incepi un tratament la timp. Daca nu, tratamentul devine doar paliativ - si am vazut asta la mama prietenei mele de o viata, care avea 71 de ani si a murit de cancer. Un om cu metastaze cerebrale si osoase sa nu ajunga la morfina si mai mult, sa nu aiba dureri aproape deloc... e ceva!!!
Alte tratamente naturiste mi se par si mie apa de ploaie... dar homeopatia este extraordinara.
ankh
Postat pe 20 August 2008 17:08
Draga Ankh,
Asa cum iti spuneam mai sus, cred in medicina homeopata. Cat despre simptomele tale, marturisesc fara retinere ca le am ... pe toate! Am strans durere si oboseala cat sa-mi ajunga pana la sfarsitul vietii. Nu am fost la homeopat pentru ca nu am timp deloc, dar nici nu cunosc vreunul. Sa fii sanatoasa si sa ai grija de tine!
ego_healthy
Postat pe 21 August 2008 15:22
buna ego ,nu mai da sfaturi fara sa fii in cunostinta de cauza.mai pune mana si mai citeste despre terapiile complementare.deschide-ti mintea.
niki01
Postat pe 21 August 2008 21:25
Buna,
si eu am fost diagnosticata la fel, anul trecut, in primavara, iar pentru a fi sigura ca n-o sa merg toata viata la medic sa tot fac analize si sa vad in ce stadiu ma mai aflu, am ales interventia chirugicala. ulterior, toate analizele, inclusiv biopsia si testul papanicolau au iesit ok, si, apropape ca uitasem prin ce-am trecut, pana am citit mesajul tau !
asa ca eu te sfatuiesc sa mergi la doctor pentru interventia chirurgicala, eventual poti sa mai ceri o alta opinie. eu m-am operat la Giulesti, la dr.Puia, despre care nu am decat cuvinte de lauda.
bafta !
narcisapatrascu
Postat pe 22 August 2008 09:00
Pentru cine este din Bucuresti si vrea ii pot recomanda un homeopat exceptional - care nu este unicist, ci pluralist, adica nu prescrie un singur remediu similimum, iar vindecarea rezulta mai ales din combinarea actiunilor anumitor remedii, evident prescrise diferentiat pentru fiecare individ in functie de personalitatea lui, de fire, de fobii, frustrari, etc.
Intuitia mea m-a facut sa aleg un pluralist si nu un unicist, am simtit ca asa mi s-ar potrivi mai bine si ca efectele ar fi vizibile mai rapid. Si cred ca am luat decizia corecta, de vreme ce imi merge bine asa.
ankh
Postat pe 22 August 2008 15:44
giancarla8828, la ce te referi? Am citit cat am putut de mult, dar nu pot fi naiva. Cand vei avea varsta si experienta mea, poate mai vorbim. Cat despre "deschide-ti mintea" nu crezi ca o spui prea usor? Ce stii despre mine ca sa iti poti permite sa spui asta?
ego_healthy
Postat pe 22 August 2008 16:17
asta ai sa intelegi cand o sa ajungi si tu la mintea mea.lasa orgoliul.
niki01
Postat pe 23 August 2008 17:01
Salve, mereu ginditi va la chestia aceasta......In fata unei boli aduceti va aminte ca nimic nu functioneaza daca nu ajungeti la o relatie CORPO SPIRITO adica trup si suflet.....Credinta face mari mari miracole , dar din pacate nu mai exista adevarati indrumatori.Cu boala , probleme de sinucidere ecc.....am trecut si eu , dar am avut o sansa sa cunosc o persoana .....sfinta in viata cu daruri de la Dumnezeire , care m a indrumat si ajutat pt. 10 ani. Fiecare se poate ruga sa ii fie scosi in cale oameni buni priceputi fie la calauzirea sufletuòlui , fie la tamaduirea bolilor......In aceasta vara , cind m am intors in Romania , am cunoscut un medic f. bun la clinica APOLO o statie mai sus de spitalul Panduri.Nu costa mult , dar e priceput si testat de mai multi pacienti,printre care si medici.Se numeste dr.Matase.......face anliza cu fire de par si saliva.Eu si prietenii mei sintem multumiti....nu vindecati complet dar sintem cu bolile alinate.....Dumnezeu vindeca, medici ajuta....Va imbratisez pe toti si fiti cuminti, faceti va interesele personale fara sa insultati........si mai ales Doamne Ajuta!
bucarestaaa
Postat pe 23 August 2008 17:10
salut fetele,

Anul trecut pe vremea asta ,am facut o operatie la nivelul colului uterin.in urma unui test ,papanicolau ,am fost, depistata cu infectie datorata virusului HPV.imediat am fost operata a fost gravitate grad II.acum totul e in regula,partea infectata a fost inlaturata si a trecut un an.Cred ca ar trebui sa faci imediat aceasta operatie,nu e nimic de gandit.Trebuie sa avem grija de noi, sa invatam sa ne respetam corpul.La fiecare 7 minute moare o femeie ,afectata de cancer, la colul uterin.Iar, la noi in tara e alarmant nr acestor femei.Bafta multa si sa ne spui cum decurg lucrurile.
gabriy
Postat pe 25 August 2008 08:38
Dimpotriva, la noi in tara numarul cancerelor este mai mic decat in altele - cititi "Studiul China" de Colin Campbell, Thomas M. Campbell II
si "Anticancer" de dr. David Servan-Schreiber. De ce vreti sa panicati lumea ? Si mai am o intrebare: ce ati facut dupa operatie pt. dvs ?
dusa
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:46
De la: g2na, la data 2008-07-30 17:06:07ptr diagnosticul "displazie severa" care a fost pus in urma mai multor teste(papanicopau cu rezultat clasa 4 urmat de o colposcopie si o biopsie in cadrul Institutului Fundeni) ce as putea sa mai fac in afara faptului ca ar trebui sa suport o interventie chirurgicala undeva la mijlocul lunii septembrie...
Intrebarea mea este urmatoarea: Timpul .... este cumva un factor important??
Mentionez ca papanicolau a fost facut in luna martie 2008, iar restul in luna iunie, acum sa astept doar ..pana in septembrie???
Ar fi trebuit sa mai fac un HPV insa clinica nu are "reactivi ptr genotipare"....
Ma framanta gandul ce ar trebui sa fac sau ce ar fi trebuit sa fac??? Sa mai consult alt medic??? sa astept operatia??


Draga mea,

In primul rand sper ca deja ai facut operatia si esti bine.

Papanicolau clasa 4 este foarte mare, cu risk ridicat de cancer de col uterin. Rezultatul biopsiei trebuie sa-l ai deja la ora asta..

Daca n-ai facut nimic pana acum, desi sper din tot sufetul ca ai actionat, TE ROG, mergi imediat la ginecolog si ia ff in serios acedst lucru.

Papanicolau III si IV repezinta un stadii foarte avansate in care prima optiune este sa inlaturi efectul. Cauza poate fi studiata dupa (HPV).. Din pacate, NU EXISTA INCA tratament pentru HPV.. Acest virus se cantineaza in organism si ramane acolo.. Asta nu inseamna ca daca ai HPV ai cancer.. Poti trai cu el, dar trebuie sa ai grija de IMUNITATEA organismului si poate el se resoarbe singurel..

Multa sanatate!


gabykro
Postat pe 21 Noiembrie 2008 21:49
Draga mea,

In primul rand sper ca deja ai facut operatia si esti bine.

Papanicolau clasa 4 este foarte mare, cu risk ridicat de cancer de col uterin. Rezultatul biopsiei trebuie sa-l ai deja la ora asta..

Daca n-ai facut nimic pana acum, desi sper din tot sufetul ca ai actionat, TE ROG, mergi imediat la ginecolog si ia ff in serios acedst lucru.

Papanicolau III si IV repezinta un stadii foarte avansate in care prima optiune este sa inlaturi efectul. Cauza poate fi studiata dupa (HPV).. Din pacate, NU EXISTA INCA tratament pentru HPV.. Acest virus se cantineaza in organism si ramane acolo.. Asta nu inseamna ca daca ai HPV ai cancer.. Poti trai cu el, dar trebuie sa ai grija de IMUNITATEA organismului si poate el se resoarbe singurel..

Multa sanatate!
gabykro
Postat pe 21 Noiembrie 2008 21:56
orice boala este cauzata de noi , de gandurile noastre, de comportamentul nostru, inainte sa fie un organ afectat mai intai este afectat campul nostru energetic,orice boala incepe mai intai din campul energetic.
detoxifierea inseamna scoaterea toxinelor din corp, insa mai bine am incepe prin a nu le mai introduce in corpul nostru printr-o alimentatie gresita (sucuri artificiale, branza topita cu aditivi, paine plina de chimicale,fructe din import pline de conservanti,carne din animale crescute fortat,..
orice boala este un semnal ca ceva ce facem nu este corect, ca am urmat un drum gresit,pot fi si de natura karmica-ceva ce avem de platit-...
conteaza ce sentimente avem,sa renuntam la negativism,sa-i educam pe cei din jur sa fie pozitivi, sa credem in ingeri (ei exista) sa vedem lumea ca pe un pom de craciun frumos din care noi sa fim un ornament frumos...frumos prin caracterul nostru...
boala are o vibratie joasa, iubirea are una inalta, daca avem sentimente de iubire pace, acestea cresc vibratia corpului iar bolile nu sunt compatibile cu aceste vibratii...deci totul depinde cum gandim si simtim..
suntem vinovati de propriile boli insa tot noi le putem inlatura ...restul sunt chimicale ce pot ajuta temporar...
psihoterapeut
Postat pe 26 Decembrie 2008 12:47
Este foarte adevarat ceea ce spui tu despre frecventa tesutului bolnav si a tesutului sanatos, dar cred ca de la cultivarea emotiilor pozitive pana la vindecare trec cel putin 4-5 ani (este un fel de sindrom Dirk Hammer invers) asa ca multe dintre fetele care scriu aici doresc un ajutor mai rapid si mai concret.
Iata ce se poate face in cazul infectiei HPV pentru:
(a) distrugerea virusului - electroterapie prin metoda RIFE
(b) crearea unui teren biologic care sa limiteze dezv. virusului (prin dietoterapie, terapie ortomoleculara etc)
(c) ECHILIBRAREA sistemului imunitar - electroterapie + terapie ortomoleculara.
dusa
Postat pe 31 Decembrie 2008 09:03
buna fetelor!acum am gasit topicul asta...in iulie am facut o vaporizare cu laser dupa ce la colposcopie s-au observat modificari am si hpv dar o tulpina cu risc scazut .rezltatul biopsiei a fost displazie simpla si moderata am fost la control la 2 luni dupa interventie si acum sunt ok urmeaza alt control in feb.vb.de un homeopat daca cunoste cineva in buc.unul bun sa imi recomandati..
evilpink86
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:29
as vrea acum sa imi intaresc sistemul imunitar cu un tratament homeopat
evilpink86
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:32
Ingaduie-mi sa-ti dau doua sfaturi:
1) nu te grabi cu "intarirea sistemului imunitar": cancerul apare NU pe fondul sistemului imunitar slabit ci pe fondul sistemului imunitar dezechilibrat (dominanta Th2); este util sa vezi daca ai risc de boli autoimune (RA, MS), sensibilitati chimice multiple, alergii, astm etc - in acest caz este periculos sa-ti stimulezi sistemul imunitar !
2) remediile homeopate sunt terapii se joasa frecventa si pentru a avea efect trebuie ca organismul sa NU se afle sub influenta a ceea ce numim global "radiatii", adica EMF de frecventa mai mare de la telefonul mobil, calculator, raze X, gamma, alpha etc.
dusa
Postat pe 6 Ianuarie 2009 17:27
www.similimum.ro - gasesti acolo numerele de telefon de la Fundatia de Homeopatie "Similimum" si te poti programa. Eumerg la D-na Doctor Beatrix Pal care este pluralist dar daca vrei unicist te poti programa la oricare dintre ceilalti. Toti sunt foarte buni din cate am auzit.
ankh
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:26
Salut fetelor!Sunt noua pe forum,am citit mesajele voastre,e foarte placut sa vezi cand cineva incearca sa te ajute cu sfaturi,dar mi-ar fi placut deasemenea si mai tare sa nu deveniti invrajbite!Fiecare e liber sa-si exprime parerea,cat despre cei suferinzi,sunt singurii care pot decide!
Oricum sunteti dragute ca vreti sa ajutati,sanatate tuturor!

Postat pe 9 Ianuarie 2009 13:48
As dori sa completez ceea ce am scris mai sus la pct. 1): in prospectul Imunogrip (extras echinaceea, PlantExtract) este trecut la contraindicatii: tumori maligne, boli autoimune, tuberculoza, colagenoza, leucoza, scleroza multipla etc. Ai zice, in mod normal, ca tocmai persoanele bolnave de asa ceva au nevoie de intarirea sistemului imunitar, dar iata ca nu este asa ... deci oricat am dori sa avem o platosa numita sistem imunitar care sa ne apere, trebuie sa intelegem ca daca sumtem (sau banuim ca suntem) in cazurile sus-mentionate, remediile ce ridica imunitatea NU sunt de dorit, ci doar cele care o "moduleaza".
Sper ca nu va suparati ca insist asa, dar povestea asta cu sistemul imunitar mi se pare destul de incalcita si poate ca este bine sa incercam ceva fara riscuri.
dusa
Postat pe 9 Ianuarie 2009 19:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre infidelitate, curve de duzina, tirfe, escorte si altele 4 De la: crina24 10 Iunie 2010 03:15
orgasmul poate sa ingrase? 5 De la: cmonikdulcik 19 Februarie 2010 09:09
ANEXITA 2 De la: 4Life 9 Februarie 2011 20:49
Anticonceptionale 7 De la: revolution 14 Aprilie 2012 03:49
intrebare 4 De la: Oana25 12 Iunie 2009 17:21