Setari Cookie-uri

se observa la control chiuretajul ?

Am facut un chiuretaj in urma cu aprox 4 luni, 4 luni jumate.
Recent, am fost la un control de rutina, unde medicul mi-a spus ca am o rana pe colul uterin. Din cauza varstei pe care o am( f mica) si a faptului ca sarcina care m-a condus la chiuretaj a fost in urma unui viol, am pastrat secretul chiar si in fata doctorului.
Mi-a spus sa ma intorc cand voi avea bani pentru o colposcopie.
Intrebarea mea e urmatoarea, se poate observa ca am facut chiuretaj? Imi este rusine sa-i zic doctorului adevarul dupa ce am mintit, dar daca de asta depinde sanatatea mea, imi voi lua inima in dinti.
Va rog frumos, nu ocoliti intrebarea mea daca aveti timp si ma puteti ajuta!
anemona_tina
Postat pe 10 Aprilie 2010 03:03
nu stiu daca se vede sau nu,dar este bine sa fii sincera cu dr.ginecolog pentru ca daca vor aparea comlpicatii in viitor ,el o sa-si dea seama oricum . si este sanatatea ta . nu te juca ,cu rana aia . e foarte periculoasa cu timpul . esti tanara si te poti vindeca dar comunica cu medicul . stii ca e o vorba care spune ca la preot si la medic trebuie sa soui tot.
skiuri
Postat pe 12 Aprilie 2010 17:38
Multumesc de raspuns, ce sa zic , ma tot gandesc si eu sa-i spun. Dar imi este foarte rusine ca nu am fost sincera de la inceput si nu stiu cum va reactiona mai ales ca nu este medic particular k sa se uite la banii mei.Ma gandesc ce si cum sa fac, iar daca lucrurile se complica o sa-i spun in urma analizei. Multumesc inca o data pentru raspuns :)
anemona_tina
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:54
Rana depe colse vede,doar te ducilaun medic ginecolog care stie cu ce se maninca meseria asta.Nu ii poti ascunde unui medic adevarul mai ales k este vb de o sarcina de 4 luni jumate pe care ai chiuretat-o.Nu de alta dar daca te trateaza de altceva ce faci?? Se poate confunda foarte bine cu o rana cu care te-ai nascut si poti fii suspectata de altceva.Parerea mea este sa ii spui adevarul,knd e vb de sanatatea ta nu este rusinos,este bine k te duci la medic.
asistenta_medicala
Postat pe 19 Aprilie 2010 20:36
sincer imi pare rau pentru experienta ta. nu neglija rana de pe col, poate a fost provocata de chiuretaj sau poate de vreo infectie. poti face si testul Papanicolau. s-ar putea ca mai tarziu sa ai probleme cu sarcinile viitoare. ai grija si consulta un medic bun si spune-i ce ai patit si ce sa faci sa vindeci rana.
sanatate
alexandra25
Postat pe 20 Aprilie 2010 16:04
Nu e vina ta ca ai fost violata. Avortul e legal, si nu e o rusine sa il faci. Mai bine faci avort decat un copil pe care il vei abandona si se va intreba mereu cu ce a gresit de a fost abandonat.
In plus cred ca ar fi trebuit sa raportezi si la politie
Ar trebui sa te duci sa ii explici doctorului ca ai facut un avort si motivul pentru care ti-a fost greu sa ii marturisesti este ca sarcina a fost in urma unui viol.
E greu dar trebuie sa o faci.
Poate chiar ar trebui sa incerci si la un doctor particular.
chitur
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:02
De la: asmed_anca, la data 2010-04-19 20:36:22Rana depe colse vede,doar te ducilaun medic ginecolog care stie cu ce se maninca meseria asta.Nu ii poti ascunde unui medic adevarul mai ales k este vb de o sarcina de 4 luni jumate pe care ai chiuretat-o.Nu de alta dar daca te trateaza de altceva ce faci?? Se poate confunda foarte bine cu o rana cu care te-ai nascut si poti fii suspectata de altceva.Parerea mea este sa ii spui adevarul,knd e vb de sanatatea ta nu este rusinos,este bine k te duci la medic.


scuze, dar aberezi! nu te poti naste cu rana pe col uterin! nu a fost specificata in mesaj varsta sarcinii intrerupte ci perioada care a trecut de la curetaj..
camiflorea
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:39
De la: alexandra25, la data 2010-04-20 16:04:41sincer imi pare rau pentru experienta ta. nu neglija rana de pe col, poate a fost provocata de chiuretaj sau poate de vreo infectie. poti face si testul Papanicolau. s-ar putea ca mai tarziu sa ai probleme cu sarcinile viitoare. ai grija si consulta un medic bun si spune-i ce ai patit si ce sa faci sa vindeci rana.
sanatate


curetajul nu provoaca rani pe col, infectiile, scaderea imunitatii sau o igiena precara a zonei poate duce la cervicita. intradevar, testul papanicolau si un ex al secretiei vaginale poate elucida cauza ranii .. posibil in timpul experientei traumatizante prin care a trecut sa se fi infectat cu microorganismul care i-a provocat rana..
camiflorea
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:42
Nu este obligatoriu sa dai detalii medicului daca nu consideri de cuviinta. Chiuretajul nu se vede! Rana poate fi si din cauza dilatarii la care a fost supus colul uterin pentru a se realiza chiuretajul si s-a produs o mica fisura care in mediul umed nu se popate vindeca de la sine, dar poate fi produs si de catre un mic virus Tricomonas, care se poate lua de la un contact neprotejat, dar si de la strand, sau de pe un cearceaf folosit inaintea ta de cineva care purta acest virus. Tratamentul daca este prezent virusul, se face cu niste ovule si pastile administate pe cale orala. Nu este costisitor ! Rana nu o neglija fiindca ea nu se va vindeca de la sine din cauza mediului umed in care se gaseste. Se va face o cauterizare, care nu este deloc dureroasa si vei scapa de griji. Si eu am facut o cauterizare si am avut emotii cu carul, dar nu am simtit nici un fel de durere ! Si dupa ani la controale ginecologie mi se spune ca se vad urmele cauterizarii si ce frumos s-a vindecat. Neglijat poate sa iti provoace probleme cu trecerea timpului ! Iti urez mult curaj si mult succes, gandeste-te ca nu costa scump si nu-i nici dureros, si mai ales ca nu trebuie sa vorbesti de lucruri care nu-ti provoaca nici o placere Pupici
magdalena_oprescu_anrs_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 13:11
lasa rusinea si ai grija de sanatatea ta. imi pare tare rau ca ai avut o asa experienta neplacuta. daca te-as fi putut ajuta cu adevarat as fi facut-o. numai frustratii judeca pe altii. ai noroc ca esti tanara! Dumnezeu sa te apere si Maica Domnului !
kudika182838
Postat pe 21 Aprilie 2010 20:32
buna!! parerea mea este sa ii spui medicului c ai patit!! cu siguranta va intelege si d c nu i-ai spus d prima data c ti s-a intamplat!!
ca o gluma: stii ca la doctor, la avocat si la popa tre sa spui tot adevarul!! si apoi nu iti fie frica, el nu poate spune nimanui altcuiva c ti s-a intamplat (secretul profesional) si sunt convinsa ca t va trata cat mai bine. dar daca tu ii spui o "minciuna" sau ascunzi o parte d adevar el nu va stii toate amanuntele in asa fel in cat sa t trateze cat mai bine!!
stiu ca nu este usor dar ... CURAJ!! ai toata viata inainte si ai nevoie d curaj sa o poti infrunta!! sunt convinsa ca esti o fata puternica din cauza deciziilor p care a trebuit sa l iei, iar acest pas e unul mic in comparatie cu cei p care va trebui sa ii faci in viata!!
CAPUL SUS!!! si MULT CURAJ IN VIATA!!!
christin3
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:11
sarcina am intrerupt-o la 6 saptamani. Patru luni jumate au trecut de cand am facut-o...
anemona_tina
Postat pe 22 Aprilie 2010 22:29
Ce sa zic...sunt uimita ca am primit atat de multe raspunsuri si sincera sa fiu , m-am mai linistit sa vad ca nu ma condamna nimeni cum am vazut pe alte site-uri ca se intampla pentru ca am facut chiuretajul.
Eu inca nu m-am obisnuit cu ideea , dar citind mesajele voastre si gandindu-ma ca nu-i frumos sa minti, data viitoare cand ma voi duce la control, imi voi lua inima in dinti si ii voi spune doctorului adevarul.
Testul Papanicolau l-am facut, a iesit totul bine, in afara de rana aceea de pe col care a fost denumita "infectie nespecifica".Sunt asteptata la o colposcopie si la un examen la secretia vaginala.
Sper sa fie bine si sa am curaj sa vorbesc. NU e usor sa observi reactiile celorlalti cand le spui un lucru condamnat de toti.
Sunt tanara...si tocmai din acest motiv cred ca voi fi privita putin ciudat, pt ca greselile fetelor de varsta mea sunt puse pe seama neatentiei si a nestiintei.
anemona_tina
Postat pe 22 Aprilie 2010 22:37
Cu rana pe col se poate sa te fi "pricopsit" si in urma chiruetajului .. mai ales dc nu l-ai facut cu aspirator ci "clasic" ; in momentul cand a "ras" uterul sa desprinda sarcina sa -ti fi facut din gresala rana . Sau poate o ai mai de demult . Un singur chiruetaj nu se prea poate vedea.. treb sa fie fff bun dr ca sa observe... mai multe da !... isi da seama dupa grosimea uterului ; (cand faci mai multe chiruetaje uterul incepe sa se subtieze) si dupa colul uterin...
in fine..
spune-i Dr de chiruetaj pt ca sa stie ... si de ce : ca sa poata da un diagnostic exact (dpdv al aparitiei ranei) .. pt ca rana pe col apare in mod normal(in afara de chiruetaj) in urma infestarii cu Chlamydia , Trichomonas.. si mai cateva.. si sa stie ca uterul a mai fost "traumatizat " in urma cu 4 luni cu chiruetajul.Mi se pare normal sa incerce sa iti dea tratament medicamentos +ovule .. si ce-o mai fi .. iar dc nu ti se cicatrizeaza rana dupa 2 sapt de tratam -1 luna abia apoi sa te cauterizeze.
Test Papanicolau nu are rost sa iti faci acuma .. poate sa (mai mult ca sigur) sa iti iasa eronat (din cauza la rana).
...Eu m-as mai duce la un Dr la control ... stiu multi care cauterizeaza aiurea.. si nu stiu dc... si mie era sa mi se intample..
a...
si dc totusi ai rana si ajungi sa o cauterizezi .. sa respecti cu sfintenie tratamentul de dupa...
care consta in antibiotice(dc e cazul) dar mai ales in spalaturi vaginale ; PE CARE TREB SA LE FACI OBLIGATORIU !!!!!.. acuma si tratam depinde de medic...
si inca ceva...
nu uita de prezervative si/sau anticonceptionale (dc ai o relatie stabila) !!!!dc nu ai bani sa iti cumperi anticonceptionale .. mergi la Planing familial si o sa primesti gratuit !!
multa sanatate si ai grija de tine !
Carmen
healthy013315
Postat pe 22 Aprilie 2010 23:26
a.. si ca mi-am amintit ..colposcopia dc vrea sa ti-o faca??! ..
ai facut test Papanicolau dupa chiruetaj? ...
sau??
cand ai facut testul Papanicolau?
inainte sau dupa chiruetaj?
healthy013315
Postat pe 22 Aprilie 2010 23:38
De la: camiflorea, la data 2010-04-21 12:39:39
De la: asmed_anca, la data 2010-04-19 20:36:22Rana depe colse vede,doar te ducilaun medic ginecolog care stie cu ce se maninca meseria asta.Nu ii poti ascunde unui medic adevarul mai ales k este vb de o sarcina de 4 luni jumate pe care ai chiuretat-o.Nu de alta dar daca te trateaza de altceva ce faci?? Se poate confunda foarte bine cu o rana cu care te-ai nascut si poti fii suspectata de altceva.Parerea mea este sa ii spui adevarul,knd e vb de sanatatea ta nu este rusinos,este bine k te duci la medic.


scuze, dar aberezi! nu te poti naste cu rana pe col uterin! nu a fost specificata in mesaj varsta sarcinii intrerupte ci perioada care a trecut de la curetaj..


Ok...akm am citit mai bine,imi cer scuze....dar stiu ce inseamna rana pe col din nastere...imi pare rau k tb sa te contrazic donsoara" ,mai tb sa citesti si sa nu mai faci la altii coment-uri aiurea
asistenta_medicala
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:09
sper ca nu ai pastrat secretul in fata politiei...gandeste-te ca monstrul ala poate sa faca si altora ce ti-a facut tie...mai ales daca esti minora, sau erai minora la momentul violului, e si mai grav...o sa primeasca si mai multi ani de INCHISOARE. ca sa nu mai distruga si alte vieti. Doamne-fereste!
iar in privinta rusinii, sa nu-ti fie, nu e vina ta ca ti s-a intamplat asta, iar chiuretajul probabil e cea mai buna solutie, mai ales daca esti f. tanara...cred ca nimeni nu te poate obliga sa cresti un copil rezultat dintr-un viol...
Oricum, sper sa treci repede peste asta (mergi la psiholog daca e nevoie).
mirunad
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:05
De la: anemona_tina, la data 2010-04-10 03:03:41Am facut un chiuretaj in urma cu aprox 4 luni, 4 luni jumate.
Recent, am fost la un control de rutina, unde medicul mi-a spus ca am o rana pe colul uterin. Din cauza varstei pe care o am( f mica) si a faptului ca sarcina care m-a condus la chiuretaj a fost in urma unui viol, am pastrat secretul chiar si in fata doctorului.
Mi-a spus sa ma intorc cand voi avea bani pentru o colposcopie.
Intrebarea mea e urmatoarea, se poate observa ca am facut chiuretaj? Imi este rusine sa-i zic doctorului adevarul dupa ce am mintit, dar daca de asta depinde sanatatea mea, imi voi lua inima in dinti.
Va rog frumos, nu ocoliti intrebarea mea daca aveti timp si ma puteti ajuta!
kudika098645
Postat pe 29 Aprilie 2010 21:34
Niciodata sa nu minti medicul.Probabil se va cunoaste cai facut chirotaj sau nu.Cind intri la medic sa te gindesti ca de el va depinde sanatatea ta si de felul cum de bine iti expui problema de sanatate in fata lui.Tu ai de pierdut daca ascunzi ceva.
kudika098645
Postat pe 29 Aprilie 2010 21:37
NU ESTI OBLIGATA SAI SPUI LA DOCTOR CA AI FOST VIOLATA DAR CA AI FACUT UN AVORT TREBUIE SAI SPUI PENTRU CA ASA ISI POATE DA SI EL SEAMA DACA RANA II DE LA AVORT SAU DE LA ALCEVA SI NARE DE CE SATI FIE RUSINE CA NU ESTI SINGURA FEMEIE CARE O FACUT UN AVORT SUCCES
healthy015653
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:27
CHIURETAJ.SCUZATIMA DAR EU NU AM AVUT NICI UNA DINTRE CHIURETAJ SI AVORT NU STIU CAREI DIFERENTA POATE MA AJUTATI SI PE MINE SA STIU CAREI DIFERENTA
healthy015653
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:31
Colposcopia am facut-o deja.Am vazut si eu rana,e destul de maricica.Medicul mi-a spus ca inca nu -mi recomanda cauterizarea,momentan fac un tratament pt sistemul imunitar.
Rana a fost din nastere si cu timpul a devenit patologieca, nu este de la chiuretaj.
Acum astept sa vad cum evolueaza in urma tratamentului si abia apoi daca nu se vindeca, se pune in discutie cauterizarea.
Sper sa fie bine.
Multumesc tuturor pt mesajele data si imi cer scuze ca nu am raspuns la toate in parte. E a2-a sau a 3a oara cand intru pe un forum si nu prea ma descurc.
anemona_tina
Postat pe 5 Mai 2010 21:48
De la: healthy015653, la data 2010-04-30 14:31:57CHIURETAJ.SCUZATIMA DAR EU NU AM AVUT NICI UNA DINTRE CHIURETAJ SI AVORT NU STIU CAREI DIFERENTA POATE MA AJUTATI SI PE MINE SA STIU CAREI DIFERENTA


chiuretaj inseaman curatare.. cand se face avort, se curata cavitatea uterina de produsul de conceptie.
camiflorea
Postat pe 7 Mai 2010 07:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ERAD...ce inseamna? 6 De la: raluka_pl 5 Februarie 2010 17:34
Oare de ce atunci cind esti foarte sincer in dragoste ai de pierdut? 8 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 30 Iulie 2010 19:15
Sunt insarcinata? 8 De la: kudika_942827 18 Noiembrie 2013 21:28
virusul hpv...negii genitali la barbatii.. 4 De la: ississ 14 Martie 2010 20:07
AJUTOR 1 De la: healthy000665 15 Martie 2009 15:34