Setari Cookie-uri

Neobisnuit

Buna ziua,

Este un subiect neobisnuit pentru acest site, dar incerc sa sper ca nu voi fi luata in ras sau atentionata ca am gresit forumul.
Cu cateva luni in urma, mai exact in septembrie 2009, la firma unde lucrez a fost angajat un anume SAMIR BREIS MOHAMAD, cetatean libanez. Toate bune si frumoase pana a inceput sa santajeze oamenii cerand diverse sume de bani pe care nu le-a mai inapoiat niciodata. Acest om a inselat, a dat oameni afara din serviciu pe motiv ca nu sunt competenti, realitatea era insa alta, acei oameni care au fost lasati fara serviciu nu au cotizat, mai pe scurt spus nu i-au dat bani. Ulterior, cand patronul firmei a aflat de aceste lucruri l-a data afara si a facut plangere la politie impotriva lui. Dupa cum lesne este de inteles oamenii au inceput sa vorbeasca si incet incet s-a aflat adevarul.
Sumele "colectate" de la niste oameni care stateau in picioare 16 ore/zi si aveau acasa copii, parinti batrani si unii chiar bolnavi, cu rate si cu diverse probleme au ajuns la aproape 500 milioane lei vechi.
Bani, care mai tarziu noi, cei pagubiti, am aflat ca aveau o destinatie clara si precisa, CAZINOU.
Au urmat plangeri si declaratii la politie, etc. Problema este ca aceasta persoana nu este de gasit.
El figureaza in cartea de rezidenta cu adresa in GALATI, STRADA FAGULUI NR.6. Daca cineva este din Galati, sau stie ceva de aceasta persoana, in numele solidaritatii care ne caracterizeaza atat de bine pe noi romanii, il rugam sa lase un mesaj
Ganditi-va ca in locul persoanelor care au fost nedreptatite, santajate sau pagubite se putea afla orice persoana draga voua sau chiar voi, cei care cititi acest mesaj.
Va spun aceasta poveste sa stiti sa va feriti de aceasta persoana.
Va multumesc.
kukla
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:28
Kukla, e bine pus mesajul tau.E un apel la umanitate care poate fi postat oriunde.
Intra pe orice forum si pune-l poate se gaseste rezolvare.
Parerea mea este ca el nu sta la adresa cu pricina si ca in nici un caz nu va fi gasit acolo dar cine stie...
micabis
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:40
De la: Aemulus, la data 2010-04-18 20:40:39Kukla, e bine pus mesajul tau.E un apel la umanitate care poate fi postat oriunde.
Intra pe orice forum si pune-l poate se gaseste rezolvare.
Parerea mea este ca el nu sta la adresa cu pricina si ca in nici un caz nu va fi gasit acolo dar cine stie...


Nu pot decat sa-ti multumesc din suflet ca ai raspuns pozitiv avestui apel.
Intr-adevar el se pare ca nu mai sta la acea adresa, dar, noi (aproximativ 25 de persoane) ca cineva ne poate indruma spre el.
Nu trebuie decat sa ne gandim ca un om de teapa lui a lasat fara loc de munca destui oameni, pe unii i-a lasat datori vanduti, altora le-a spulberat bruma de bani agonisiti si cu asta poate si cele mai umile vise si sperante ale lor, pe altii i-a inglodat in datorii....
Oare merita o astfel de rasplata niste oameni care au crezut ca fac un gest de omenie cu el?
Inca odata MULTUMESC DIN SUFLET SI... JOS PALARIA pentru spontaneitatea si solidaritatea de care ai dat dovada.
kukla
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:50
A, si inca ceva, ceva foarte important. Acest individ a injumatatit banii alocati cresterii propriului sau copil ca sa poata juca la cazino, oare un astfel de individ merita sa aiba binecuvantarea de a fi tata? Cate cupluri ( ma numar si eu printre aceste cupluri !) nu se chinuie si nu cheltuiesc averi pentru a avea parte de cel mai minunat lucru, un copil ? Iar el are asa ceva si isi bate joc de cea mai minunata binecuvantare din lumea asta, de acel copilas care a avut ghinionul de a avea un astfel de tata.
kukla
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:59
mi se pare incredibil ca s-au putut concedia atatia oameni fara strirea patronului! mama copilului sau nu poate da mai multe date? in momentul in care s-a stabilit o pensie alimentara a fost supus atentiei unei instante, nu-i asa? nu cred ca s-a evaporat pur si simplu, ci ca este ajutat de cineva...
camiflorea
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:35
De la: camiflorea, la data 2010-04-19 16:35:40mi se pare incredibil ca s-au putut concedia atatia oameni fara strirea patronului! mama copilului sau nu poate da mai multe date? in momentul in care s-a stabilit o pensie alimentara a fost supus atentiei unei instante, nu-i asa? nu cred ca s-a evaporat pur si simplu, ci ca este ajutat de cineva...


Patronului i s-au spus numai inventii, cei concediati au fost pusi sa-si dea demisia (au fost fortati, li s-au facut zile fripte, ...etc).
El nu este divortat, probabil ca sotiei lui ori ii este frica de el (cetatean arab, musulman...)ori se complace.
Spun ca injumatatit suma alocata copilului la modul ca in loc de 6 buc iaurt propabil lua 4.
Un mare magar si un nenorocit, inca mai sper ca cineva ne poate ajuta funizandu-ne informatii despre unde poate fi gasit.
kukla
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:30
Ce face politia pentru ca sa-l gaseasca? Ce spune nevasta lui? Nu se poate sa nu fie gasit.
Cine plateste factura de telefon, unde, cind?
Cine plateste factura de la lumina? Ce alte rate mai are de platit?
Trebuie sa colaboreze multa lume pentru asta si mai ales trebuie avut grija sa nu plece din tara.
Succes!
micabis
Postat pe 20 Aprilie 2010 19:09
Oare din cati vizitatori are acest forum doar 2-3 persoane au dorit sa se alature unor oameni care au si ei nevoie de ajutor, de un sfat, de o indrumare?
Oare doar cand trebuie sa promovam anumite produse ne putem face simtita prezenta>
Ganditi-va ca acest SAMIR BREIS MOHAMAD poate fi seful unia dintre voi, poate fi seful unor persoane dragi voua.... La ultimile 2 locuri de munca a procedat la fel ca la noi, din nefericire noi am aflat prea tarziu. Haideti sa nu lasam ca un individ de teapa lui sa mai insele si alti oameni.
Cei care aveti prieteni sau voi lucrati in lanturi de magazine de tip fast-food, feriti-va de el. Acesta este sectorul lui de activitate.
Va multumesc anticipat si in speranta ca ni se vor mai alatura si alti oameni sa auzim doar de bine.
kukla
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:55






--------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 26 Aprilie 2010 13:56
Ai perfecta dreptate Kukla! Trebuie sa fim solidari.! Din pacate eu nu pot sa-ti dau nici un pont insa poate Bunul D-zeu sa va ajute sa dati de acel nemernic! Si ar trebui sa fie tras la raspundere pentru faptele lui si apoi expulzat din tara sa invete minte! Noi nu avem nevoie de un asemenea gunoi!
lelly
Postat pe 28 Aprilie 2010 22:34





--------------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:29
Multumesc, din pacate cu atitudinea pe care o au cei in drept sa faca dreptate e cam greu.
Observ cu mare dezamagire ca, daca as fi postat ceva pentru slabit, sau pentru celulita, sau vreun comm despre un alt produs, toti cei care se "tiganesc" pe forum ar fi sarit cu niste prelegeri demne de cartea recordurilor, dar cand este vorba sa ajutam pe cineva fie si cu un sfat, o vorba buna, vreun indiciu ceva, mai greu.........probabil in viziunea "vanzatorilor de iluzii (capsule, geluri si alte minuni de slabit....) nu ies bani din sfaturi.....
oricum speram ca se vor alatura si alti oameni.
kukla
Postat pe 29 Aprilie 2010 12:55
Eu una cred ca el nu mai e demult in tara, alfel pina acum ar fi fost prins.Sau are o noua identitate si o noua infatisare, asfel incit sa nul recunoasca nimeni.
kudika098645
Postat pe 1 Mai 2010 15:49
De la: fericire, la data 2010-05-01 15:49:27Eu una cred ca el nu mai e demult in tara, alfel pina acum ar fi fost prins.Sau are o noua identitate si o noua infatisare, asfel incit sa nul recunoasca nimeni.


Din tara nu are cum sa iasa pentru ca este dat in consemn la granita. Sa-si schimbe infatisarea nu prea are cum, este doar un CARTOFOR JEGOS ( si la propriu si la figurat).Este un parlit care fura de la oameni care muncesc din greu , fura ca sa joace in cazinou.Un nenorocit de om care se jura pe copilul lui ca pe ciorapi, un nenorocit care nu ar fi trebuit sa fie binecuvantat de Dumnezeu cu un copil. Probabil se ascunde pe la vreun prieten ceva, de aceea am apelat la voi cei care utlizati acest forum, poate auziti de el, se va angaja la un moment dat undeva, lumea trebuie sa stie sa se fereasca de acest nenorocit pe nume SAMIR BREIS MOHAMAD.
kukla
Postat pe 3 Mai 2010 00:54
Kukla, scuza-ma, dar este si vina voastra!! Dece nu ati apelat la politia din prima?? Dece a trebuit sa va complaceti intr-o situatie neplacuta pana v-a ajuns "cutitul la os"???Escrocii profita de slabiciunile oamenilor,imi pare rau de ce vi s-a intamplat dar acum "ia arabul de unde nu-i"!! Probabil este la el in tara...da o mana la cazinou si voi il cautati la adresa din Galati, pe stanga!!! Ar trebui sa o luati ca o lectie, data viitoare cand mai incearca unul sa te santajeze, nu ii dai banii te duci direct la politie!!!
Callyope_healthy
Postat pe 5 Mai 2010 08:29
De la: Callyope, la data 2010-05-05 08:29:14Kukla, scuza-ma, dar este si vina voastra!! Dece nu ati apelat la politia din prima?? Dece a trebuit sa va complaceti intr-o situatie neplacuta pana v-a ajuns "cutitul la os"???Escrocii profita de slabiciunile oamenilor,imi pare rau de ce vi s-a intamplat dar acum "ia arabul de unde nu-i"!! Probabil este la el in tara...da o mana la cazinou si voi il cautati la adresa din Galati, pe stanga!!! Ar trebui sa o luati ca o lectie, data viitoare cand mai incearca unul sa te santajeze, nu ii dai banii te duci direct la politie!!!


In momentul cand s-a descoperit a fost facuta plangere la politie, mai corect spus plangeri, cam 23 la nr., am vrut doar sa trag un semnal de alarma, sa nu mai pateasca si altii ce am patit noi.Mai ales ca domeniul lui de activitate este in magazine de tip fast-food, sau acolo unde patronii sunt arabi, dar unde angajatii sunt romani cu frica sa nu-si piarda locul de munca. Acesta este si motivul pentru care i-am dat numele intreg.
Politia se misca lent, este doar o 'mica' frauda de aproximativ 1 miliard lei vechi, cu fals in acte publice, cu abuz de functie, si cate si mai cate...
A fost cautat la adresa care o are pe cartea de rezidenta.
Oricum multumim tuturor pentru fiecare mesaj postat de catre voi pe acest site, iar daca ne puteti spune si alte site-uri pe care putem posta acest avertizment, va rugam nu ezitati.
kukla
Postat pe 5 Mai 2010 16:10
citind cele postate aici, vin si eu cu o sugestie , o parere. Desi politia se misca incet si justitia romana poate chiar si mai incet, poate se va gasi dintre cei inselati cineva care sa apeleze la justitia divina. Poate nu am dreptul sa judec, dar in disperare de cauza si masurile devin disperate. Cu alte cuvinte, cineva sa vorbeasca cu un preot sau duhovnic si cu credinta si speranta poate ca va putea fi prins sau pus sa plateasca.
healthy015383
Postat pe 10 Mai 2010 23:16
Nu pot decat sa iau in seama numele acestui om si sa informez mai departe.
Kukla, nu te impacienta, chiar daca nu raspundem la mesajele tale nu inseamna ca nu le si citim.
Eu in general doar citesc subiectele, nu raspund prea des si cred ca mai sunt multi ca mine.


P.S.: Cea sau cel cu Salina Susesi sa mai ne lase in pace cu publicitatea lui/ei cu tot!!
arhanghel
Postat pe 6 August 2010 12:59
Eu nu am inteles,ii santaja ca-i da afara daca nu ii da bani?In cazul asta de ce nimeni nu a vorbit cu patronul?Nu avea cum sa-i dea afara asa pur si simplu ca vroia el,dar din pacate multi nu isi cunosc drepturile si altii profita de asta.Eu sincera sa fiu ii dadeam un sut in "oo"si ii spunea sa ma dea afara daca are cum!
Barbie30
Postat pe 6 August 2010 13:08
Nu degeaba se spune ca unii isi merita soarta
Cat de prost tre sa fii ca sa accepti sa muncesti pe un salariu de kkt si sa donezi sefului o parte din el ca sa nu te dea afara .
iris_4_ever
Postat pe 6 August 2010 19:01
De la: iris_4_ever, la data 2010-08-06 19:01:25Nu degeaba se spune ca unii isi merita soarta
Cat de prost tre sa fii ca sa accepti sa muncesti pe un salariu de kkt si sa donezi sefului o parte din el ca sa nu te dea afara .


Oare era necesar sa jignesti ? Si daca tot ai facut-o sper ca esti mai fericit(a) acum.
kukla
Postat pe 6 August 2010 22:45
De la: kukla, la data 2010-08-06 22:45:02
De la: iris_4_ever, la data 2010-08-06 19:01:25Nu degeaba se spune ca unii isi merita soarta
Cat de prost tre sa fii ca sa accepti sa muncesti pe un salariu de kkt si sa donezi sefului o parte din el ca sa nu te dea afara .


Oare era necesar sa jignesti ? Si daca tot ai facut-o sper ca esti mai fericit(a) acum.


Pai era ca o tot dai inainte cu apelul umanitar si eu una nu vad nimic umanitar in toata povestea asta in afara de prostie ca asa se numeste actiunea de a munci ca un sclav intr-un fast food si a plati un sef ca sa-ti pastrezi locul de munca .

Avand in vedere ca nu ai facut public numele companiei in cadrul careia se presupune ca s-a imbogatit tipul , probabil ca e vorba strict de o razbunare personala.L-am cautat pe net pe nenea asta si in afara de topicul deschis de tine nimeni nu a mai intrebat de el .

Ca sa intre in Romania un libanez are nevoie de viza ,desi ati facut plangere la politie ,politia nu e in stare sa dea de el asa ca te-ai gasit tu dupa un an de zile sa-l cauti pe kudika .


LISTA statelor pentru ai cãror cetãþeni este obligatorie viza de intrare în România

* State ai cãror cetãþeni pot solicita viza numai în baza unei invitaþii avizatã de MIRA/ORI, prezentatã în
original la momentul depunerii cererii

http://ori.mai.gov.ro/api/media/userfiles/Anexa1_ro.pdf

http://ori.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Rezidenta-permanenta/79


iris_4_ever
Postat pe 7 August 2010 19:28
Sunt in asentimentul lui Iris.
Mi se pare total aiurea sa-i dai bani unuia ca asa are chef muschiul lui (si sa dai zeci de milioane, nu asa) fara sa te plangi nimanui. Si si mai aiurea mi se pare sa zici "am deschis acest topic sa va avertizez si sa primesc informatii despre acest om", iar apoi sa te superi ca n-ai primit destule raspunsuri sa te mangaie pe crestet...

Sincer, primul lucru pe care l-as fi facut eu ar fi fost sa ma plang cuiva si daca nu s-ar fi rezolvat nimic, mi-as fi gasit altceva de munca, de stat clar nu era acolo. Poate ieseam mai in castig daca as fi stat acasa, fara venit Asa reiese din toata povestea asta.
kitty_krieger
Postat pe 7 August 2010 21:58
De la: iris_4_ever, la data 2010-08-07 19:28:47
De la: kukla, la data 2010-08-06 22:45:02
De la: iris_4_ever, la data 2010-08-06 19:01:25Nu degeaba se spune ca unii isi merita soarta
Cat de prost tre sa fii ca sa accepti sa muncesti pe un salariu de kkt si sa donezi sefului o parte din el ca sa nu te dea afara .


Oare era necesar sa jignesti ? Si daca tot ai facut-o sper ca esti mai fericit(a) acum.


Pai era ca o tot dai inainte cu apelul umanitar si eu una nu vad nimic umanitar in toata povestea asta in afara de prostie ca asa se numeste actiunea de a munci ca un sclav intr-un fast food si a plati un sef ca sa-ti pastrezi locul de munca .

Avand in vedere ca nu ai facut public numele companiei in cadrul careia se presupune ca s-a imbogatit tipul , probabil ca e vorba strict de o razbunare personala.L-am cautat pe net pe nenea asta si in afara de topicul deschis de tine nimeni nu a mai intrebat de el .


Ok. Acest individ a lucrat in SPRING TIME, la TERIAKI (nu stiu daca am scris corect numele restaurantului), banii au fost opriti de catre acest SAMIR BREIS fara sa ceara nimanui parerea, motivele? O multime...., Exemple ? " nu v-aiti facut terget-ul, nu sunt bani pentru plati, criza financiara, bani pentru fundatii, daca nu vroiai sa cotizezi erai zburat.
Din cate imi amintesc a fost doar o atentionare pentru cei care vor intra in contact cu aceasta jigodie, din cate stiu eu apel umanitar este altceva. Cat despre faptul ca ar fi o razbunare sau ceva personal, nici vorba...Iar de imbogatit nici vorba, toti banii au avut o singura directie CAZINO.
La ce m-as razbuna pe un ratat? Nu mi-am pierdut locul de munca, am acelasi loc bun de munca, acelasi salariu, iar despre altceva nici macar nu merita osteneala.
Asa ca, multumesc oricum pentru interes.
Daca mai sunt si alte nelamuriri va stau la dispozitie cu toate informatiile pe care le detinem.
Are viza de sedere obtinuta in urma casatoriei cu o romanca.
Urmareste cand a fost postat prima data anuntul.
NU IL CAUT, VREAU DOAR SA ATENTIONEZ PE CEI CARE AR FI PUTUT INTRA IN CONTACT CU EL.
ARE DOSARE INTOCMITE LA VREO 3 SECTII DE POLITIE, CAT DESPRE POLITIE STIM CU TOTII CUM SE MISCA.
Ca sa intre in Romania un libanez are nevoie de viza ,desi ati facut plangere la politie ,politia nu e in stare sa dea de el asa ca te-ai gasit tu dupa un an de zile sa-l cauti pe kudika .


LISTA statelor pentru ai cãror cetãþeni este obligatorie viza de intrare în România

* State ai cãror cetãþeni pot solicita viza numai în baza unei invitaþii avizatã de MIRA/ORI, prezentatã în
original la momentul depunerii cererii

http://ori.mai.gov.ro/api/media/userfiles/Anexa1_ro.pdf

http://ori.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Rezidenta-permanenta/79


kukla
Postat pe 8 August 2010 16:46
dragon_fly88
Postat pe 8 August 2010 16:48
De la: kitty_krieger, la data 2010-08-07 21:58:07Sunt in asentimentul lui Iris.
Mi se pare total aiurea sa-i dai bani unuia ca asa are chef muschiul lui (si sa dai zeci de milioane, nu asa) fara sa te plangi nimanui. Si si mai aiurea mi se pare sa zici "am deschis acest topic sa va avertizez si sa primesc informatii despre acest om", iar apoi sa te superi ca n-ai primit destule raspunsuri sa te mangaie pe crestet...

Sincer, primul lucru pe care l-as fi facut eu ar fi fost sa ma plang cuiva si daca nu s-ar fi rezolvat nimic, mi-as fi gasit altceva de munca, de stat clar nu era acolo. Poate ieseam mai in castig daca as fi stat acasa, fara venit Asa reiese din toata povestea asta.


Nu s-a suparat nimeni , a fost doar o constatare si o comparatie intre un produs de slabit si o atentionare.
Pana la sosirea acestui ratat toti salariatii erau multumiti de veniturile lor, dar nu stiu de ce incerc sa explic ceva unor oameni care sunt interesati doar sa arunce cu vorbe fara sa se gandeasca ca, in locul acelor oameni ar fi putut cu usurinta sa fie cinva drag lor si sa pateasca intocmai. Cat despre plangeri au fost facute destule numai ca acest DIRECTOR DE OPERATIUNI avea grija sa le redirectioneze catre alta adresa, si cum era mana in mana cu DIRECTOAREA DE RESURSE UMANE, puteti singuri sa raspundeti.
Cat despre mangait pe crestet, pentru ce ? De ce?
kukla
Postat pe 8 August 2010 16:55
tu crezi ca acela este numele lui adevarat?!
roz5blue6lila7
Postat pe 8 August 2010 16:57
Asa-i ca nici directoarea nu e de gasit ?

Daca cineva drag mie pateste asa ceva ii spun acelasi lucru : primesti ceea ce meriti !
Target la spring time ? fundatii ? criza financiara ?


iris_4_ever
Postat pe 8 August 2010 17:28
Tu esti cea care s-a suparat ca n-a primit destule raspunsuri
ori daca vrei doar sa avertizezi, cred ca e mai important ca lumea sa citeasca. Trage singura concluziile...
kitty_krieger
Postat pe 9 August 2010 11:18
De la: kitty_krieger, la data 2010-08-09 11:18:32Tu esti cea care s-a suparat ca n-a primit destule raspunsuri
ori daca vrei doar sa avertizezi, cred ca e mai important ca lumea sa citeasca. Trage singura concluziile...


Exact asta am si vrut, sa trag un semnal de alarma, lumea sa afle , poate incearca sa se angajeze intr-o alta firma condusa tot de vreun arab. Nimic altceva.
kukla
Postat pe 9 August 2010 23:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crampa scriitorului 16 De la: MONSENIORUL 5 Ianuarie 2012 21:48
TRATAMENTUL NATURAL al VIROZELOR SI GRIPEI 4 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 09:45
Terapia Gerson 2 De la: doar_mara 27 August 2012 20:42
marire de sani 3 De la: healthy001807 30 Noiembrie 2009 13:18
rody 14 De la: franziska_eu 30 Ianuarie 2012 11:34