Setari Cookie-uri

Retinopatie diabetica

Buna ziua, ma numesc Lucian, am 42 de ani. Acum 1 an jumatate am fost diagnosticat cu retinopatie diabetica proliferativa la ambii ochi. Am diabet zaharat de 17 ani.
Am urmat 4 sedinte de terapie laser la Clinica Oftalmologica Cluj, dupa care mi s-au efectuat 2 injectii intraoculare cu Avastin la ambii ochi. Dupa injectia de la ochiul stang am avut o hemoragie intraoculara, fiind trimis pentru rezolvarea acesteia la o clinica in Bucuresti, deoarece la Cluj nu si-au asumat raspunderea acestei interventii. In luna iunie 2009 am suferit prima interventie chirurgicala de vitrectomie posterioara ochi stang cu schimbarea cristalinului, in urma careia mi-am pierdut complet vederea (la ochiul stang). Dupa 2 luni, la acelasi oci stang, am fost supus unei interventii de "washing" iar in luna ianuarie 2010 a urmat a treia interventie pentru dezlipire de retina. Dupa fiecare interventie raspunsul medicului ce a efectuat aceasta operatie a fost ca "Lucrurile merg bine". In luna februarie, la control, mi-a spus ca din pacate nu se mai poate face nimic, dansul epuizand toate solutiile pentru aceasta problema, o parte din nereusita operatiei spunand ca se datoreaza diabetului.
Privirea cu ochiul drept s-a deteriorat continuu si nu stiu ce sa fac.
Recomandarile medicilor sunt: injectii cu Avastin sau injectii cu Triamcinolon.
Responsabilitatea a fost pasata de la cabinet medical la cabinet medical (clinici private, spital de stat etc si invers), nimeni nu mi-a oferit o solutie de urmat.
Va rog, discutii sugestii, eu nu mai stiu incotro sa ma indrept si mi-e teama ca-mi voi pierde vederea complet cu ambii ochi.
LucianR
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hernia de disc 6 De la: kudika410381 20 Februarie 2013 10:33
O parte din noi ar putea fi o noua sansa!!! 2 De la: doinitaeda 15 Octombrie 2010 20:06
stranut repetat,alergia 6 De la: healthy17 8 Februarie 2010 03:22
PROGRAM PENTRU COPII AGRESIVI 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 15 Ianuarie 2010 14:13
hernie de disc 3 De la: olimpia_valentina 29 Noiembrie 2013 23:37