Setari Cookie-uri

ameteala

buna...sunt din turda,am 21 ani... pe data de 2 februarie am fost operat de hernie inghinala,s-a folosit anestezie rahidiana de dupa operatie pana in prezent am ramas cu o ameteala groznica permanenta si pe langa ameteala care nu ma lasa sa fac nimic sunt zile cand ma simt fff rau si ma si doare capul,mi-am facut analizele la sange...au iesit bine nu sunt anemic nu am nici o problema,am luat vitamine b6;b12;magneziu;calciu lichid,vit D,fier.nici o schimbare:(.....am consultat 1 neurolog mi-a dat un tratament de 1 luna si ceva cu betaserc(2/zi) si alprazolam(1/2 dimineata si 1 dupamasa)in timpul acestui tratament trebuie sa recunosc ca ma-m simtit mai bn decat acum dar tot nu ma simteam cum ar trebuii sa ma simt..asa ca am ales sa ma duc la cluj la un alt neurolog mai experimentat,m-a trimis sa imi fac RMN CEREBRAL,l-am facut rezultatul a fost bun nu am nici o leziune ,lichidele interne si simetrice sunt de volum normal deci totul e ok ,i-am dus rezultatul si mi-a dat un tratament de 3 luni cu MENTAT(2 dimineata,2 la amiaza) azi 11 mai am inceput sa le iau.problema e ca ma simt foarte rau sunt ametit si ma obosesc foarte repede cand ma obosesc pana si vederea ma deranjeaza.nu pot sa lucrez nu pot sa fac aproape nimic,daca cumva imi fortez spatele ma doare in partea de jos mai exact toata zona unde mi-a fost data anestezia ,am intrebat neurologul daca nu ar trebuii sa imi fac si un RMN sau CT la coloana vertebrala a zis ca nu are rost pentru ca ameteala nu poate sa vina de acolo.pur si simplu nu stiu ce sa mai fac asa ca va rog f mult sa ma sfatuiti ce as mai putea face in legatura cu aceasta ameteala. va multumesc!
healthy016033
Postat pe 11 Mai 2010 13:49
tarot_healthy
Postat pe 13 Mai 2010 15:22
Buna ziua!
O "ametita" am fost si eu. Am luat(la prescriptia medicilor)Betaserc, Tanakan, Mentat si cate altele. Adica, multe chimicale. Insa, cel mai bine m-am simtit in perioada cat am trecut pe un tratament naturist. De fapt, un regim naturist. De aceea, iti recomand sa incerci sa gasesti un medic specializat in medicina alternativa. O detoxifiere, urmata de un regim de sucuri, legume, cereale, macar cateva luni, ti-ar prinde foarte bine. Incearca, sigur va da roade. Va fi mai greu la inceput, dar daca ai vointa, vei reusi.Te vei simti minunat, mai tanar cu ani buni, plin de energie. Iti spun din proprie experienta.
Sanatate, succes si.....multa vointa!
healthy016152
Postat pe 14 Mai 2010 11:15
tarot_healthy
Postat pe 18 Mai 2010 12:40
credema asa ma simt eu acum sunt ametita parca nici nu pot umbla pe strada dar si concentrarea adica nu ma mai pot concentra asa bn la mai multe lucruri....nu stiu ce sa mai fac am urmat nenumarate tratamente cu cerebrolisim(care este destul de bun poate chiar fff bun!mentat alprazolam xanax...mai multe in timpul acesta ma simteam mai bn la un moment dat iarasi ma apucat ameteala,merg la medica si nu am nimic zice....eu am avuto o operatie acum 6 ani de apendice anestezie locala nu cred ca ar putea sa fie de la asta,ti-am trimis acest mes ptr ca si eu caut un raspuns dar .... asta este mai trebuie sa avum incredere in DUMNEZEU asta este singura mea consolare!sper sa iti treaca asa cum vreau si eu multa sanatate!
camy_camy_healthy
Postat pe 20 Mai 2010 14:38
De la: healthy016033, la data 2010-05-11 13:49:05buna...sunt din turda,am 21 ani... pe data de 2 februarie am fost operat de hernie inghinala,s-a folosit anestezie rahidiana de dupa operatie pana in prezent am ramas cu o ameteala groznica permanenta si pe langa ameteala care nu ma lasa sa fac nimic sunt zile cand ma simt fff rau si ma si doare capul,mi-am facut analizele la sange...au iesit bine nu sunt anemic nu am nici o problema,am luat vitamine b6;b12;magneziu;calciu lichid,vit D,fier.nici o schimbare:(.....am consultat 1 neurolog mi-a dat un tratament de 1 luna si ceva cu betaserc(2/zi) si alprazolam(1/2 dimineata si 1 dupamasa)in timpul acestui tratament trebuie sa recunosc ca ma-m simtit mai bn decat acum dar tot nu ma simteam cum ar trebuii sa ma simt..asa ca am ales sa ma duc la cluj la un alt neurolog mai experimentat,m-a trimis sa imi fac RMN CEREBRAL,l-am facut rezultatul a fost bun nu am nici o leziune ,lichidele interne si simetrice sunt de volum normal deci totul e ok ,i-am dus rezultatul si mi-a dat un tratament de 3 luni cu MENTAT(2 dimineata,2 la amiaza) azi 11 mai am inceput sa le iau.problema e ca ma simt foarte rau sunt ametit si ma obosesc foarte repede cand ma obosesc pana si vederea ma deranjeaza.nu pot sa lucrez nu pot sa fac aproape nimic,daca cumva imi fortez spatele ma doare in partea de jos mai exact toata zona unde mi-a fost data anestezia ,am intrebat neurologul daca nu ar trebuii sa imi fac si un RMN sau CT la coloana vertebrala a zis ca nu are rost pentru ca ameteala nu poate sa vina de acolo.pur si simplu nu stiu ce sa mai fac asa ca va rog f mult sa ma sfatuiti ce as mai putea face in legatura cu aceasta ameteala. va multumesc!



incearca si la ORL.urechea mijlocie contine punctul de echilibru al corpului.am ascultat la o emisiune la tv,ca atunci cand ai vertijuri(ameteala)e bine sa ceri si ORL.daca medicul nu o face.poate fi de la urechea interna-punct de echilibru.bafta
allexanndrra
Postat pe 21 Mai 2010 06:41
Buna dimineata .

Organismul nostru , prin constructie , are doua filtre selective , filtrul hemato-retinian si filtrul hemato-encefalic . Acestea protejeaza ochii si creierul ca substantele toxice sa nu patrunda la nivelul lor .
Anestezia se face cu substante chimice . Dupa aceea ai facut tratament medicamentos , tot chimicale .Cum sa nu te afecteze ? Organismul tau este bombardat de toxine . Daca ai si o oarecare predispozitie genetica , deja , am inteles ca ai si dureri de ochi , cele doua filtre sunt afectate . Toxinele patrund la nivelul creierului si ochilor .
Adresa mea de e-mail este gabitaduta@yahoo.com . Scrie-mi si-ti voi trimite materiale sa citesti si sa afli ce ai de facut .
gabita_d
Postat pe 22 Mai 2010 07:10
De regula, dupa operatiile cu rahianestezie, se recomanda pacientilor(ff strict) sa nu miste o anumita perioada de timp,atat corpul cat si capul.Nerespectarea acestei indicatii poate genera simptome asemanatoare celor pe care le-ai descris, insa nu atat de persistente in timp, mai ales c-ai facut si tratament adjuvant pt. regenerare a fibrei nervoase.Este posibil sa se suprapuna unei decompensari neurovegetative, de unde si indicatiile pt. Xanax, decomp. intretinuta probabil de un stress, o situatie conflictuala, sau pur si simplu autointretinuta de teama ca nu te vei recupera complet.
Cum nu exista boala -general valabila, la modul absolut- ci doar bolnavi-fiecare cu situatia sa particulara, e mai probabil sa gasesti leacul cautandu-l la un medic,decat aplicand sfaturi pseudocompetente de pe net.
Multa sanatate si bafta, va doresc!
kudika072027
Postat pe 22 Mai 2010 22:00

Un remediu simplu si foarte vechi : un saculet cu sare calda pe toata coloana (de la C1 la S sau chiar C ,incluzand zona dureroasa .
Daca in orasul dvs.exista un centru CERAGEM ,mergeti la tratament deoarece acolo tratamentul este gratuit (dar probabil..coada).
Simultan luati medicamente activatoare ale circulatiei periferice si...
am masurat cu ANSA ,luati COENZIMA Q 10 de 30 mg (WALMARK) ,o gelula dimineata (pentru refacerea"celulei").
Alte informatii utile pentru sanatatea dvs.pe site : sanoo.ro , apoi sus la Cabinete..tastati "POWER KI" ,INCERCATI !Imi puteti scrie pe e-mail: ioana.bobocea@yahoo.com.
MULTA SANATATE !
IOANA1947
Postat pe 24 Mai 2010 17:26
Buna! Privind ameteala vrea sa-ti dau niste sfaturi. Cred ca mai mult de doi ani am avut aceleas probleme, de multe ori mi-a venit rau in oras, nu mai indrazneam sa plec singura, in casa la fel.Aveam un vijiit in ureche, am fost la Bucuresti la un control la clinica polisano la un endocrinolog. Facindu-mi ecografie la tiroida, mi-a spus ca este plina de noduli si trebuie operata. In octombrie anul trecut m-am operat la clinica Munpunsan Bucuresti. De atunci mi-a disparut ameteala , la fel vijiitul de ureche.Mai nou am dureri de stomac din cauza betasercului si alte medicamente care mi le-au prescris alti medici pe la care am trecut cu disperare. Te rog din suflet sa-ti faci un control la tiroida. Daca doresti mai multe amanunte poti sa ma cauti pe id-ul uvichi_53@yahoo.com. Iti doresc multa sanatate.
healthy012078
Postat pe 25 Mai 2010 17:46
pentru ameteala incearca reteta mea : frunze de patrunjel,+ frunze de morcov,+ radacini de telina,+ ardei iute + piper negru macinat.se maruntesc prin orice metoda,apoi se amesteca cu miere de albine incalzita la aburi,sau apa calda,pana se subtiaza.puteti lua 2-3 linguri pe zi inainte de mesele principale.beti cat de multe ceaiuri de urica + galbenele.succes.
healthy005909
Postat pe 28 Mai 2010 07:46
urmeaza reteta pe care am trimis-o acum cateva minute.daca vrei sa te ajut cu ce stiu eu , te rog sa-mi scrii pe e-mail cati ani ai-anul,luna,ziua,grupa sanguina,inaltime,greutate,activitati zilnice,ore de somn,consum de paine,de carne,legume si ructe,stare civila etc...vasiliu.anton@yahoo.com
healthy005909
Postat pe 28 Mai 2010 08:17
o sa scriu scurt ce am patit eu: acum exact o luna de zile am ajuns la urgenta cu ameteli crunte, dureri de cap si stari de voma si binenteles ca si intr-o criza de atac de panic. medicii de acolo mi-au facut o perfuzie cu ceva calmante si mi-au dat drumul acasa, desi eram ametita. asta se intampla sambata. luni am mers la medicul de familie care a spus ca am lipsa de calciu si Mg. ma simteam tot mai rau si imi era f frica cand aveam starile alea. miercuri am mers la neurolog la o clinca privata care mi-a dat betaserc. am luat tip de vreo 10 zile si am constatat ca daca nu iau ma simt rau, deci nu am reusit sa elimin cauza ametelii. i-am spus doctorului dar a zis ca va trece. el mi-a dat si calmante dar nu le-am luat. acum 10 zile am mrs din nou la urgenta, dar la alt spital si mi-au spus ca e o prostie sa iau betaserc la varsta mea (28) si ca sa imi fac o radiografie la coloana. a doua zi am mers la un doctor ortoped care are si o baza de tratament cu fizio si alte chestii si va spun ca toate ametelile erau de la partea cervicala a coloanei. sunt la a 5 sedinta de tratament si ma simt bine fara sa iau vreun medicament. acest doctor are un aparat, e sg din tara cu care imi face in cap, ceva e genu lasser...orium, elimina migrenee si starea de ameteala inca de la prima sedinta. va doresc sanatate si nu va incredeti neaparat in toti medicii si in medicamentele pe care le prescriu ei
julia0507
Postat pe 30 Mai 2010 10:31
Am citit mesajul tau si este ft. interesant ca si eu am aceleasi simptome ca si tine numai ca tu din ce scrii ca dupa operatia suferita ai ramas cu aceste ameteli ,restu de analize sant bune doar ce am constatat ca in urma medicatiei cu alprazolam si betaserc teai simtit mai bine dar totusi aceste ameteli nu au disparut ,acest tratament al eau eu de 5 ani am facut restu de analize destul de bunisoare dar sa constat ca aceste ameteli sant pe sistem nervos, dar ele pot provenii din mai multe cauze dar din ce ai scris ca din punct de vedre al analizelor totul e ok.Deci cred ca pana la urma e pe sistem nervos si probabil stresat de ceea ce urma sa faci de ex,. ca trebuea sa faci operatie teai stresat destul de tare si cred ca aici e cauza.Nu stiu daca ai fost la orl...pt,. analize si daca si aici e totul e ok. deci ramane asa cum am scris deoarece ai scris ca cu acete medicamente teai simtit mai bine dar ametelile nu au disparut in totalitate ,este sa scrii daca ai si atacuri de panica si acestea dau ameteli.Adresa mea de e-mail;elvis_aneta2000@yahoo.com
healthy009934
Postat pe 30 Mai 2010 21:56
salut , iti recomand un sirop de catina alba , o cura cu polen poliflor , miere de albine poliflora , laptisor de matca , multe fructe in alimentatie .
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 5 Iunie 2010 21:48






-----------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 23:41


--
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 18 Iunie 2010 21:48
Buna am inteles ca si tu ai avut aceleasi probleme ca simine,dami si mie un ras la problema mea te rog ca nu mai suport credema'sunt ametit de vreo 5 luni si toti doctorii nu stiu ce sami mai dea ca nu are afect nimic.
kudika_32411
Postat pe 25 Martie 2013 18:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gratuit - Screening cardiologic pentru copii 1 De la: CentreleAres 19 Mai 2015 11:45
buna 4 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:38
spondilozã 38 De la: szepimanyi 17 Februarie 2016 16:11
NOI CURSURI ACREDITATE DE COLEGIUL PSIHOLOGILOR 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 22 Noiembrie 2009 13:01
ar trebui sa ne facem griji sau sa imi fac griji??? 6 De la: fata 29 Ianuarie 2010 11:02