Setari Cookie-uri

Alergie sau nu? cum se trateaza?

Salutari celor de pe acest forum! Am o problema si va rog sa ma ajutati daca aveti mai multe cunostinte decat mine! de cateva zile, aproximativ o saptamana, am inceput sa am niste mancarimi groaznice de piele, urmate cu inrosirea si umflarea acesteia. Aceste inrosiri si umflaturi se trec in cateva ore, dupa care mancarimile reapar (in special pe maini, gat, picioare si spate). Initial am crezut ca e de la ceva din alimentatie. Am intrebat la farmacie si mi s-a zis ca este cel mai probabil o alergie. Drept urmare am inceput sa iau niste antihistaminice (Acrivastine) de 3 ori in 24 de ore. La inceput totul s-a ameliorat, ca dupa 3 zile sa inceapa iar cosmarul. Am fost iar la farmacie si mi-au dat alte pastile cu loratidina 10 mg, despre care se zice ca nu provoaca somnoleta ca celelalte si din care trebuie sa iau cate una pe zi. Insa mancarimile nu mi-au disparut si pielea inca mi se inroseste. Azi am inceput sa stranut si imi curge si nasul. Tind sa cred ca e de la ceva din aer, e o alergie de primavara. Am sunat la medic, dar pot sa ma programeze acolo doar peste o saptamana. As dori sa stiu care este cel mai eficient mod de a scapa de aceste urate alergii si cam cat dureaza. Momentan sunt in Marea Britanie, voi veni acasa pentru 2 saptamani in care vreau sa stau la soare sa ma bronzez, dar nu stiu daca asta imi va afecta cumva alergia. Va rog foarte mult sa imi dati niste sfaturi daca v-ati confruntat cu probleme de genul. Va multumesc anticipat si va doresc sanatate maxima!
ameliemelo
Postat pe 21 Mai 2010 00:03
Incearca cu bitter suedez.Pui pe un tampon si te freci cu el.
ani_healthy
Postat pe 21 Mai 2010 03:00
De la: ani, la data 2010-05-21 03:00:07Incearca cu bitter suedez.Pui pe un tampon si te freci cu el.


Merci! o sa incerc
ameliemelo
Postat pe 22 Mai 2010 00:47
Tamponeaza zonele cu mancarime cu banalul otet de mere cu miere de la plafar si apoi da cu unguent cu sulf si cu unguent cu galbenele .E bine sa tii si regim alimentar:fara prajeli,fara fast-food-uri,fara grasimi sau fructe care fermenteaza.MULTA SANATATE l
kudika098104
Postat pe 29 Mai 2010 06:47
Sfatul dinainte cu regimul alimentar e foarte bun , incearca sa nu mai mananci nici carne rosie, nici un fel de mancare cu zahar, otet, iar fructe doar mere si lamai. Incearca sa tii o luna acest regim si dupa aceea poti sa reintroduci in alimentatie celelalte alimente si observi ceea ce -ti produce alergia....In paralel poti sa bei ceai de trei frati patati, si bitter suedez o lingurita diluata in jumatate de pahar cu apade 3 ori/zi. Multa sanatate !
Ioana--
Postat pe 29 Mai 2010 08:28
Alergia mai poate fi si de la paraziti intestinali .Astfel ar fi bine sa-ti faci analizele si sa mananci usturoi cat mai mult sau sa iei capsule pe baza de usturoi.
Ioana--
Postat pe 30 Mai 2010 08:08
Buna.Ma numesc Mihaela,si m-am confruntat si eu cu aceasta problema,am fost la medic si mi-a zis ca fac alergie la anumite mancaruri, la flori,si mi-a recomandat un medicament numit Simforal, incearca si tu,dar daca il iei sa iei tri zile si in timpul asta sa mananci mai nesarat.Iti doresc multa sanatate.
kudika102181
Postat pe 2 Iunie 2010 10:02
cel mai eficient remediu impotriva alergiilor este TRANSFER FACTOR, un excelent imunomodulator natural regasit in colostru, primul lapte ce orice mamifer il asigura ca hrana puiului nounascut...

puteti cauta detalii, sau daca doriti, vi le pot pune eu la dispozitie...in rest, sanatate maxima !!
4Life
Postat pe 3 Iunie 2010 08:34
alergia vine numai dela alimentatie ;grasimi, dulciuri prajeli ,carne gasa .... incearca odieta numai de ;fructe ,salate ceaiuri (soc e puternic diuretic) si ai sa vezi ca o sa te simti mai bine .trateaza cauza apoi cat e posibil foloseste o dieta mai simpla .suces
kudika016454
Postat pe 4 Iunie 2010 06:37
Multumesc mult pentru raspunsuri, voi tine cont de ele si va anunt care sunt rezultatele. sanatate multa si numai bine va doresc
ameliemelo
Postat pe 4 Iunie 2010 23:12
Poate nici nu e alergie.Poate ai doar o piele f. uscata urmare a unei deshidratari.
Foloseste crema de corp, eventual o crema cu extract de ovaz si vezi cum e.
micabis
Postat pe 4 Iunie 2010 23:50
salut . in primul rand un test de alergologie ??????? poate fi o alergie de contact , adica atunci cand pielea ta intra in contact cu un factor alergen declanseaza reactia . am avut pacienti cu aceste probleme , cu respect
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 5 Iunie 2010 21:34













----------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 23:10
In majoritatea cazurilor probemele de alergie apar din cauza deficientei sistemului imunitar al organismului, deci orice tratament care incearca sa amelioreze EFECTUL este de prisos, trebuie tratata CAUZA. Sistemul imunitar in cea mai mare masura este dependenta de starea sistemului antioxidant, care in Romania, si nu numai, este la pamant. Nu avem un mod de viata si de alimentatie sanatos. Ce-i de facut? Refacerea nivelului antioxidant prin eliminarea tuturor factorilor care il distrug, in special fumatul!!!, introducerea de cantitati insemnate de legume si fructe si consumul de suplimente nutritive cu antioxidanti de calitate. In felul acesta puteti preveni 80% din bolile cronice uzuale: boli cardiovasculare, cancer, diabet, osteoporoza, boli ale pielii, ochiului si creierului etc., inclusiv majoritatea ALERGIILOR! Dati un clic pe www.antioxidanti.com si cautati-ma pentru masurare, solutii personalizate si sfaturi.
Antioxidanti_NSE
Postat pe 9 Iunie 2010 12:00
Sistemul antioxidant are sute de componente, de la minerale si oligoelemente, vitamine antioxidante, antioxidantii de retea is enzimele antioxidante specifice pana la antioxidantii organici din plante, legume si fructe, cum sunt: carotenoidele, flavonoidele, catechinele etc. Administrarea lor trebuie facuta in mod complex,cat mai variat, pentru a avea un efect sinergic.
Antioxidanti_NSE
Postat pe 9 Iunie 2010 12:00
nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu mai zapaciti fata oameni buni cu reclame la tot fel de produse.un sfat simplu puteati sai dati cu efect suta la suta.prin ce treci tu dragutza am trecut eu 8 luni de zile si deja ma ingrozea faptu ca tre sa iau antihistaminice toata viatza.am studiat tot in ternetul am facut tot felul de cure tot fel de supozitii primeam de a fiecare,ba viermi ba bacterii ba virusi doamne ma speriasem si eu tot ce citeam.CEAI de TREI FRATI PATATI e unica solutie te scapa pe loc.Am si uitat cum ami arata alergia.nimik nu e mai eficient ca acel ceai.CREDE-MA.il gasesti in orice farmacie il faci ca la carte si respecti.vei vedea rezultate din prima zi.BAFTAAAAA SPER SA CITESTI CAT MAI CURAND PANA NU AJUNGI SA DAI MILIOANE PE TESTELE ANTIALERGICE.ps.eu am ajuns si in elvetia la teste si tot nu au gasit nimic.lasati banii in buzunar ca ai ce face cu ei.sa ma tii la curent cum merge
celya
Postat pe 9 Iunie 2010 12:22
Trei frati patati si cai verzi pe pereti, iata solutii stiintifice pentru a scapa cei 30% din populatia tarilor "civilizate" de toate problemele lor legate de alergii. Cine are in mana asemenea "panaceuri universale" cu eficienta 100% are doua posibilitati: daca e desteapta devine milionara si incet-incet primeste si premiul Nobel. Dar vorba romanului: incercarea moarte n-are!
Antioxidanti_NSE
Postat pe 9 Iunie 2010 12:45
draga domn sincer mai bine stai in patratica ta cu tot cu antioxidanti tai daca nu cunosti anumite ceaiuri si plante si ce putere curativa au , intradevar cea mai buna planta pentru alergii este trei frati patati , tot respectul pentu cine cunoasta si foloseste , multa sanatate
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 9 Iunie 2010 21:52
va multumesc pentru raspunsuri! cred ca intr-adevar sistemul imunitar este cel mai important. voi incerca ceaiul de trei frati patati, am auzit multe lucruri bune despre el si voi vedea care sunt rezultatele.
va multumesc si va doresc sanatate!
ameliemelo
Postat pe 14 Iunie 2010 12:36






====================================
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 18 Iunie 2010 21:40
In camera ai un alergen.
Fa o curatenie stasnica.
kudika229543
Postat pe 30 Iulie 2010 19:32
Poti avea si o intoleranta la gelul de dus sau crema de corp.
Daca incerci ceva nou din aceste produse. Renunta
kudika229543
Postat pe 30 Iulie 2010 19:34
De la: kudika229543, la data 2010-07-30 19:34:58 Poti avea si o intoleranta la gelul de dus sau crema de corp.
Daca incerci ceva nou din aceste produse. Renunta


Multumesc! am scapat pana la urma de problema. e posibil sa fi fost si de la gelul de dus, iar in camera am facut luna. mi-am luat si ceai de trei frati patati si detergent de rufe mai putin parfumat :D
ameliemelo
Postat pe 1 August 2010 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
comotie cerebrala la 83 de ani 1 De la: KINDERLAND 27 Octombrie 2009 06:42
Infectie la plaga dupa protezare sold 2 De la: healthy011006 27 Ianuarie 2010 09:31
Tendinita sau scurtare de tendoane! 2 De la: ioanabobocea 23 Octombrie 2009 14:35
cum tratam constipatia? 95 De la: amalia79_healthy 30 Decembrie 2016 14:51
menisc 1 De la: healthy011870 6 Mai 2010 10:02