Setari Cookie-uri

Despre menopauza

In jurul carei varste intra o femeie la menopauza si care sint simptomele prevestitoare?
blanch
Postat pe 25 Mai 2010 23:58
Depinde de fiecare persoana in parte.Cel mai indicat e sa intrbi medicul.
kudika098645
Postat pe 1 Iunie 2010 12:08
Sau cauta pe net.Si ultima, fa-ti cont pe sfatul medicului.
kudika098645
Postat pe 1 Iunie 2010 12:09
Iti dau un exemplu la indemana mea:
La Mama cand avea 53 de ani menopauza a 'debutat' cu o hemoragie puternica, de nu putea ajunge nici macar pana la farmacie sa isi cumpere un antidot.
Noroc de o vecina care s-a dus si i-a cumparat.
Dupa 2 fiole de vitamina K s-a 'reparat', practic definitiv de acest 'flagel'
Am dus-o de curand la un eco abdomen+pelvis si ovarele sunt acum (la 73 ani) ca si inexistente iar uterul este f mic.
D-na doctor a zis, zambind: 'mic' sau 'de loc' este de bine.
(Candva mama avea un fibrom care nu a necesitat tratament si cate pare ca s-a resorbit intr timp).

Dar tu ai deja simptome, sau de ce intrebi?
(Si eu am cam de 2-3 ani)
nicolenic
Postat pe 7 Iunie 2010 21:06
Am 42 de ani si incep deja sa-mi pun aceasta problema.Nu as vrea sa ma ia pe nepregatite momentul cans se va instala menopauza.
blanch
Postat pe 8 Iunie 2010 21:06
am 49 ani...si de 3 ani sunt in menopauza....la inceput a fost un pic mai dificil pentru ca te inunda valuri de caldura chiar cand e frig,o stare de nervi fara motiv....totul dispare dupa un timp,important e sa nu dai prea multa importanta si sa iei totul ca pe un fapt normal nu ca pe o boala...important e sa consumi alimente care contin mult calciu si multe vitamine
healthy013809
Postat pe 12 Iunie 2010 12:20
Mie mi se intimpla destul de rar sa am acele bufeuri, cat priveste nervozitatea dispun si de asa ceva.Nu stiu insa daca o posibila intrare la menopauza poate fii cauza, sau multiplele motive din jurul meu.Totusi sint ingrijorata pentru ca am luat in greutate destul de mult frara sa fii facut efort in sensul asta.Obosesc si foarte repede.
Va multumesc pentru raspunsuri.
blanch
Postat pe 13 Iunie 2010 01:58
Menopauza - E ceva normal..Mergeti la medic ..ptr.a amana perioada de trecere la menopauza..si sunt medicamente !
da beti apa multa...multe legume si fructe..normal e ca inainte de culcare un pliculet de calciu sau tableta de 200mg.ptr.ca dimineata cand mergeti la baie in general femeia elimina si o parte din calciu in urina!
Atentie..mare faceti sport ..sau micare zilnica ...e foarte important...calciu are un rol important !
doridor
Postat pe 5 Decembrie 2010 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masaj la domiciliu 40 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 17:15
Tabara de slabit cu antrenori personali de fitness din stainatate! 4 De la: kudika408276 15 Iunie 2011 22:50
Pro DISTRACTIE,EXPLORARE,SOCIALIZARE! 2 De la: serenika_b 8 Aprilie 2010 00:29
Anti-celulita! 6 De la: danabarr 26 August 2011 17:48
Greutatea... 2 De la: Paula_Lungeanu_1 11 Mai 2014 10:54