Setari Cookie-uri

Unde gresesc?

De ceva timp a inceput sa ma preocupe problema Kilogramelor in plus si a stratului adipos
drept urmare am inceput cu regimul alimentar - am eliminat bauturile carbogazoase si dulciurile(inainte consumam 1.5-2litri de coca cola light si foarte multe dulciuri) si recent mi-am cumparat o bicicleta eliptica
De o saptamana fac zilnic seara 25-30min pe bicicleta (treapta 5 din 8) si doua serii de cate 40-50 abdomene dar fara rezultat la cantar
E cumva prea devreme ?
gogutan
Postat pe 28 Mai 2010 09:19
De la: gogutan, la data 2010-05-28 09:19:12De ceva timp a inceput sa ma preocupe problema Kilogramelor in plus si a stratului adipos
drept urmare am inceput cu regimul alimentar - am eliminat bauturile carbogazoase si dulciurile(inainte consumam 1.5-2litri de coca cola light si foarte multe dulciuri) si recent mi-am cumparat o bicicleta eliptica
De o saptamana fac zilnic seara 25-30min pe bicicleta (treapta 5 din 8) si doua serii de cate 40-50 abdomene dar fara rezultat la cantar
E cumva prea devreme ?


E, intr-adevar, prea devreme. In plus, la circumferinta abdominala ai observat vreo ameliorare? Exercitiul fizic trebuie sa fie sustinut in reprize de cel putin 20 de minute fiecare - aici procedezi corect. Trebuie mentinut nivelul de lichide baute, cate doi litri pe zi, dar sa fie apa plata sau ceai diuretic, sa consumi multe cruditati pt ca au efect de alcalinizare a tesuturilor organismului - asta si pt a evita febra musculara.
camiflorea
Postat pe 30 Mai 2010 20:02
Multam frumos pentru raspuns
In ce priveste "talia" nu-mi dau seama (n-am masurat inainte) pare neschimbata
Cu masa de seara nu mi-e clar: daca pedalez pe la ora 18.00 cand ajung acasa, va trebui sa intarzii cina - nu-i bine - iar daca mananc inainte trebui s-astept cateva ore si-mi piere cheful de bicicleta ...
Ar fi mai bine sa pedalez dimineata? inainte de masa sau dupa?

gogutan
Postat pe 31 Mai 2010 22:57
conform expertilor in cronobiologie, exercitiul fizic este ideal sa fie facut intre orele 16-17, amani masa de seara, dar mai tarziu de ora 19 sa nu fie, sau daca depaseste aceasta ora, sa contina doar cruditati, pt ca la ora 19 activitatea tubului digestiv scade iar cruditatile sunt mai usor de digerat. de asemenea, programul de slabire trebuie sustinut timp mai indelungat, mai mult de cinci kg pe luna nu e bine sa dai jos, asa ca este suficient si daca incepi de acum sa iti masori talia, o data pe saptamana, la aceeasi ora, daca serviciul iti permite sa ai program fix, sa fie inainte de masa, dupa ce ai urinat si ai avut scaun. nu trebuie sa fii dezamagit daca aparent nu se intampla nimic, biologia are propriile reguli, noi nu putem decat sa ne conformam, la sfarsitul lunii e concludenta diferenta. stilul abordat de tine mai are un avantaj, activitatea fizica iti mentine vitalitatea si stimuleaza aparatul cardiovascular.
camiflorea
Postat pe 2 Iunie 2010 07:25
inlocuieste bicicleta cu alergare, sau pentru inceput, plimbare in pas vioi, 5 km zilnic (seara) consuma maxim 2 feli, mici, de paine negra /zi (daca rezisti, doar una). redu mancarea la jumatate fata de cat mancai inainte. fara alcool si sucuri. doar ceai si apa plata.
100101
Postat pe 16 Iunie 2010 20:23
Fara nimic cu zahar,cateva lamai (sucul+500 ml apa)pe zi ,fara paine,lapte cu fulgi de ovaz+miere,putina carne ,iaurt seara,kiwi,mere de cate ori ti-e foame.
ani_healthy
Postat pe 17 Iunie 2010 08:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care este mai bun:fitnessul sau aerobic.tae -bo? 25 De la: simona_ely 11 August 2013 09:07
All I Want For Christmas Is Abs! 13 De la: Ronnie_Coleman 10 Februarie 2011 21:03
CLUB TAE-BO 1 De la: kudika442731 28 Septembrie 2011 12:54
caut colega fitness iasi 13 De la: kudika451572 12 Octombrie 2011 19:36
Masaj la domiciliu 40 De la: steffy91 25 Ianuarie 2012 17:15