Setari Cookie-uri

Chiuretajul Biopsic

IN URMA UNOR TRATAMENTE PRIVIND SANGERAREA DE 2 ORI/LUNA SI CARE NU AU DAT FOARTE MARI REZULTATE, MI S-A RECOMANDAT CHIURETAJUL BIOPSIC.

AS VREA SA STIU IN CE CONSTA, CUM DE PROCEDEAZA SI DACA DOARE.

VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL VOSTRU
cris_32
Postat pe 28 Mai 2010 10:15
chiuretajul biopsic ,se face cu anestezie totala si nu doare deloc ,nici dupa. .poti merge acasa dupa cateva ore . consta in '' razuirea'' cu o cureta (un instrument ca o lingurita cu coada lunga ) a cavitatii intrauterine . din ceea ce se ''recolteaza'' se trimite la laborator si se poate determina cauza sangerarii, care poate fi multipla . dupa chiuretaj (QB) rezultatul vine cam in 3 saptamani sau daca ai pile , mai repede . atunci se pot lua decizii cu privire la tratament .
skiuri
Postat pe 28 Mai 2010 20:00
De la: healthy005636, la data 2010-05-28 10:15:43IN URMA UNOR TRATAMENTE PRIVIND SANGERAREA DE 2 ORI/LUNA SI CARE NU AU DAT FOARTE MARI REZULTATE, MI S-A RECOMANDAT CHIURETAJUL BIOPSIC.

AS VREA SA STIU IN CE CONSTA, CUM DE PROCEDEAZA SI DACA DOARE.

eu am sangerat vreo sase luni dintrei in trei zile
luand Duphaston - singurul tratament care imi fusese recomandat
(a fost ineficient - banuiesc ca nici medicii nu au incredere in el, dar nu stiu altceva)
am avut si recomandare de chiuretaj biopsic - atunci nu am vrut sa fac

dar am ajuns la spital cu o sangerare puternica si am acceptat
nu a fost cu anestezie totala, ci cu anestezie locala - nu mi-ai dat de ales
nu au reusit sa-mi faca chiuretajul - si nu au vrut sa imi spuna de ce


chiuretajul biopsic este un chiuretaj ca pentru avort
doar ca sunt trimise la analize amanuntite celule recoltate
daca printre ele sunt celule (pre)canceroase, se actioneaza in consecicnta
daca nu sunt, s-a fsacut biopsia degeaba
alte informatii nu prea da
kabbalist
Postat pe 4 Iunie 2010 09:25
Va multumesc frumos celor care mi-au raspuns la acest subiect, am facut aceasta biopsie si vreau sa zic ca nu a fost deloc usor.

cris_32
Postat pe 7 Iunie 2010 13:22
tarot_healthy
Postat pe 9 Iunie 2010 11:15
In ce sens nu a fost usor? Te-a durut sau ce s-a intamplat?
relax
Postat pe 16 Iunie 2010 22:22
Am vazut mesajele voastre cu privire la chiuretajul biopsic si ma intreb si eu daca nu mi sa facut degeaba aceasta interventie.Dupa un control la ginecologie mi s-a spus ca am un polip in uter si trebuie scos(sa vazut la ec.transvaginala),am urmat un tratament intai cu cervucid,apoi urma interventia.Pe 9 iunie eram programata pt.extractie (asa stiam eu nu mi s-a explicat ca intai se face biopsie).Tot timpul am avut dubii de acel polip,asa ca am mai facut o ec. transvaginala,la care nu se vedea nici un polip,medicul uitandu-se dupa aceea si pe eco. facut-a,de doct.dincaref luiza de la medelife si nu se vedea nic acoloi un polip.Oare de ce mi s-a facut chiuretajul biopsic,eu neavand ciclul abundent,sau de doua ori pe luna, fara chiaguri, mie venindu-mi menstruatia regulat. Am sa mai merg la alt medic si dupa aceea am sa vad ce am sa fac cu privire la aceasta femeie numita MEDIC DINCAREF LUIZA,sanatete multa
amalia69
Postat pe 30 Iunie 2010 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rana pe col 1 De la: healthy006677 22 Septembrie 2009 11:30
sarcina sau inchipuirea mea? 15 De la: healthy014147 24 Martie 2010 16:08
Vianalyse pentru determinarea cauzelor scurgerilor vaginale 3 De la: buzaalexandra 10 Februarie 2010 13:50
APARAT DE DIAGNOSTIC PRIN BIOREZONANTA SI TRATAMENT { .REVOLUTIONAR 1 De la: healthy006304 31 Martie 2010 15:19
PUFULET PE FATA 35 De la: Lisssa 5 Septembrie 2010 08:43