Setari Cookie-uri

procedez corect?

Sunt cu prietenul meu de 6 ani.Avem si un copil impreuna.Nu nu suntem casatoriti.De curand,prietenul meu a vandut un teren si urmeaza sa-si ia o casa,pt ca ,pana acum am stat cu chirie.Pana acum am strans impreuna niste bani,si vrem sa luam o masina ,dar el spune ca nu o putem lua impreuna,pt ca masina nu se poate vinde decat unei singure persoane.O va lua pe numele lui,deci.In cazul acesta,eu,care voiam sa fie proprietate comuna,am decis ca restul de bani stransi impreuna cu el sa imi revina mie personal.Asadar,spuneam ca el isi va lua in curand si o casa pe numele lui,pt ca aia sunt banii lui(a avut un teren cand dinainte de a ne cunoaste).Pt ca eu ,deci ,nu am casa,am decis ca banii pe care i-am impartit in urma cumpararii masinii pe numele lui,sa ii folosesc drept avans pt achizitionarea unei case pe numele meu.Prietenul meu spune ca dupa ce va lua casa,eu cu banii mei sa iau mobila pt acea casa,desi are bani suficienti din vanzarea terenului si pt mobila.Ne-am certat pe tema asta si sunt cam debusolata.Cine are dreptate?El are un copil din prima casatorie,iar eu nu vreau sa ajung la batranete sa ma dea afara din casa pt ca el are drept acolo si eu nu.Oare gandesc corect?Sunt cam debusolata...cum sa procedez?
ismi3ismi
Postat pe 2 Iulie 2010 09:52
o sa-ti revina si tie ceva daca ati stat in concubinaj 5 ani sau daca o sa mai stati dupa construirea casei
roz5blue6lila7
Postat pe 2 Iulie 2010 10:03
De la: ismi3ismi, la data 2010-07-02 09:52:25 Sunt cu prietenul meu de 6 ani.Avem si un copil impreuna.Nu nu suntem casatoriti.De curand,prietenul meu a vandut un teren si urmeaza sa-si ia o casa,pt ca ,pana acum am stat cu chirie.Pana acum am strans impreuna niste bani,si vrem sa luam o masina ,dar el spune ca nu o putem lua impreuna,pt ca masina nu se poate vinde decat unei singure persoane.O va lua pe numele lui,deci.In cazul acesta,eu,care voiam sa fie proprietate comuna,am decis ca restul de bani stransi impreuna cu el sa imi revina mie personal.Asadar,spuneam ca el isi va lua in curand si o casa pe numele lui,pt ca aia sunt banii lui(a avut un teren cand dinainte de a ne cunoaste).Pt ca eu ,deci ,nu am casa,am decis ca banii pe care i-am impartit in urma cumpararii masinii pe numele lui,sa ii folosesc drept avans pt achizitionarea unei case pe numele meu.Prietenul meu spune ca dupa ce va lua casa,eu cu banii mei sa iau mobila pt acea casa,desi are bani suficienti din vanzarea terenului si pt mobila.Ne-am certat pe tema asta si sunt cam debusolata.Cine are dreptate?El are un copil din prima casatorie,iar eu nu vreau sa ajung la batranete sa ma dea afara din casa pt ca el are drept acolo si eu nu.Oare gandesc corect?Sunt cam debusolata...cum sa procedez?


Cred ca totusi ar trebui ca toate proprietatile sa fie pe numele ambilor .. Asa e cel mai bine in caz de divort .. Sa nu ramana careva pe drumuri
PinkilyDinkily
Postat pe 15 Iulie 2010 03:56
Si nu e normal daca el are banii sa fie casa pe numele lui?Nu stiu de ce am un feeling ca relatia voastra nu e prea roz. Ai doua variante:
1.folosesti banii tai in achizitionarea unei case
2.cumperi mobila pentru casa lui si ca sa nu ramai cu ochii in soare ai grija ca toate chitantele sa fie pe numele tau.
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 09:35
Da,e normal casa sa fie pe numele lui,banii fiind ai lui.Ceea ce nu inteleg eu este de ce se supara el ca si eu vreau sa imi iau o casa a mea,pe banii mei,ca asigurare la batrante,ca sa zic asa...
ismi3ismi
Postat pe 15 Iulie 2010 16:40
Poate se gandeste de ce sa stai moka in casa lui,macar sa platesti si tu mobila(in schimbul chiriei).Habar nu am,tu ai toate detaliile.
Barbie30
Postat pe 15 Iulie 2010 17:27
scrie pe o foaie cum ai de gand sa imparti banii [fara aceia pt casa lui] si arata-i foaia. Cum crezi ca se cuvin si pt ce cumparaturi - comune sau doar ale tale. Apoi cere-i parerea sau zi-i sa faca si el acelasi lucru si vedeti voi la sfarsit ce si cum e mai bine.
w_a_s_p
Postat pe 15 Iulie 2010 17:45
Am rezolvat.Ne-am lamurit.Multumesc pt raspunsuri.
ismi3ismi
Postat pe 16 Iulie 2010 13:40
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-07-02 10:03:37o sa-ti revina si tie ceva daca ati stat in concubinaj 5 ani sau daca o sa mai stati dupa construirea casei


ce sa'i revina? daca e pe numele lui casa el ii da cu sutu'c cu_r cand are chef, si asta e tot ceea ce ii revine, durerea din dos
Shhh
Postat pe 16 Iulie 2010 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pls ajutati-ma! 164 De la: Flowers 8 Iulie 2011 21:05
Culori 1 De la: AJ_1979 8 Aprilie 2012 13:16
BANC 1 De la: kudika175927 30 Aprilie 2010 22:05
NU-MI DORESC COPILUL!!!!!!!! 9 De la: mitura 31 Iulie 2010 00:00
cum se intele o fecioara cu un sagetator 3 De la: Boca 16 Ianuarie 2010 11:22