Setari Cookie-uri

Un sfat, va rog!

Indraznesc sa scriu si eu pentru ca problema ma depaseste.Aproximatic acum patru ani de zile seful meu a adus la biroul o "fatuta" care tocmai terminase liceul cu scopul de a o angaja.Precizez ca nu mai era nevoie de un angajat, dar fata avea o situatie urata in familie si era nu stiu ce ruda indepartata de la tara.Fata nu stia pe ce planeta traieste, nu stia sa deschida un calculator si cu atat mai putin sa lege doua cuvinte.Inca de la inceput colegul meu a antipatizat-o profund si o ignora complet, a refuzat categoric sa o ajute in vre-un fel.Din mila, am inceput sa fiu eu cea care o ajuta, am inceput sa-i dau de lucru si asta mi-a adus conflicte cu colegul de birou care a sfarsit prin a pleca din cauza ei.Eu am fost socata ca seful a renuntat la o persoana atat de importanta in firma pentru acea fata, dar nu am putut interveni in nici un fel.Fata a stat in probe aproximativ un an de zile, timp in care eu m-am asteptat sa plece pentru ca nu s-a prins mai nimic de ea, numai ca, surpriza, el a angajat-o, la inceput cu jumatate de norma si apoi full time.Problema cu mine a aparut intr-o zi cand aproape nu mi-am recunoscut scrisul intr-un registru.Fata mi-a copiat scrisul si incetul cu incetul a inceput sa preia din atributiile mele de serviciu.Am realizat destul de tarziu ce se intampla si atunci cand am incercat sa iau atitudine a inceput sa planga si am fost nevoita sa ma retrag de teama sa nu ii spuna sefului.Precizez ca nu e vorba de o relatie sentimentala intre ei, seful fiind un om de 65 de ani si familist convins si ea e de o uratenie rara.Pe parcursul anilor eu am avansat si cumva sunt nevoita sa tac si sa inghit tot ce vine din partea ei deoarece sper ca in urmatorii ani sa raman eu la conducere, numai ca ma simt sabotata.A inceput sa-mi copie stilul vestimentar, sa se poarte exact ca mine, ma invidiaza fatis pentru ceea ce am realizat si mai nou, de cand a aflat ca eu fac cea de-a doua facultate cu scopul de a ramane in locul sefului, a anuntat ca se apuca si ea de studii.Sunt disperata pentru ca imi e din ce in ce mai greu sa o suport.Muncesc de ani de zile in acelasi loc si sper ca intr-o zi voi reusi sa raman eu cu afacerea, inghit multe si ma zbat pentru clienti si ar fi o lovitura prea puternica sa ma trezesc ca si ea tinteste la acelasi post ca si mine.Va rog, un sfat!Cum ar trebui sa procedez?
bogdanca
Postat pe 11 Iulie 2010 08:57

iti place sa te uiti la filme?
Lucia38
Postat pe 11 Iulie 2010 09:10
De la: Lucia38, la data 2010-07-11 09:10:18
iti place sa te uiti la filme?


Am indraznit sa scriu aici in speranta ca cineva va citi si ma va ajuta cu un sfat si nu din dorinta de a deveni bataia de joc a cuiva care nu ma cunoaste si nu ar trebui sa-si permita comentarii rautacioase.Din pacate, povestea e cat se poate de reala.Oricum multumesc si data viitoare ma voi gandi de doua ori cand voi dori un sfat de la cineava.
bogdanca
Postat pe 11 Iulie 2010 12:39
"Fata mi-a copiat scrisul si incetul cu incetul a inceput sa preia din atributiile mele de serviciu.Am realizat destul de tarziu ce se intampla si atunci cand am incercat sa iau atitudine a inceput sa planga si am fost nevoita sa ma retrag de teama sa nu ii spuna sefului"

Ce sa-si spuna sefului?Daca ti-a copiat scrisul de ce nu ai tras-o de ciuf atunci?A inceput sa preia din atributiile tale de serviciu,cine i-a permis?Cred ca daca esti bazata pe tine si pe ceea ce faci in firma aia nu are rost sa iti faci griji ca alta iti ia locul.Daca ai unele "scapari"atunci poti sa te ingrijorezi.
Barbie30
Postat pe 11 Iulie 2010 12:44
Din cate am inteles tu nu ai spus niciodata sefului ce se intampla acolo? De ce nu ii spui? Vorbeste cu seful tau despre toate astea si vezi ce are de gand. Nu inteleg cum e acolo, dar o intrebare am: crezi ca e posibil ca la dorinta sefului sa ramana ea sefa acolo in locul lui dupa ce el iese la pensie? Adica are puterea el de a alege urmatorul sef? Ca daca ar fi sa poata face asta, eu sunt sigura ca o va face.
anutzzaa
Postat pe 11 Iulie 2010 22:05
eu nu sunt de parere k ar trebui sa vorbeasca cu seful, pt k poate interpreta gresit tot ce ii spune, in schimb incearca sa-i dai o lectie "fetitei" si nu-i mai permite, tu cu treaba ta, ea cu treaba ei..poate daca se agraveaza situatia ar trebui sa-i comunici sefului, insa pt asa ceva nu prea se merita, k s-ar putea sa pici prost in fata lui ...
pinkkky
Postat pe 11 Iulie 2010 22:42
M-as simti prost sa vin in fata sefului cu chestii de genul "mi-a copiat scrisul", " face aia" ....odata am discutat la modul general ca detest persoanele care copie (la discutie era prezenta si colega) numai ca seful a raspuns ceva de genul "trebuie sa fii mandra ca au ce copia" asa incat stiu parerea lui.Poate sunt eu prea patimasa, dar imi e foarte greu sa o suport, nu are minimum de respect fata de mine (nu ca as avea pretentie la statuie), dar eu sunt cea care a invatat-o meserie.Daca as mai fi pusa in situatia de a invata ceva pe cineva, va spun cu mana pe inima ca nu as mai face asa ceva.Daca discut politica in birou, a doua zi vine si ea si incepe sa povesteasca ultimul show politic urmarit, daca imi cumpar margele verzi, maine isi cumpara si ea.Nu sunt genul care sa se ia la cearta, mi-e rusine fata de seful meu si apoi trebuie sa dau dovada de maturitate, dar cum?!!
bogdanca
Postat pe 12 Iulie 2010 08:24
Atata timp cat nu vorbesti cu ea sa-i spui ce si cum sta treaba,e putin probabil sa schimbi ceva.Daca isi cumpara ce iti cumperi tu,asta inseamna ca esti undeva sus in ochii ei,cine ar copia pe una pe care nu da doi bani?Poate nu realizeaza ce face...habar nu am.Tu ai toate detaliile si tu stii mai bine cum sta treaba!Vorbeste cu ea intre patru ochi,incearca sa o faci sa inteleaga ca te deranjeaza prin ceea ce face.poate se potoleste,daca nu....schimbi foaia!
Barbie30
Postat pe 12 Iulie 2010 08:32
Din pacate, in domeniul in care lucrez, conteaza foarte mult parerea sefului, de el depinde daca voi ramane eu sau altcineva.Ideea de a ramane eu nu a venit din partea mea (sunt prea nesimnificativa pentru lumea lor), dar in momentul in care mi-a sugerat ca el ma va sustine am inceput sa invat si oarecum sa visez ca intr-o zi as putea intra in lumea lor.Ideea e ca aceasta colega a mea a fost angajata si ajutata pe criteriul "mi-e mila de ea", "saraca fata" si nu datorita competentelor ei.Ea e cumva angajatul in plus (duce corespondenta, situatiile la instituitiile superioare), dar asta nu inseamna ca ea se percepe ca fiind "in plus" ci din contra, incearca sa mai acapareze din atributiile altora ca sa se faca utila.Nu e grozav de inteligenta, dar cert e ca mai cu lacrimi, mai cu saru' mana a reusit sa se angajeze si sa si ramana.Vin la serviciu intrebandu-ma ce va mai face?Sa precizez ca intr-una din zile mi-a lipsit un document...nu am acuzat, m-am gandit ca poate l-am ratacit, dar nu mi s-a mai intamplat niciodata.In zadar am cautat pentru ca hartia nu a mai aparut.Ce sa fac? Atitudinea pe care o abordeaza e aceea de victima si daca indraznesc sa-i spun ceva incepe a plange asa ca sunt nevoita sa tac.In ochii tuturor eu sunt calaul iar ea o victima neajutorata.
bogdanca
Postat pe 12 Iulie 2010 09:57
daca ea copiaza totu7l de la tine,inseamna ca nu are personalitate/e o proasta si te foloseste pt ca sa evolueze pe carca ta/poate sefului ii convine chestia asta ,[e smecher] pt ca proasta mai invata ceva/oricum trebuie sa termini cu ei /stiu ca e greu sa gasesti altceva dar nici acolo nu mai e de tine /si cand pleci sa-i dai una in bot /bafta/
denis_roxana
Postat pe 29 Decembrie 2010 07:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vise-Premonitii 19 De la: Cherry_bob 20 Noiembrie 2013 21:03
m-am saturat oameni buni 36 De la: kagome_kudika 2 Martie 2014 08:49
CEL MAI BUN MAGAZIN LA ORA ACTUALA 6 De la: Diavolyta_ 27 Mai 2009 01:53
Cum petreceti??? 5 De la: m_deea14 16 Aprilie 2009 15:43
despre baieti 3 De la: ALIYCE 15 Aprilie 2009 21:39