Setari Cookie-uri

ROMENGLEZA



I-am spus unei domnisoare, la un meeting, ca as prefera sa vorbim in romana. M-am dat mare si i-am marturisit ca sunt profesor, asadar, ma deranjeaza barbarismele. Am rugat-o sa nu foloseasca termeni din engleza acolo unde exista un corespondent in limba romana. S-a uitat la mine, pentru cateva secunde, cu o privire de automat de cafea si mi-a spus: "Come on! I hate you". Nu mai stiu ce am discutat la intalnire. Cert e ca am plecat trist. Nici nu mai stiu daca am citit meeting reportul primit pe e-mail. Oricum n-as fi inteles nimic. Sunt un loser care se incapataneaza sa gandeasca romaneste. Sa asculte muzica romaneasca de calitate. Celelalte Cuvinte, de exemplu. Cand il aud pe regretatul Florian Pittis recitand versurile in "Fara cuvinte" imi dau lacrimile. Si realizez ca este un mesaj excelent pentru cei ce masacreaza limba romana: Tristetea cea mai mare este ca, asa cum bine observa un comentator pe un forum, am inlocuit limbajul de lemn din perioada comunista cu un alt limbaj de lemn. Limbajul de lemn din perioada corporatista. Din zece tineri cu care interactionez, in special din marile companii, noua il folosesc. Din acesti zece tineri, nu as angaja mai mult de 2 sa lucreze pentru compania pe care o conduc. Sunt project manageri, dar, in esenta, nu pot purta o discutie coerenta. Nu pot identifica etapele unui proces simplu. Nu pot redacta un mesaj cu inceput, cuprins si incheiere... Sunt produsul unui sistem educational falimentar. Produsul unor companii ce au nevoie de roboti, nu de oameni. Afacerea este atat de mare incat, de multe ori, merge de la sine. Iar daca da faliment, nu sunt de vina oamenii din interior, ci piata. Oamenii din exterior. Daca nu folosesti jargonul corporatist, nu esti profi. Punct. Nici cool nu esti. Inca o data, punct. Poti sa ai doctorat la Harvard, daca te incapatanezi sa gandesti si sa scrii in romana, esti un loser. Come on. Nu te va accepta nimeni daca refuzi sa strecori in comunicarile tale cateva "trendy", "catchy" si "well". Asadar, ai invatat degeaba. In civilizatia fumului, trebuie sa dai senzatia ca te pricepi. Let's face it, nimeni nu va avea timp sa te ia la bani marunti. Sa vada ca din tine, dupa ce esti scuturat bine, nu ramane nici macar o moneda de folosit la carucioarele din supermarket. In lumea rapida, reala sau ireala, cea mai tare exprimare este, de departe: "Vino la petrecere cu the significant other". Mi-a luat o ora sa aflu ca este vorba despre partenera. Adica sotia, prietena, iubita, logodnica, amanta. M-am incins si am uitat cel mai important lucru: in fiecare articol trebuie sa fii focusat pe ceva. Iar eu sunt confused. Asa cum sunt tot mai multi oameni! Oameni cu care interactionez zi de zi. "Am decat o idee . Hai "! Cand primesc o astfel de... exprimare incep, instantaneu, sa plang. Caut emitatorul pe LinkedIn si aflu ca a terminat un Master in Comunicare si Relatii Publice. Lucrurile sunt clare: profesorul sau de romana din scoala generala trebuie demis. Cum a terminat liceul, facultatea, masterul? Come on! Pana sa pun mana pe telefon si sa sun la Ministerul Educatiei (sa-l demita pe profesor), mai primesc un mesaj: "Tu nu vezi ca ai o problema de mindset? Whatever". Intru in panica. Ce naiba sa am la mindset, ca ultimele analize mi-au iesit bine. Ma intristez si un sfert de ora nu sunt bun de nimic. Am o mare problema de mindset. Cu sufletul zdrente caut pe Google. Aflu ca mindset inseamna mentalitate. Ma linistesc. Traiesc atatia oameni in lume cu probleme de mentalitate, incat unul in plus sau in minus! nu mai conteaza. Traim intr-o civilizatie rapida. Ceea ce in urma cu 50 de ani se intampla in luni, acum se intampla in secunde. In consecinta, suntem tot mai superficiali. Vrem sa cunoastem totul, dar nimic in profunzime. Daca nu stim ce s-a intamplat in lume in ultima ora avem o senzatie de insecuritate. Muncim repede, mancam repede, iubim repede si murim repede. Timpul nu mai are rabdare. Pentru ca suntem evaluati de oameni repezi, suntem obligati sa aruncam mult fum. E mult mai dificil sa stam sa le aratam cat de competenti suntem. Cat de profunzi suntem. De cele mai multe ori, nu suntem, sa fim sinceri, nici competenti si nici profunzi. Pasam repede vina pe altcineva, ne acoperim de e-mailuri, muscam cu pofta din primul picior care vrea sa ne loveasca. Sau despre care avem senzatia ca vrea sa ne loveasca. Sedintele sunt veritabile scene de lupta. Al Treilea Razboi Mondial este o gluma pe langa ce se intampla, in fiecare zi, in marile companii. Dar societatea avanseaza. Se fac profituri iar "piendelul" arata bine. Ce e acela "piendel"? Come on, it's about profit and loss. Sunt absolvent de liceu cu profil real. In clasa a X-a, profesorul meu de matematica a murit. A fost inlocuit de o profesoara care avea un singur merit: era fata unui inspector scolar. Total nevinovata. Daca nu ai chemare sa fii profesor, nu are sens sa devii unul. Te chinui pe tine si chinuiesti generatii intregi de elevi. De la matematica, m-am reorientat spre prima iubire: limba si literatura romana. Asadar, de fiecare data cand vad cum limba romana este masacrata, sufar organic. Nu inteleg si nu voi intelege niciodata de ce un mesaj de genul "Trebuie sa semnam asap! E pressure mare!" nu suna la fel de explicit asa: "Trebuie sa semnam cat mai repede. E presiune mare"! Obligati sa invete romgleza, din cauza numarului mare de expati, multi tineri romani, de regula corporatisti, uita sa delimiteze clar mesajele: cand scrii in engleza, scrii in engleza. Iar cand scrii in romana, surpriza, scrii in romana! "Trebuie sa semnam asap! E pressure mare"! Asa se incheie un mesaj primit, prin e-mail, acum cateva minute. Recitesc continutul ca un profesor ratat ce sunt. Gasesc 4 greseli grave de limba romana. Dar, come on, what's the point? In civilizatia fumului, important este sa dai senzatia ca te pricepi. Daca te uiti cu atentie sub ambalaj, produsul uman e, de cele mai multe ori, putred. [Un anonim de pe net]
GHEISA_ALBA
Postat pe 15 Septembrie 2011 07:59
Inainte sa sara cineva cu gura, trebuie sa spun ca e un copy-paste. Mi-a placut ce am citit , cu atit mai mult cu cat si eu sunt o ,,corporatista'' ,si la mine la serviciu ,casiera se numeste ,,salles suport,, ofiterul de credite se numeste ,,seller'' iar directorul e ,,branch manager''......
GHEISA_ALBA
Postat pe 15 Septembrie 2011 08:05
cool!
Alvin
Postat pe 15 Septembrie 2011 08:32
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-09-15 08:05:02Inainte sa sara cineva cu gura, trebuie sa spun ca e un copy-paste. Mi-a placut ce am citit , cu atit mai mult cu cat si eu sunt o ,,corporatista'' ,si la mine la serviciu ,casiera se numeste ,,salles suport,, ofiterul de credite se numeste ,,seller'' iar directorul e ,,branch manager''......



Corect,Gheisa si realist totodata,"copy paste-ul" tau!Felicitari domnului autor de subiect!Din pacate,aceasta este situatia actuala in mai toate departamentele institutiilor aflate in structura societatii romanesti!Uitam ce este subiectul,predicatul,cum se face acordul lor,declinarea verbelor,aranjarea propozitiilor in fraze si apoi in pagini,practic, uitam,incet -incet,sa folosim corect limba romana,limba stramosilor nostri,dar nu uitam sa ne "englezim" peste masura,sa ne luam aere de mari utilizatori ai limbii britanice si nu numai,imprumutand fara noima chiar,toate expresiile de larga circulatie,indepartandu-ne astfel de ginta noastra latina!Ne alocam niste denumiri pline de emfaza,dar nu mai stim ce inseamna articolul hotarat sau nehotarat!Scrisul nostru impamantenit de veacuri, a devenit o reala panoplie de hieroglife,ce pun la grea incercare pe toti cei ce vor sa-l descifreze!Nu mai vorbesc de vocabular,sintaxa,morfologie,ortografie si toate celelalte aspecte, ce sunt grav afectate de invazia limbajelor de prost gust,total ancronice cu limba poprului nostru!Sunt foarte multe lucruri de spus referitoare la acest subiect,dar ma opresc aici!Este trist si ar trebui sa ne ingrijoreze modul cum se vorbeste astazi,limba romana si in special cum va fi vorbita de catre copiii nostri,in viitorul nu prea indepartat!
RAINBOWLADY
Postat pe 15 Septembrie 2011 09:56
E un copy-paste al naibii de ipocrit.
Incepe cu " la un MEETING"?!?! Ce s-a intamplat cu sedinta, intalnire de afaceri?
Sunt un "loser"?!? Ce s-a intamplat cu "fraier"?

Da, autorul e un pretentios de doi lei.
kudika_pudika
Postat pe 15 Septembrie 2011 15:03
O sa bat nitel campii, sarind de la una la alta.
In primul rand iubesc limba romana si-o "promovez" cat pot. Chiar daca nu sunt in tara, cu romanii vorbesc romana sau le cer raspicat s-o faca daca sunt de fata doar romani. Pentru ca da, romanii din afara tarii, cei pe care ii intalnesc eu, vorbesc orice altceva decat limba lor. Ca-i cool!
In al doilea rand, spaniolul NU STIE engleza. Si nu numai ca n-o stie, nici macar nu-i in stare sa repete dupa tine, s-o pronunte corect. Poate ca limba romana are toate sunetele posibile ceea ce ne usureaza invatarea oricarei alte limbi rapid, ceea ce limba spaniola nu are. Nu-i o scuza din punctul meu de vedere, unii se straduiesc, dar e jale. Jale mare, inclusiv in locuri unde se presupune ca ai de-a face cu straini. Este imposibil (!) sa gasesti un spaniol care sa-ti vorbeasca engleza. EI stiu si recunosc asta.
Am adus vorba despre engleza pentru ca, acum vreo trei ani a fost prezentat la televiziunea spaniola un filmulet despre Dracula, despre Transilvania. Facut de spanioli. Si in pietele taranilor nostri, pe drumuri de tara, oriunde au filmat, romanul ii raspundea in spaniola. WTF?! CAte limbi stie bietul nostru "paduchios si cersetor" (cum ne numesc francezii?

A vorbi limba romana e superb. A putea vorbi alte limbi, chiar la nivel de banala conversatie, e sublim. Si ma mandresc al dracului de mult ca poporul meu stie sa faca asta. Ca de-l iei pe Gigi si-l pui in mijlocul unui oras oarecare al lumii, stie sa ajunga acolo unde trebuie prin vorbe si nu prin semne.

Mai in gluma, mai in serios, cand sunt inrebata cum de stiu engleza, raspund: e ca o a doua limba acasa, toti romanii stiu engleza.

Acum ma laud: Vlad nu stia spaniola cand am venit aici, abia terminase clasa a IV-a in tara. A repetat un an pentru a invata spaniola. DAR a castigat concursul la limba engleza pe regiunea Murcia unde locuiam la acea vreme. Evident, e roman, e hot prin nationalitate, dar e de-al nostru. Si putin imi pasa daca vorbeste cu well sau spune meeting.
rashela
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:16
De la: rashela, la data 2011-09-15 17:16:54O sa bat nitel campii, sarind de la una la alta.
In primul rand iubesc limba romana si-o "promovez" cat pot. Chiar daca nu sunt in tara, cu romanii vorbesc romana sau le cer raspicat s-o faca daca sunt de fata doar romani. Pentru ca da, romanii din afara tarii, cei pe care ii intalnesc eu, vorbesc orice altceva decat limba lor. Ca-i cool!
In al doilea rand, spaniolul NU STIE engleza. Si nu numai ca n-o stie, nici macar nu-i in stare sa repete dupa tine, s-o pronunte corect. Poate ca limba romana are toate sunetele posibile ceea ce ne usureaza invatarea oricarei alte limbi rapid, ceea ce limba spaniola nu are. Nu-i o scuza din punctul meu de vedere, unii se straduiesc, dar e jale. Jale mare, inclusiv in locuri unde se presupune ca ai de-a face cu straini. Este imposibil (!) sa gasesti un spaniol care sa-ti vorbeasca engleza. EI stiu si recunosc asta.
Am adus vorba despre engleza pentru ca, acum vreo trei ani a fost prezentat la televiziunea spaniola un filmulet despre Dracula, despre Transilvania. Facut de spanioli. Si in pietele taranilor nostri, pe drumuri de tara, oriunde au filmat, romanul ii raspundea in spaniola. WTF?! CAte limbi stie bietul nostru "paduchios si cersetor" (cum ne numesc francezii?

A vorbi limba romana e superb. A putea vorbi alte limbi, chiar la nivel de banala conversatie, e sublim. Si ma mandresc al dracului de mult ca poporul meu stie sa faca asta. Ca de-l iei pe Gigi si-l pui in mijlocul unui oras oarecare al lumii, stie sa ajunga acolo unde trebuie prin vorbe si nu prin semne.

Mai in gluma, mai in serios, cand sunt inrebata cum de stiu engleza, raspund: e ca o a doua limba acasa, toti romanii stiu engleza.

Acum ma laud: Vlad nu stia spaniola cand am venit aici, abia terminase clasa a IV-a in tara. A repetat un an pentru a invata spaniola. DAR a castigat concursul la limba engleza pe regiunea Murcia unde locuiam la acea vreme. Evident, e roman, e hot prin nationalitate, dar e de-al nostru. Si putin imi pasa daca vorbeste cu well sau spune meeting.


,o meriti
Ame_ly
Postat pe 15 Septembrie 2011 17:53
Limbile...
Unii le vorbesc corect, altii le scriu macar corect, altii...le dau.
Parerea mea.

Romanii vorbesc engleza, pentru ca o AUD in filme de vreo 50 de ani, nu pentru ca avem noi o gena a limbilor straine.
Daca 99% dintre filme erau in portugheza, poporul minunat roman, "vorbea" portugheza. Cum NU se intampla asta, QED.
Spaniolii sunt un caz mai aparte, sunt cam prea mandri, putin ingalati si mult ignoranti. Toate filmele lor, pana si muzica straina de pe you tube e titrata sau dublata in spaniola, ei se si complac in oarecum "universalizarea" limbii spaniole pentru ca e o limba vorbita de cateva sute de milioane de oameni si atunci nu mai invata nimic.
E adevarat ca nici fonetica nu-i prea ajuta, mai exact, sunt vai de mama lor...
Ce pretentii de sunete sa ai de la un mare popor care se saluta cu "Eeehh" si se bucura cu "Aeeeee"...
Cine stie, cunoaste.
Nu suntem noi romanii, nici mai prosti, dar nici exagerat de buni fata de altii...
Darkmagic
Postat pe 15 Septembrie 2011 18:43
Daca absolventii nostrii de liceu din acest an, ar fii dat examen doar la engleza , promovabilitatea era de 100 % . Si cu ce ne incalzeste ?? Au picat pe capete la limba romana , adica ,,limba materna '' !!! E adevarat, sunt romani dincolo care stiu engleza, italiana , spaniola, oameni corecti si muncitori, dar sunt si tigani cersetori poligloti, care stiu sa spuna in franceza, atunci cand intind mana : S'ik vous plait !!
GHEISA_ALBA
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:20
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-09-15 23:20:24Daca absolventii nostrii de liceu din acest an, ar fii dat examen doar la engleza , promovabilitatea era de 100 % . Si cu ce ne incalzeste ?? Au picat pe capete la limba romana , adica ,,limba materna '' !!! E adevarat, sunt romani dincolo care stiu engleza, italiana , spaniola, oameni corecti si muncitori, dar sunt si tigani cersetori poligloti, care stiu sa spuna in franceza, atunci cand intind mana : S'ik vous plait !!


scuze: S'il vous plait !*
GHEISA_ALBA
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:22
Exact Dark. Poate iti aduci aminte de pe vremea lui Ceasca toti invatasera bulgareste ca numai TV asta era pe atunci (TVR transmitea cat, 2-3 ore pe zi?)
kudika_pudika
Postat pe 15 Septembrie 2011 23:28
De la: kudika_pudika, la data 2011-09-15 23:28:17Exact Dark. Poate iti aduci aminte de pe vremea lui Ceasca toti invatasera bulgareste ca numai TV asta era pe atunci (TVR transmitea cat, 2-3 ore pe zi?)


Trei? Eu stiu de DOUA ore program tv.
Daca nu aveam video, eram in pom.
Culmea e ca nu de la filmele video se invata engleza, alea fiind dublate in romana de Nistor sau Pittis.
Nu e greu sa inveti o limba straina, si daca stii bine una, a doua, a treia se invata si mai repede.
Problema e sa le vorbesti, ca sa nu uiti.
Necazul de acum si de mai tarziu al romanilor este si va fi chiar gramatica limbii romane. Personal, as prefera ca 50% dintre adolescenti sa nu aiba habar chiar de limba engleza, dar sa o stie naibii perfect pe asta romaneasca, in care scriu "inteligenti" cu "kk", "mn" sau "miau".
Darkmagic
Postat pe 16 Septembrie 2011 00:17
Romgleza asta se poarta prea des acum.
Si este revoltator, cel putin din punctul meu de vedere. Este o bataia de joc la propria noastra adresa.
In mediu corporatist, se foloseste din multiple motive: lipsa de educatie, traducerile din topor, existenta unor indivizi staraini prin firma.
GHEISA_ALBA, Important e sa se ia atitudine. Cand primiti pe e-mail romgleza, raspundeti cu ceva de genul "pentru o comunicare mai buna, va rugam folositi limba romana".
In timpul sedintelor, atrageti-le atentia. Daca se strofoca cineva, explicati-le ca nu toata lumea a crescut cu TV si engleza-n gat.
Max2
Postat pe 7 Decembrie 2011 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog,,,,,,, ajutati-l pe, Vladut, 1 De la: marygeo 3 Martie 2009 10:37
Ce sa fac...? 21 De la: pryntzesyta 24 Iunie 2009 14:55
ce crezi ca face iubitul tau in acest moment? 118 De la: ingerasul_noptii 20 Octombrie 2013 21:39
o intrbare ! 4 De la: Darkmagic 16 Septembrie 2011 22:13
Ati ramane cu un barbat de care nu sunteti multumita , doar de teama singuratatii?? 36 De la: Kathara 11 Martie 2010 13:55