Setari Cookie-uri

pistruii....HELP!!

exista vreun tratament pentru imputinarea pistruilor?
eu am un ten gras si imi apar tot felul de puncte negre , cosuri...etc. si pe langa acest chin mai am si pistrui, si credeti-ma ca u mai pot nu mai stiu ce sa mai fac cu fata mea.... financiar stau foarte prost asa ca tratamente scumpe nu imi permit...dar vreau sa fiu frumoasa....pentru mine si pentru familia mea....va rog din suflet ajutati-ma ...
Am doi copii superbi si un sot nemaipomenit si de aceea vreau sa schimb ceva la mine ....
sophya
Postat pe 13 Iulie 2010 18:23
Pistruii pot fi decolorati cu ajutorul cremelor de albire a pielii sau cremelor ce contin retinoizi(intreaba la farmacie) .Trebuie folosite constant. Prin proceduri de peeling chimic - indepartarea epidermei si a unei parti din derma cu ajutorul unor substante acide, de cele mai multe ori obtinute din fructe. Naturist nu stiu nici un remediu!
roz5blue6lila7
Postat pe 13 Iulie 2010 18:31
multumesc mult o sa incerc!!
sophya
Postat pe 14 Iulie 2010 17:53
Tratamentul cel mai simplu se face cu suc de patrunjel. Dintr-o legatura mare de patrunjel, cu codite viguroase, zdrobite într-un bol curat, se obtine sucul necesar. Seara, înainte de culcare, aplici sucul pe zona cu pistrui, si-l lasi sa actioneze toata noaptea. Dimineata, îndepartezi masca respectiva cu lapte demachiant. Face minuni!
bubibela93
Postat pe 14 Iulie 2010 23:38
Incearca , te rog, infuzia de marar. Cat mai concentrata. Aplicata de cateva ori pe fata si lasata sa actioneze 10 - 15 minute.
micuta_aura
Postat pe 15 Iulie 2010 09:16
va multumesc mult pentru sfaturi!
o sa le incerc pe perioade pe fiecare sa vedem care da roade , ca stiti depinde si de ten!
sophya
Postat pe 15 Iulie 2010 16:58
Si eu am exact aceeasi problema cu... tenul. (nu am doi copii :) )Si eu am incercat sa imi scot pistruii de pe fata cumparand anul trecut in octombrie o crema de la Farmec (8 ron) pentru pete si pistrui, am cumparat de la farmacie si o crema de albire cu papadie si lamaie (8ron) si am folosit in timpul zilei crema de fata cu protectie solara 50 de la Garnier( e pentru copii si a fost cam 25 ron). Pielea s-a mai uniformizat insa am capilare sparte pe fata ..nu multe...dar cateva..probabil din cauza ca am sensibilizat tenul foarte mult cu atatea tratamente. Eu stiam o reteta cu zeama de lamaie: iti cureti fata cu lamaie in fiecare zi..sau cu apa oxigenata. E cam riscant...ai putea sa te alegi cu capilare sparte sau cine stie.....poate te razgandesti. Pistruii te fac sa pari mai tanara.... In orice caz....e bine sa folosesti creme cu FPS pentru ca protejeaza de soare. De ce nu te inscrii la Oriflame? Au produse competente, pentru toata familia, reduceri foarte multe, produse dragute pentru copii...:P. Le poti comanda online si mergi la depozitul la care esti repartizata sa iei coletul. Ai nevoie de un cod de sponsor. www.oriflame.ro ....poti sa vezi catalogul si produsele. Daca vrei id-ul meu de mess : euthopya_v.
O seara placuta!
joy_18
Postat pe 26 Iulie 2010 20:08
Te-am informat gresit;)). Nu poti face comenzi online...:P..In orice caz.....
joy_18
Postat pe 27 Iulie 2010 21:00
Buna, si eu am pistrui...insa nu asa multi si sunt mai deschizi, am pielea alba si sunt bruneta de la mama natura. Cand eram mica aveam foarte multi pistrui si pe la 14 ani am inceput sa ma dau cu o solutie preparata intr-o farmacie cu laborator, iar dupa ce ma dadeam cu aceasta solutie aveam o crema facuta tot in laborator pentru calmarea pielii si tot pentru pistrui. Nu le-am folosit continuu, insa in perioada liceului mi-au disparut o mare parte din ei...cand faceam pauze de depigmentare imi puneam castraveti pe fata si diverse masti naturale care sa imi refaca tenul...pentru k pielea a devenit mai sensibila in urma produselor folosite. Am mai folosit si suc de morcov pentru pistrui, insa si acum ma mai dau cu zeama de lamaie pe fata, este foarte buna pentru albire, cosuri si chiar riduri...insa ma dau cam de 2-3 ori pe sapt..si cu pauze de 1-2 sapt. Am mai folosit niste creme pentru pistrui de la Favisan, insa nici un rezultat. Mi-as dori o fata fara pistrui...insa mi se fac destule complimente, incat mi-e bine in pielea mea.
Daca ai probleme cu bronzatul, foloseste si crema cu SPF cel putin 20 si ulei care sa contina morcov, ai sa obtii un bronz minunat.
Incearca sa te accepti asa cum esti...suntem frumoase indiferent de forme, de culoare...etc.
O zi minunata!
Mari_O
Postat pe 3 August 2010 11:07
Mersi Mari!.... asa este cum spui tu.... dar eu inca lucrez la partea cu "acceptatul"... asta este oricum tenul meu se indreapta spre bine ... macar au mai disparut din cosuri....incerc sa cred ca sunt frumoasa asa cum sunt.....
sophya
Postat pe 3 August 2010 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fara menstruatie 12 De la: maria_popescu2011 23 Aprilie 2012 00:55
Cursuri de manichiura pedichiura acreditate.. ?!?!?!?! 2 De la: kudika_1042283 10 Iulie 2021 19:47
Ma mai intrece cineva? 24 De la: nicolagrozava 20 Iunie 2016 23:35
PRIETENIA...???? 6 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 23:08
epilare inghinala fara durere cu anestezic local... 11 De la: cretanalina29 27 Iunie 2013 14:36